Koniec z bólami kręgosłupa cz.I
by Grzegorz Jabłoński
KONIEC Z BOLAMI KRĘGOSŁUPA
Az 90 % operacji przy dolegliwościach kręgosłupowych wykonywanych jest niepotrzebnie. Bardzo często wystarcza tylko jeden zabieg chiropraktyczny (kręgarski), aby wyeliminować dolegliwości kręgosłupowe, nawet z powodu tak poważnego schorzenia jak "wypadnięcie dysku".
Zbyt mało ludzi wie, że istnieje dziedzina medyczna zwana chiropraktyką (potocznie nazywana kręgarstwem), która ogromnej rzeszy ludziom przynosi szybkie ukojenie, w wielu dokuczliwych schorzeniach kręgosłupowych. Możliwości lecznicze, jakie uzyskuje się drogą chiropraktyki - nastawiania kręgosłupa, ciągle jeszcze owiane są dużą tajemniczością. Ta tajemniczość wynika oczywiście z niewiedzy. Całość leczenia chiropraktycznego kręgosłupa (pospolicie zwanego kręgarstwem), oparta jest bowiem na powszechnie obowiązujących procedurach leczniczych, z wykorzystaniem wszystkich najnowszych metod diagnostycznych.
Leczenie natomiast różni się tym, że zamiast skalpela lub antybiotyków, tam gdzie one nie są potrzebne, używa się bardzo skutecznych technik, manualnego (ręcznego) nastawiania kręgów i stawów. Wszystkie techniki lecznicze w chiropraktyce (kręgarstwie), oparte są na doskonale opanowanej wiedzy, o budowie anatomicznej i fizjologii człowieka oraz na najnowszych osiągnięciach medycznych i dlatego nie grożą żadnymi powikłaniami. Oczywiście, jak w całej medycynie obowiązuje prawidłowe rozpoznanie jednostki chorobowej wraz z przyczynami jej powstania. W chiropraktyce (kręgarstwie), przy tak poważnych schorzeniach jak rwa kulszowa lub przepuklina jądra miażdżystego (wypadnięcie dysku), dolegliwości bólowe ustępują bardzo często wskutek jednego tylko zabiegu, a na pewno całkowicie, wskutek kilku zabiegów wykonanych w ciągu kilku dni.
Zabiegi te nie polegają na podawaniu środków przeciwbólowych, rozkurczowych czy przeciwzapalnych, tylko na przywróceniu prawidłowego położenia kręgów, zwalniając tym samym ucisk na nerwy i krążek międzykręgowy, jako przyczynę dolegliwości bólowych. Nie ma w tym żadnych cudów, lecz odpowiednia wiedza i umiejętności manualne. Neurochirurg lecząc rwę kulszową lub przepuklinę jądra miażdżystego (wypadnięcia dysku), przeprowadziłby operację kręgosłupa pacjenta, podczas której wyciąłby tkanki uciskające na nerw, usuwając tym samym przyczynę dolegliwości bólowych.
Pomijając przypadki szczególne, kiedy operacja jest jedynym wyjściem, to w zdecydowanej większości, bo aż w 90 % przypadków, zabieg operacyjny jest niepotrzebny, ponieważ zależność różnych dolegliwości kręgosłupa, jak również chorób odkręgosłupowych, opiera się na mechanicznych uciskach na nerwy tzw. rdzeniowe przez przesunięte kręgi.
Przesunięcia kręgów następują pod wpływem nieprawidłowych długotrwałych pozycji statycznych, przyjmowanych w czasie pracy lub odpoczynku takich jak nieprawidłowe siedzenie lub leżenie (zwłaszcza pozycje ułożeniowe w czasie snu) oraz wskutek przeciążeń dynamicznych powstałych przy wykonywaniu jakiś czynności np. przy podnoszeniu jakiegoś – czasami niewielkiego ciężaru, składaniu wersalki lub nawet przy tak zdawałoby się niewinnej czynności, jak np. pochylenie sie nad umywalką przy myciu.
W takich sytuacjach chiropraktyk (kręgarz) wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności manualne, ustawiając w prawidłowym położeniu kręgi, przywraca prawidłową ruchomość kręgosłupa i tym samym likwiduje bezoperacyjnie wszystkie dolegliwości. I nie ma w tym żadnych czarów, lecz odpowiednia wiedza medyczna.
Poprzez zabieg chiropraktyczny (kręgarski) można usunąć wiele dolegliwości kręgosłupowych i odkręgosłupowych takich jak: bóle i migreny głowy, zawroty głowy i zaburzenia równowagi, padaczka, szumy w uszach, podwójne widzenie, trudności z połykaniem (gula w gardle), zapalenie uszu, zapalenie zatok, chroniczne katary, krwotoki z nosa, chrapanie, ropne zapalenia migdałów (angina), zapalenia oskrzelowe i astma oskrzelowa, zespoły bólowe szyi w tym tzw. kręcz szyi (przykurcz mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego), zespół bolesnego barku (zamrożonego barku lub inna nazwa - sztywnego barku), łokieć tenisisty i golfisty (zapalenia nadkłykci), zespół cieśni kanału nadgarstka, neuralgie międzyżebrowe i trudności oddechowe, promieniujące bóle mostkowe i podłopatkowe, palpitacje i arytmie serca, duże wahania ciśnienia, kolki wątrobowe i nerkowe, przewlekłe czkawki, nieżyty żołądka, zapalenia dróg moczowych, popuszczanie i nie trzymania moczu i kału (zaburzenia zwieraczy), hemoroidy, zapalenia jajników, trudności zajścia w ciążę, bolesne i nieregularne miesiączki, bóle zwyrodnieniowe stawów biodrowych i kolanowych (koksartroza i gonoartroza), inne bóle stawów biodrowych przy takich chorobach jak złuszczenie głowy kości udowej lub martwica jałowa głowy kości udowej (tzw. choroba Perthesa), opuchlizny kończyn dolnych, ostrogi piętowe, haluxy, zwichnięcia i skręcenia stawów obwodowych (stawu skokowego, kolanowego, biodrowego, ramiennego, obojczykowo-barkowego, mostkowo-obojczykowego, łokciowego), szpotawe i koślawe kolana i stopy, płaskostopie i wiele innych. Gdy do powyższych chorób dodamy jeszcze typowe schorzenia kręgosłupowe jak rwa ramienna, rwa kulszowa, ostre bóle kręgosłupa z powodu wypukliny lub przepukliny jądra miażdżystego (tzw. wypadnięcia dysku), skoliozy (skrzywienia boczne kręgosłupa) itp., to otrzymamy szeroki wachlarz schorzeń, które skutecznie można leczyć za pomocą chiropraktyki (kręgarstwa).
Oprócz typowych schorzeń kręgosłupowych i odkręgosłupowych istnieje jeszcze wiele chorób, którychprzyczyna często jest nieznana, ale ich skutek objawia się w narządzie ruchu. Do takich chorób należą choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów itd.).
W tych przypadkach wskutek zabiegów manualnych, utrzymuje się sprawność ruchową poszczególnych dotkniętych chorobą stawów, a tym samym zapewnia się sprawność całego narządu ruchu, czyniąc choroby zdecydowanie mniej dokuczliwe.
W ramach tego artykułu nie jestem w stanie szczegółowo opisać biomechaniki powstawania wszystkich wyżej opisanych chorób oraz biomechaniki dysfunkcji kręgosłupa powodującej jego dolegliwości bólowe, dlatego zainteresowanych odsyłam na prowadzone przeze mnie kursy kręgarstwa (chiropraktyki), a wszystkich chorych zapraszam na konsultacje.
Grzegorz Jabłoński
e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
,
|