Start Zdrowie Zagrożenia Jak niebezpieczne są konopie indyjskie?
poniedziałek, 16 Sty 2012
 
 
Jak niebezpieczne są konopie indyjskie?
Ocena użytkowników: / 34
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 sierpnia 2006 01:11

Jak niebezpieczne są konopie indyjskie? 

Dlaczego zadajemy to pytanie? Antonio Maria Costa, szef biura antynarkotykowego ONZ, powiedział, że spożycie konopi indyjskich przybrało rozmiary pandemii powodującej równie dużo szkód, co kokaina i heroina. Skrytykował ponadto takie kraje jak Wielka Brytania za złagodzenie kar za posiadanie konopi.

"Zmiana polityki narkotykowej powoduje dezorientację wśród młodych ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw wiążących się z konopiami indyjskimi. Coraz częściej pojawiają się doniesienia o problemach zdrowotnych wynikających ze stosowania konopi, niewłaściwe jest więc wprowadzanie modyfikacji do narkotykowego prawa jedynie w zależności od tego, jaka partia znajdzie się u władzy. Dziś szkodliwe właściwości konopi indyjskich nie różnią się tak bardzo od innych narkotyków pochodzenia roślinnego, takich jak kokaina czy heroina."

 

Co to są konopie indyjskie?

Najbardziej popularnym nielegalnym narkotykiem w Wielkiej Brytanii -  jeśli nie na całym świecie - jest marihuana. Produkuje się ją z pewnych części rośliny Cannabis sativa. Może występować w różnych formach – suszonych liści, zlepionej żywicy, znanej pod nazwą haszysz, oraz destylowanego oleju. Częściami o najsilniejszym działaniu są żeńskie kwiatostany, które nie wydają nasion dzięki uprawie w środowisku pozbawionym pyłków. Tę odmianę konopi nazywa się Sensemillia. Oddziałuje ona wyjątkowo silnie, ponieważ roślina zużywa całą energię nie na wydawanie nasion, lecz na produkcję psychoaktywnych substancji, które dają pożądany efekt.

Konopie rosną dziko w wielu zakątkach świata – od Polski i Węgier po Afganistan, Indie i Chiny. Ich suszone liście przez tysiące lat palone były przez najróżniejsze kultury. Stosowane były przez Hindusów w Indiach, Traków na południu Europy czy starożytnych Scytów, którzy lubili palić ją w łaźniach parowych. Zwęglone nasiona konopi odnaleziono nawet w rumuńskim miejscu pochówku z epoki kamienia łupanego, zaś ich właściwości lecznicze zostały po raz pierwszy udokumentowane w chińskim tekście z I wieku naszej ery poświęconym lecznictwu.

 

Dlaczego ludzie je palą?

Konopie są substancją psychoaktywną. Innymi słowy, wpływają na działanie mózgu. Nie pozostają jednak bez wpływu na funkcjonowanie całego organizmu. Powodują przyśpieszenie tętna, obniżenie ciśnienia krwi, przekrwienie oczu i wzmożony apetyt. Jednak uczucie spokojnej euforii i radości, tak przez wielu cenione, jest wynikiem ich oddziaływania na mózg.

Narkotyk ten ma delikatne właściwości uspokajające, jednak faktyczne skutki spożycia uzależnione są w dużej mierze od nastroju przyjmującej go osoby oraz jej otoczenia. Niektórzy zaśmiewają się i stają się gadatliwi, inni wyciszeni i spokojni – klasyczne symptomy „upalenia”. Wielu ludzi czuje mniejsze skrępowanie, tak jak po wypiciu alkoholu, co czyni konopie popularną używką imprezową.

 

Jak konopie działają na mózg?  

Najbardziej aktywnym składnikiem konopi jest substancja chemiczna o nazwie tetrahydrokanabinol (THC). Przekracza ona biologiczną barierę oddzielającą mózg od krwiobiegu i tym samym przenika do ośrodkowego układu nerwowego. Tutaj oddziałuje na receptory, kontrolujące przekazywanie bodźców nerwowych w obrębie mózgu.  

Kanabinoidy, takie jak THC, wiążą się z określonym receptorem białkowym, występującym w mózgu w dużej ilości. W rezultacie wpływają na zdolność koncentracji i myślenia, pamięć, odczuwanie bólu i koordynację mięśni. THC ingeruje szczególnie silnie w pracę móżdżku - „autopilota” mózgu – decydującego o równowadze, postawie, koordynacji i ruchu. Narkotyk wpływa też na hipokamp, który odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu pamięci.

Powyższy opis pomaga zrozumieć, dlaczego konopie wzmacniają zwykłe doświadczenia czuciowe, takie jak jedzenie, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. Tłumaczy też, dlaczego przyjmujący narkotyk nie potrafią ocenić upływu czasu i dlaczego borykają się z różnymi problemami, na przykład krótką pamięcią, słabym czasem reakcji i ogólną niestabilnością.

 

Czy wywołują jeszcze jakieś inne niebezpieczne skutki uboczne?

Temat ten jest gorąco dyskutowany. Konopie nie powodują fizycznego uzależnienia, jak heroina, ale niektórzy z regularnych użytkowników uzależniają się psychicznie. Palenie konopi jest rakotwórcze i może sprzyjać rozwojowi raka płuc, podobnie jak palenie tytoniu. Regularne palenie może nasilić istniejące problemy układu oddechowego, na przykład astmę, i przewlekłe zapalenie oskrzeli.  

Kilkoro studentów sugerowało, że stali palacze mogą też mieć osłabiony system odpornościowy. Nie ma także większych wątpliwości, że prowadzenie samochodu pod wpływem tego narkotyku jest niebezpieczne – jedno z badań dowiodło, że palenie konopi podwaja ryzyko spowodowania śmiertelnego wypadku samochodowego. Według badania zaprezentowanego w „The Lancet” duże dawki THC wywołują dezorientację, amnezję, urojenia, halucynacje, niepokój i pobudzenie. „Takie reakcje należą do rzadkości i pojawiają się w wyniku przyjęcia wyjątkowo dużych dawek konopi” - czytamy w magazynie

Sprawą najistotniejszą jest jednak, czy konopie mogą powodować poważne i długofalowe problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Na początku tego roku Advisory Council on the Misuse of Drugs stwierdziło, że może istnieć związek pomiędzy spożywaniem konopi a występowaniem chorób psychicznych. Nie znaleziono jednak wystarczających dowodów świadczących o tym, że osoby regularnie palące konopie częściej zapadały na schizofrenię. Tymczasem wyniki kilku badań wskazują, że prawdopodobny jest związek pomiędzy paleniem konopi w wieku dojrzewania a zapadaniem na choroby psychiczne w późniejszym wieku, w tym na schizofrenię.

 

Jakie skutki wywołuje mocniejsza wersja narkotyku?  

Sugeruje się, że palenie silniej oddziałującej odmiany konopi zwanej „skunem” może wywoływać stan zwany psychozą toksyczną. Nie zostało to jednak w pełni dowiedzione. Skun to ogólna nazwa obejmująca około stu różnych postaci rośliny o wyższej niż przeciętnie zawartości THC. Skun może mieć też wysoki poziom czterdziestu innych substancji obecnych w konopiach, które – według opinii naukowców – mogą mieć wpływ na organizm.  

W tradycyjnych odmianach konopi zawartość THC wynosi od 2 do 4 procent, podczas gdy w skunie sięga ona nawet 20 procent. Niektóre z zażywających go osób mówią, że najbardziej odczuwalnym efektem palenia skuna jest szybsze „upalenie”. Wspominają też o częstszych przemijających halucynacjach, szczególnie powszechnie występujących u ludzi, którzy przyjmowali kiedyś LSD – znany środek halucynogenny.  

Siła oddziaływania skuna może czasem zaskoczyć, głównie osoby, które przyzwyczajone były do mniej stężonych odmian konopi. W konsekwencji mogą doznawać napadów lęku i uczuć przypominających lekką paranoję. Nie ma jednak dowodów, że palenie skuna jest bardziej ryzykowne od częstego palenia słabszych odmian konopi.

 

Czy konopie mają działanie lecznicze?

Konopie od dawna stosowane były jako ludowy środek leczniczy. Niektóre z ich składników mają wartość terapeutyczną w leczeniu takich chorób i dolegliwości, jak astma, jaskra, łagodne lub ostre skurcze mięśni, ból oraz anoreksja i zaburzenia nastroju.  

Czy palenie konopi faktycznie jest szkodliwe?  

Tak... 

  • Istnieją przekonujące dowody, że jest związek pomiędzy częstym spożyciem a poważnymi chorobami psychicznym.
  • Palenie konopi jest równie niebezpieczne dla płuc, co palenie papierosów.
  • Prowadzenie samochodu po wypaleniu choćby niewielkiej ilości narkotyku zwiększa ryzyko spowodowania śmiertelnego wypadku samochodowego.

Nie...

  • Nie ma dowodów, że konopie powodują fizyczne uzależnienie w rodzaju tego, jakie wywołuje heroina lub kokaina.
  • Nie jest prawdą, że amatorzy sporadycznego spożycia konopi są bardziej narażeni na uzależnienie od „twardszych narkotyków”.
  • Wiele osób od dawna palących konopie prowadzi normalne i zdrowe życie, które urozmaicają sobie okazjonalnym przyjęciem narkotyku  

 

Onet.pl  


Poprawiony: wtorek, 29 marca 2011 12:13
 

Komentarze 

 
+2 #33 Kozans 2011-01-13 09:58
Mam 28 lat pale od 16 roku z róznymi częstotliwościa mi ...zajawki hg typu zioło jest i będzie jarane zostawiam młodym i durnym palczom jarajcie sie tymi tekstami,prawda jest taka jakbym MJ odkrył teraz moja sytuacja wyglądała by lepiej choć nie jest żle.Jest jedna a właściwie 2 rzeczy,które wkórwiają na dłuższą mete:
-Kureskie lenistwo!!!
-jak nie zajaram to nie usnę!!!
ów skutki uboczne w pewnym momencie nie pozwoliły mi rozwinąć skrzydeł,bo weed był ważniejszy jak nie najwarzniejszy....Stracony czas wkórwe przypału ze starszymi(zasta nów sie Czy chciałbyś widzieć swojego dzieciaka 18 letniego codziennie zjaranego...).Dość tych smutów bo weed też dał pomysł na żywota i nie jest mi żle.
Reasumując wszysto co jecie,palicie,p ijecie zostawia trwały ślad w was do końca.Człowiek nie robot rozrywek potrzebuje nawet tych trujących,by przejść przez życie z jakimś bagażem doświadczeń i pamiętajcie ile wypijecie,wciąg niecie,wypalici e-wasze nikt wam tego nie odbierze...a...czas kiedyś wam to wypomnie zobaczycie...
Cytować
 
 
-1 #32 Guest 2010-09-25 08:09
moim zdaniem ludzie ktozy chcieli by aby konopia nie była legalna moga na tym mnostwo kasy stracic jesli konopia bedzie legalna wiec niewiem kto mowi prawde czy konopia szkodzi czy nie
Cytować
 
 
+1 #31 Mitch 2010-06-02 14:00
Tego artykułu sam nie pisałem jest z Onetu trudno mi się na ten temat wypowiadać bo sam nigdy nie paliłem marichany filmu do końca nie obejrzałem bo zbyt długi i przerywało bez przerwy zostawiam go do obejrzenia innym pozdrawiam Mitch
Cytować
 
 
-1 #30 Tytus de Zoo 2010-06-02 13:48
http://video.google.com/videoplay?docid=-8077200685820665259#
... mam nadzieję Mietku że nie usuniesz tego linku - powiem więcej obejrzyj go - i odnieś się do niego. I Mietku zadam Tobie pytanie które pada w filmie - .
Cytować
 
 
-3 #29 Guest 2010-03-20 05:00
Ja pale tylko czasami , zdarza mi się 2 - 3 razy w tygodniu.
i czuję , że zaszły pewne zmiany w moim mózgu.
Kłopoty z pamięcią.
Więcej błędów ortograficznych .
ale legalize :cheer: :cheer: :cheer: :cheer:
Cytować
 
 
0 #28 liban100 2010-02-01 18:35
Paliłem kilka lat i było ok.Teraz jestem prawie na wózku przez alkohol.Pijmy,palmy ile chcemy.A skutki???
Cytować
 
 
-1 #27 wiki 2009-12-25 06:51
ja lubie zapalic z2-4 razy w tygodniu i nikt mi nie wmuwi ze od tego umre bo ja od kąd zaczołem palic czuje sie lepiej mam astme i kiedys miałem problemy z oddychaniem brałem rurzne inchalatory i mało pomagały a teraz jak pale to moja mama muwi mi ze inchalatory jednak działają XD a ja zawdzienczam to tylko SZanownej pani MARYSI. A te KURWY BABILONSKIE zabraniaja tego cudownego lekarstwa.
POZDRAWIAM WSZYSTKICH PALACZY KONOPI!!!!
Cytować
 
 
0 #26 luźny 2009-11-25 12:02
Ja uważam że zioło jest nie szkodliwe
(Wszystko jest dla ludzi)
Palcie ile chcecie nic wam nie będzie!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil:
Cytować
 
 
+2 #25 ELweisos 2009-10-27 01:21
Jest olbrzymia ilość artykułów na temat szkodliwości i dobroczynności konopi. JEDAK cały czas można w nich natrfic na SPRZECZNE INFORMACJE. Należy wybierać i uprawdopodabnia ć pewne wersje wydarzeń. Zaś to doświadczenie z "groźnym wypadkiem samochodowym wydaje się byc niedorzeczne, w związku z faktem że konopia zwiększa koncentracje bądz kumuluje ją na jedną z rzeczy (jak prowadzenie auta). Poza tym zmniejsza popęd do agresywnej jazdy, a po wyjątkowo dużych dawkach czy cherbaty czy kawy też bym nie prowadził - wiec czasami warto pomyślec
Cytować
 
 
-1 #24 Suo 2009-07-13 17:00
:-) nie tyle wynalazł co stworzył,
Bóg zesłał nam magiczne ziołko jak Ganja i zapewne widział w nim dobro ;-)
Cytować
 
 
-2 #23 Gość 2009-06-06 03:36
Rasta luta a mieciu ssa fiuta pozdro 600 dla kumatych
Cytować
 
 
-1 #22 Gość 2009-05-26 07:46
zioło to gówno!!!
Cytować
 
 
+4 #21 Dr. Joint 2009-04-29 10:27
Ludzie co za idiota napisał to gówno.. Nie pitolcie mi tu że ganda jest również tak szkodliwa jak papierosy czy inne narkotyki bo chyba nie wiecie co gadacie.. :/ Ganda nie wywołuje raka nie wypala szarych komurek itp.. Może szkodzi troche na zdrowiu ale napewno w tak dużym stopniu jak papierosy..

Tysiące ludzi rocznie umiera przez papierosy, co ja mówie tysiące, setki tysięcy umiera rocznie przez fajki połowa mniej przez alkohol inni przez twarde dragi a znajdzcie mi osobe która by zmarła z powodu gandy...! NIE MA TAKIEJ OSOBY po prostu NIE MA :P I nie mówcie że przez Ganje można spowodować śmiertelne wypadki, zaopserwujcie jak ludzie jezdzą pod wpływem alkoholu a pod wplywem konpii..
Pijesz alkohol wsiadasz do auta i co myślisz że taki kozak jest gaz w deche i faja i tak jest chyba nikt nie zaprzeczy że po alkoholu czuje się pewniej a po konopii osoba kierująca jedzie powoli, ostrożnie, uważnie.. Ganda to same dobro a nie zło, co stworzył BÓG jest dla ludzi więc pierdolić tą jebaną prohibicję która wmawia nam że ganda jest zła.. Stare pokolenie które sądzi że ganda jest zła otchodzi a powoli przychodzi to które zupełnie to akceptuje.. CHCECIE DOWIEDZIEĆ SIĘ PEŁNEJ PRAWDY O ZŁOTYM ZIELE POOGLĄDAJCIE SOBIE FILM THE UNION - PRAWDA O MARIHUANIE.. Jest na youtube w 10 albo 12 odcinkach.. Tam jest zawarta cała prawda..!! Elo.. :roll:
Cytować
 
 
+1 #20 Gość 2009-03-10 06:58
masz racie ziolo zawsze bendzie jarane :P 8)
Cytować
 
 
-1 #19 MarYś 2009-02-08 13:42
mam 14 na karku już paliłem kilka razy i nie przestane bo jest zajebiście i wole już zapalić niż wypić i później rzygać albo wciognoc i mieć dziury w mózgu XD pozdro
Kto jest za legalizacja to niech podniesie ręce w górę
Cytować
 
 
-1 #18 Gość 2009-01-07 14:44
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: palić zioło jest wesoło niech żyje ten ktoś długo co to wynalazł
Cytować
 
 
-1 #17 Gość 2008-12-14 14:51
good :D
Cytować
 
 
0 #16 Gość 2008-10-07 04:00
jestem chory na astmę i palę w ceach leczniczych :-) palę od niedawna ale lepiej zioło zajarać niż jechać po pijaku i zabijać ludzi :D
Cytować
 
 
-1 #15 Gość 2008-09-14 23:19
sa Shizy slyszysz rozmazany glosss nie czujesz bolu itp
Cytować
 
 
0 #14 Gość 2008-09-11 09:19
ja jestem rasta i mam już dośc poniżania mnie przeszukaniami, wtrącania mnie w nielegalny tryb życia, bo ktoś zioła nie lubi.. jak wielkie szkody społeczne czyni spożycie alkoholu, a można go kupić w sklepie.. legalna trawa - mniej bandziorskiego nią obrotu.. nie róbcie z palaczy zioła przestępców, de facto to najczęściej przewinili tym, że palą.. tyle osób pali na całym świecie, gdzie są te schizy?? skończcie to zakłamanie!
Cytować
 
 
-1 #13 Gość 2008-07-06 08:07
nie wiem czy warto choc wrazenia...mniam
Cytować
 
 
-1 #12 Gość 2008-07-06 08:06
:-? Tyle pytan
Cytować
 
 
0 #11 Gość 2008-06-16 16:38
Prostą sprawą jest to, że palenie umila życiowe doznania... wszystkie emocje są bardziej odczuwalne i ja osobiście wolę zapalić fajki niż nazipać sie białka i chodzić wyjebanym a później nie spać i na blazie funkcjonować na następny dzień... kolejną sprawą jest to że fajka nie uzależnia fizycznie. Z innymi używkami jest inaczej.
Legalize! Bo ten co chce palić i tak będzie palił :-))
Cytować
 
 
-1 #10 GReen Power 2008-06-01 06:30
nie wiem co o tym myślec może jak sie zbierasz z domu pare h . To w młodszym wieku trzebało nie ćpać KLEJU !! xD ja ogulnie pale jzu koło 2 lat i myśle ze jest luss ale musze z tym skończyc bo juz nie jest tak jak kiedys . A co do tego ze szkodzi to jest oczywiste szlugi szkodą alko szkodzi tak samo albo i gorzej. TO czemu w jebanej POLSCE jest nie legalna. UWOLNIĆ KONOPIE!!!!
Zioło było jest i będzie jarane. LEGALIZED IT
Cytować
 
 
-1 #9 Guest 2008-04-17 13:57
zależy jak do tego wszystkiego podejsc... jedno jest pewne, gdy zaczyna sie jarac, te pierwsze ''czapki" są wylącznie pozytywne i nie ma skutków ubocznych na psychice, ale to mija z kolejnymi razami i pozniej jest jjuz inaczej...napewno każdy kto jara to zauważy...
życze wlaściwych wyborów i jeśli sensi nie robi wam dobrze to nie warto palić. Wybór należy do każdego. Móglbym napisac duuuzo wiecej ale po cop oplatac.
pozdro :-x :-)
Cytować
 
 
-2 #8 Gość 2008-04-16 09:59
:D 8) :P :zzz
pale 7 lat ogolnie nie szkodzi mi na nic tylko czsem kuje mnie w klatce piersiowej cos
Cytować
 
 
-2 #7 Gość 2008-04-11 08:19
koledzy mnie namawiają żebym zapalił i nie wiem co zrobić czy raz albo 2 razy nic nie zaszkodzi mi??????????????
Cytować
 
 
-2 #6 Gość 2008-03-24 10:52
to niesamowite, ze ludzie podobno sa rozumnymi istotami a tak siebie latwo niszcza. A moze jest to sposob na wyeliminowanie "glupoty", tylko szkoda ze to kosztuje tak wiele normalnych ludzi
Cytować
 
 
0 #5 Gość 2008-02-11 03:16
wole ziolo bo po petach tez sie ludzie tuja i nic z tego nie maja no morze po za smrodem
Cytować
 
 
-1 #4 czlowiek co przegapil zycie 2008-01-30 19:35
Ciesze sie ze w internecie poza straszeniem anty i bezkrytyczna idealizacja znajduja sie artykuly takie jak ten.Zgadzam sie ,ze to substancja nieobojetna ,bo mam z nia do czynienia nie az dwa ale az kilkanascie lat i ,jesli moge zwrocic sie bezposrednio do zoltodziobow:mo i drodzy ,nie radze Wam sie zbytnio przyzwyczajac .Ani sie nie obejrzycie a czas ,ktory mogl byc Waszym czasem pozostanie czasem straconym nieodwracalnie z jointem w reku.Z ,,trawka"mozna przegapic nauke ,podroze ,pieniadze ,kariere zawodowa ,macierzynstwo ...kiedy sie ma blizej czterdziestki niz dwudziestki ten ,,aromatyczny fajny papierosek "smakuje i kopie inaczej,nie kreci ,nie cieszy ,tylko po prostu jest bo przylepil sie do reki,zupelnie niepotrzebnie.Bo co najwazniejsze-moze i nie jest najgorsza z trutek ale po co sie w ogole truc?A oddzialywanie na pamiec i koncentacje/ha! niesamowite.Majac trzydziesci pare lat mam starcza skleroze i totalne problemy z organizacja czasu i zajec.Czasami zeby wyjsc z domu potrzebuje kilku godzin ,podczas gdy moi niepalacy koledzy 45minut.Nie cieszcie sie wiec dzieciaki ,ze to fajniackie ziele bo to po prostu...nieprawda.
Cytować
 
 
-1 #3 Rastaman 2008-01-29 12:27
popieram Humera zioło było jest i będzie palone sam to robie pozdrawiam..
I dodam że znam osoby które palą juz nawe2 lata i żyją normalnie tak jakby nie palili

pozdro :-)
Cytować
 
 
-1 #2 Ferdek 2007-11-30 12:23
lepiej wydawać kasę na ściganie "nielegalnych dystrybutorów" czy pobierać podatki od legalnie narkotyzujących się obywateli? :P
Cytować
 
 
-1 #1 Hamer 2007-11-21 23:14
Zioło było jest i będzie jarane! :-)
Cytować
 

Dodaj komentarzOdśwież