Start Zdrowie Kobiece zdrowie Czy na pewno wybrałaś dobre USG
czwartek, 08 Wrz 2011
 
 
Czy na pewno wybrałaś dobre USG
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 09 sierpnia 2006 01:56

Czy na pewno wybrałaś dobre USG

Zamierzasz zrobić badania. Wchodzisz do przychodni i masz do dyspozycji USG 2D albo USG 3D. Na które się zdecydować? Co właściwie znaczą te skróty?

Kiedyś, gdy chciałaś zrobić ultrasonograficzne badanie ginekologiczne, nie miałaś problemów z wyborem aparatu. Gabinety dysponowały tylko dwuwymiarowym USG 2D. Teraz coraz bardziej popularne są najnowocześniejsze ultrasonografy tzw. trójwymiarowe USG 3D. I choć badania nimi wykonywane są dokładniejsze, nie zawsze musisz się od razu na nie decydować. Zwłaszcza że prywatnie za 2D zapłacisz ok. 100 zł, za 3D zaś 200-350 zł.

Jeśli więc chcesz profilaktycznie zbadać sobie macicę czy jajniki, zacznij od USG 2D. To prawda, że podczas badania lekarz widzi na ekranie monitora wyłącznie płaski obraz. Na jego podstawie potrafi jednak ocenić stan narządów kobiecych i dostrzec w nich nieprawidłowe zmiany.

Dopiero kiedy lekarza coś zaniepokoi, zdecyduj się na USG 3D. Również każda kobieta w ciąży, która musi poddawać się regularnym badaniom ultrasonograficznym, nie powinna obawiać się płaskiego USG. Dzięki niemu można obserwować rozwijające się w łonie dziecko i wykryć u malucha wrodzone wady. Jeżeli jednak ginekolog uzna, że badanie to jest niewystarczające, dodatkowo zleci USG 3D.

Większa dokładność

Dzięki przestrzennemu USG 3D można zobaczyć narządy tak, jak wyglądają w rzeczywistości, i dokładnie obejrzeć każdy, niewielki nawet guzek. Z takiego badania chętnie korzystają także przyszłe mamy: pokazuje bowiem, jak wygląda i porusza się dziecko. Pozwala nawet dostrzec rysy twarzy malucha, jego minki i grymasy. Wiele kobiet decyduje się wtedy na pamiątkowe zdjęcie lub nagranie (najlepiej zrobić je przed 22. tygodniem ciąży, bo później trudno uchwycić całą buzię dziecka). Do zadań specjalnych Aparaty do USG 3D mogą być dodatkowo wyposażone w supernowoczesne oprogramowanie: TUI i STIC. Dzięki nim udaje się zajrzeć w odległe zakamarki ciała. TUI to ultradźwiękowa tomografia: pozwala obejrzeć każdy narząd w licznych przekrojach (jak w badaniu tomograficznym) i, jeśli są jakieś guzki, np. macicy czy jajników, sprawdzić, co się w nich dzieje. STIC natomiast ocenia pracę układu krążenia u płodu. Wówczas można zaplanować, jeśli jest konieczna, operację serca tuż po narodzinach dziecka lub przeprowadzić ją, gdy jest ono jeszcze w łonie matki.

Brzuszek pod kontrolą

Każda kobieta oczekująca dziecka powinna zgłosić się na badanie USG przynajmniej trzy razy. Pierwsze USG zaleca się między 11. a 14. tygodniem ciąży. Pozwala ono m.in. wykryć u płodu zespół Downa. Na kolejne badanie przyszła mama powinna pójść między 18. a 22. tygodniem. Wtedy lekarz ocenia wymiary główki dziecka, wygląd jego twarzy, brzuszka, rąk i nóg. Może także stwierdzić wady serca płodu. Ostatnie USG, które ustala wagę i położenie dziecka w macicy (główkowe lub miednicowe), wykonuje się między 30. a 32. tygodniem. Dzięki niemu położnik podejmuje decyzję, czy poród odbędzie się siłami natury, czy przez cesarskie cięcie. Produkty, które kobietom przydają się na co dzień Niektóre z nich możesz kupić w drogerii, inne dostępne są tylko w aptece.

1. Alkagin Żel do pielęgnacji intymnych miejsc, o działaniu przeciwzapalnym i nawilżającym. 30 zł/30 ml

2. Discreet Air Supercienkie i przewiewne wkładki, które łatwo dopasowują się do ciała i są wygodne w użyciu. 3 zł/20 sztuk

3. Bobo Plan Test owulacyjny, który wykrywa hormon luteinizujący w moczu, więc pozwala ustalić płodne i niepłodne dni cyklu. 40 zł/5 zestawów testów

4. Kalms Zestaw ziół zmniejszających napięcie i rozdrażnienie spowodowane stresem. 15 zł/40 tabletek

5. Colgate Sensitive Pasta do mycia nadwrażliwych zębów; łagodzi ból oraz zapobiega osadzaniu się kamienia. 10 zł/75 ml

Badania te dostępne są m.in. w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie (tel. 0 12 614 23 61) i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci (tel. 0 22 678 16 11). nn Konsultacja: Jacek Tulimowski, ginekolog, ultrasonolog

Onet.pl


 


Artykuły powiązane:

Poprawiony: wtorek, 22 marca 2011 09:15
 

Dodaj komentarz



Odśwież