header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpgheader6.jpg

logo

Zdrowie

Kobiece niepokoje

Ocena użytkowników:  / 40
SłabyŚwietny 

Kobiece niepokoje

O co najczęściej pytamy ginekologa

Każda z nas jest wyczulona na punkcie swojego zdrowia. Skurcze i bóle w dole brzucha czy spóźniająca się miesiączka budzą więc nasze obawy. Czy słusznie?

Naszym życiem rządzą hormony płciowe. Od momentu pierwszego krwawienia aż do chwili, gdy jako dojrzałe kobiety wkraczamy w czas przekwitania - wyznaczają nam comiesięczny rytm. Ale bywają również sprawcami wielu schorzeń, z których jedne mogą być poważne, a inne, chociaż błahe, czasami są przyczyną uciążliwych dolegliwości. Dlatego tak wiele pytań w listach od czytelniczek dotyczy właśnie kobiecych problemów ze zdrowiem. O odpowiedź na najczęściej zadawane poprosiliśmy eksperta: dr. n. med. Krzysztofa Dynowskiego, ginekologa i endokrynologa.

 

Kłopoty z menstruacją

Moja dziesięcioletnia córka właśnie zaczęła miesiączkować. Czy to normalny stan?

Taka sytuacja wskazuje na przedwczesne dojrzewanie: zbyt wczesną produkcję estrogenów przez jajniki. Bywa, że jest to skłonność rodzinna. Jeśli więc pani również wcześnie dojrzała, nie ma powodu do obaw. Ale przedwczesna menstruacja może też być sygnałem rozpoczynających się kłopotów ze zdrowiem. Dlatego trzeba pójść z dzieckiem do endokrynologa, który skieruje na badania i ewentualnie rozpocznie leczenie.

Od kilku miesięcy miewam bardzo obfite krwawienia. Czy powinnam pójść do lekarza?

Tak, i to jak najszybciej. Przyczyna może być zupełnie błaha, ale może być i poważna - mięśniaki lub polipy macicy czy nawet rak endometrium. Powodem obfitych miesiączek bywa również nadmiar estrogenów i niedobór progesteronu. Prowadzi to do przerostu błony śluzowej macicy, czego oznaką są przedłużające się i obfite krwawienia w trakcie jej złuszczania się. Wówczas od 16. do 25. dnia cyklu zażywa się progesteron.

 

Macica pod specjalnym nadzorem

Już po raz kolejny w trakcie miesiączki zdarzyły mi się bardzo silne bóle brzucha i krzyża oraz mdłości. Lekarz podejrzewa endometriozę. Na czym polega ta choroba?

Endometrioza występuje u tych pań, które mają nadmiernie rozrośniętą śluzówkę macicy (endometrium) lub coś blokuje odpływ krwi z macicy. U zdrowych kobiet podczas menstruacji śluzówka złuszcza się i wraz z krwią wydostaje się na zewnątrz. W przypadku endometriozy taka wydzielina, zamiast docierać do pochwy, częściowo cofa się przez jajowody do jamy brzusznej. Tam komórki endometrium wszczepiają się w inne narządy (np. jajniki, jajowody, pęcherz moczowy) i gdy nadchodzi czas miesiączki, po prostu krwawią. Wówczas, ponieważ krew nie może wydostać się na zewnątrz, w różnych miejscach organizmu tworzą się jej zbiorniki i zrosty. To powoduje silne dolegliwości. Leczenie endometriozy polega na zażywaniu preparatów hormonalnych, które na kilka miesięcy blokują pracę jajników. Niekiedy zaleca się laparoskopowe usunięcie zmian.

Podczas ostatniego kontrolnego badania USG ginekolog wykrył u mnie mięśniaki macicy. Uznał jednak, że na razie leczenie nie jest konieczne. Czy w przyszłości będę musiała poddać się operacji?

Zależy to od wielkości i liczby mięśniaków. Nie usuwa się po-jedynczych i małych guzków (do 1 cm), które znajdują się w ścianie macicy (tzw. mięśniaków podśluzówkowych). Trzeba tylko stale kontrolować, czy się nie powiększają, np. co pół roku wykonując USG. Jeśli jednak mięśniaki będą szybko się rozrastać lub pojawią się plamienia czy nieregularne krwawienia, a także bolesne, zbyt obfite i długie miesiączki, lekarz może zaproponować wycięcie lub wyłuskanie mięśniaków. Coraz łatwiej dostępna jest najnowsza metoda ich usuwania - embolizacja. Podczas zabiegu odcina się dopływ krwi do guzków, co powoduje ich zmniejszanie się lub zanikanie. I choć mięśniaki są zmianami łagodnymi, nie należy ich lekceważyć. Nieleczone powodują przykre dolegliwości; mogą też, chociaż rzadko, ulec zezłośliwieniu.

 

Ważne badanie - cytologia

Trzeba ją wykonywać nie rzadziej niż co dwa lata. Do analizy lekarz pobiera nabłonek złuszczający się z szyjki macicy (by wynik był wiarygodny, powinno użyć się szczoteczki, a nie wacika). Prawidłowe wyniki cytologii określa się jako I lub II grupę. W przypadku grupy III w wymazie widać komórki o nieprawidłowej budowie. Wtedy konieczne są dodatkowe badania. Grupy IV i V potwierdzają już obecność zmian rakowych.

 

Jajniki pod lupą

Ostatnio trudno mi nadążyć z depilowaniem włosów na nogach i rękach. Ciemne i grube pojawiły się też na twarzy. Coraz dłuższe stały się przerwy między miesiączkami. Przybyło mi kilka kilogramów mimo niskokalorycznej diety. Dlaczego tak się dzieje? Opisane objawy mogą być spowodowane zespołem policystycznych jajników (POC). U kobiet z tym schorzeniem zaburzone jest wydzielanie żeńskich hormonów. Do głosu dochodzą więc androgeny (w niewielkich ilościach są one produkowane także u pań). Stąd męskie owłosienie na twarzy i ciele. Kobiety z POC często nie jajeczkują, mają więc trudności z zajściem w ciążę. Nasila się też u nich skłonność do cukrzycy, miażdżycy i nadciśnienia. Ponieważ policystyczne jajniki zawierają powiększone pęcherzyki, łatwo wykryć tę chorobę podczas badania USG. Lekarz przepisuje wtedy hormony (mogą to być odpowiednio dobrane środki antykoncepcyjne), które hamują tworzenie się nieprawidłowych zmian. Rozrośnięte pęcherzyki usuwa się też laparoskopowo.

Moja babcia zmarła na raka jajnika. Czy ta choroba może być dziedziczna?

To prawda, że w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania są te panie, które mogły odziedziczyć uszkodzony gen BRCA1 (jest on odpowiedzialny również za rozwój raka piersi). Na nowotwór sutka czy jajnika częściej bowiem zapadają kobiety, których mamy czy babcie (także te ze strony ojca) również na niego chorowały. Jednak nawet gdy taki rodzaj raka wykryto u kogoś z najbliższej rodziny, nie oznacza to, że pani na niego zachoruje. Na pewno warto poddać się testom genetycznym. U osób z grupy zwiększonego ryzyka nieodpłatnie wykonują je poradnie genetyczne w szpitalach onkologicznych. W prywatnych przychodniach badanie to kosztuje od 350 zł do 550 zł. Jeśli testy potwierdzą obecność genu BRCA1, będzie pani musiała zwiększyć czujność. Ważne są regularne - co pół roku - wizyty u ginekologa. Gdyby wystąpiły krwawienia, które nie są miesiączką, lub pojawiły się zaparcia albo wzdęcia, należy i o tym powiedzieć lekarzowi.

 

Kiedy dopadają nas infekcje

Ginekolog stwierdził u mnie zapalenie przydatków. Na czym polega ta choroba?

Jest to infekcja bakteryjna, która atakuje jajowody i jajniki. Do zakażenia dochodzi zwykle podczas miesiączki (krwawienie ułatwia rozwój mikroorganizmów). Choroba zaczyna się nagle bolesnymi skurczami brzucha, często tylko z jednej strony. Wiele kobiet miewa również stan podgorączkowy lub gorączkę oraz nudności i biegunkę. Dlatego niekiedy dolegliwości te bywają mylone z zapaleniem wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego lub z odmiedniczkowym zapaleniem nerek. By objawy ustąpiły, trzeba sięgnąć po antybiotyk przepisany przez lekarza. Ulgę przynosi też zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (najlepiej z ibuprofenem).

Czy to prawda, że nieleczone infekcje pochwy mogą powodować nawet niepłodność? Jak więc je rozpoznać i kiedy należy pójść do lekarza?

Każda infekcja, bez względu na przyczynę, musi być leczona przez ginekologa. Powodem do niepokoju powinno być pojawienie się na bieliźnie jakiejkolwiek wydzieliny. Pieniste, szarawe lub zielonkawe upławy, które mają silną i nieprzyjemną woń, świadczą o zakażeniu rzęsistkiem. Mleczna lub żółta wydzielina o rybim zapachu to objaw bakteryjnego zapalenia pochwy, kremowa zaś jest sygnałem rozwijającej się grzybicy (drożdżycy).

 

Uwaga, wirus!

Panie, które mają licznych partnerów, są narażone na infekcje brodawczakiem ludzkim (HPV). Warto wtedy profilaktycznie poddać się wykrywającym go testom. Jeżeli wynik potwierdzi zakażenie, trzeba zgłosić się do ginekologa i regularnie wykonywać cytologię.

 

Menopauza bez obaw

Lekarz zaproponował mi hormonalną terapię zastępczą. Czy warto ją stosować?

Niekiedy dolegliwości związane z przekwitaniem są tak silne, że wręcz utrudniają kobietom normalne funkcjonowanie. Złagodzić je może właśnie hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Dzięki odpowiednim lekom paniom nie muszą doskwierać uderzenia gorąca, nocne pocenie się, bóle i zawroty głowy czy kołatanie serca. Można też zmniejszyć drażliwość, uczucie lęku i przygnębienia. HTZ poprawia również pamięć i dodaje energii.

Od jakiegoś czasu zdarza mi się kłopotliwe popuszczanie moczu. Ginekolog stwierdził, że przyczyną jest osłabienie mięśni w dole brzucha. Dlaczego tak się dzieje?

Kiedy spada poziom estrogenów, maleje napięcie różnych mięśni, zwłaszcza tych podtrzymujących narządy płciowe i zamykających pęcherz. Kobiety skarżą się więc na nieprzyjemne uczucie ciężaru w dole brzucha, a niekiedy silny ból i ucisk. Wówczas trudno im zapanować nad pęcherzem. Czasami mogą pomóc systematyczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. O to, jak je wykonywać, najlepiej zapytać ginekologa. Podobnie działa umieszczenie w pochwie specjalnych ciężarków lub wkładek. Jeśli dolegliwości są nasilone, konieczna bywa operacja, np. wszycie taśmy podtrzymującej pęcherz.

Onet.pl


Komentarze  

 
-3 #72 Ewelina 2011-09-12 14:09
witam!! kochalam sie z mezczyzna w dni plodne dzien przed owulacja..byl to seks przerywany!! on twierdzi ze nie jestem..ale ja mam obawy okres mi sie 2 dni spoznia, glowa mnie boli, pobolea brzuch, piersi bola jak je dotykam i mam zgage boje sie ze jestem w ciazy jutro zrobie test mam nadzieje ze nie jestem..
Cytować
 
 
0 #71 Patusia 2010-11-03 11:12
Hej dziewczyny mam problem... jakieś trzy tygodnie temu kochałam się z chłopakiem i właśnie nie jesteśmy pewni czy wlał czy nie... Bolą mnie jajniki strasznie, trzy dni temu powinnam dostać miesiączkę ale w ogóle się na nią nie zapowiada... tydzień po stosunku robiłam test ciążowy ale nic ... Powiedzcie mi czy radziłybyście mi zrobić go jeszcze raz ?? I myślicie że jestem w ciąży ???
Cytować
 
 
-1 #70 Emma 2010-10-20 11:01
brązowe pląmienia to miesiączka nie zaesze to musi być krwawienie
Cytować
 
 
+1 #69 lily 2010-10-20 10:46
Te plamienia to właśnie miesiączka nie zawsze to musi być krwawienie
Cytować
 
 
+5 #68 anula553 2010-10-16 23:11
dostałam okres tydzien po okresie czy cos mi jest czy muszę isc do lekarza? prosze odpiszcie
Cytować
 
 
0 #67 marcia1990 2010-10-08 07:05
Nie biorę tabletek... I wtedy sie nie zabezpieczyliśm y :sad:
Już na szczęście jest dobrze. Zrobiłam test i wyszedł negatywnie. Dostałam okres ale spóźnił sie aż 12 dni
Cytować
 
 
0 #66 ewelina 2010-10-07 05:12
hej wiesz jak ci jest nie dobze to powinnas kupic sobie test ciazowy i sprawdzic albo pujsc do gineologa i sprawdzi czy to ciaza czy nie? a mieliscie zabespieczenie biezesz tabletki antykoncepcyjne ????? :s
Cytować
 
 
0 #65 marcia1990 2010-09-30 09:08
Mam problem. We wrześniu kochałam sie z chłopakiem ale nie spuścił sie do środka. Okres mi sie spóźnia już prawie tydzień, boli mnie brzuch i jest mi niedobrze. Leci mi taki brązowy śluz i raz jest go bardzo dużo a raz mało. Co to może oznaczać? Ciąże?
Cytować
 
 
0 #64 ja 2010-08-29 05:22
mogłaś się odparzyć ... też tak czasem mam :confused: powinno Ci przejśź
Cytować
 
 
+3 #63 aniolek 2010-08-26 02:05
dziewczyny doradźcie mi bo nie wiem co robić. staramy się z mężem o dziecko. ostatnio miała problem z barkiem ichirurg przepisał mi lek nimesil brałam go bo gin powiedziała że nie jestem w ciąży...okres nadal mi się spóźniał więc kazała mi wziąć luteine po niej dostałam okres ale miałam też gorączke ok 38 stopni. Okres trwał 1,5 dnia i jak zanikł to temperatura wróciła do normy... co to może znaczyć? dodam że robiłam test i dał wynik negatywny ale mogło być jeszcze troche krwi:sad: co robić?
Cytować
 
 
+8 #62 Emi92 2010-08-25 12:04
witam:-)mam problem 17 sierpnia powinnam dostac okres spoznia mi sie juz ponad tydzien:sad:
i przed okresem kochalam sie z chlopakiem i spuscil mi sie do srodka~!czy to mozliwe ze moglam zajsc w ciaze???
Cytować
 
 
+4 #61 kaya 2010-08-25 07:38
obecnie martwi mnie to miałam krwotok w szpitalu i pełno za skrzepy okropne wykazało mi na cytologi ze nieprawidłowosć komórek nabłonkowych . Neoplazja śródnabłonkowa niskiego stopnia LSIL związana z infekcją HPV lub dysplasia gradus minoris CIN!
Cytować
 
 
+9 #60 Gość 2010-08-12 09:41
Witam...od 3 pilnie!!dni mam krwiste plamienia czy to znaczy ze okres sie zbliza?? odpowiedzie !@!
Gość
Cytować
 
 
+35 #59 mala ; * 2010-07-28 02:38
Kochalam sie z chlopakiem 3 dni po okresie .
Od kilku dni zaly czas leci mi sluz taki zolto - pomaranczowy .
bez przerwy ! ..
To oznacza ze jestem w ciazy ? ? ?
Cytować
 
 
+3 #58 nupuś 2010-06-14 23:47
Ja zaś kochałam się z chłopakiem dwa dni po planowanej miesiączce oczywiście jej nie dostałam ogólnie kochaliśmy się z zabezpieczeniem ale za nim założył prezerwatywę to na chwile włożył mi n twierdzi że nie było wytrysku mogę być w ciąży okres mi sie spóźnia już 3 tygodnie ostatni miałam 30 kwietnia proszę o odpowiedź bo się martwię
Cytować
 
 
+15 #57 Guest 2010-05-17 01:54
hej juz od dwuch miesiecy nie mam okresu straszne mam skurczek jak przy okresie bola mnie piersi i mam bardzo brazowe sutki mimo to ze lekarz stwierdzil umnie PCO. Czy ja bym mogla zajsc w ciaze z PCO????? Prosze o pomoc
Cytować
 
 
+4 #56 Guest 2010-04-14 04:39
od dwóch dni spóznia mi się okres czy mogę być w ciązy?
Cytować
 
 
0 #55 Guest 2010-04-11 12:47
Może jesteś w ciąży i jest to ciąża zagrożona. Jak najszybciej idź do ginekologa!
Cytować
 
 
+5 #54 Guest 2010-03-13 06:22
Mam problem. Od 4 dni mam brązowe plamienia .. a okres spóźnia mi się już 3 tydzień.. zresztą nie mam jeszcze regularnej miesiączki. Objawą jakiej "choroby" albo czego są te plamienia ? Boje się iść do ginekologa .. Proszę pomóżcie ! ;-(
Cytować
 
 
0 #53 patrycja 2010-02-24 13:25
no zrób test ciążowy i wszystko bedzie jasne. tak naprawde to pięć sekund nic nie daje za późno, ale zrób test to sie dowiesz.
Cytować
 
 
+4 #52 Guest 2010-01-16 10:03
:-xCytuję Gość:
moja miesiaczka spoznla sie 5 dni, zamiast niej mam brazowe plaienia, jakgdyby wyschnieta krew.Niewiem czy to ciąża, czy oznaki jakiejs choroby.
Cytować
 
 
+14 #51 lula 2010-01-02 04:33
ja mam 13 lat i mam 3 raz okres . miesiączke mam juz 9dzień i 1DNIA plamienie potem reszte dni krew 6DNIA znów palmienie 7 znów krew podkoniec dnia bylo na różowo 8 dnia lekkie plamienie i 9 znów krew i potem plamienie co mam robić pomocy dziś jest 10 dzień mi leci taki śluz zabarwiony na beżowo co to to dalej okres?? pomocy ;(
Cytować
 
 
+38 #50 Gość 2009-12-20 15:52
Mam pytanie kochałam się z chłopakiem 2 dnia po okresie. Zrobiliśmy to bez gumki. A teraz boli mnie brzuch w takich samych okolicach jak okres i leci mi taki żółto-pomarańcz owy śluz. Czy coś jest nie tak? Czy mogłam zajść w ciążę?Proszę o szybką odpowiedź na e-maila
Cytować
 
 
+16 #49 Kasia 2009-12-14 01:24
Okres spoznia mi sie ponad tydzien gin powiedzial ze mam powiększone endonometrium ale nie widac pecherzyka ciazowego gdy przez tydzien jeszcze nie dostane okresu kazal sie zglosic.....
Co to moze oznaczac? Wczesna ciąża?
Cytować
 
 
+1 #48 Guest 2009-11-28 10:34
:sad::0:confuse d::cheer:B):evi l::silly::dry:: lol::kiss::D:Pi nch:
x:side::-):P:un sure::woohoo::h uh::whistle:;-) :shttp://www.dz ikimietek.com/c omponents/com_c omment/joscomme nt/emoticons/fu nny/images/icon _exclaim.gifjav ascript:JOSC_em oticon(":-?:")j avascrjavascrip t:JOSC_emoticon (":-x")ipt:JOSC _emoticon(":ide a:")
Cytować
 
 
0 #47 iwet 2009-11-08 05:49
Raczej zbliża się okres. :-)
Cytować
 
 
+1 #46 iwet 2009-11-08 05:47
Całkiem możliwe, że zrobiła Ci się mała nadżerka. Idź do lekarza ginekologa. Zaleczy ją.
Cytować
 
 
+1 #45 iwet 2009-11-08 05:45
Może wcale nie jesteś w ciąży?? Zrób test ciążowy, a najlepiej idź do lekarza ginekologa!
Cytować
 
 
+2 #44 iwet 2009-11-08 05:42
Twoja mam najprawdopodobn iej przekwita i jest to normalne- opóźnienie miesiączek, nieregularne krwawienia.
Cytować
 
 
+53 #43 blondi 2009-08-15 16:58
2 sierpnia dostalam miesiaczke.. pierwszy dzien byly to tylko brazowe plamienia przez kolejne dni 5dni normalny okres. Pózniej mialam 5 dni przerwy i dokladnie 13 sierpnia strasznie bolalo mnie podbrzusze zaczelam plamic... pozniej zauwazylam ze wychodza ze mnie skrzepy... nie krwawie normalnie jak podczas miesiaczki tylko wlasnie te skrzepy z krwia. hmm dodam ze uzywam tamponow ktory teraz po godzinie mi przesiaka a podczas normalnej miesiaczki nie... strasznie bola mnie piersi ,(nigdy przed ani podczas miesiaczki mnie nie bolaly) od jakiegos czasu czuje ucisk na pecherz chce mi sie siku a nie moge sie zalatwic... hmm do lekarza pojde dopiero z jakies 2 tyg bo wlasnie dopiero mam wizyte i hmm wyjezdzam teraz na urlop. Wiem ze nikt nie stwierdzi co mi jest wirtualenie ale moze hmm jednak ktos podpowie co mi moze byc. Bardzo prosze o odpowiedz
Cytować
 
 
+4 #42 ewa 2009-07-11 07:30
:confused: dziewczyny,ja mialam tez takie bolesci i uplawy do momentu jak wypalono mi nadzerke wiec moze tez to jest ,,,poco piszecie na forum ,pomocy, jesli nie pojdziecie do lekarza to niegdy nie dowiecie sie co wam dolega!!!
Cytować
 
 
+1 #41 gość 2009-07-10 06:47
POMÓŻCIE
Cytować
 
 
+45 #40 gość 2009-07-10 06:33
[quote name="gość"]wit am! :sad:mam nadzieje ze mi pomożecie... miesiąc temu współżyłam z chłopakiem, pięć sekund po wyjęciu z pochwy miał wytrysk... jestem pewna i on, ze nie spuścił się we mnie. ale okres spóźnia mi się dwa tygodnie, niedawno zaczął mi się wydobywać śluz z pochwy. Czy to oznacza ze mogę być w ciąży? Czy może niedługo dostane okres? ( nie mam żadnych objaw ciąży) proszę pomóżcie mi! denerwuje się tym bardzo nie wiem co robić... :sad:Proszę o jak najszybszą odpowiedź
Cytować
 
 
+35 #39 gość 2009-07-10 06:31
witam! :sad:mam nadzieje ze mi pomożecie... miesiąc temu współżyłam z chłopakiem, pięć sekund po wyjęciu z pochwy miał wytrysk... jestem pewna i on, ze nie spuścił się we mnie. ale okres spóźnia mi się dwa tygodnie, niedawno zaczął mi się wydobywać śluz z pochwy. Czy to oznacza ze mogę być w ciąży? Czy może niedługo dostane okres?proszę pomóżcie mi! denerwuje się tym bardzo nie wiem co robić... :sad:Proszę o jak najszybszą odpowiedź
Cytować
 
 
+25 #38 Gość 2009-05-31 11:48
witam mam problem jestem wciązy w 2 tyg i niedawno dostalam plamienie brazowe pierwsza ciaze poronilam w 8tyg ciązy co to moze oznaczac? robilam test i wykrylo ze jestem wciąży nie wiem co myślec boje sie ze poronie i ze juz nigdy nie bede mogla miec dzieci prosze odpiszcie:-(
Cytować
 
 
+17 #37 Gość 2009-04-30 08:02
Moja mama ma 48 lat i od tygodnia nie ma miesiaczki w tamtym miesiacu jej sie spoznila o 8 dni o czym to sadzi ?prosze o odpowiedz plis :sad::sad:
Cytować
 
 
+54 #36 Gość dorota 2009-03-18 00:49
czesc jestem nowa i mam maly problem zamaist miesiaczki mam brązowe upłaty od 2 dni o czym one moga świadczyc troche sie niepokoje ponioewaz zdarzyło mi sie to pierwszy raz a mam objawy miesiaczki czyli silny ból brzucha.... prosze o rade
Cytować
 
 
+2 #35 KINGA 2009-03-11 07:52
TAK MAM STRACH ISC NA ODDZIAŁ GIN POŁ
Cytować
 
 
+3 #34 kinia 2009-03-11 07:44
PLIS PROSZE O POMOC
Cytować
 
 
+17 #33 Gość 2009-03-09 08:14
mam pytanie jestem w pierwszym tygodniu ciazy to jest moja pierwsza ciaza i zaczely mi pokazywac sie brazowe plamki na bieliznie. boje sie czy cos jest nie tak z moja ciaza, jestem za granica i nie wiem co robic.. prosze pomoacie
Cytować
 
 
+16 #32 Gość 2009-03-01 21:43
czesc dziewczyny.od pięciu lat staram sie o dzidzie.obecnie jestem miesiąc po laparoskopi i od owulacji bolą mnie jajniki.mam dziwne zołte-pomarańcz owe upławy jest to 25dzień cyklu a owulke mniałam na 12dzien.zawsze pare dni przed@bolało ale nie tyle dni.
Cytować
 
 
+43 #31 Zaniepokojona 2009-02-27 13:55
Jestem 10 dni przed okresem, a od kilku dni boli mnie w podbrzuszu,i mam brązową wydzielinę. Nigdy nie mialam żadnych problemów ginekologicznyc h. Nie bylam nawet nigdy u ginekologa bo nie widzialm potrzeby wszystko było o'k. a teraz od 5 dni sie bardzo martwię! Co to może być :-?:-?
Cytować
 
 
+8 #30 Gość 2009-02-24 05:58
hejka pomocy chciałabym sie dowiedziec po okresie leci mi dziwna wydzielina brązowa czasem jakas jasniejsza:sad: i niechce mi przestac leciec mam to juz 2 tyg :sad:prosze odpowiedzcie :-)
Cytować
 
 
+16 #29 Gość 2009-02-22 17:35
po urodzeniu (4 lata ) drugiego dziecka mam obfite miesiączki, i od jakiegos czasu skrzepy.teraz w lutym spóżniła mi sie miesiączka 5dni, po tych 5 dniach mialam takie brazowe plamienia jak zeschnięta krew,trwaly 3 dni,i zamienily sie w normalną miesiączke, która juz trwa tydzien i nie wyglada na to ze sie konczy, ale nie była tym razem taka obfita jak poprzednie i bez skrzepów,poprze dnie trwały 5-6 dni.Nie wiem co o tym myslec. a na wizyte do lekarza sie zapisalam , ale musze czekac 2 miesiace. może ktos tez tak miall i wie co to może być?? zrozpaczona :sigh:
Cytować
 
 
+4 #28 Gość 2009-02-19 03:14
Witajcie, jestem trochę obeznany tematyki dotyczącej cyklu kobiet, ale mam pytanie:
-jeśli kobieta przed okresem krwawi 2 razy przed(małe krwawienia) to co??
-info dodatkowe: może to być przez upadki częste(narty) , odmrożenie...cz y są inne skutki...
Cytować
 
 
+17 #27 Gość 2009-02-15 15:12
moja miesiaczka spoznla sie 5 dni, zamiast niej mam brazowe plaienia, jakgdyby wyschnieta krew.Niewiem czy to ciąża, czy oznaki jakiejs choroby.
Cytować
 
 
0 #26 roxana 2009-02-05 01:21
mam problem z miesiączką spóżnia mi się co miesiąc o 2 tygodnie robiłam sobie test ciążowy i nie jestem w ciąży . Co to morze być? proszę o odpowiedz na emaila
Cytować
 
 
0 #25 Iza 2009-01-08 13:27
juz 5 dni spoznia mi sie okres i bola mnie sutki,,,,dostal am skierowanie na test beta hcg z moczu i ide jutro,,,chciala m wiedziec czy jest mozliwosc ze test nie wykryje mi ciazy? prosze o odp
Cytować
 
 
0 #24 Aga 2008-12-21 09:42
witam,jestem mężatką,i staramy się o dziecko,od 2miesięcy mój okres jest nieregularny,za wsze miałam na początku każdego miesiąca,w listopadzie dostałam dopiero 10,a w grudniu dopiero 21 i towarzyszy mi przy tym straszny ból brzucha,straszn ie się boję co się dzieje.
Cytować
 
 
+17 #23 Gość 2008-10-09 12:30
od kilku miesiecy mam bardzo silne krwawienie podczas miesiaczki i towarzysza mu skrzepy co to oze byc???
Cytować
 
 
0 #22 Gość 2008-08-30 04:16
brązowa upławy czy to zbliża się okres ? :roll:czy to oznaki ciąży? :eek::D:D:D:D:D:D:D:zzz:zzz:zzz:zzz:zzz:zzz:P:D
Cytować
 
 
+1 #21 Gość 2008-08-25 09:56
to nic groznego też miałam brązowe plamienia ;-):roll:8)
Cytować
 
 
+9 #20 Gość 2008-08-24 09:28
Witam,
Jestem w 7tygodni ciazy i mniej wiecej od trzech tygodni raz na tydzien najczesciej rano pojawia sie brazowa wydzielina. Ostatnia ciaze poronilam, wiec boje sie, ze teraz tez nie bedzie za dobrze. Mialam robione USG tydzien temu. Pokazalo, ze dzidzia jest i ze serce bije, ale od tego czasu ta wydzielina znow sie pojawila. Co to moze byc i czy to niebezpieczne?
Cytować
 
 
0 #19 Gość 2008-08-23 04:56
czy ktoś mi odpowie co to może być? czy miał już ktoś tak z was :cry::roll::eek:
Cytować
 
 
-6 #18 Gość 2008-08-23 04:51
mnie też od tygodnia boli prawy jajnik ,i ten straszny ból podbrzusza :eek:a okres spóżnia mi się na razie tydzień :cry:może to fasolka :D
Cytować
 
 
0 #17 Gość 2008-08-22 11:25
Czy moge dostac odpowiedz no moj komentarz ostatni z dnia 18 sierpnia to moj meil
Cytować
 
 
-5 #16 Kazia 2008-08-18 13:54
Ostatnio boli mnie pod brzuchem bardziej w jajnikach a zwlaszcza po polewej stronie czasem mam bol taki w odbycie i czesto pojawia mi sie śluz waga mi spada co to moze byc?:sad:
Cytować
 
 
+3 #15 Gość 2008-08-16 10:10
nie moge zrobic cytologii poniewaz ciagle pojawia mi sie wydzielina i od samego poczatku gdy zaczełam miesiaczkowac to po okresie musialam nosic wkładki az do okresu i to jest meczace bo 7dni mam okres a reszte to musze wkladek uzywac bo mam upławy..obawiam sie wlasnie zebym nie miala zadnej wiekszej choroby..lekarz powiedzial ze to normalne ze jednej kobiecie mniej leci wydzielina drugiej mocniej i czesciej... a cytologie zrobic bede mogla jak najpierw pochodze po lekarzach i sie wkoncu dowiem co sie dzieje martwie sie i boje..... bo nie kazda kobieta ma takie upławy.....
Cytować
 
 
0 #14 Gość 2008-07-14 06:41
prosze o pomoc mój email
od 2 tygodni spóznia mi się okres,robiłam sobie test ciążowy,wyszło że nie jestem w ciąży,brałam leki na grzybice pochwy,i różne inne,łacznie chyba z 4 opakowania lekarstw i żadne mi nie pomogły,byłam u 3 ginekologów każy stwierdził co innego,a ten otsatni u którego byłam to aż był zdziwiony że lekarze mogli mi takie lekarstwa przepisywać ;/ co robić? pomocy bo już nei wytrzymuje z tym bólem jajników ;/
Cytować
 
 
+3 #13 Gość 2008-06-29 13:04
od nie dawna pojawiło się u mnie pieczenie przy wejściu do pochwy,występuj e ono przy oddawaniu moczu. co to może oznaczać? prosze o odpowiedź
Cytować
 
 
+37 #12 Gość 2008-06-27 12:43
Chciałabym coś więcej wiedzieć o przeroscie śluzówki macicy.Mam 55 lat i nie mam juz okresu. Biorę hormony. Lekarz stwierdzil przerost 7mm i mam zgłosić sie na badanie histopatologicz ne.Czy jest tu duze zagrożenie ?
Cytować
 
 
+5 #11 magda 2008-05-08 17:46
witam...no ja mam taki problem ze miesiaczka spóznia mi się juz pomad 2miesiace...rob iłam testy w ciązy wychodzi ze nie jestem...ale odstawiłam ponad 2 miesiace temu tabletki antykoncepcyne. ..no i jestem zagranicą w innym klimacie czy to może być tym wszystkim spowodowane opóżnienie????
Cytować
 
 
+2 #10 Magda 2008-03-26 04:19
Wspolzylam z moim chlopakiem w polowie lutego. Uzylismy jako zabespieczenia jedynie prezerwatywy. Dwa dni pozniej dostalam planowo okres, ktory trwal jak zwykle ok tygodnia. W tym czasie zaczelam brac pierwszy raz Harmonet . Po tygodniu zachorowalam na grype i musialam brac antybiotyki. Po 25 dniach od rozpoczecia zarzywania Harmonetu wystapila miesiaczka, ktora trwala jedynie 2 dni, ale byla obfita. Kilka dni przed okresem wspolzylam i wtrakcie wystapilo krwawienie, ktore ustalo po jednym dniu.Czy antybiotyki mogly oslabic dzialanie pigulki?Pomimo podwojnego zabezpieczenia obawiam sie , ze moge byc w ciazy. Czy moge wykonac test ciazowy jezeli do planowanej miesiaczki zostaly mi dwa tygodnie?Prosze o odpowiedz.
Cytować
 
 
+18 #9 Gość 2008-02-29 08:55
chciałabym się dowiedzieć co to jest przerost macicy? jak to sie leczy?
Cytować
 
 
+1 #8 Gość 2008-01-10 07:18
mom ostatni bóle w prawym boku i kłuje mnie w odbycie nie wiem co mi jest jak rano wstaje siku to bolą mnie plecy i mnie piecze jak siusiam lekarz też się zastanawia i nie może dojśc od czego to jest bardzo mi to dokucza.
Cytować
 
 
+2 #7 Gość 2007-12-03 11:03
To straszne. Te wszytskie wypowiedzi i te pytania...
wybaczcie , ale nie rozumiem jak kobieta moze na jakims forum , stronie zadawac pytania czy jest w ciazy .. lub podobne..

do lekarza Trzeba chodzic..! bo internetowo nie da sie zbadac czlowieka...
Cytować
 
 
0 #6 Gość 2007-11-22 07:56
Od kilku dni bardzo bola mnie plecy wokolicy krzyza tuz nad posladkami mam takze nie wielkie brazowe plamienia moja miesiaczka skonczyla sie piec dni temu .Chcialabym sie dowiedziec czy so to objawy jakiajs choroby i czy musze isc do ginakologa
Cytować
 
 
+19 #5 Krystyna 2007-11-04 10:51
Po usunieciu polipa endometrialnego stwierdzono u mnie przerost sluzowki macicy.Zalecono mi zastrzyki Depo-Provera 1 ml co tydzien przez 12 tygodni.Mam nadczynnosc tarczycy,leczac ja Thyrozolem 5mg dziennie i nerwice na ktora biore Rexetin 20 mg.Slyszalam ze zastrzyki te bardzo niszcza zdrowie.Mam 50 lat.Czy powinnam zdecydowac sie na wziecie tych zastrzykow ,czy lepiej w mojej sytuacji zdrowotnej pojsc na zabieg usuniecia macicy?Prosze o odpowiedz za ktora beda bardzo wdzieczna. ]
Cytować
 
 
+10 #4 basia 2007-10-19 14:29
czy to prawda ,ze po 30 kobiety bardziej odczuwaja zsaleństwo swoich chormonów między jedną miesiączką a drugą?są to bóle podbrzusza,jaki eś małe bóle w piersiach czy nawet jakieś ukłucia w piersiach?prosz e o szybką odpowiedz.
Cytować
 
 
+5 #3 Gość 2007-09-30 06:11
ostatnio mam bardzo silne krwawienia nigdy wcześniej tak nie mialam jestem bardzo osłabiona i obniża mi się pozim hemoglobiny czy to mogą być mięśniaki i jakie badania powinnam zrobić
Cytować
 
 
+10 #2 Beata 2007-09-28 03:56
:sigh:
Bardzo sie niepokoje... jakis czas temu mialam tylko smugi krwi w uplawach podczas owulacji..przez okres 2-3 miesiecy , pozniej wszystko wrocilo do normy.
Ostatnio jednak objawy powrocily i mam krwawienia juz od miesiaczki do miesiaczki.. czuje bol po prawej stronie brzucha .. i lekkie pieczenie... nie wiem co to jest ..Prosze o odpowiedz.
Cytować
 
 
+27 #1 Gość 2007-08-21 01:01
pod koniec lipca spodziewalam sie miesiaczki lecz za miast krwi wydobyla sie ze mnie jakas dziwna wydzielina trwala ona 4 dni a byly to duze brazowe platy krwi tak mysle ze to byla krew.nastepnie po tygodniu spozylam lek luteina 50 na wywolanie miesiaczki dostalam ja i trwala ona 8 dni skaczyla mi sie 2 tydodnie temu i w ta niedziele znowu wydobywa sie ze mnie ta wydzielina tych brazowych platow.Czy to mozliwe ze jestem w ciazy?prosze o odpowiedz
Cytować
 

Dodaj komentarzOdśwież

Joomla templates by a4joomla