header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpgheader6.jpg

logo

Zdrowie

Czy masz problemy z hormonami

Ocena użytkowników:  / 203
SłabyŚwietny 

Twój wygląd może zdradzić, czy masz problemy z hormonami


Zaczęłaś systematycznie przybierać na wadze, choć jesz tyle samo, co kiedyś? Albo wręcz przeciwnie: chudniesz, chociaż niczego sobie nie odmawiasz? A może cera, do tej pory idealna, zaczęła sprawiać kłopoty lub nad górną wargą pojawił się wąsik? Warto sprawdzić, czy poziom niektórych twoich hormonów nie jest za niski, a innych - zbyt wysoki.

Do tej pory naukowcom udało się rozszyfrować budowę i poznać funkcje ponad stu hormonów. Produkowane są one w gruczołach dokrewnych, z których przenikają do krwi. Wraz z nią docierają do wszystkich zakamarków naszego ciała, by pobudzać komórki do intensywnej pracy. Stąd właśnie pochodzi ich nazwa. Po grecku bowiem "hormao" oznacza "napędzać", "pobudzać". Jeżeli nic nie zakłóca wydzielania hormonów, organizm funkcjonuje bez zarzutu. Gdy jednak niektórych z nich jest za dużo lub zbyt mało, zaczynają się kłopoty ze zdrowiem. A wszystko dlatego, że zaburzona została hormonalna równowaga organizmu.

Na wahania poziomu hormonów zwykle pierwsza reaguje skóra. Zaczynają się wtedy problemy z cerą i włosami. Zmieniają się też sylwetka i waga ciała. Często te objawy występują równocześnie, np. kłopotom z cerą lub nadmiernym owłosieniem towarzyszy nadwaga lub chudnięcie.

Zdarza się jednak, że zmiany są nieznaczne, np. na twarzy pojawiają się krostki lub szybciej przetłuszczają włosy. Wtedy zazwyczaj sięgamy po kosmetyki i nawet nie myślimy, by iść z tym do lekarza. Tymczasem mogą to być oznaki, że nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

Dlatego warto bacznie obserwować swoje ciało. Tylko wtedy będziemy mogły szybko zareagować na pozornie błahe sygnały. Jeśli rozpoznamy któryś z nich, nie zwlekajmy z wizytą u internisty, ginekologa lub endokrynologa. Jedynie lekarz może ocenić, czy rzeczywiście wymagamy pomocy, i skierować na odpowiednie badania.

Gdy skóra woła o pomoc

To właśnie na skórze najszybciej dostrzesz, że hormony nie "pracują" tak, jak powinny.

Trądzik i łojotok. Są to znane większości z nas problemy okresu dojrzewania. Z reguły mijają, gdy burzę hormonalną mamy już za sobą. Bywa jednak, że u kobiet po 30. czy 40. roku życia cera zaczyna się przetłuszczać, a na twarzy pojawiają się wypryski. To pierwszy sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Już wtedy powinnyśmy wybrać się do lekarza, bo gdy zmiany rozszerzą się na plecy lub klatkę piersiową, trudniej będzie się z nimi uporać. Za "późny" trądzik i łojotok odpowiada zwykle nadmiar testosteronu (to męski hormon, ale w niewielkich ilościach jest niezbędny też kobietom). Zdarza się, że testosteron jest w normie. Wtedy przyczyna problemów ze skórą tkwi w niedoborze estrogenów.

Przesuszona skóra. Może to być sygnał, że w organizmie jest za mało progesteronu (estrogeny są w normie) lub estrogeny są w nadmiarze, progesteron zaś w normie. Skóra na całym ciele staje się wtedy cienka i wysuszona. Wokół ust i nosa pojawiają się zaczerwienienia z wypryskami, tzw. trądzik różowaty.

Przebarwienia i plamy na skórze. Jeśli na twarzy i ciele występują białe plamy, które nie znikają nawet po opalaniu, to informacja, że jajniki lub przysadka mózgowa przestały funkcjonować prawidłowo. Z kolei, gdy karnacja ulega zmianie na ciemniejszą, a w zgięciach łokci i nadgarstków pojawiają się wyraźne brązowe przebarwienia, możemy podejrzewać niedoczynność kory nadnerczy.

Wzmożone pocenie się. Z reguły świadczy o nadmiarze hormonów tarczycy - jest jednym z pierwszych objawów jej nadczynności (częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn). Skóra jest wtedy nie tylko stale wilgotna, ale także zaczerwieniona i gorąca, zwłaszcza na twarzy i szyi.

Chłodna i blada skóra. Gdy "ospała" tarczyca produkuje zbyt mało hormonów, mówimy o jej niedoczynności. Skóra jest wtedy chłodna i blada, staje się też coraz cieńsza i pojawiają się na niej rozstępy. Na łokciach zaś wygląda, jak pomarszczona i zabarwiona na ciemno (to tzw. efekt brudnych łokci). Twarz zaś jest nabrzmiała i opuchnięta, a paznokcie łamią się oraz tracą naturalny kolor i połysk.

Nadmierne owłosienie. Przed tym problemem stają przede wszystkim te panie, u których nadnercza i jajniki produkują zbyt dużo testosteronu. Włosów przybywa wówczas na nogach i rękach, więc często trudno nadążyć z ich depilowaniem. Czasami zaczynają one rosnąć również na brodzie, klatce piersiowej, a nawet brzuchu czy piersiach, czyli w tych miejscach, w których zazwyczaj owłosieni są mężczyźni.

Wypadanie włosów. Łysienie może mieć związek z hormonami produkowanymi przez tarczycę. Przy jej niedoczynności włosy nie tylko stają się kruche, łatwo się łamią i rozdwajają na końcach, ale też wypadają garściami. Jeśli zaś winne są hormony wytwarzane przez jajniki i nadnercza, dochodzi do łysienia typu męskiego - czupryna w okolicy ciemieniowej się przerzedza, a nad czołem tworzą się zakola. Zwykle też włosy nadmiernie się przetłuszczają.

Figura prawdę ci powie

Czasami bywa tak, że choć odżywiamy się normalnie i nie stosujemy żadnych diet odchudzających, zaczynamy tracić na wadze. Zdarza się też, że choć nasza dieta nie uległa zmianie, szybko przybywa nam kilogramów. Pamiętajmy jednak, że każda nieuzasadniona zmiana ciężaru ciała powinna zwiększyć naszą czujność. Może oznaczać bowiem, że funkcjonowanie tarczycy, jajników lub nadnerczy zostało zakłócone.

Szybkie przybieranie na wadze. To jeden z objawów niedoczynności tarczycy. Kiedy zaczyna brakować wytwarzanych przez nią hormonów, nie tylko tyjemy (zwalnia się tempo przemiany materii), lecz także stale jest nam zimno, mamy obniżony nastrój i łatwo się męczymy.

Niekiedy za skłonność do tycia odpowiada nadmiar hormonów produkowanych przez nadnercza. Wtedy tkanka tłuszczowa nie przyrasta równomiernie na całym ciele, tylko odkłada się na karku i tułowiu - głównie brzuchu, biodrach i pośladkach. Nasza sylwetka zaczyna przypominać piłkę osadzoną na cienkich nóżkach.

Przybieranie na wadze jest także problemem pań, które cierpią na zespół policystycznych jajników ("usiane" są one mikrotorbielami). Wtedy występuje też przewlekły brak jajeczkowania. Może się również utrzymywać podwyższony poziom glukozy we krwi. To wszystko powoduje zakłócenia wydzielania hormonów przez jajniki. W efekcie "zyskujemy" dodatkowe kilogramy.

Gwałtowne chudnięcie. Duży spadek wagi w krótkim czasie może świadczyć o nadczynności tarczycy. Gdy jej hormonów mamy w nadmiarze, tempo przemiany materii ulega bowiem przyspieszeniu. Ponadto trudno nam zapanować nad emocjami, pojawia się drżenie rąk i mamy kłopoty ze snem oraz problemy z sercem. Często też podwyższona jest temperatura ciała.

Zmiany w proporcjach ciała. Gdy nasza sylwetka z kobiecej staje się coraz bardziej męska, możemy podejrzewać, że jajniki lub nadnercza (albo oba te gruczoły jednocześnie) produkują nadmierne ilości testosteronu. Barki są wtedy szersze niż biodra, mięśnie zaś nabierają masy i stają się bardziej wytrzymałe. I chociaż nie gimnastykujemy się intensywnie ani nie wyciskamy siódmych potów w siłowni, zaczynamy wyglądać jak prawdziwe kulturystki.

Hormony pod lupą

Aby oznaczyć poziom hormonów, najczęściej bada się krew. Z reguły nie trzeba się do tego specjalnie przygotowywać. Czasami wystarczy przyjść na jej pobranie na czczo i o określonej porze dnia. Decyzję o tym, jakie badania musimy wykonać, podejmuje lekarz i to on powinien ocenić wyniki (laboratoria podają je w różnych jednostkach). Zwykle jednocześnie określa się poziom kilku, zależnych od siebie, hormonów (zmiana poziomu jednego może powodować wahania poziomu innego). Najczęściej bada się hormony wydzielane przez:

  • przysadkę mózgową - są to: folitropina (FSH) i lutropina (LH), które sterują pracą jajników; tyreotropina (TSH), wpływająca na tarczycę; kortykotropina (ACTH), działająca na nadnercza; prolaktyna (PRL), pobudzająca m.in. jajniki i nadnercza
  • tarczycę - trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4)
  • nadnercza - kortyzol, testosteron i dehydroepiandrosteron (DHEA)
  • jajniki - estrogeny (głównie jest to estradiol E2), progesteron i testosteron.

Warto wiedzieć, że gruczołem "zarządzającym" układem hormonalnym jest przysadka mózgowa. To ona wydziela hormony tropowe, które pobudzają do działania jajniki, tarczycę czy nadnercza. Często to właśnie nadmiar lub niedobór jakiegoś hormonu tropowego sprawia, że gruczoły te nie funkcjonują prawidłowo. Przykładowo: by rozpoznać nadczynność lub nie-doczynność tarczycy, musimy określić nie tylko poziom hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny (wytwarzanych przez tarczycę), ale także zawartość tyreotropiny we krwi. W ten sposób możemy sprawdzić, czy przysadka mózgowa dostatecznie zaopatruje tarczycę w TSH. Trudniej jest ocenić poziom estrogenów czy progesteronu - ich stężenie zmienia się w cyklu. Krew do analizy pobiera się wtedy w wyznaczonym przez ginekologa terminie. Czasami wystarczy tylko jedno badanie przed miesiączką, ale bywa, że konieczne jest też określenie hormonów w każdej fazie cyklu - zwykle w 7., 14. oraz 21. dniu.

Nasz ekspert radzi

dr n. med. Krzysztof Dynowski, ginekolog endokrynolog, Centrum Medyczne LIM

Układ hormonalny przypomina sieć naczyń połączonych, w której nieprawidłowe funkcjonowanie jednego gruczołu prędzej czy później będzie rzutowało na pracę innych. Przykładem takich powiązań jest tarczyca. Jej nieleczona niedoczynność może zaburzać pracę jajników. Dlatego, widząc pacjentkę po raz pierwszy, przeprowadzam z nią dokładny wywiad. Pytam również o to, czy przez ostatnie pół roku coś zmieniło się w jej wyglądzie. Jeżeli miała kłopoty z utrzymaniem wagi, wypadają jej włosy lub pojawiły się zmiany na skórze, co zazwyczaj sygnalizuje hormonalne rozchwianie, odpowiednio do sytuacji dobieram strategię leczenia. Ważne jest także to, że każda hormonalna antykoncepcja - zarówno pigułki, jak i plastry czy wkładka wewnątrzmaciczna - może zakłócać sygnały wysyłane przez jajniki (inne gruczoły dokrewne funkcjonują wtedy bez zmian). Nazwa się to maskowaniem zaburzeń. Trzeba o tym pamiętać, badając poziom hormonów.

Leczenie zaburzeń hormonalnych powinno odbywać się pod opieką doświadczonego endokrynologa lub ginekologa endokrynologa. Aby poziom hormonów wrócił do normy, czasem wystarczy krótka kuracja, bywa jednak, że na efekty trzeba poczekać nawet kilka lat.

Terapia najczęściej polega na podawaniu hormonów (zawsze zaczyna się od najmniejszych, ale już skutecznych dawek) lub innych leków. W wielu przypadkach dobre wyniki daje też odpowiednio dobrana pigułka antykoncepcyjna, która szybko poprawia stan skóry i samopoczucie. Pamiętajmy jednak, że lekarz nie musi od razu zlecać przyjmowania hormonów. Czasami wystarczy tylko niewielka zmiana diety czy stylu życia, by układ hormonalny zaczął prawidłowo funkcjonować.

onet.pl


Komentarze  

 
+1 #100 Aneta 2012-11-04 20:06
jake badania nalezy zrobić aby zidentyfikować PCOS? czy poziom prolaktyny może mie,cos wspólnego z naglym tyciem/
Cytować
 
 
+3 #99 Iwona 2012-02-17 20:56
Mam problem moja corka ma 14 lat i od 1.5 roku zaczeła tyć i przestała rosnac.Ma wzrost 147 a wagę 54 kg.Miała robiony wiek kostny i wynik wyszedł ze ma
wiek kostny na 14 lat.Lekarz powiedział że nic nie da się zrobić.Błagam pomóżcie co zrobić bo córka całkowicie sie załamała
Cytować
 
 
-1 #98 Magda 2011-10-03 11:46
Witam serdecznie czy ktoś mi określi z wyników czy mam tarczyce,poniew aż jest lekko podwyzszona czy to coś powaznego TYREOTROPINA TSH MAM 4,96 A NORMA 0,270-4,200
Cytować
 
 
+4 #97 Aśka 2011-07-14 09:53
Ja mam 16 lat, i nie wiem czy moje problemy biorą się z racji tegoż wieku czy coś ze mną jest nie tak. Mam trądzik z którym sobie kompletnie nie radze i od pewnego czasu okropnie przetłuszczają mi się włosy. Jak by tego było mało mam okropnie dużo włosów na rękach, brzuchu, plecach a nawet na dekolcie. Już nie wiem co mam z tym robić. Mam brązowe włosy i jasną karnację. Ręce opadają. I nie mam pojęcia czy mi to minie po okresie dojrzewania czy problem jest większy. Co robić?
Cytować
 
 
+3 #96 Marzena 2011-05-20 22:22
Dokładnie mam ten sam problem,androst endion,prolakty na i tycie głównie na brzuchu rozmiar z 38 na 42 nogi szczupłe a do tego brak ciąży (wiek już 37 lat) załamka.Na pomoc lekarzy nie można liczyć sama się diagnozuję a wyniki hormonów robię na własną rękę i mam zamiar podstawić lekarzowi (nie są najlepsze).Dużo mogłabym napisać i niczego nie wyolbrzymiam, przykre jest to że tak cięzko trafić na lekarza z powołania :zzz
Cytować
 
 
+14 #95 majka 2011-01-10 10:09
Nie jest tak słodko, lekarze rodzinni lekceważą pacjentów, więc sugerowanie, by z objawami udać się do lekarza i wcześnie zacząć leczenie, jest prawie że nierealne!
Objawy, jakie początkowo opisywałam, były lekcewazone przez lekarza rodzinnego, dopiero ginekolożka (chodze prywatnie) zwróciła uwagę, ze powinnam pod kontem tarczycy zrobic badania i ze lekarz rodzinny powinien dać stosowne skierowania. Guzik!
Jedyne co pozostaje, to leczenie prywatne. Bo lekarz rodzinny nie da skierowania do endokrynologa, jeśli nie widzi wyraźnych objawów świadczących np. o problemach z tarczycą (wytrzeszcz oczu lub guzki na szyi). Mnie tak potraktowano, jakbym była symulantką, bo przytycie to wynik siedzacego trybu życia, senność, brak sił i motywacji, do tego nasilone wypadanie włosów to stres, problemy z trawieniem (zaparcia) to dlatego, ze mało piję i takie tam. Wszystko wytłumaczył. W badaniach krwi (zrobiłam prywatnie) wyszło, ze mam poczatek niedoczynnosci, ale lekarz stwierdził, ze lekkie przekroczenie normy nie znaczy, ze jest coś nie tak i że z byle powodu nie będzie dawał skierowania do endokrynologa. Za pół roku można powtórzyc badanie, a na razie mam nie myslec o tym! Do ginekologa chodzę prywatnie, nie stać mnie już na prywatnego endokrynologa, nie mówiąc o badaniu poziomu hormonów we krwi – majątek.
Pozdrawiam
Cytować
 
 
-7 #94 Eliza 2010-12-18 08:54
Witam Troche sie pocieszylam, ze moj problem nie jest taki dziwny, bo albo mam lekarza do kitu gdyz nie widzi problemu. Ok cztery lata temu zaczelam tyc, zawsze mialam spore problemy z cera ale bylam typem patyczaka. Najpierw troche mnie to cieszylo w koncu urosl mi biust. Niestety o wiele bardziej przytylam w barach juz o brzuchu nie wspomne. Z owlosieniem mam spory problem od zawsze, ale tlumaczylam to moim typem urody, jestem brunetka o ciemnej karnacji skory. Final jest taki ze z 55 kg waze teraz 84 .Lekarze odsylaja mnie na badania i nie potrafia mi pomoc; androstedion 0,01 ponad norme, prolaktyna gorna granica, FSH w normie, dziwnie wychodzi mi cholesterol mam sporo za niski wynik, w tym trojglicerydy jakby w normie a duzo za malo dobrego cholesterolu.Z dzieckiem miala trzy lata problemy, podejrzewano PCO ,gdyz na lewym jajniku sa cysty ale robilam ok pol roku monitoringi i jajeczkowalam normalnie. W koncu po 3 latach urodzilam dziecko, wszysko ok. W ciazy chudlm zaczelam wygladac normalnie, dzien po porodzie nie mialam brzucha, od kiedy zaczelam miec okres znowu tyje. Aktualnie poronilam drugie dziecko, w nic sie nie mieszcze pomimo tego ze byl to 10 tydzien. Mam juz naprawde mega dola, zawsze bylam taka szczupla zadbana a teraz nie mieszcze sie w 42 rozmiar. Juz nie wspomne o komentarzach znajomych, ktorzy radza mi ograniczyc jedzenie. Diety troche pomagaja, ale musialabym sie zakatowac, poa tym to nie jest normalne. Moja mama w podobnym wieku jak ja tez tak przytyla, do dzis ma problemy z nadwaga. Co robic? Moze ktos wyszedl z podobnych problemow?
Cytować
 
 
+1 #93 Guest 2010-12-12 12:27
Witam serdecznie byłam w Klinice było dziecko co miało 12 miesięcy miało przedwczesne dojrzewanie [owłosienie łonowe i powiększone sutki ] podejrzenia były że ma guzka w głowie ale wykluczyli to po wszelkich badaniach endokrylogiczny ch i neurologicznych wykryto coś z wątroba
Cytować
 
 
+2 #92 Guest 2010-12-11 08:00
Zrobiłam sobie badanie hormonalne, badnia już przyszły, na wizytę u lekarza czekać będę miesiąc, nie jestem jeszcze pełnoletnia wiec nie wiem czy przejdzie mi to czy sprawa jest raczej krytyczna i dlatego bardzo się martwię. Hormon progesteronu mam 4 razy wiekszy od przyjętych norm, nie mogę doczytać sie w internecie jakie są tego objawy. Jesli ktoś wie proszę o pomoc !
Z góry dziękuje.
Pozdrowienia.
Cytować
 
 
+3 #91 kuligaga 2010-12-02 18:51
Mam 34 lata i jestem po dwóch udarach niedotlenienia mózgu, ale dzięki Bogu poza uczuciem lekkiego odrętwienia lewej ręki nie mam większych pozostałości po tych udarach że tak powiem. Będąc w szpitalach na oddziałach neurologii, zostałam przebadana wzdłuż i wszerz, a na obu wypisach mam napisane przypadek do obserwacji. Wyniki książkowe, przyczyny udarów nie znaleziono. Wysłano mnie do szpitala po raz trzeci na oddział endokrynologii, gdzie wykonano kolejne badania, tyle że pod kontem gospodarki hormonalnej. Rezonans przysadki, krzywą cukrzycową, tarczyca, itd. Wyniki oczywiście w normie. Chodzę od jednego endokrynologa do drugiego. To samo dotyczy ginekologa. Żaden z lekarzy nie widzi problemu. Tyję na potęgę, mam nadmierne owłosienie i najchętniej spałabym 24 godziny na dobę. Diety nie pomagają, ćwiczenia też nie dają żadnych efektów. Ja czuję się taka spuchnięta, mam sporą nadwagę i obawiam się że znowu dostanę udaru albo niewydolności serca. Już nie wiem co mam robić. Pozdrawiam.
Cytować
 
 
+15 #90 wiolett 2010-11-06 13:11
Witam, mam 26 lat . Mam problem wciągu kilku m-cy moje życie zmieniło się w piekło .., przytyłam (ważę 106kg) wokół ust pojawiły i skóry glowy pojawiły się plamy, rano sa suche i uszczą się a wieczorem różowe i swedzą. Wygladądam jak potwór, nawet makijaż nie pomaga. Nie mam ochoty do życia wszystko mnie denerwuje a najbardziej ja. Mam dwie cudowne córeczki i tylko one jeszcze mnie podtrzymują na duchu. Proszę poradzcie mi co mam robić.
Cytować
 
 
+1 #89 Guest 2010-10-29 02:03
najprawdopodobn iej cierpi Pani na niedoczynnsoc tarczycy. Niezwlocznie radzilabym zrobic podstawowe badania tarczycowe TSH, FT3, FT4 i do lekarza!!!!
Z tarczyca nie ma zartow
Cytować
 
 
+15 #88 beata 2010-10-28 05:01
Drodzi Państwo, poczytałam sobie Wasze wypowiedzii i sama również mam doświadczenie związane z nierozważnym podejściem do pacjenta. Moja córka ma 19 lat od 3 lat bierze hormony ze wzgledu na nieregularne miesiąkczi. Ginekolog do której chodzi ani razu nie dała jej skierowania na badanie poziomu hormonów mimo, że wskazania ku temu są ewidentne.Bardz o przytyła w ostatnim czasie, skóra jest w fatalnym stanie szczególnie twarz i dekold łojotokowe wykwity. A najgorsze, że rok temu wykryto torbiel w piersi, a po roku czyli kilka dni temu przy ponownym badaniu podejrzenie, że to nie torbiel, a włókniak. Więc pytam uprzejmie wszystkich lekarzy czy mówiąc delikatnie nie ma tu zaniedbania ze strony ginekologa? Sądzę, że możnabyło uniknąc tego stresu związanego z włókniakiem i być może co najgorsze zabiegu usunięcia (dzisiaj mamy wizyte u onkologa) Gdyby Pani doktor zanim rozpoczęła leczenie hormonami zaczęła od badania poziomu hormonów i po tym zastosowała odpowiednią kurację z pewnością córka nie musiałaby przeżywać tego co niestety ma dziś.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie, a lekarzy proszę o bardziej przemyślane podejście do problemów pacjenta.
Cytować
 
 
+1 #87 LALKA 2010-10-24 06:34
witajcie.
MOŻE KTOŚ MI POWIE CO MOŻE SIE ZE MNA DZIAC???W ZESZŁYM MIESIACU POJAWIŁY SIE U MNIE WYMIOTY OT TAK PO PROSTU,JESTEM SENNA SZYBCIEJ SIE MECZE,W CIAGU 8 TYGODNI PRZYTYŁAM 13 KG.JEM NIE WIELE,OPÓŹNIAJA MI SI MIESIACZKI W ZESZŁYM MIESIACU OPÓŹNIŁA MI SI 14 DNI(DOSTAŁAM 21),TERAZ TEŻ MI SIE OPÓŹNIA.CO SIE MOŻE ZE MNA DZIAĆ???BOJE SIE ZE MAZ NIE BEDZIE SIE MNA INTERESOWAŁ,A JESTEŚMY 3 MIESIACE PO SLUBIE!!! MAM 28 LAT NIE STOSUJEMY ANTYKONCEPCJI JUZ TERAZ.CZY TO MOZE BY CIAZA???WSPÓŁŻY JEMY REGULARNIE ALE NIGDY NIE WIEM KIEDY SA ""TE""DNI.PROSZ E POMÓŻCIE.PODAJE MAILA
Cytować
 
 
+6 #86 mała1414 2010-10-20 08:57
Od trzech miesięcy źle się czuję, słabo mi, osłabienie mięśni, spadek masy ciała, zawsze miałam dużo włosów na ciele, także na piersiach, a teraz nagle zaczęły wszędzie wypadać, na głowie,nogach, w dołach pachowych,wzgór ku łonowym, mam straszne zaparcia, wciąż mi zimno, problem z miesiączkami, niskie ciśnienie, przeszłam szereg badań i nic nie wiadomo, wszystko ok, tsh w normie, prolaktyna też, teraz dostałam skierowanie na ft 4 czekam na wynik, nie wiem co się dzieje, dlaczego tak się czuję, boję się że to przysadka;-(
Cytować
 
 
+1 #85 mała 2010-10-18 04:55
Jasne, masz tzw. hiperprolaktyne mię ukrytą (czyli wyjściowy wynik niby ok, a po obciążeniu szaleje), przy wysokiej prolaktynie też wypadają włosy ... i wcale nie musi być mlekotok, okresy mogą być krwotoczne (z reguły zanikają) ... i to ciągłe zmęczenie
Cytować
 
 
0 #84 olivka 2010-09-27 12:13
nie zastanawialas sie dlaczego starania o dziecko nie wychodza?
z objawów które podajesz jasno wynika, że możesz mieć problemy z tarczycą (co często wpływa na problemy z zajściem w ciążę)
Biegnij do endokrynologa, a problemy rozwiążą się w mig.
Cytować
 
 
+6 #83 milka 2010-09-25 06:42
Witam. Mam problem jesli chodzi o owlosienie calego ciala. Zauwazyłam ze od paru miesiecy zanikaja mi wloski na calym ciele, robią się krotsze, ciensze i rosną w duzych odstepach od siebie. Wypadaja mi brwi, natomiast wlosy na glowie to juz totalny koszmar, w ciagu 2 miesięcy stracilam ich polowę,szczegol nie z lewej strony nad czolem. Jesli odrastaja to bardzo slabe i cieniutkie, na calym ciele. Wypadaja tez z okolicy lonowej, przestaly rosnac pod pachami, zanikly na lydkach prawie calkowicie. Zawsze mialam hirsutyzm a teraz nie wiem co sie dzieje!!! wpadam w panike, bylam u dermatologa, endokrynologa, ginekologa - wszyscy zwalaja na stres, a ja wewnetrznie czuje ze to nie ten problem. Wszystkie hormony taryczcy w normie, przeciwciala TPO tez, prolaktyna podwyzszona tylko po MTC prawie 10-cio krotnie, bez tabletki w normie. Morfologia i mocz - wyniki idealne. Czy moge podejrzewać jakieś zaburzenia hormonów przysadki czy to cos innego? Jakie jeszcze hormony powinnam zbadać? Co moze mi dolegać? Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz, juz nie wiem do jakiego lekarza mam sie udac i jakie badania wykonac...
Cytować
 
 
+7 #82 milka 2010-09-25 06:37
Witam. Mam problem jeśli chodzi o owłosienie całego ciała. Zauważyłam że od paru miesięcy zanikają mi włoski na całym ciele, robią się krótsze, cieńsze i rosną w dużoch odstępach od siebie. Wypadają mi brwi, natomiast włosy na głowie to już toalny koszmar, w ciągu 2 miesięcy straciłam ich połowę,szczegól nie z lewej strony nad czołem. Jeśli odrastają to bardzo słabe i cienutkie, na całym ciele. Wypadają też z okolicy łonowej, przestały rosnąć pod pachami, zanikły na łydkach prawie całkowicie. Zawsze miałam hirsutyzm a teraz nie wiem co się dzieje!!! wpadam w panikę, byłam u dermatologa, endokrynologa, ginekologa - wszyscy zwalają na stres, a ja wewnętrznie czuje że to nie ten problem. Wszystkie hormony taryczcy w normie, aTPO też, prolaktyna podwyższona tylko po MTC prawie 10-cio krotnie, bez tabletki w normie. Morfologia i mocz - wyniki idealne. Czy moge podejrzewać jakieś zaburzenia hormonów przysadki czy to cos innego? Jakie jeszcze hormony powinnam zbadać? Co może mi dolegać? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz, już nie wiem do jakiego lekarza mam się udać i jakie badania wykonać...
Cytować
 
 
+15 #81 aneta 2010-09-22 02:44
mam podobny problem z moją 8 letnią córką,która zaczęła chyba za szybko dojrzewać. Chodzi o to że pojawiło się u niej owłosienie łonowe pod postacią kilku włosków,nadmier ne owlosienie na nogach a także na rękach i kilka włosków pod paszkami. Ma podwyższony wiek kostny i podwyższony poziom dheas. Jesteśmy w trakcie badań chormonalnych.P ani doktor stwierdziła że do tej pory z tych badań co jej zrobili jest dzieckiem zdrowym. Ale dla niej najważniejszy będzie wynik z moczu.Zastanawi am się czy koś z was miał takie przypadki z waszymi córkami
Cytować
 
 
+6 #80 wiola_g 2010-09-16 12:43
mam 35 lata i od ponad 2 lat borykam się z problemami skórnymi,
pt. trądzik
na twarzy+ krostki na plecach i na dekolcie , łojotokowa skóra i
szybko przetłuszczając e się włosy. Wczesniej dochodziła jeszcze nadmierna
potliwość,
staram sie,o dziecko,nie wychodzi..
przez ostatnie 3lata tyje w oczach-zaczelam diety mimo diet niespadalam z wagi,nie mialam pojecia że hormony mają ogromny
wpływ na skórę (z którą, jak już pisałam, mam duże problemy) Bardzo
chciałabym pozbyć się tych wszystkich wyprysków, bo one wprawiają mnie w
depresję, ale z drugiej str. boję się, żeby gin.-endokrynol og nie wystawił
mi recepty na jakieś silne antybiotyki na obniżenie zawyżonych hormonów,
ponieważ wtedy musiałabym odłożyć 'staranka' na jakiś czas, a ja dziecka
pragnę teraz najbardziej na świecie ;-)
Cytować
 
 
0 #79 iwona 2010-09-01 11:26
moja droga -zmień ginekologa. jeśli nie bierzesz hormonalnej terapii zastepczej to spróbuj minimalną dawkę.
Cytować
 
 
+5 #78 maszka 2010-08-23 08:49
Witam. Od 2 miesięcy leczę się na niedoczynność tarczyce. Biorę euthyrox N25 oraz tabletki antykoncepcyjne novynette. Mimo wielu wyrzeczeń, ćwiczeń dalej tyję. Kiedyś brałam cilest i na wadze nie przybierałam. Czy powinnam zrobić sobie badania nadnerczy? Moja sylwetka zmieniła się od biustu (co się również zwiększył :sad:) do bioder, które są grubsze niż były. Proszę o pomoc !
Cytować
 
 
+11 #77 dorota 2010-08-13 06:19
hej!!
ja mam podobny problem, w ciagu 3 miesiecy przytylam 10 kg, mimo, ze intesywnie cwiczylam, do tego mialam fizyczna praca, duzo chodzilam, jadlam glownie warzywa i salatke z tunczykiem na obiad.Zero kolacji, slodyczy i węglowodanow. przestalam miec miesiaczke i zacząl mi rosnac brzuch, roztylam sie w talii i ogolnie czulam sie coraz gorzej, bylo mi non stop zimno, skora schodzila jak z weza i brak ochoty na cokolwiek. w tym czasie zerwalam z chlopakiem i myslalam,ze to jest glowny powod mojego stanu. zrobilam w koncu badania krwi i w wyszlo,ze mam niedoczynnosc tarczycy i PCO...najgorsze jest to,ze wygladam jak yeti, uroslam o 2-3 rozmiary, nie mam w czym chodzic, i mimo ciaglych wyrzeczen i chodzenia na aerobiki, silownie moja sylwetka sie nie zmienia. mam 29 lat i dostaje szalu, nie znacie moze kochane jakiegos lekarza-dietety ka, ktory moze pomoc wrocic mi do dawnej sylwetki??
dzieki,za wszelkie rady. mieszkam w warszawie, buziaki
Cytować
 
 
-1 #76 Mietek 2010-08-11 15:54
Bardzo przepraszam ale sprawdzalem poczte i nic nie otrzymalem co prawda nie bylo mnie na necie przez ostatnie 12 dni bo bylem w dzunglii
ale teraz jestem i pracujemy nad zainstalowanie internetu u nas trzeba postawic 2 wieze no i sporo sprzetu coc odleglosc tylko 7km ale miedzy gorami i nie widac anten prosze o ponowne przeslanie wynikow przepraszam i pozdrawiam Mitch
Cytować
 
 
+1 #75 Asia20 2010-08-09 09:00
Witam wszytskich. Jestem Asia i mam 20 lat. Od ok 1,5 roku lecze sie u ginekologa z powodu zaniku miesiaczki-mam tak srednio co 2-3 mies...czasem zdarzy sie ze opozni sie tylko pare dni...Biore luteine-ktora zawsze pomagala-nieste ty ostatnio od 5 dni ja biore i nic...najgorsze jest to ze wspolzyje z moim chlopakiem- a z powodu nieregularnej miesiaczki mam wieksze ryzyko ze "wpadne"...zacz ynam panikowac ze moze zaszlam w ciaze...oprocz braku miesiaczki nie mam zadnych inych objawow ktore mogly by na to wskazywac...do ginekologa musze wkoncu pojsc ale wczesniej chcialam sie was poradzic..co o tym myslicie??bardz o prosze o rade...naprawde nie wiem co o tym myslec...:sad:j eszcze wszyscy w okolo daja mi do zrozumienia ze moze zaszlam w ciaze..naprawde staje sie to bardzo stresujaca sytuacja..:sad: a dodam do tego ze oistatnio nieregularnie jadam posilki i niewiele ich jadam...niewiem -moze to ma jakis wplyw..?pomozci e mi...
Cytować
 
 
-1 #74 KRYSTYNA 2010-08-07 16:03
Witam! TPO-to są anty-przeciwcia la na niedoczynnosc tarczycy lub horobę HASHIMOTO tarczycy czyli przewlekłe zapalenia tarczycyTG-to są trójglicerydy czyli tłuszcze .Ja radzilabym pojsc z tymi wynikami do endokrynologa ,bo moze ma Pani chorobę tarczycy bo z wyników tak wynika.Ja tez miałam te badania robione dlatego wiem a i choruję tez na niedoczynnosc tarczycy od 10 lat.Zrobiłam szereg badan z biopsją włącznie i leczę się juz 10 lat na tarczycę.POZDRA WIAM!
Cytować
 
 
0 #73 Krystyna 2010-08-07 13:36
mam 70 lat pietnasci lat zazywalam estrogen
w marcu br.okazalo sie ze mam w macicy bardzo maly punkt i to byl rak,usunieto mi
macice i jajniki i po operacji lekarz zabronil mi brac hormony, przez dwa miesiace przezywalam katusze czulam sie jak na odwyku wypadanie wlosow niesamowite oslabienie zaburzenie snu napady cieploty , na moja prosbe i wlasna odpowiedzialnos c lekarz dal mi hormony, poprawa byla bardzo wolna z wagi wciagu miesiacy spadlam 15 kg
moj lekarz domowy przeprowadzil bardzo dokladne badania i wyszla nadczynnosc tarczycy, leki ktore mi zaaplikowano wrocily moj organizm prawie do normy kto popelnil blad i gdzie.nigdy nie chorowalam bylam osoba pogodna a okres po operacji to byyl horr
Cytować
 
 
0 #72 KRYSTYNA! 2010-08-05 02:40
Cytuję KRYSTYNA!:
Cytuję Mitch:
Pani Krystyno proszę o kontakt z nami, proszę o wysłanie wyników badania krwi i opis od lekarza a postaramy się pomóc nasz adres [email protected] lub na Skype mietven

Witam! Wysłałam do Pana wyniki moich badan wszystkich z m-c temu e-mailem i nie uzyskałam zadnej odpowiedzi ani porady od pana.Bardzo dziękuję
za okazałą mi pomoc.POZDRAWIA M!
Cytować
 
 
0 #71 KRYSTYNA! 2010-08-05 02:37
Cytuję Mitch:
Pani Krystyno proszę o kontakt z nami, proszę o wysłanie wyników badania krwi i opis od lekarza a postaramy się pomóc nasz adres [email protected] lub na Skype mietven

Witam! Wysłałam do Pana wyniki moich badan wszystkich z m-c temu e-mailem i nie uzyskałam zadnej odpowiedzi ani porady od pana.Bardzo dziękuję
Cytować
 
 
-5 #70 Paula 2010-08-04 09:56
Witam
mam 17 lat i mieszkam w anglii byłam u endokrynologa zrobili mi badania i stwierdzili że mam podwyższone hormony damskie powiedział mi lekarz że te hormony się z czasem uregulują pytałam się o jakieś tabletki na uregulowanie tych hormonów ale powiedział że nie ma takiej potrzeby nie wiem już co robic może jechac do Polski i tam się leczyc czy może one mi się z czasem uregulują?
Cytować
 
 
+14 #69 Tajfun 2010-08-03 13:54
Ja od 2 lat mam problem z tyciem, nie jem juz prawie nic, problemy z sercem, uderzenia gorąca i zimna na przemian, dni ze nie funkcjonuję bo mój organizm egzystuje jak w połśpiączce, toalete widze 4-6 x w miesiącu., zarastam włosami. Dni ze wszystko działa jak powinno moge policzyc na palcach jednej ręki.

Moja lekarka nie widzi problemu, uwaza ze za dużo jem i ma w nosie problem.

TSH wyszło mi w normie, ale fakt ze badałam je w okresie kiedy czułam sie dobrze (1,5 tygodnia poprawy było). Mam 33 lata i nie rodziłam jeszcze dzieci, miesiaczki w normie.

wybieram sie do endokrynologa, z jakimi badaniami najlepiej pójśc zeby nie płacic za wizyte która mi nic nie powie i potem jeszcze raz z badaniami
Przyznam ze uciułac 100-150zł na lekarza jestem w stanie + badania, ale nie tak zeby isc 2x w miesiacu
Cytować
 
 
+44 #68 jeniffer 2010-07-11 14:56
Nie wiem od którego lekarza zacząć...

Właśnie skończyłam 30 lat. Od paru miesięcy zaczęła mi się zmieniać sylwetka (bez przybierania na wadze) - zanika mi talia. Oprócz tego od jakiś dwóch miesięcy zaczęły mi się pojawiać wypryski i bardzo duża ilość potówek na czole. Pocę się dużo mocniej niż wcześniej. Ostatnio czuję się coraz bardziej zmęczona i nerwowa, a do tego dochodzi coraz mniejsza ochota na współżycie. Od zawsze miałam problem z owłosieniem na nogach, ale teraz doszła broda i dolna część pleców oraz pojedyncze włoski na piersiach. Mój mąż stwierdził, że zachowuje się jak facet - coraz częściej podejmuje decyzje za niego, wykonuje prace męskie (koszenie trawy, przenoszenie mebli, prace ze śrubokrętem) i że gdzieś wyczytał, że tak się dzieje jak jest za wysoki poziom testosteronu.
Mieszkamy w Anglii, a tutaj na służbe zdrowia nie można co liczyć. Za parę tygodni będę w Polsce, więc chciałabym zrobić jakieś badania, by wiedzieć co robić.
Dodam, że miesiączke mam regularnie i od dwóch miesięcy biorę Cilest, a poza tym dwa i pół roku temu urodziłam dziecko.
Do jakiego lekarza powinnam się wybrać? Czy może być tak, że moje poziomy hormonów się zmieniły po ciąży, a dopiero teraz się ujawniają? Proszę, pomóżcie.
Cytować
 
 
-1 #67 milena 2010-06-30 04:50
Emi mam identyczny problem jak ty :sad:
Cytować
 
 
+17 #66 milena 2010-06-30 04:49
mam straszny problem, okropnie mi spadla waga ciała, - z 55kg do 47/8kg. wygladam okropnie, jestem osoba bardzo nerwową i strasznie wszystkim się stresuję. jem ciągle tak samo, mialam robione badania na poziom hormonu tarczycy ale jest wszystko ok. co mam robic zeby normalnie wygladac??? :sad:
Cytować
 
 
-1 #65 Maryla 2010-06-28 00:30
Hej
Na efekty musisz trochę poczekać bo wszystko musi się zagoić .Długo bierzesz tą luteinę??Rozumi em,że masz po niej okres?
Ja osobiście polecam Yasmin, są to tabletki hormonalne (droższe bo listek kosztuje ok 40 zł).
Po 3 m-cach brania cera się poprawia ale aby efekt się utrzymał trzeba brać jeszcze ze 3 m-ce.
Może to tylko chwilowe zaburzenia. Osobiście niepokoi mnie tylko ten wzrost wagi-10 kg to dużo. Poczytaj o zespole policystycznych jajników. Ja mam to schorzenie tylko nie przytyłam ale mam zanik miesiączki. Jak nie biorę nic na wywołanie to nie mam.
Cytować
 
 
+2 #64 nubita 2010-06-25 15:55
witam. od ponad 3 miesiecy nie mialam miesiaczki. przytylam w tym czasie ponad 10kg. cera mi sie popsula (nigdy wczesniej nie mialam wypryskow a teraz zdarzaja sie nawet na plecach i dekoldzie). jestem zalamana swoim wygladem. czy ktos ma jakis pomysl na to co mi jest?
dodam jeszcze, ze ginekolog przepisal mi luteine na wywolanie miesiaczki ale to nic nie pomoglo...
Cytować
 
 
0 #63 Maryla 2010-06-25 10:04
Witam,
Czy ktoś wie może co oznacza wynik TPO- 241,2 lU/ml i TG-718,7 lU/ml ??
bardzo proszę o info :sad:
Cytować
 
 
+23 #62 Asik 2010-06-23 12:31
Moim problemem jest wzrost wagi o 10kg w ciągu 4 miesięcy, nadmierna senność, ciągłe zmęczenie, brak koncenntracji, przetłuszczając e się włosy, wypryski na twarzy(wcześnie j nie miałam z tym żadnego problemu) nie wspominając o dekolcie. Do tej pory badałam krew, mocz i TSH... Mocz miałam tylko zły, ale to z powodu ostrego zapalenia dróg moczowych. Poza tym wszystko wyszło dobrze. Nie wiem więc co dalej mam badać ?
Cytować
 
 
+3 #61 ITAKA 2010-06-08 09:11
Widać ,że u ciebie wszystko gra i nie rozumiem po co w ogóle czytasz takie posty (cyt."...niekto re posty mnie tu naprawde oslabiaja"...).
Widać,że nie chodzisz do lekarzy i nie masz o pewnych sprawach pojęcia.
Lekarz ma dla pacjenta przysłowiowe 5 minut i możesz mówić,że to Ci dolega, albo to Cię niepokoi. Wypisują receptę i nic więcej nie chciej np.badań krwi i tym podobne. Ponadto nie informują pacjenta, że można pobrać krew na to lub tamto chociażby odpłatnie (napewno większość ludzi zdecydowałaby się na to - bo to z reguły jednorazowy koszt)!
Także szkoda Twojego cennego czasu na czytanie tego typu bzdur, jak Cię to w ogóle nie interesuje!!!
Cytować
 
 
-1 #60 Mitch 2010-05-22 14:47
Pani Krystyno proszę o kontakt z nami, proszę o wysłanie wyników badania krwi i opis od lekarza a postaramy się pomóc nasz adres lub na Skype mietven
Cytować
 
 
+1 #59 Krystyna 2010-05-22 01:27
:sad:Witam!Mam obecnie 48 lat i od 7 lat menopauzę i nie miesiączkuję.Ch oruję tez na przewlekłe zapalenie tarczycy od 10 lat i mój wynik z TSH jest prawie zawsze w normie,czsami lekka nadczynnosc graves basedowa,kiedy zazyje lek thyrozol na tarczycę opadam z sił.Zawsze miałam podwyzszoną prolaktynę i zarost na nogach.Obecnie zanika mi owłosienie pachowe,brwi wypadają i rzęsy,miewam napady potów, ciągle,wysuszon e sluzówki i jestem ciągle zmęczona,ze nie mam na nic siły,serce mi ciągle kołocze ,nawet w nocy,ze muszę brac beta blokery.Miałam robione FSH-i wynik był ponad normę lecz endokrynolog do którego chodzę od 10 lat powiedział tylko,ze mam problemy z przysadką mózgową i nic poza tym zadnych leków.Najgorsze jest to ,ze cierpię na hipotermie 34.5 stopnia temperatury ciała i od roku jestem juz więzniem we własnym domu.Nie jestem w stanie sama wyjsc i utrzymac się na nogach,bo mdleją mi nogi a serce wali i poty oblewają.Zimą zamarzam a latem jeszcze gorzej bo poty mi obnizają bardziej temperaturę do 33.5 st. i chce mi się okropnie spac .Miałam badanie cukru i mam nietolerancję glukozy ,morfologia w normie ale ma ciągle zgagę ,reflux i często bóle piersi ,mimo,ze nie miesiączkuję. Miałam tez badany parathormon ale jest w normie , bo miałam podwyzszony fosfor 100% i czasami wapno.Mam uczulenie na slonce ,mroczki przed oczami ,ze jesli wyjdę na spacer to tylko wieczorem wkoło domuChodziłam do róznch lekarzy,rózne badania robiłam i nic tylko cierpię ,popadłam juz w nerwicę lękową przez te poty ,ze zazywam leki przeciwlękowe od lekarza .PRÓBOWAŁAM HTZ- ale niestety okropne miałam migreny ,bóle nóg ,ze musiałam odstawic.NIE wiem czy ta hipotermia u mnie moze byc spowodowana menopauzą bo hormony tarczycy mam w normie.Moze ktos mógłby mi doradzic co mam zrobic,aby wyleczyc tę okropną dolegliwosc,któ ra nie daje mi normalnie zyc.Znajomi mnie opuscili,bo mnie nie rozumieją,mimo, ze im tłumaczyłam jak się czuję,ze nie mam siły,zawroty głowy i dlaczego ich nie odwiedzam. Zostałam sama w 4 scianach bez pomocy i wsparcia innych osób,to bardzo przykre kiedy nie ma się nawet do kogo ust otworzyc i męczyc się samej ze swoim problemem .Niestety lekarze mimo,moich ciągłych wyjasnien o tej hipotermii i róznych badan,które czasami są ponad normę nic nie reagują i nic mi nie pomagają.Ja nawet nie mogę dłuzej pozostac w pionizacji ciała,więc jak mam wychodzic na spacery.Czasami nawet obiad gotuję na siedząco bo nie mogę wystacPrzy najmniejszym wysiłku i poceniu wpadam w sennosc,nie wiem co się dzieje ze mną.Proszę o pomoc będę ogromnie wdzięczna,jesli mi ktos mógłby wyjasnic co mam robic dalej i jak się wyleczyc. Skacze mi cisnienie mimo,ze mam raczej w normie,skacze mi cukier nawet do 200 ml 2 godz.po posilku,na czczo ponad 100 do 120 ml.Poprostu caly układ hormonalny mi zle funkcjonuje i nie wiem co jest tego powodem Dziękuję i pozdrawiam!
Cytować
 
 
-1 #58 Guest 2010-05-19 07:08
Byłem uczulony na mleko i brałem leki, jak je odłorzyłem to zaczołem tyć a mam 15 lat a przed lekami mialem niedowage i mam 1,76 wzrostu.
niewiem co z sobą zrobić.
POMUŻCIE!!
Cytować
 
 
+6 #57 Emi 2010-05-07 00:18
nie wiem co sie dzieje z moim oganizmem ale od dwoch miesiecy strasznie chudne... mam 167cm wzrostu a waze 47 kg ahaa zapomnialam dodac ze mam prawie 21 lat... nie mam pojecia co sie dzieje moze ktos mi powie bo zaczynam sie obawiac... :sad:
Cytować
 
 
+6 #56 mika 2010-05-06 12:51
czesc mam mały problem z hormonami byłam w ciąży w 10 tyg płód mi obumarł wogule to trudno mi zajsc w ciąże a jak zajde to nie moge jej uczymac i nie wiem czy kiedykolwiek bende miece dzidziusia pomóżcie
Cytować
 
 
+8 #55 Agniesiazałamana 2010-04-25 07:44
Mam duży problem!Na twarzy, brzuchu i dekolcie rosną mi długie ciemne włosy!W dodatku non stop tyje i nie pomaga żadna zmiana żywieniowa, żadne tabletki ani nic!Boje się że niedługo będę musiała zacząć golić "zarost" :sad:Byłam u lekarza rodzinnego ale powiedział że to normalne w wieku dojrzewania ale to trwa już około 5 lat i jest coraz gorzej więc wątpię że samo przejdzie!Chcia łabym zrobić sobie prywatnie badania na ilość wszystkich hormonów tylko nie wiem dokładnie jak to się nazywa i ile by ewentualnie kosztowało... :unsure: Jeżeli ktoś z was wie coś na ten temat to napiszcie na moja pocztę bo na forum raczej żako wchodzę.
Z góry dzięki :-)
Cytować
 
 
+2 #54 Guest 2010-04-23 03:15
nie moge przytyc.mam1.73 i nie waze nawet50kg.a jem duzo bardzo.nie moge zajsc w ciaze...co mam zrobic?niech ktos mi pomoze moj e-mail
:unsure:
Cytować
 
 
-4 #53 fresa 2010-04-14 12:09
a i jeszcze dodam włosy myje rano a wieczorem są tłuste...nie mówiąc nawet jakie są na następny dzień...
Cytować
 
 
-4 #52 fresa 2010-04-14 12:05
hej! mam 18 lat i co dwa ,trzy miesiące wypadają mi włosy (bardzo), w ostatnich miesiącach mam okropne wypryski na twarzy ,plecach i dekoldzie(podsk órne, duże i małe krostki), w tym miesiącu miałam 2 razy okres i nie wiem czy to ma związek z tym ale ciągle chce mi się ryczec i nie mam na nic ochoty a i dużo ostatnio przytyłam. wiecie gdzie mam się skierowac i czy wgl mam gdzieś isc... nie wiem co mam zrobic...
Cytować
 
 
-1 #51 kasia 2010-03-22 04:53
:side:
dobrze ze znalazłam tą stronę!
za pare miesiecy udam sie do gineologa ;-)
Cytować
 
 
+1 #50 Guest 2010-03-06 12:19
udaj się do lekarza najlepiej endokrynologa niezbęde tu będzie badanie hormonów takie rzeczy trzeba leczy nie można tego lekaceważyć
Cytować
 
 
+1 #49 Guest 2010-02-01 11:32
:kiss:
Cytować
 
 
+4 #48 lolo 2010-01-30 14:50
Mam 12 lat i mam straszne owłosienie wąsik,na Brzuchu itd. co mam robić?straszne :sad::sad:
Cytować
 
 
+18 #47 Justyś 2010-01-29 06:11
Od kilku lat nie moge zapanowac nad swoim nadmiernym owlosieniem na twarzy a po ciazy nie moge pozbyc sie nadwagi a wrecz przeciwnie moja waga wciaz idzie w gore wbrew mojej diecie....zalam uje mnie moj wyglad,jednak ta stronka oswiecila mnie i dala promyk nadziei na to ze w koncu pozbede sie swoich problemow ktore tak mnie drecza :-)
Cytować
 
 
+2 #46 Justyś 2010-01-29 06:05
Super jest ta stronka,tutaj znalazlam odpowiedzi na meczace mnie dolegliwosci... teraz wiem do jakiego lekarza sie udac i o jakie badania poprosic :-)
Cytować
 
 
+71 #45 mysweetmisery 2010-01-25 16:42
Witajcie :-)

alleluja, że znalazłam tą stronkę. Odpowiedziało mi to na wiele nurtujących mnie pytań.

Moje problemy zaczęły się kiedy miałam 17 lat (na dzień dzisiejszy mam 21). Co było pierwsze ? hmm, nie pamiętam dokładnie ale chyba cellulitis na pośladkach (choć pływałam i zdrowo się odżywiałam) oraz trądzik (co akurat tłumaczyłam trądzikiem młodzieńczym- co też dermatolodzy nie wyprowadzali mnie z błędu). Choć leczyłam się u wielu dermatologów, choć użyłam wielu antybiotyków nie mijało. Kolejne to chyba paznokcie, które się wciąż łamały...a i uporczywe nadżerki, które pojawiały się znikąd ( w ciągu roku potrafiłam mieć parę wypalanek) ... Kiedy miałam już lat 20 zaczęły mi tragicznie wypadać włosy i robić się zakola. Zaczęły i się zmniejszać piersi (szok- bo tak same z siebie !!). I 5 miesięcy temu pojawił mi się guzek w piersi.... został wycięty 2 miesiące temu. A miesiąc temu pojawiły się kolejne 2 guzki....w tym nie wspominając, że na dzień dzisiejszy biust mam mniejszy niż miałam jako 13latka. Moje plecy i dekolt wyglądają jak pobojowisko pryszczy...nagl e zaczęłam być umięśniona (choć prowadze siedzący tryb życia i ostatni raz ćwiczyłam w liceum w 1 klasie). I o Boże.... zaczęły mi rosnąć włosy na klatce piersiowej (wokół sutków i między piersiami).
1 plus jest taki, że chociaż miesiączki mam bardzo regularne.

Od czego to może być? Cóż, moja ginekolog zaczęła przepisywać mi tabletki antykoncepcyjne ( bo miałam nieregularne miesiączki, bolesne i obfite)... Zmieniała mi je co pare miesięcy (tak na chybił trafił)... brałam tyle rodzajów, że nie pamiętam nazw. A najlepsze... kiedy poprosiłam o jakieś badania hormonalne to powiedziała, że mi nie da i już... bo one są drofie i będzie miała później problemy z szefowa (poszłam do drugiej i powiedziała to samo)... Lekarz ogólny też nie może mi dać, tak samo jak dermatolog. A mnie nie stać na nie bo jestem biedna jak mysz kościelna a te badania są drogie (zresztą nawet nie wiem które dokładnie mam zrobić).

I co dalej? Boje się...a najbardziej te guzy mnie przerażają ;(
Cytować
 
 
+27 #44 izu2010 2010-01-25 15:03
Cytuję Ania z trądzikiem:
Genialnie opisane działanie hormonów i ich przełożenie na nasz wygląd.
Ja mam 32 lata i od ponad 2 lat borykam się z problemami skórnymi,
pt. trądzik na twarzy+ krostki na plecach i na dekolcie (tu mniej), łojotokowa skóra i szybko przetłuszczające się włosy. Wczesniej dochodziła jeszcze nadmierna potliwość, ale po jakimś czasie, ustąpiła. Żaden, absolutnie ŻADEN dermatolog nie zlecił mi zbadania poziomu hormonów w organiźmie, tylko przepisywali antybiotyki, gdzie po 3ech miesiącach kuracji i gładkiej buzi, wszystko wracało do stanu PRZED :-/ Dopiero niedawno sama wpadłam na pomysł, by zbadać hormony. Okazało się, że bardzo mam podwyższone DHEA i zaniżony estradiol, wszystkie inne w normie. (muszę jeszcze tylko wykonać androstendion, kortyzol, 17OHP, ACTH)
Wybieram się do endokrynologa, by coś zaradził na te zachwiane proporcje wyżej wspomnianych hormonów. Mam nadzieję, że w końcu uda mi się na stałe cieszyć czystą skórą.

poradziłaś już sobie z podwyższonym dhea? ja mam ten sam problem i trądzik:sad: proszę o kontakt.
Cytować
 
 
-1 #43 olka 2010-01-18 21:09
MACA powinna pomoc to roslina ktora rosnie w Peru pomaga uregulowac miesiaczke oraz reguluje gospodarke hormonalna. Maca mozna kupic w USA bez problemu z pewnoscia w Europie tez.
Polecam link
www.macamagic.com

Powodzenia i glowa do gory
Cytować
 
 
+2 #42 Guest 2010-01-14 04:09
Nie wiem skąd jesteś i czy to aktualne ale mam dobrą poradnię która na pewno Ci pomoże; sama z niej korzystałam gdyż z powodów hormonalnych miałam problemy z twarzą straszny trądzik itp.
Cytować
 
 
+2 #41 asiekkkk 2010-01-01 12:15
Zbadaj poziom androstendionu, testosteronu (3-7 dc) ale najprawdopodobn ie może chodzić o prolaktynę (zrób test w dowolnym dniu po zazyciu metoclopramidu) . Bo kochana za długie miesiączki odpowiada prolaktyna, za jej zanik też! Prolaktyna podnosi się gdy zażywasz tabletki anty (nie każdy może brać tabletki antykoncepcyjne!!!!!)
Warto tez byłoby przebadać na insulinoodporno ść (zaburzenia miesiączkowania ).
SUMUJĄC; testosteron, androstendion, prolaktyna, insulinoodporno ść. AHA- zaburzenia miesiączkowania mogą być powodowane przez tarczyce. NA tym się nie znam!
Cytować
 
 
+8 #40 asiekkkk 2010-01-01 12:04
Dziewczyny lekarze to nieuki. Nie ma dobrych specjalistów a specjalistom nie mozna wierzyć. Endoktynologów nie ma a ci którzy pozostali to w głowie im się poprzewracało. Dziewczyny nie przejmujcie się tylko same zróbcie sobie kompleks wszystkich badań, bo i tak za wszelkie badania płacicie a nie NFZ- skierowania nie potrzebujecie. Najlepiej wybrać się na czczo do labolatorium na klinice obok poradni endokrynologicz nej, nie będzie kompleks kosztował setki złotych ale 100-120 zł bo jest to labolatorium kliniczne. Robicie wszystko od A-Z w odpowiednich dniach cyklu (najczęściej 3-7 dc) i wiecie o co chodzi bo na kwitkach są podane normy. Z wynikami + miesiączkami szukamy specjalisty. Inna metoda- szukamy specjalisty z wyzszej półki mający etat na klinice, płacimy mu za wizytę sporo ale on nas kładzie na oddział na 3 dni i za friko.... robi wszystkie badania. Obie metody mało zjadają pieniędzy, czasu i nerwów...
Cytować
 
 
0 #39 Izviestia 2009-12-06 10:38
mam problem. Stosowałam przez rok antykoncepcję doustną, 2 miesiące temu odstawiłam tabletki. Borykam sie teraz z trądzikiem, ale nie trylko :sad:W ubiegłym miesiącu miałam dwa razy okres, tydzień po drugim mam krwawienie i bardzo się martwię czy chodzi o zaburzenia hormonalne czy to coś więcej. To krwawienie raczej nie jest okresem, bo upłynał tydzień od nastepnego. Wybieram się jak najszybciej do ginekologa,ale póki co, martwię się.mam 22 lata
Cytować
 
 
0 #38 Guest 2009-09-13 11:44
:lol:
Cytować
 
 
0 #37 m 2009-09-01 03:13
skoro chodzisz do niego juz 10 lat i nadal ci nie pomogl.
Cytować
 
 
-7 #36 Osłabiona 2009-06-28 12:58
Niektore posty mnie tu naprawde oslabiaja - jak nie ma efektow dziewczyno jedna z druga,alebo masz podejrzenie,ze lekarz,to debil, to idz do 2 lub3 innych, czytak,mysl,dow iaduj sie a nie siedz i nie zalamuj rak. Dmuchaj na zimne. Oslabiaja mnie tez ci,ktorzy sie na forach internetowych pytają co trzeba badac - a lekarz byl niemowa czy w ogole do zadnego nie poszlas? Jak tylko zaczynaja sie jakiekolwiek odchyly od normy to sie biegnie do lekarza. A hormony sa zajeboscie wazne - tak,idzie sie z tym do leakarza.
Cytować
 
 
+28 #35 Gośćpaula 2009-06-02 01:08
dziewczyny nie zalamujcie sie bo nie jestescie same, nawet nie wiecie ile kobiet stara sobie poradzic z tymi samymi problemami. ja niestety jestem jedna z nich, od kilku lat staram sobie poradzic z nadmiernym owlosieniem na ciele i niestety okropym tradzikiem, ale po kilku latach poszukiwan i testowania przeroanych kosmetykow i tabletek znalazlam kilka i to naprawde dobrych. Jezeli chodzi o nadmierne owlosienie to wiekszosc wloskow usowam za pomoca plastrow woskowych(boli jak ja.... ale daje dlugotrwale efekty), ale na przyklad wlosy na rekach, dekolcie czy brzuchu rozjasniam za pomoca kremow rozjasniajacych co rowniez daje dlugotrwale efekty i wloskow praktycznie nie widac. jezeli chodzi o tradzik to musicie uzywac takich kosmetykow ktore nawilza wasza skore ale nie natluszcza jej zarazem. Od dluzszego czasu uzywam kosmetykow firmy Dermalogica, ktore naprawde bardzo mi pomogly i zawieraja zero tluszczu a przy czym swietnie nawilzaja. sprobujcie a naprawde zobaczycie roznice
Cytować
 
 
0 #34 Gość 2009-05-08 00:18
Dzieki , bardzo sie przydalo.Pozdra wiam Madzia :-)
Cytować
 
 
+10 #33 Nika 2009-04-08 12:46
a mianowicie: Skóra głowy ciągle mokra, rano myję głowę po południu już są tłuste, cera (koszmar) ciągle coś mi się robi jakieś podskórniaki bardzo głębokie swędzące- w szczególności na brodzie i podbródku, waga rośnie mi po 2 kilo w miesiącu, chociaż w tym miesiący w ciągu dwóch tygodni przybrałam na wadze już 2 kilo.
Co jest ciekawsze zrobiłam wszystkie badania hormonalne we wszystkich trzech cyklach są skaczące ale w normie i płuciowe i tarczycy, nie robiłam tylko nadnerczy. Nie wiem co się dzieje, moja doktor myślała że to tarczyca ;ub duże zahwianie hormonalne bo nie mam owulacji ale badania wyszły w normie! Co Ja mam robić???????
Cytować
 
 
+8 #32 Gość 2009-04-04 10:44
Witam, mam problem- mianowicie od ok.2 lat co 3-4 miesiące wypadają mi włosy, po czym przez ok.3 mies. mam spokój, włosy trochę odrastają i znowu strasznie wypadają. Ponad to ostatnio zaczelam miec spore problemy z cera, duzo zaskórnikow i wypryskow. Ok. 2,5 roku temu przerwalam branie tabletek antykoncepcyjny ch po roku kuracji, poniewaz zaczelam sie zle czuc. Jako nastolatka z powodu duzej utraty wagi nie mialam okresu przez 1,5 roku. teraz mam ale nieregularny, co 30-45 dni. jakis czas temu badałam hormony i testosteron mialam w normie, lekarze mowia ze to moze od stresu.... ale jak dla mnie to przyczyna musi byc gdzie indziej. zawsze mialam problemy z hormonami, podejrzewam ze teraz tez sa one przyczyna moich dolegliwosci. nie wiem ktore najlepiej sprawdzic hormony by dowiedziec sie co mi jest, boje sie tez isc do lekarzy i zaczac brac mocne hormony zeby nie rozregulowali mnie zupelnie... czy ktos zna moze jakiegos dobrego endokrynologa, ktory jest ostrozny i nie przepisuje mocnych lekow od razu? bo slyszalam duzo o takich przypadkach i boje sie aby sobie nie zaszkodzic.... bardzo prosze o pomoc bo robi sie nie za ciekawie... :sigh:no i jakie hormony zbadac? dodam tylko ze mam 25lat. prosze o pomoc!
Cytować
 
 
+2 #31 Gość 2009-03-20 02:31
powiem tak mam dobrego lekarza. ginekolog endrokrynolog. Ludwik Grzeniewski sie nazywa. Pomogl mi keidys z hormonami i chodze do niego od 10 lat. nie jest tani ale na prawde zna sie na rzeczy. Swoja droga sama mam problem.. wypadaja mi wlosy z cebulkami... od miesiaca mam 1/3 wlosow!! umyje je i nastepnego dnia wygladaja jak bym nie myla tydzien. podejrzewam hormony i jestem zalamana... co o tym sadzicie?
Cytować
 
 
+1 #30 Gość 2009-02-24 07:22
TEŻ MAM TAKIE PROBLEMY PCO OWŁOSIENIE ITD ALE PO 3 LATACH STARAŃ ZASZŁAM W UPRAGNIONĄ CIĄŻĘ MOJA NIKOLKA MA 2 LATKA . NIESTETY PROBLEMY SIĘ UTRZYMUJĄ A TERAZ JESZCZE KRWAWIĄCA NADZERKA I TORDIEL NA JAJNIKU 25MM/ 30 MM O 2 CIĄŻY MUSZE NARAZIE ZAPOMNIEĆ . ALE TRZYMAM SIE JAKOŚ SIŁE DAJE MI TO ŻE JEDNAK ZASZŁAM W CIĄŻĘ I NIE MIAŁAM PROBLANÓW Z JEJ UTRZYMANIEM WIĘC MOŻE TERAZ TEŻ MI SIĘ UDA . NIE PODDAWAJCIE SIĘ DZIEWCZYNY BEDZIE DOBRZE MUSI BYĆ DOBRZE
Cytować
 
 
+4 #29 Gość 2009-02-20 13:17
Mam dość. Chce mi się płakać. Lekarze to debile. Od roku leczę się u enokrynologa, i łykania tabletek bromergon. A okresu jak nie miałam od roku tak nie mam. Przytyłam 15 kg. Nir mogę już na siebie patrzeć. Pomocy. Ratunku,
Cytować
 
 
0 #28 iza 2009-02-06 14:50
rowniez mam bardzo wysoki kortyzol, a co za tym idzie podejrzenie zespolu cushinga, za tydzien bede miala zobinoa probe dexametanazonem .
post zostal napisany dosc dawno wiec powinnas tez miec taka probe zrobiona, jesli nie zrob ja czym predzej.
zycze wszystkim powrotu do zdrowia
Cytować
 
 
+3 #27 Gość 2009-01-26 11:27
teraz zapraszamy ginekologa endokrynologa do odwiedzenia tej strony i odpowiedzenie na wszystkie pytania
Cytować
 
 
0 #26 [email protected] 2008-12-21 13:23
moja matka mowi ze prawdopodobnie mam problemy z hormonami i ze to widac czy powinnam isc z tym do lekarza ? i co robic z tym? troche dziwne.
Cytować
 
 
+2 #25 Gość 2008-12-10 15:01
mam bardzo wysoki kortyzol badania miałam robione o 8 rano i 18 i jest on podwyzszony dwu krotnie od maksymalnej normy. mam pytanie czy to coś bardzo złego i czy torbiel na nerce może mieć coś z tym wspolnego? prosze o szybką odpowiedz
Cytować
 
 
0 #24 Joanna 2008-10-23 03:47
Witam przeczytałam gdzies ze tabletki ziolowe na prostate zawieraja sitosterole i obnizaja poziom testosteronu ktory powoduje tradzik.Prosze powiedzcie mi czy ktos z was ma z nimi jakies doswiadczenie.N azywaja sie Poldanen :-?
Cytować
 
 
+6 #23 Gość 2008-10-16 12:15
witam Ja brałam antykoncepcje przez 2 lata i w trakcie brania między 1i pół roku a dwóch zaczęły sie dziać ze mną straszne rzeczy wiec odrzuciłam je. Minął już rok jak je nie biorę i mam poważne zaburzenie w organizmie jeśli chodzi o hormony. Na twarzy dostałam trądziku różowatego który później zeszedł i przekształcił sie w alergie na kosmetyki po czym to minęło i zaczęłam mieć strasznie sucha skórę i bardzo czerwoną z rozszerzonymi naczynkami, przy okazji zrobiłam sie strasznie nerwowa i dostałam nerwicy wegetatywnej potocznie mówiąc miałam problemy z układem krążenia , nagle po tym okazało sie ze mam IBS tzn zespół nadwrażliwości jelita grubego wywołanym przez nerwy i stres, obecnie leczę sie na to ale zbytnio mi to nie pomoże do póki nie z kontaktuje sie z lekarzem neurologiem ale pierwszym moim ruchem powinno być wypranie sie do endokrynologa ponieważ wszystko to wywołuje zaburzenie hormonalne w moim organizmie i wszytko to sie zaczęło przez stosowanie dwóch lat tabletek. Co prawda mój organizm lepiej sie czuje niż rok temu ale trwa to bardzo długo zanim co kolwiek mi sie unormuje. Właśnie na dniach chce iść zrobić sobie badania hormonów estrogenu i progesteronu, podejrzewam ze mam nadmiar estrogenu a małe stężenie progesteronu tak wnioskuje z tego co wyczytałam w internecie a przede wszystkim po swoim doświadczeniu przez ten rok. Dokładnie obserwowałam swój organizm i najlepiej sie czułam 4 dni przed okresem i w czasie okresu, a to dlatego ze wtedy spadają w organizmie wszytki hormony a najgorzej zaczęłam sie czuć zaraz po okresie kiedy wzrasta stężenie estrogenów. Po okresie czuje sie nie sobą, mam depresje zaburzenia koncentracji, chęć na płakanie, moja twarz robi się bardzo czerwona pojawia wysypki alergiczne, jest szorstka, blada i okropnie jestm rozdrażniona to są moje okropne dni. Jeszcze ostaniu kopiłam sobie tabletki na uregulowanie miesiączki Castagnus, maja takie działanie ze podwyższają stężenie estrogenu i progesteronu gdzie ja mam już nadmiar estrogenów i gdy je zaczęłam stosować to była już katastrofa wiec polecam te tabletki ziołowe osoba które maja problemy z trądzikiem. No rozpisałam sie ale naprane odradzam wszystkim stosowanie antykoncepcji bądź tabletek hormonalnych wywołują one taka burze w organizmie ze później nic nie chce wrócić do normy.

Pozdrawiam wszystkich i proszę o wypowiedzenie sie na ten temat
Cytować
 
 
0 #22 Ania z trądzikiem 2008-10-14 15:50
Aha, ja oczywiście prywatnie poszłam do kliniki i zrobiłam badania hormonalne, ponieważ z mężem staramy się o dziecko. Dopiero szerzej, przy okazji interpretacji wyników, dowiedziałam się, że hormony mają ogromny wpływ na skórę (z którą, jak już pisałam, mam duże problemy) Bardzo chciałabym pozbyć się tych wszystkich wyprysków, bo one wprawiają mnie w depresję, ale z drugiej str. boję się, żeby gin.-endokrynol og nie wystawił mi recepty na jakieś silne antybiotyki na obniżenie zawyżonych hormonów, ponieważ wtedy musiałabym odłożyć 'staranka' na jakiś czas, a ja dziecka pragnę teraz najbardziej na świecie ;-)
Cytować
 
 
+11 #21 Ania z trądzikiem 2008-10-14 15:30
Genialnie opisane działanie hormonów i ich przełożenie na nasz wygląd.
Ja mam 32 lata i od ponad 2 lat borykam się z problemami skórnymi,
pt. trądzik na twarzy+ krostki na plecach i na dekolcie (tu mniej), łojotokowa skóra i szybko przetłuszczając e się włosy. Wczesniej dochodziła jeszcze nadmierna potliwość, ale po jakimś czasie, ustąpiła. Żaden, absolutnie ŻADEN dermatolog nie zlecił mi zbadania poziomu hormonów w organiźmie, tylko przepisywali antybiotyki, gdzie po 3ech miesiącach kuracji i gładkiej buzi, wszystko wracało do stanu PRZED :-/ Dopiero niedawno sama wpadłam na pomysł, by zbadać hormony. Okazało się, że bardzo mam podwyższone DHEA i zaniżony estradiol, wszystkie inne w normie. (muszę jeszcze tylko wykonać androstendion, kortyzol, 17OHP, ACTH)
Wybieram się do endokrynologa, by coś zaradził na te zachwiane proporcje wyżej wspomnianych hormonów. Mam nadzieję, że w końcu uda mi się na stałe cieszyć czystą skórą.
Cytować
 
 
+3 #20 manto 2008-10-02 03:24
czytajac wszystkie te wypowiedzi i prowadzac walke z hormonami od jakiegos czasu,chcialaby m dodac cos od siebie.
moj podwyzszony testosteron powoduje przybieranie na wadze i wypadanie wlosow-od czego wszystko sie zreszta zaczelo-w okresie dojrzewania wypadlo mi ok 60% wlosow,z czym nikt nie potrafil cokolwiek zrobic. od ok 12 lat biore pigulki-Diane zrobila cudy w moim zyciu-przestaly wypadac wlosy(problemow ze skora i owlosieniem w innych miejscach nigdy nie mialam).po odstawieniu Diany na 6mies nastapil szybki wzrost wagi i okazalo sie ze testosteron jest ponad norme...
bez pigulek nie funkcjonuje.obe cnie planuje ciaze-zmienilam pigulki na slabsze i problem powrocil.prowad ze b.aktywny tryb zycia ,b.patrze na to,co jem(jestem wegetarianka jedzaca ryby:-) niestety zrzucenie wagi-jest mozliwe,ale kosztuje 200%wysilku wiecej.
co do cery-zamiast lekarzy polecam znalezc dobra..kosmetyc zke....sprawdzo na- z doswiadczenia wiem,ze one w praktyce wiedza o wiele wiecej niz lekarze,bo praktykuja non stop i douczaja sie...za takie pieniadze,one potrafia wyprowadzic z kazdego problemu.
Cytować
 
 
-2 #19 www 2008-09-22 02:52
Monia !!! Proszę Cię o kontaknt GG 6226791
Cytować
 
 
+12 #18 Monia 2008-09-15 08:34
Czytam dziewczyny Wasze wypowiedzi i płakać mi się chce, że nie jestem samotna jeżeli chodzi o te sprawy. Leczę się od 18 lat i nic z tego mam 9 lekarza w tej chwili który też nic nie umie z tym zrobić, chociaż jako jedyny dał mi nadzieję, schudłam 25 kg w ciągu 3 miesięcy, włosy jakby odżyły i przestały wypadać a miałam już łyse placki na głowie, wąsik z nad wargi zaniknął a owłosienie stało się słabsze i pozbyłam się tych okropnych wyprysków z twarzy, pleców, tułowia, piersi i nagle wszystko pękło, po 8 miesiącach brania leków zaczęło wszystko na nowo powracać na dzień dobry 8 kg w ciągu miesiąca, krostka tu krostka tam codzienne mycie głowy w tej chwili już dwa razy dziennie, w 9 miesiącu brania leków zmienił mi na inne i wiecie co jest jeszcze gorzej, czuję się jak napompowany balon ważę już 14 kg więcej i jest mi strasznie ciężko a jem tak jak jadłam nawet chyba mniej i dodam, że nigdy nie miałam problemów z przemianą materii od 15 min do 1 godziny po posiłku wc. Za każdym razem. Lekarze nie wiedzą jak się leczy hormony ale jak mają je leczyć skoro ja badania robiłam prywatnie za każdym razem(ale to bardzo droga impreza) nie mam już siły nie wiem co dalej czuje, że znów wpadnę w depresję bo było już tak dobrze a teraz powrót do przeszłości :cry::cry::cry::sad:
Cytować
 
 
0 #17 himka 2008-09-06 02:28
w zasadzie o wszystkim tym co napisane - wiem. mam problemy z waga, wypadające włosy, trądzik na twarzy, plecach tyle, ze zaden lekarz nie chce zlecic badan. dermatolog odsyła do ginekologa, ginekolog do dermatologa a internista nie widzi wskazan by skierowac do endokrynologa. na prywatne leczenie niestety mnie nie stac.
Cytować
 
 
+7 #16 Gość 2008-09-03 12:05
Mam podwyższony testosteron, przetłuszczając ą się skórę twarzy, głowy, pleców, klatki piersiowej i nadmierne owłosienie na twarzy, plecach, dekolcie...
Mam tego szczerze dość :cry:. Byłam u endokrynologa stwierdził PCO, ale nie zapisał żadnych, ale to żadnych leków... Ginekolog też nic mi nie doradza... Czy wszyscy lekarze to PARTACZE?Niech mi ktoś da w końcu adres do dobrego specjalisty, bo dłużej tego koszmarnego wyglądu nie przeżyję. Jestem zrozpaczona. Wydałam masę pieniędzy na badania i mam wyniki, ale Ci durni lekarze jakby nie wiedzieli co z nimi zrobić. Pani endokrynolog stwierdziła, że to lepiej, że mam podwyższony testosteron, bo to zwiększa libido i że wszystko ma swoje plusy i minusy i że trzeba będzie coś z tym zrobić, ale dopiero jak będę się starać o dziecko i że trzeba urodzić przed 30!Ale ja chce po 30!I chce sobie dokładnie moje macierzyństwo i życie zaplanować i nie robić nic w pośpiechu!W dupie mam takich lekarzy!Szkoda gadać! Ostatnio lekarz zaproponował zrobienie jakiegoś tam testu i nic nie wyszło, a ja musiałam za niego zapŁacić 600 zŁ!
Cytować
 
 
+1 #15 Gość 2008-08-30 04:34
ja też mam pytanie po urodzenia dziecka 3 lata temu zaczełam bardzo gwałtownie szczuplec apetyt i tryb życia mam praktycznie taki sam jak przed ciążą, robiłam badania na tarczyce wyszło że wszystko jest ok. a ja nadal chudne przy wzroście 173cm waże 47 kg przed ciążą średnio ważyłam 60-65 kg. prosze o porade!!!
Cytować
 
 
0 #14 Gość 2008-07-29 00:48
Ja od czasu gdy przeszłam uraz kręgosłupa szyjnego mam coraz gorszą cerę. Zawsze miałam niemal idealną, a teraz z dnia nadziej wyglądam coraz gorzej. Plamy, wypryski, przesuszenie, przetłuszczenie , a na dodatek włosy mi wypadają. Normalnie straszne. Cieszyłam się że po upadku wstałam i myslałam że wszystko będzie dobrze, a tu obrywam z drugiej strony. Jakbym miała mało kompleksów i tylko czekać jak się jeszcze roztyje. Tylko cera i szczupła sylwetka pozwalały mi się jakoś dowartościować :cry:
Cytować
 
 
+7 #13 marlena 2008-06-04 06:59
Ja ostatnio zaczęłam przybierać na wadze bez powodu- bo odżywiam się tak samo jak wcześniej a od jakiegoś czasu prowadzę aktywniejszy tryb życia (więcej sportu). Moje ostanie miesiączki też są dziwne, bo co pięćdziesiąt parę dni, a jeśli chodzi o owłosienie to jest jakiś koszmar, już nie nadążam z depilacją a co najgorsze to rosną mi włosy nawet na piersiach. :-?Może ktoś mi powie o co w tym chodzi?
Cytować
 
 
0 #12 Gość 2008-05-19 09:56
Co jeśli nadmierne owłosienie ciała mam do okresu dojżewania, czyji już siedem lat? Nie brałam tabletek antykoncepcyjny ch, więc czy wtedy to sprawa tylko genetyczna?
Cytować
 
 
+2 #11 Gość 2008-05-07 13:14
dziewczyny ja mam wszystko 3 razy wyzszy testosteron, androstendion , cera w zapłakanym stanie , włosów :sad::sad: szkoda gadać w depreche wpadłam .Mam 20 lat kiedyś miałam powodzenie u chłopaków ,a teraz sama nie moge patrzec na siebie w lustro
Cytować
 
 
+1 #10 Gość 2008-04-18 10:29
witam, mam 25 lat, moja historia jest dluga więc nie będę sie rozpisywać, moj problem i to bardzo duży to to że gdy w koncu moj organizm zaczął przejawiac objawy jajeczkowania z czego sie bardzo cieszę, np. temp. ciała jak przy cyklu owulacyjnym zaczełam strasznie tyć, przytyłam 5 kg w ciagu 1 miesiaca, nie wiem co robic, przechodzilam wczesniej badania i np. moja tarczyca jest ok,czy ktos cos poradzi?
pozdrawiam
Cytować
 
 
+14 #9 iza20 2008-03-27 05:05
jestem brunetką i niestety mam spore owłosienie.. lekki "wąsik" nad wargą,uzywam pensety[moja mama tez,wiec pewnie to genetyczne] wlosy na rekach,jako małolata zaczelam je golić i teraz musze co 3 dni :sad:ostatnio zauwazylam wloski na klatce piersiowej i wokol sutkow,gole je maszynką,ale boję się,że jest coś ze mną nie tak.. Czy któraś też tak ma?
Cytować
 
 
+8 #8 Gość 2008-02-08 06:03
:roll:hm ja np.mialam problemy z jajnikami ale raczej nie tyłam.Chco gdu bylam aym dzieckiem wzyłam bardzo malo nagle po 1 miesiaczce zaczeła przybierac na wadze ale wtedy wszyscy mowili ze rosne i takie tam.
Ale nie moge narzekac bo zawsze i tak bylam w miarejednak dzis juz nie jestem taka tego pewna.Mam 167 wzrostu w listop.wazyłam jeszcze 57 a w styczniu juz 63 niezienilam diety jem malo cwicze codziennie jestem ciagle w ruchu ale za to jest mi wiecznie zmino i jestem zla.Prosze mi powiedziec czy dzieki zazywaniu odpowiednich hormonow moej samopoczucie i waga wroca do nirmy???
Cytować
 
 
-1 #7 Gość 2008-01-04 13:50
Witajcie mam pytanie..brałam tabletki anty od 16 listopada skonczyłam 5 grudnia brałam je regularnie zaraz oczywiście nastapiła miesiączka a po niej miałam male plamienia ale tez ustapily teraz powinnam dostac okres 2 stycznie robilam teraz test i wyszedl negatywny,martw ię sie.. ;( moge być w ciąży jesli brałam tabletki reguarnie i dostałam miesiaczke.. ;( ?? Prosze pomozcie mi (a tak na marginesie chłopak sie we mnie spuścił tylko raz) prosze was odpiszcie
Cytować
 
 
+17 #6 Beata 2007-12-09 10:30
Mam pytanie ,czy takie nietypowe krwawienia, które występują umnie od niedawna przed miesiączką ,czyli krwawe plamienia mogą być spowodowane problemami hormonalnymi? Czy są to objawy którymi nie powinnam się przejmować? Zawsze myslałam ,ze to dotyczy kobiet po 50ce ,a ja mam 36lat.Pozdrawia m .Bea.
Cytować
 
 
+2 #5 sylwia 2007-11-28 14:43
mam 20 lat i od okolo poltorej roku nie mam miesiaczki mam zbyt wusoki poziom testosteronu z lh jestwszystko w porzadku ale zanim doszlo do zastrzymania miesiaczki stracilam na wadze przyjmuje hormony ostatni dostalam miesiaczki miedzy cyklem myslala ze juz wszystko ok wiec odstawilam hormony bez konsultacji z lekarzem i miesiczki juz ni dostaje...prosz e pomozcie nie wyobrazam sobie tego ze moze nigdy nie zostane matka :cry:
Cytować
 
 
+5 #4 Gość 2007-11-27 12:23
Witam, mam pytanie w jaki sposób bada sie hormony?
Cytować
 
 
-1 #3 Gość 2007-11-14 10:29
nie zjechana na maksa bardziej zjebane.... nie wydzialem, skasujcie to prosze :sad:
Cytować
 
 
+20 #2 Hanulinka 2007-11-07 13:41
Jak w temacie...

Pod koniec zeszłego roku odstawiłam antykoncepcję po około 8 latach stosowania. Po 10 miesiącach bez okresu (i bez ciąży), w ciągu których ni z tego, ni z owego utyłam 13kg (bez zmiany trybu życia, czy sposobu odżywiania) w końcu zdecydowałam się na konsultację endokrynologiczno-ginekologiczną.
Po kompleksowych badaniach okazało się, iż cierpię nie tylko na PCO, ale i hiperprolaktyne mię oraz nadczynność androgenną jajników i nadnerczy (podwyższony testosteron, androstendion, 17OHP, 17OHCS i DHEA).

Sylwetkę mam prawie dokładnie taką, jak opisana w artykule, a dodatkowo dochodzi do tego nadmierne owłosienie ciała łącznie z początkami hirsutyzmu.

Kobiety, nie dajcie sobie wcisnąć kitu, że antykoncepcja hormonalna jest panaceum na wszelkie problemy. Gdybym miała wybierać ponownie, nigdy nie zdecydowałabym się na zażywanie "pigułek". Dziesięć razy się zastanówcie, czy wolicie wygodę, czy zdrowie.
Cytować
 
 
+7 #1 Joasia 2007-08-18 12:28
Swietna strona, na ktorej znalazlam kilka odpowiedzi na swoje pytania. Niedoszukalam sie odpowiedzi czy przy podwyzszonym poziomie testosteronu temperatura ciala moze byc podwyzszona. Szkoda bo mam problem z PCO( policystyczne jajniki), podwyzszony testosteron, temp. ciala zawsze okolo 37-37,5.Mam tez lojotok i wypadaja mi wlosy, ze juz nie wspomne o nadmiernym owlosieniu w nietypowych dla kobiet miejscach, a mam dopiero 25 lat. Wiem, ze przyczyna jest testosteron. Niestety jestem za oceanem i trudno mi tu znalezc dobrych lekarzy. Tak czy inaczej jednak ciesze sie, ze ta strone znalazlam. Pozdrawiam.
Cytować
 

Dodaj komentarzOdśwież

Joomla templates by a4joomla