Start Zdrowie Kobiece zdrowie Prawdy i mity o pigułce antykoncepcyjnej
piątek, 27 Sty 2012
 
 
Prawdy i mity o pigułce antykoncepcyjnej
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 09 sierpnia 2006 00:27

Prawdy i mity o pigułce antykoncepcyjnej

Jest wiele obiegowych opinii na temat doustnej antykoncepcji. Jednak nie zawsze warto im wierzyć. Sprawdź więc, które z nich są słuszne, a które fałszywe.

Tabletka antykoncepcyjna została uznana za najpewniejszy sposób zapobiegania ciąży. Takiej oceny dokonali specjaliści, posługując się indeksem Pearla, czyli skalą, wg której mierzy się skuteczność metod antykoncepcyjnych. Im niższą wartość dana metoda uzyska, tym lepiej chroni przed ciążą.

Dla pigułek wynosi ona 0,2-1, a np. dla tabletki po stosunku - 5. I choć to lekarz, dobierając antykoncepcję "na miarę" (dostosowaną do potrzeb, wieku i stanu zdrowia), często proponuje pigułki antykoncepcyjne, to jednak ty dokonujesz wyboru. Łatwiej będzie ci się zdecydować, jeżeli najpierw poznasz plusy i minusy antykoncepcji hormonalnej.

Jeśli któregoś dnia zapomnisz wziąć tabletkę, możesz zajść w ciążę.

Tak

Rzeczywiście pigułki są skuteczne, gdy zażywasz je codziennie i to o stałej porze (informacja o tym, że trzeba przestrzegać tej zasady, znajduje się w ulotce dołączonej do tabletek). Czasem jednak może się zdarzyć, że zapomnisz połknąć pigułkę o określonej godzinie. Zwykle nie ma problemu, jeśli sięgniesz po nią w ciągu 12 godzin od ustalonej pory zażywania (kolejne tabletki powinnaś brać już zgodnie z wyznaczonym rytmem). Jeżeli jednak dopiero dobę później odkryjesz, że tabletka z poprzedniego dnia została w opakowaniu, to, niestety, nie możesz już liczyć na skuteczną ochronę przed ciążą. Podobnie jest, jeśli godzinę po połknięciu pastylki miałaś torsje lub biegunkę. Wówczas do pojawienia się miesiączki, mimo regularnego przyjmowania pigułek, koniecznie powinnaś się dodatkowo zabezpieczać (w takiej sytuacji lekarz zaleca prezerwatywę).

W trakcie zażywania pigułek piersi nie tylko powiększają się, ale także bolą.

Tak i nie

Obecne od wielu lat na rynku tabletki zawierające dużą dawkę estrogenów często powodują obrzmienie sutków czy ich bolesną nadwrażliwość. Hormony te bowiem mogą zatrzymywać wodę w organizmie, co prowadzi do obrzęków. Dla pań, które mają tego typu problemy, najlepsza jest dostępna od niedawna pigułka z nowym rodzajem progestagenu (Drospirenonem). Nie powoduje on gromadzenia się płynów w tkankach.

Doustna antykoncepcja poprawia stan skóry, zwłaszcza jeśli masz przetłuszczające się włosy oraz cerę, a także gdy cierpisz na trądzik.

Tak

Pigułkę hormonalną często zaleca się też jako lek. Ogranicza ona bowiem wpływ testosteronu, który bywa najczęstszą przyczyną trądziku lub przetłuszczania się cery i włosów. Jest wiele tabletek antykoncepcyjnych zmniejszających "przy okazji" działanie gruczołów łojowych. Istnieją jednak i takie, które stosuje się specjalnie w tym celu. Zawierają one składniki likwidujące przyczynę kłopotów ze skórą, a także zapobiegające niepożądanej ciąży.

Tabletka antykoncepcyjna sprawi, że nie będziesz miała ochoty na seks.

Tak i nie

Wiele pań stosujących pigułki starej generacji skarży się na spadek libido. Nie powodują go jednak nowoczesne tabletki. Zawarty w nich syntetyczny progesteron "naśladuje" ten naturalny, co może pozytywnie wpływać na życie seksualne kobiety. Przyjmowanie tego typu pigułki nie zmniejsza podniecenia i siły doznań płynących z seksu; czasem je nasila (m.in. ułatwia nawilżenie pochwy podczas stosunku).

Jeśli w przyszłości zamierzasz urodzić dziecko, doustna antykoncepcja jest lepsza niż spirala.

Tak i nie

To zależy od rodzaju wkładki wewnątrzmacicznej. Lekarze nie zalecają zakładania spirali kobietom, które jeszcze nie rodziły. Jest to natomiast metoda dobra dla pań, które mają już dzieci i nie mogą lub nie chcą stosować antykoncepcji doustnej. Jeśli więc planujesz ciążę (nie tylko pierwszą, ale również kolejne), lekarz może zaproponować ci zażywanie pigułki. Nie zmniejsza ona płodności, jeżeli przed jej przyjmowaniem cykle były prawidłowe. Po zaprzestaniu takiej antykoncepcji płodność powraca.

Picie alkoholu osłabia skuteczność pigułki.

Tak i nie

Alkohol nie zakłóca działania hormonów. Nic się więc stanie, gdy pijesz go z umiarem. Jeśli jednak zdarzają się po nim torsje, możesz zwrócić pigułkę. A jest to jednoznaczne z brakiem ochrony przed ciążą. W tej sytuacji postępuj tak, jakbyś zapomniała na czas zażyć pigułkę (patrz pyt. 1). Dla większej pewności do pojawienia się miesiączki dodatkowo stosuj prezerwatywę.  

Możesz tak przesuwać branie pigułki, żeby uniknąć krwawienia, gdy nie jest ono dla ciebie wygodne.

Tak

Można nawet całkowicie zatrzymać miesiączkę. Są kobiety, którym ze względów zdrowotnych lekarz zaleca ograniczenie krwawień do czterech rocznie (np. jeśli menstruacja wywołuje u nich atak migreny). Nie ma to szkodliwego wpływu na zdrowie. Miesiączki możesz uniknąć także wtedy, gdy w danej chwili jest ona dla ciebie niewygodna, np. bierzesz ślub albo zaplanowałaś wakacje. W takiej sytuacji należy pominąć tygodniową przerwę pomiędzy cyklami i od razu rozpocząć branie kolejnych tabletek.

Hormonalna antykoncepcja powoduje szybkie przybieranie na wadze.

Tak i nie

Opinia ta jest prawdziwa tylko w przypadku pigułek, które zalicza się już do starej generacji. Zawierają one syntetyczne estrogeny, co sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. Panie zażywające takie pigułki mogą przybierać na wadze. Dziś dostępna jest już tabletka, w której progestagen zmniejsza niekorzystne działanie estrogenów. Zapobiega to obrzękom i zmianom sylwetki.

onet.pl


 


Artykuły powiązane:

Poprawiony: wtorek, 06 grudnia 2011 09:02
 

Komentarze 

 
0 #2 Mitch 2010-06-01 18:10
proszę o kontakt może uda sie coś poradzić przy pomocy ziół proszę postarać sie odpowiedzieć na jak najwięcej na niżej wymienione pytania pozdrawiam Mitch
Po więcej informacji proszę dzwonić na tel 51194 5338333 lub Skype Mietven albo pisać E-mail
Dla szybszej diagnozy potrzebujemy następujące dane. Konsultacje telefoniczne lub E mailowe są bezpłatne.
1.Nazwisko I Imię
2,Data urodzenia lub wiek chorego
3.waga przed chorobą i obecnie
4, Na co choruje ,jakie jest konkretne rozpoznanie (proszę podać polska i łacińską nazwę, jeżeli jest znana. Jeżeli chodzi o nowotwory to gdzie znajduje się guz pierwotny czy są przerzuty i na jakie organy,jakie jest stadium 1 do 4.
5.Czy chory miał naświetlania lub był poddany chemioterapii i jakie zażywa lekarstwa.
6.Czy obecnie jest w domu czy szpitalu i czy przechodzi jakieś leczenie, i jaki według lekarza jest stan obecny chorego tak fizyczny jak i psychiczny.
7. Czy ma bóle czy może chodzić jeść i tp.
8.Potrzebne także są wyniki badania krwi morfologia i badania moczu,
9.Czy chory ma chęć przyjmować leki ziołowe i czy jest przekonany do ich skuteczności,
10,Czy była robiona tomografii,USG, Monografia,Rezo nans Magnetyczny lub były wykonywane Markery nowotworowe i jaki jest ich poziom obecnie –jeżeli były wykonywane wyżej wymienione badania to ich opis można zeskanować i przesłać E-mailem.

EFEKTYWNOŚĆ DZIAŁANIA ZIÓŁ ZALEŻY OD WIELU CZYNNIKÓW ALE PRZEDE WSZYSTKIM :
Od niezachwianej wiary w ich skuteczność,
OD przestrzeganie specjalnej diety podanej na stronie oraz jedzenia zgodnie z grupą krwi.
No i najważniejsze pilnowania czasu i ilości ich gotowania oraz zażywania co wymago sporego samozaparcia i dyscypliny.
Życze wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia i pozdrawiam Dziki Mietek wraz z zespołem Nijandari –La Merced 2 maja 2010 r.
Ps postaram się w najbliższym czasie uzupełniać te informacje proszę o uwagi ,pytania itp. Więcej na mojej stronie dzikimietek.com

:confused: :idea:
Cytować
 
 
0 #1 marta 2010-06-01 15:22
Mam pytanie, od pół roku mam krosty, wygląda to jak trądzik rozsiany na plecach, a teraz jest na klatce pierś.Leczyłam się u dermatologa, ale nic nie radzi.Obawiam się że mogę mieć problemy hormonalne.Biorę od 2 lat tabl. antykoncepcyjne , więc wynik oznaczenia poziomu hormonów byłby zafałszowany? Proszę o jakąś poradę.Ginekolog twierdzi, że powinnam się udać do dermatologa, nie zleca mi zbadania hormonów i tak w kółko. Nie wiem co mam zrobić.
Cytować
 

Dodaj komentarzOdśwież