Start Zdrowie Nowotwory Leworęczne bardziej narażone na raka piersi
niedziela, 15 Sty 2012
 
 
Leworęczne bardziej narażone na raka piersi
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 sierpnia 2006 01:03

Leworęczne bardziej narażone na raka piersi  

Kobiety z wrodzoną leworęcznością są bardziej narażone na raka piersi w porównaniu z praworęcznymi rówieśniczkami - wskazują badania holenderskie, o których informuje pismo "British Medical Journal".

Zdaniem autorów najnowszej pracy, może to być efekt działania dużych stężeń hormonów płciowych na płód w łonie matki. Z niektórych badań wynika, że kobiety, które w życiu płodowym były narażone na wpływ syntetycznego estrogenu - dietylstilbestrolu, częściej są leworęczne.

Z drugiej strony, wczesny kontakt z dużymi stężeniami estrogenów może powodować zmiany w tkance gruczołu mlekowego, które predysponują do raka piersi. W większości przypadków wzrost tego najczęstszego kobiecego nowotworu złośliwego jest pobudzany właśnie przez estrogeny, przypominają badacze. Najnowsze badania przeprowadzili naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Utrechcie. Zebrali dane w grupie ponad 12 tys. kobiet w średnim wieku.

W analizie uwzględniono różne znane czynniki powiązane z ryzykiem raka piersi, takie jak nadwaga, palenie papierosów, predyspozycje rodzinne czy liczba przebytych ciąż i porodów.

Okazało się, że kobiety leworęczne miały niemal dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi jeszcze przed menopauzą w porównaniu z kobietami, u których lewa ręka nie była dominująca.

Na razie naukowcy nie wiedzą, jakie są dokładne przyczyny tej zależności. Jak spekulują, może się ona kształtować jeszcze w życiu płodowym. Pod wpływem dużych stężeń hormonów płciowych działających na płód może rozwinąć się zarówno dominacja prawej półkuli mózgu i związana z nią leworęczność, jak również predyspozycje do raka piersi, konkludują.

Onet.pl


 


Artykuły powiązane:

Poprawiony: wtorek, 05 kwietnia 2011 08:41
 

Dodaj komentarzOdśwież