Start Zdrowie - Health Nowotwory Wyciąg z granatów na raka prostaty
środa, 09 Lut 2011
 
 
Wyciąg z granatów na raka prostaty
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
sobota, 12 sierpnia 2006 00:55

Wyciąg z granatów na raka prostaty

 

Wyciąg z granatów może dawać dobre wyniki w profilaktyce i leczeniu raka prostaty, najczęstszego nowotworu złośliwego u mężczyzn żyjących w krajach rozwiniętych.

Te przeciwnowotworowe własności soku z granatów to zasługa zawartych w nim przeciwutleniaczy, związków, które spowalniają procesy starzenia komórek i rozwój nowotworów - uważają autorzy pracy na łamach najnowszego numeru pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".


Sok z granatów jest bogatym źródłem tych substancji i zawiera ich nawet więcej niż czerwone wino i zielona herbata. Są to m.in. związki z grupy tanin i antocyjanów. 

Wcześniejsze badania naukowców z Uniwersytetu Stanu Wisconsin w Madison wykazały, że wyciąg z granatów może hamować wzrost raka skóry u myszy. Teraz ci sami badacze zdecydowali się sprawdzić jego skuteczność w walce z rakiem prostaty.

Testy przeprowadzono na hodowanych w laboratorium komórkach ludzkiego raka prostaty, którym do pożywki dodawano ekstrakt z granatów w różnych stężeniach.

Naukowcy zaobserwowali, że wyciąg - wprost proporcjonalnie do dawki - hamował namnażanie się komórek raka oraz przyspieszał ich obumieranie.

Następnie przebadano 24 myszy, którym wstrzyknięto komórki raka prostaty. Jedna grupa zwierząt otrzymała do picia zwykła wodę, a dwie pozostałe wodę z wyciągiem z granatów w stężeniu 1 proc. lub 2 proc. Zdaniem naukowców, ludzie mogą osiągnąć podobne dawki jedząc jeden do dwóch granatów dziennie.

Okazało się, że u myszy, którym podano ekstrakt, rak prostaty rozwijał się rzadziej niż u myszy pijących wodę. Zwierzęta miały też niższy poziom białka PSA, którego poziom rośnie w czasie rozwoju raka prostaty.

"Te wyniki rodzą nadzieję, że wyciąg z granatów może być w przyszłości wykorzystany w medycynie do leczenia raka prostaty u ludzi, a nawet posłuży do opracowania nowych metod prewencji tego raka" - komentuje prowadzący badania prof. Hasan Mukhtar.

Jednak zanim do tego dojdzie, trzeba będzie przeprowadzić testy kliniczne.

Onet.pl

Poprawiony: czwartek, 25 stycznia 2007 16:05
 

Komentarze 

 
+1 #1 Wiesław 2010-12-17 01:55
Witam.
Mam pytanie czy można kupić wyciąg z Granatów w formie soku czy w innej formie do zastosowania w leczeniu prostaty?
Cytować
 

Dodaj komentarzOdśwież