Start Zdrowie - Health Nowotwory Soja zmniejsza ryzyko raka płuc
wtorek, 08 Lut 2011
 
 
Soja zmniejsza ryzyko raka płuc
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 12 sierpnia 2006 00:37

Soja zmniejsza ryzyko raka płuc

 

Fitoestrogeny znajdujące się w soi mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka płuc - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "JAMA".

Fitoestrogeny są związkami roślinnymi trochę przypominającymi estrogeny - żeńskie hormony płciowe. Znajdują się one w soi, zbożach, marchwi, szpinaku, brokułach i wielu innych owocach i warzywach. Najważniejszymi fitoestrogenami są izoflawony, lignany i kumestrany oraz fitosterole, o aktywności zbliżonej do estrogenów.


Wiadomo, że fitoestrogeny mogą chronić przed niektórymi guzami litymi, jednak dotąd ich antyrakowe działanie na inne grupy nowotworów nie było znane.

  Grupa naukowców z Uniwersytetu w Teksasie pod kierunkiem dr Matthew Schabatha odkryła, że spożywanie żywności bogatej w fitoestrogeny zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc.

Badacze przeanalizowali dane medyczne i dietetyczne zebrane pomiędzy rokiem 1999 a 2003 od 1674 chorych na nowotwory płuc oraz 1735 zdrowych osób.

Okazało się, że pacjenci, u których rozwinął się nowotwór, spożywali dużo mniej fitoestrogenów niż osoby zdrowe.

Co więcej, ze zgromadzonych danych wynika, że ryzyko zachorowania na raka płuc spadało wraz ze wzrostem spożywania fitoestrognów.

Naukowcy zaobserwowali też znaczące różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami. U mężczyzn obniżenie ryzyka rozwoju raka płuc było widoczne w przypadku każdego rodzaju spożywanego fitoestrogenu (spadek zachorowań od 21 proc. dla fitosteroli do nawet 44 proc. dla izoflawonów). U kobiet efekt ten był widoczny tylko dla grupy badanych fitoestrogenów. Jednak już przy połączeniu stosowania terapii hormonalnej i spożywania lignanów enterolaktonu oraz enterodiolu spadek ryzyka zachorowania na raka płuc sięgał 50 proc.

Nowotwory płuc są jednymi z najczęstszych nowotworów w krajach wysokorozwiniętych. Ich powstawaniu sprzyja zanieczyszczenie środowiska oraz palenie papierosów. Są często bardzo złośliwe, powodują szybki rozwój choroby i przerzuty. W przypadku złośliwej formy raka płuc szansa na wyleczenie wynosi tylko 10 proc.

Jama,com

Poprawiony: czwartek, 25 stycznia 2007 16:06
 

Dodaj komentarzOdśwież