header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpgheader6.jpg

logo

Zdrowie

Senna porcja energii

Ocena użytkowników:  / 8
SłabyŚwietny 

Tylko regularne przesypianie ośmiu godzin zapewni Ci ładny wygląd i dobre samopoczucie. Gdy brakuje Ci zdrowego snu, jesteś rozdrażniona, masz zmęczoną twarz i pozbawione blasku włosy. Ale nie każdy sen jest zdrowy. Powiemy Ci, jak spać, żeby wyspać się z korzyścią dla Twojej urody.

Zakazane w łóżku

Brak energii spowodowany zbyt krótkim odpoczynkiem niekorzystnie wpływa na ich wygląd. Gdy cebulki, z których wyrastają, są źle odżywione, włosy tracą połysk, stają się słabe, łamliwe, a ich końce zaczynają się rozdwajać.

Nieprzespana noc doprowadzi do ich przesuszenia, czego konsekwencją będzie podrażnienie i zaczerwienienie spojówek. Będziesz gorzej widziała, a na dodatek może pojawić się kłopotliwe łzawienie.

Stres wywołany brakiem odpoczynku powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. W organizmie krąży wtedy mniej krwi. Ponieważ na twarzy naczynka są bezpośrednio pod skórą, zbyt mała ilość krwi sprawia, że skóra źle ukrwiona robi się szara i blada. Kłopoty ze snem mogą też doprowadzić do przetłuszczenia cery. Tworzą się wtedy na niej wypryski i różnego rodzaju podrażnienia. Skóra niewypoczęta traci jędrność i jest mniej odporna na promienie słoneczne i zanieczyszczenia.

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, brak snu sprzyja... tyciu. Niewyspany organizm nie ma siły przyswajać pokarmu we właściwym tempie. A wolna przemiana materii to leniwe spalanie kalorii. Warto więc wspomóc dietę porządną dawką snu.

Kobietom znacznie częściej niż mężczyznom dokucza bezsenność. Częściej cierpimy na depresję, która jest jednym z objawów kłopotów ze snem. Również hormony są przeciwko nam. Jakość snu znacznie zmienia się w cyklu miesiączkowym i tuż przed miesiączką pogarsza się. Na szczęście natura nieco wynagradza nasze senne problemy. Starsze kobiety śpią znacznie lepiej niż starsi mężczyźni. U leciwych panów niemal całkowicie zanika faza snu wolnofalowego (tego najbardziej wartościowego), natomiast u pań nie.

Według badań naukowych najlepiej odpoczywamy, oddychając chłodnym powietrzem. Dlatego też przed pójściem spać powinnaś dobrze przewietrzyć sypialnię. Jeśli lubisz spać przy otwartym oknie, to koniecznie zamknij drzwi do sypialni. Unikniesz w ten sposób przeciągów, które mogą być przyczyną przeziębień.

Dlaczego liczysz barany?

Najczęstsze powody zaburzeń snu:

 • Nieodpowiednia pora jedzenia i niewłaściwa dieta. Ciężkostrawna kolacja i picie wieczorem kawy, herbaty i napojów gazowanych to pewne kłopoty z zaśnięciem. Zawarta w nich kofeina lub teina pobudzą organizm. Zamiast do łóżka będziesz miała ochotę pójść na dyskotekę lub rozegrać pięciosetowy mecz w tenisa.
 • Alkohol. Choć szybko po nim zasypiamy, zakłóca on rytm snu i powoduje, że budzimy się w nocy wielokrotnie.
 • Niektóre leki i preparaty. Szczególnie wspomagające odchudzanie (powodują wzmożoną przemianę materii, co przeszkadza w normalnym śnie), antydepresyjne, przeciwastmatyczne i moczopędne.
 • Choroby związane z bólem. Schorzenia reumatyczne, infekcje, np. gardła, choroba wrzodowa żołądka bądź dwunastnicy.
 • Depresje: też sezonowa jesienno-zimowa.
 • Zaburzenia funkcjonowania tarczycy. Powodują stany napięcia, rozdrażnienia. Ich konsekwencją może być bezsenność.

Jeśli cierpisz na długotrwałe zaburzenia snu, powinnaś szybko skonsultować się z lekarzem. Szczegółowe badania wyjaśnią przyczyny Twojej bezsenności.

Nocne witaminy

 • Kłopoty ze snem mogą być spowodowane niedoborem niacyny, czyli witaminy B3 (PP). Znajdziesz ją w drobiu, wątróbce, przetworach mlecznych, chudym mięsie, suszonych brzoskwiniach, migdałach, grzybach, owocach morza i drożdżach.
 • Przyczyną bezsenności jest również niedobór witaminy B6, uczestniczącej w powstawaniu serotoniny, neuroprzekaźnika regulującego sen. Bogate w witaminę B6 są m.in.: mięso, ryby, kapusta, groszek, szpinak, fasola, kiełki pszenicy i ziarna soi.
 • Pomocna w zasypianiu może okazać się witamina B12, choć jej niedobór nie powoduje bezsenności. Podaje się ją w dużych dawkach, oczywiście tylko pod kontrolą lekarza. Niestety, po zakończeniu kuracji kłopoty ze snem najczęściej powracają.

Aby powieki stały się ciężkie

 • Jeżeli nie możesz zasnąć przez dłużej niż 20-30 minut, wstań. Przespaceruj się po mieszkaniu, rozwiąż krzyżówkę, zrób kilka ćwiczeń oddechowych. Połóż się dopiero wtedy, gdy Twoje powieki staną się ciężkie.
 • Zacznij czytać nudną książkę lub gazetę. To sprzyja senności.
 • Skoncentruj się na głębokim oddychaniu i rozluźnianiu ciała.

Źródło: onet.pl
Autor: Hanna Miłkowska

 

 


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla templates by a4joomla