header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpgheader6.jpg

logo

Zdrowie

Symbole senne

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 

Symbole senne

Zwrot „senne symbole” pojawił się wraz z epokowymi pracami pierwszych psychoanalityków. Wcześniej uważano, że obrazy ukazujące się w snach, to w zależności od kręgu kulturowego albo resztki psychicznych przeżyć, które są zbędnym dodatkiem do snu, albo – w kulturach magicznych - zaszyfrowane przekazy od duchów przodków, bogów bądź innych metafizycznych istnień.

Sennik/Inne

Epokową zmianę w tej dziedzinie wprowadził Zygmunt Freud, człowiek uważany za ojca współczesnej psychologii. Udało mu się dowieść, że życie psychiczne człowieka to coś znacznie więcej niż tylko efekt ujętych w prosty sposób, mechanistycznych procesów w układzie nerwowym człowieka.

Sny rodzą się w podświadomości. Sny i ich treść mają ścisły związek z naszą podświadomością. Należy tutaj pokrótce wyjaśnić czym ona jest. Otóż nieświadomość indywidualna, to ta cześć naszej psychiki, do której nasza świadomość nie ma bezpośredniego dostępu. Zawiera ona treści, które są dla nas niewygodne, nieakceptowalne i najczęściej bardzo przykre. Tak więc, jeśli przeżyliśmy coś szczególnie nieprzyjemnego, to ta część tego przeżycia, która przekraczająca granice naszej akceptacji, zostanie zepchnięta do naszej podświadomości. Jest więc to siedlisko naszego strachu i miejsce w którym rodzą się przeróżne mechanizmy obronne.

Istnieje również tak zwana podświadomość zbiorowa. Jest to pojecie wprowadzone przez ucznia Z. Freuda - C. G. Junga. Znajduje się tam, wspólna dla wszystkich ludzi informacja o podstawowych wzorcach reagowania, ale nade wszystko - symboliczne prawa kultury, które nazywane są archetypami, czyli symbolami wspólnymi dla nas wszystkich.

Nasza podświadomość, zarówno ta indywidualna jak i zbiorowa nie operuje słowem, swoją informację opiera na czymś o wiele bardziej pierwotnym - na symbolach. Ich wieloznaczność, szczególnie w przypadku gdy w śnie pojawia się ich kilka na raz i występują one w stosownej interakcji, jest na tyle skomplikowana, że brak doświadczenia w tłumaczeniu znaczenia snów, praktycznie uniemożliwia nam jakąkolwiek ich interpretację.

Mówiąc o sennych symbolach nie wolno więc zapominać, że wywodzą się one z naszej podświadomości, a więc ich znaczenie nie jest dla nas zbyt oczywiste. Poza tym sam symbol jest z założenia wieloznaczny. Dodatkowo każdy z nich, może w zależności od tego w jakiej kulturze się wychowaliśmy oznaczać co innego. Dla przykładu można przypuścić następującą sytuację, otóż komuś z nas przyśniło się jabłko. Dla nas, wychowanych w kulturze chrześcijańskiej, jedno ze znaczeń tego symbolu może być wiązane z rajem. Dla członka dzikiego plemienia, które raz w życiu miało okazję widzieć taki owoc, będzie on symbolem nieznanego, groźnego bądź przyjaznego - w zależności od sytuacji w której dane mu było go poznać. Ten przykład jest bardzo prosty i czysto hipotetyczny, jednak można do przyrównać do wszystkich innych przypadków, w których występują duże różnice kulturowe.

Wyróżniamy trzy różne rodzaje symboli:

Konwencjonalny – najpowszechniejszy.  Na przykład: „stół” - litery te oznaczają przedmiot codziennego użytku. Akcydentalny - przeciwieństwo do konwencjonalnego. Na przykład z symbolem stołu, każdemu może kojarzyć się co innego: dla jednej osoby to symbol równości, dla innej ciężkiej pracy.

Uniwersalny – jest to ta grupa symboli, które są wspólne wszystkim ludziom. Należą do nich: ogień, woda, powietrze, przestrzeń.

Jednym z tworzyw snów są mity

Mity są wyrazem ludzkich dążeń do zrozumienia świata. Są pełne alegorii, ogólnych stwierdzeń, biało-czarnych postaci oraz symboli. Próbują wyjaśnić pochodzenie świata, człowieka, wskazują jego miejsce we wszechświecie, tłumaczą i utrwalają ważne dla danej społeczności wydarzenia. Mity są więc zbiorami określonych myśli, wartości i symboli, które opisują własne, niesprecyzowane dążenia i pragnienia.

Tak więc symbolika senna jest sposobem wyrażania zdania przez naszą podświadomość. Częstokroć treść marzeń sennych jest tak bardzo trudna do zaakceptowania, że po przebudzeniu czujemy niesmak i zdziwienie, lecz należy wiedzieć, że jest to bardzo cenny sygnał pochodzący od naszego „prawdziwego ja”, które mówi nam o naszych rzeczywistych pragnieniach. Robi to przy tym bez żadnych ogródek, które nakłada na nas nasze poczucie moralności. Dlatego też zdarza się, że symbole mają zupełnie inne znaczenie, niż skłonni byśmy byli im nadać.

Przykładowe symbole senne:

Cesarz i cesarzowa - występują w snach jako symbole rodziców, mogą je zastąpić król i królowa. Chodzi o to, by były to osoby, które darzymy szacunkiem.

Robactwo i zwierzątka symbolizują rodzeństwo i dzieci.

Umieranie to odjazd pociągu, kolejki.

Suknie i uniformy podkreślają nagość.

Jak widać w snach mocno zaciera się granica między symbolem a aluzją. Tak więc następnym razem, gdy będziemy próbowali zinterpretować sen, musimy się dobrze zastanowić nad skomplikowanym systemem symboli, który jest ściśle powiązany nie tylko z kulturą w której się wychowaliśmy, ale również z naszą obecną sytuacją życiową i przeszłymi doświadczeniami.

Onet.pl


Dodaj komentarz


Odśwież

Joomla templates by a4joomla