header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpgheader6.jpg

logo

Zdrowie

Problemy ze snem

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 

Problemy ze snem

Zaburzenia snu dotyczą coraz większej ilości ludzi. Ocenia się, że ponad jedna trzecia dzisiejszej populacji ma stałe lub przejściowe kłopoty ze snem. Z tej grupy, mniej niż połowa osób szuka pomocy lekarskiej. Wynika z tego, że większość z nas próbuje samotnie walczyć z tym problemem.

Sennik/Inne

Metody są bardzo różne, jednak samodzielne działania prowadzą zazwyczaj do najprostszych rozwiązań, polegających na długotrwałym przyjmowaniu leków nasennych. Rodzaje zaburzeń snu: insomnia, hipersomnia, parasomnia, zaburzenia rytmu snu i czuwania.

Zaburzenie snu polegają na trudnościach w zasypianiu, budzeniu się po krótkim czasie oraz niemożności kontynuacji raz przerwanego snu. Przyczyną takiego stanu mogą być różnorakie zaburzenia, włącznie z chorobą psychiczną bądź fizyczną. Najczęściej jednak, bezsenność jest powodowana nerwicą bądź, paradoksalnie, nadużywaniem leków usypiających.

Aby pozbyć się problemów ze snem, należy zmienić tryb życia, uregulować czas zajęć oraz snu. W przypadkach trudniejszych radzi się, by zwrócić się do specjalisty, który ułatwi zdiagnozowanie problemu. Używanie środków farmaceutycznych, jest co prawda wyjściem najprostszym, ale ostatecznym - ponieważ obliczone na dłuższy czas jest niebezpieczne.

 

Higiena snu

Przestrzeganie poniższych zasad, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń snu.

- Budź się i wstawaj z łóżka codziennie o tej samej godzinie.

- Przebywaj w łóżku maksymalnie do czasu, gdy występują zaburzenia.

- Nie pobudzaj organizmu przed snem.

- Unikaj drzemek w ciągu dnia.

- Uprawiaj sport, i utrzymuj wysoki poziom aktywności w ciągu dnia.

- Wieczorem zamiast oglądać telewizję, słuchaj radia.

- By poprawić jakość snu, wypróbuj 20 minutową kąpiel przed snem.

- Unikaj obfitych posiłków przed snem.

- Spróbuj się zrelaksować.

- Postaraj się, aby miejsce w którym śpisz zapewniało wygodę i spokój.

 

Opis zaburzeń

Insomnia (bezsenność)

Bezsenność to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości. Polega na tym, że osoba nań cierpiąca nie może zasnąć. Przyczyną tego są różne codzienne sytuacje powodujące ogólny niepokój i napięcie. Do innych przyczyń należą:

- przewlekły ból

- zespół bezdechu (Sleep Apnea Syndrome)

- działanie alkoholu lub innych substancji chemicznych,

- infekcje,

- naturalny proces starzenia się.

definicja: SAS polega na tym, że w czasie snu następuje przerwa w oddychaniu. Jej długość może dochodzić nawet do kilkudziesięciu sekund. Osoby cierpiące na tę przypadłość, nie są świadome swojej dolegliwości, za to jakość ich snu spada dużo poniżej średniej. Takie przerwy w oddychaniu mogą być bardzo niebezpieczne, głównie ze względu na obniżenie ilości tlenu we krwi sięgające nawet 80 procent.

początki: Zazwyczaj początek choroby objawia się około 20 roku życia i stopniowo się rozwija. Pierwszymi objawami jest pozornie nieszkodliwe chrapanie.

skutki: Efektem zespołu bezdechu jest obniżenie sprawności fizycznej i intelektualnej, w stopniu na tyle wysokim, że w codziennym życiu pojawiają się coraz częstsze problemy z osiągnięciem normalnej, przeciętnej wydajności.

hipersomnia (nadmierna senność)

przejawia się występowaniem nadmiernej senności w ciągu dnia, lub zbyt długim czasem snu. Przyczyny:

- narkolepsja

definicja: Narkolepsja polega na napadach krótkotrwałego snu, poprzedzonego znużeniem. Napady takie, mogą występować kilkakrotnie w ciągu dnia.

diagnozowanie: Nagła niczym nie spowodowana senność, pojawiająca się w najmniej oczekiwanych momentach.

skutki: Niemożność normalnego funkcjonowania, ciągłe napady niemożliwej do opanowania senności, często prowadzącej do wypadków.

- zespół bezdechu (patrz wyżej)

- efekt działania niektórych leków

parasomnia

Zjawisko to polega na nieprzewidywalnych, i często gwałtownych zachowaniach podczas snu. Do tej grupy należą:

- Nightmare Disorder (zakłócenie snu koszmarami) – schorzenie mające ścisły związek z marzeniami sennymi. Powodują one przerażenie i lęk, ale mimo to zazwyczaj nie wymagają specjalistycznego leczenia.

- Sleep Terror Disorder (zaburzenia lękowe) – schorzenie to polega na nagłym pobudzeniu organizmu objawiającym się płaczem lub silnym lękiem.

- Somnambulizm (sennowłództwo) – schorzenie popularnie nazywane lunatyzmem. Człowiek w czasie najgłębszego snu, potrafi samodzielnie wyjść z łóżka i odbyć podróż po domu, a nawet poza nim. Częstokroć kończy się to wypadkiem.

zaburzenia snu i czuwania

W tym przypadku problemem nie jest nadmierna senność czy jej brak. Jedynym efektem tego zaburzenia jest problem z właściwym zagospodarowanie czasu pracy i odpoczynku.

Od prawidłowości snu, zależy to, czy w ciągu dnia będziemy w stanie osiągnąć maksimum swoich możliwości, czy też skarzemy się na przyglądanie się sukcesom innych ludzi. Warto się bliżej zainteresować jakością swojego snu - to może zmienić o wiele więcej niż nam się pozornie wydaje.

Onet.pl


Komentarze  

0 #1 Gość 2009-05-24 04:05
info b. ok. , ale ciągle nie mogę znależć informacji na temat zaburzenia dot. trudności "wyjścia" ze snu i rozróżnienia między snem, a jawą. Czy ma to też jakąś konkretną nazwę, która ułatwiłaby ew.szukanie pomocy.
Cytować

Dodaj komentarz


Odśwież

Joomla templates by a4joomla