header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpgheader6.jpg

logo

Zdrowie

Nawet jeden może zabić

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 

Nawet jeden może zabić

Wypalenie od jednego do czterech papierosów dziennie trzykrotnie zwiększa ryzyko śmierci z powodu ataku serca

A także możliwość zachorowania na raka płuc.

„Pan pali?”. „Praktycznie wcale. Dwa lub trzy papierosy dziennie”. Norwescy naukowcy po raz pierwszy zainteresowali się palaczami, którzy sądzą, że ich nałóg jest jeszcze nieszkodliwy. Wcześniejsze badania, oceniające wpływ tytoniu na zdrowie, kładły nacisk na nałogowców wypalających przynajmniej paczkę papierosów dziennie. Małe dawki tytoniu długo uważane były, również przez wielu lekarzy, za mało niebezpieczne.

Praca opublikowana w brytyjskim piśmie „Tobacco Control” obala ten mit. Badanie przeprowadzono na blisko 23 tysiącach mężczyzn i kobiet w wieku od 35 do 49 lat. Wszyscy ci ochotnicy dwadzieścia–trzydzieści lat wcześniej zaczęli uczestniczyć w badaniach prowadzonych pod kątem rozpoznania czynników ryzyka sercowo-naczyniowego (papierosy, nadciśnienie, stężenie cukru we krwi, cholesterol, nadwaga...). Pod stałą kontrolą byli aż do 2002 roku. Mierzono im poziom nikotynizmu oraz częstotliwość występowania chorób nowotworowych i dolegliwości sercowo-naczyniowych.

Wyniki badań pokazują to, co wiedziano już wcześniej. Tragiczny związek między rakiem płuc oraz tytoniem poraża swoją oczywistością: mężczyźni, którzy wypalają codziennie paczkę papierosów i więcej, zapadają na raka płuc 33 razy częściej, a kobiety 27 razy częściej niż niepalący.

Odkryciem jest jednak co innego. Otóż u palących papierosy w ilości uważanej dotychczas za bezpieczną, czyli od jednego do czterech dziennie, ryzyko śmierci sercowo-naczyniowej należy pomnożyć przez trzy. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Toksyczność tytoniu wchłanianego w małych dawkach okazała się zaledwie trochę mniejsza niż w przypadku dawek dużych. Jeden do czterech papierosów dziennie pomnaża przez pięć liczbę zgonów spowodowanych rakiem płuc u kobiet (i przez trzy u mężczyzn). W sumie ryzyko śmierci u 40-letnich palaczy kilku papierosów dziennie jest 1,5 razy większe niż u niepalących w ogóle. (...)

Czy te wyniki przekonają decydentów politycznych, wychowawców i samych zainteresowanych, że palenie, choć nie do końca nałogowe, zawsze oznacza poważne ryzyko dla zdrowia?

“Tabaco Control”


Dodaj komentarz


Odśwież

Joomla templates by a4joomla