header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpgheader6.jpg

logo

Zdrowie

Kwas foliowy kontra zawał

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Kwas foliowy kontra zawał  

Ta bezcenna witamina do tej pory zalecana była paniom w ciąży. Teraz okazało się, że dzięki niej możemy też uniknąć problemów z sercem.

To rzeczywiście niezwykła substancja. Należy do witamin z grupy B i często określana jest jako B9. Od kilku już lat zajmuje czołowe miejsce na liście składników niezbędnych przyszłym mamom. Bez kwasu foliowego nie mogą się bowiem tworzyć i rosnąć komórki organizmu. Dlatego każda kobieta, która za- mierza zostać matką, powinna go zażywać co najmniej przez trzy miesiące przed planowaną ciążą, a tak- że w pierwszych jej tygodniach. W ten sposób znacznie zmniejszy się ryzyko (nawet o 70 procent.) urodzenia dziecka z wadą układu nerwowego , a u pań po 35. roku życia - również z zespołem Downa.

Na pomoc sercu  

Okazuje się jednak, że kwas foliowy jest także niezbędny, by serce i tętnice utrzymać w formie. Obniża bowiem poziom homocysteiny - aminokwasu, który zyskał miano "cichego zabójcy". Homocysteina uszkadza ściany naczyń, co rozpoczyna tworzenie się tzw. blaszek miażdżycowych. Podobnie dzieje się, gdy podwyższony jest poziom cholesterolu we krwi A jak wiadomo, skutkami miażdżycy są zawał serca, udar mózgu i nadciśnienie tętnicze (to powszechne dolegliwości: z powodu zawału każdego roku 100 tys. Polaków trafia do szpitala). Tak poważnych problemów ze zdrowiem można jednak uniknąć. Chroni przed nimi m.in. kwas foliowy. Dlatego polscy kardiolodzy zabiegają o to, by producenci mąki zostali zobowiązani do wzbogacania jej w tę witaminę.  

Przyjazny jadłospis  

Na co dzień warto sięgać po doskonałe źródła kwasu foliowego, czyli: brukselkę, szpinak, brokuły, kapustę, zielony groszek, kalafior, sałatę, natkę, pomidory, a także pomarańcze, truskawki, awokado, orzechy oraz pełnoziarniste pieczywo i kasze. Ale uwaga! Witamina B9 jest niezwykle wrażliwa na wysoką temperaturę i słońce. Dlatego wskutek niewłaściwego zarówno przechowywania zawierających ją produktów, jak i ich przygotowy-wania tracimy witaminę B9 nawet w 70 procentach. Produkty te nale-ży więc przetrzymywać wyłącznie w chłodnym i ciemnym miejscu, a czas gotowania, duszenia czy pieczenia skrócić do minimum. Surówki i sałatki również powinny być przyrządzane tuż przed podaniem ich na stół. Warto sięgnać po produkty wzbogacone o kwas foliowy (np. niektóre płatki śniadaniowei soki). Można też zażywać zawierające go preparaty (Folik, Acifolik, Feminatal, Materna, Prenatal oraz Vitrum, Centrum, Vigor, Vibovit, Vitaral). Zalecana dawka dzienna kwasu foliowego to ok. 0,4 mg.  

Amerykanie stali się zdrowsi! Znacznie rzadziej zapadają na miażdżycę, m.in. o ponad połowę spadła liczba osób z chorobę niedokrwienną serca. A to dzięki dodawaniu kwasu foliowego do mąki - najpopularniejszego produktu spożywczego. Niewykluczone, że wkrótce również w Polsce zostanie wprowadzone obowiązkowe wzbogacanie mąki witaminą B9. Wtedy na sklepowych półkach mąkę zwykłą zastąpi suplementowana.

Onet.pl


Dodaj komentarz


Odśwież

Joomla templates by a4joomla