header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpgheader6.jpg

logo

Zdrowie

Łysym staje serce

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 

Łysym staje serce

Już lepiej być siwym. Taki ma dużo mocniejsze organy.

Martwicie się, widząc kolejny siwy włos na swojej głowie? To przestańcie jęczeć. Cieszcie się, że nie... łysiejecie. Bo łysina, jak twierdzą naukowcy z Harvard Medical School, zwiększa ryzyko zawału.

Uczeni przebadali 22 tys. osób cierpiących na nadciśnienie i z wysokim poziomem cholesterolu. Połowa z nich miała owłosienie, połowa była całkowicie łysa lub łysiejąca.

I co? Nieowłosieni o wiele częściej zapadali na chorobę wieńcową i mieli zawał serca.

Badania wykazały ponadto wiele ciekawych zależności.

I tak łysina na czubku głowy jest cztery razy bardziej ryzykowna dla serca niż łysina czołowa. Ale najgroźniejsza jest kombinacja łysiny ciemieniowej z podwyższonym cholesterolem.

Naukowcy próbowali oczywiście znaleźć wytłumaczenie tych relacji. Doszli do wniosku, że winne są męskie hormony płciowe, a dokładnie - androgeny. Ich nadmiar powoduje łysinę, a także sprzyja chorobom serca. Dlaczego jednak tak się dzieje, że u jednych występuje nadmiar androgenów, a u innych nie?

- To sprawa nie tyle samych androgenów, co enzymu, tzw. 5 alfareduktazy, który przekształca jeden z androgenów, testosteron, w rodzaj złego testosteronu - mówi dermatolog, dr Andrzej Szmurło. - I jeśli tego tzw. złego testosteronu jest zbyt wiele, to robi się coraz większa łysina. Nadmiar hormonów może nie być obojętny dla serca.

Amerykańscy naukowcy zastanawiają się teraz, jak łysinę wykorzystać w leczeniu chorób serca. Ale, zanim coś wymyślą, już dziś możecie przyjrzeć się swoim włosom i może, profilaktycznie, udać się do kardiologa...

A Rudi Schubert ma serce jak dzwon

- Pierwsze słyszę, żeby łysi mieli problemy z chorobami serca! Na szczęście nie jestem tego przykładem. Czuję się świetnie, serce mam jak dzwon, mocne i zdrowe. Co prawda miewam drobne nadciśnienie, ale zwalczam je lekami. Ból serca mnie nie dotyczy: no, chyba żeby ktoś mnie porzucił. W moim przypadku tylko wtedy serce może krwawić i boleć.

autor: Bożena Stasiak TUT


Dodaj komentarz


Odśwież

Joomla templates by a4joomla