header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpgheader6.jpg

logo

Zdrowie

Bądź dobra dla swojego kręgosłupa

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 

Bądź dobra dla swojego kręgosłupa 

Gdy często pływamy i chodzimy, kręgosłup ma się dobrze. Nie toleruje zaś tego, co zwykle lubimy najbardziej: siedzenia przed telewizorem, przy komputerze czy spania w miękkim łóżku i stu innych rzeczy! Dlatego tak często daje o sobie znać. Warto więc wiedzieć, kiedy jego ból świadczy tylko o przeciążeniu, a kiedy już o chorobie.


Według najnowszych badań aż 44 proc. Polaków cierpi na przewlekłe bóle kręgosłupa. Aż co trzeci dorosły skarży się na nie kilka razy w miesiącu. Niekiedy są one tak nasilone, że utrudniają chodzenie lub uniemożliwiają spokojny sen. Nic więc dziwnego, że wiele listów, które przychodzą do redakcji, dotyczy bólów pleców. 

O odpowiedź na najczęściej zadawane w nich pytania poprosiliśmy naszego eksperta, dr. Edwarda Dobiesa, lekarza ortopedę. 

Lubię chodzić w butach na wysokich obcasach, zwłaszcza w pracy. Niestety, od jakiegoś czasu, kiedy wieczorem wracam do domu i zakładam kapcie, bardzo bolą mnie plecy. Nie wiem, dlaczego tak się dzieje.

Winowajcą mogą być rzeczywiście buty na wysokich obcasach, bo w nich pięty znajdują się zbyt wysoko. Wtedy kolana są lekko zgięte, biodra zaś nienaturalnie wysunięte do przodu. To wszystko powoduje zwiększone wygięcie kręgosłupa i nadmierne przeciążenie jego dolnej części. Wówczas mięśniom pleców trudniej utrzymać kręgi w odpowiednim ustawieniu. Po całym dniu chodzenia w szpilkach kręgosłup "przyzwyczaja się" do takich obcasów, a gdy w końcu je zdejmujemy, nagle musi "zaakceptować" płaskie kapcie i wrócić do normalnej pozycji. Jest więc zmęczony ciągłymi zmianami. Często, oprócz pleców, dolegliwości dotyczą także łydek. Jeżeli bowiem pięta jest uniesiona zbyt wysoko, kurczy się ścięgno Achillesa, mięśnie nóg są zaś silnie napięte. Dlatego obcasy nie powinny być wyższe niż 4 cm. Warto też, by buty miały miękką podeszwę - tylko taka amortyzuje wstrząsy podczas chodzenia. 

O czym świadczy silny, rwący ból lędźwi, promieniujący aż do stopy i nasilający się w momencie podnoszenia ciężkich przedmiotów?

To objawy rwy kulszowej. Ból pojawia się, gdy nerw kulszowy jest uciskany np. przez uszkodzony krążek, i czasem mija po kilku dniach. Kiedy choroba nawraca, mogą boleć już nie tylko plecy, ale też pośladki i nogi. Zaburzone bywa czucie na zewnętrznym brzegu stopy lub dużym palcu. Porażone są mięśnie prostujące stopę i paluch, więc stopy nie można podnieść. Dolegliwości te nasilają się podczas kaszlu lub śmiechu. Leczeniem rwy kulszowej zawsze powinien zajmować się lekarz. Zanim jednak wizyta u specjalisty będzie możliwa, należy unikać gwałtownych ruchów tułowia. Pomocne jest zażywanie leków przeciwbólowych oraz leżenie z nogami ugiętymi w kolanach, tak aby z biodrami tworzyły one kąt prosty. Ulgę przynosi też leczenie ciepłem (sauna i naświetlanie lampami). Aby dolegliwości szybciej ustąpiły, trzeba poddać się rehabilitacji. 

Dopadł mnie paraliżujący, bardzo ostry ból dolnej części pleców, które natychmiast stały się sztywne. Zdrętwiały mi też nogi. Lekarz powiedział, że jest to postrzał. Na czym on polega i czy dolegliwość ta może powrócić?

Postrzał to inaczej wypadnięcie dysku lub lumbago. Dochodzi wtedy do pęknięcia krążka i wysunięcia się z niego jądra galaretowatego. Przemieszczając się, uciska ono nerwy, co powoduje silny ból, a niekiedy drętwienie nóg. Niestety, jeśli już raz doszło do uszkodzenia dysku, ataki bólu mogą nawracać, np. gdy kręgosłup jest przeciążony lub wykonujemy gwałtowne ruchy ciała. Najbardziej niebezpieczne są skłony i skręty tułowia oraz nagłe wstawanie z łóżka lub fotela. Podobne urazy zdarzają się też często przy nieumiejętnym dźwiganiu ciężarów, gdy zamiast kucać, schylamy się po nie na wyprostowanych nogach. Podczas wypadnięcia dysku należy jak najszybciej położyć się na plecach, podłożyć poduszki pod głowę i kolana. Doraźnie pomagają też leki przeciwbólowe (doustne, jak i stosowane miejscowo maści). Zawsze jednak konieczna jest szybka pomoc lekarza. Aby zapobiec nawrotom, należy pamiętać o rehabilitacji. 

Na wizytę u ortopedy zdecydowałam się, ponieważ od kilku tygodni miałam bóle krzyża, kłopoty ze schodzeniem ze schodów i kurcze łydek. Stwierdził on stenozę lędźwiową. Co jest jej przyczyną?

Może być ona wrodzona, ale bywa też skutkiem urazu, stanu zapalnego lub zwyrodnienia kręgosłupa. Dolegliwości pojawiają się, gdy zmniejsza się ka- nał, w którym znajduje się rdzeń kręgowy. Powoduje to ucisk na rdzeń i odchodzące od niego nerwy. Wtedy również drętwieją nogi. Leczeniem tej choroby zajmuje się ortopeda, który dobiera leki w zależności od jej przyczyny. Niekiedy jednak wskazane jest operacyjne poszerzenie kanału. 

Kiedy budzę się rano, mam sztywny kark. Dotykanie go czy ruchy głową sprawiają mi ból. Co może być tego powodem?

Dolegliwości takie określa się jako kręcz karku. Jest to typowa reakcja naszego organiz- mu, spowodowana długotrwałym przykurczem mięśni szyi. Przeważnie dzieje się tak wtedy, gdy przez całą noc śpimy w niewygodnej pozycji. U osób starszych może to być jednak pierwszy sygnał zmian zwyrodnieniowych w szyjnym odcinku kręgosłupa. Aby szybko złagodzić przykre objawy, można rozmasować kark przy użyciu maści rozgrzewającej lub przyłożyć ciepły kompres, np. z podgrzanych nasion gorczycy. Pomocne bywa noszenie przez kilka dni miękkiego kołnierza ortopedycznego. Trzeba spać na płaskiej poduszce, a w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym można kupić specjalnie profilowane zagłówki. 

Od kilku lat cierpię na dyskopatię. Mój lekarz uznał, że konieczna już jest operacja. W jaki sposób przeprowadza się taki zabieg?

Polega on na usunięciu tych części krążka, które uciskają korzenie nerwów. Jeśli jest to tradycyjna operacja, wówczas przecina się skórę i usuwa fragmenty kości, aby dostać się do uszkodzonego dysku. Nowocześniejszą metodą jest zabieg z pomocą endoskopu. To cienka rurka z kamerą na końcu; przez niewielkie nacięcia na skórze wprowadza się ją do kręgosłupa wraz z mikronarzędziami. Przez cały czas trwania operacji chirurg obserwuje w powiększeniu jej przebieg na monitorze. Ułatwia mu to precyzyjne wykonanie zabiegu. Dzięki temu ubytki w kręgach i blizny na skórze są mniejsze. Pacjent szybciej też wraca do zdrowia. 

Jestem otyła i dokuczają mi przewlekłe bóle pleców. Mam też problemy z sercem i krążeniem. Pomimo to chciałabym zacząć ćwiczyć. Jaki sport będzie dla mnie dobry?

Najbezpieczniejsze jest pływanie (kraulem, krytą żabką oraz na plecach). Wzmacnia bowiem mięśnie podtrzymujące kręgosłup, jednocześnie nie obciąża go. Idealną gimnastyką jest też taniec towarzyski. Nie tylko relaksuje, ale także zwiększa ruchomość stawów i przywraca właściwą postawę. Dużo jeżdżę samochodem. 

Spędzam za kierownicą kilka godzin dziennie. Czy to może mieć zły wpływ na mój kręgosłup?

Podczas jazdy samochodem może dochodzić do mikrourazów kręgosłupa. W wielu autach ciągle jeszcze montowane są fotele, które powodują niewłaściwe wygięcie pleców u kierowcy. Siedzenie w nich przez dłuższy czas znacznie nasila dolegliwości. Bardzo ważny jest też zagłówek przy fotelu. Dzięki niemu zmniejsza się skutki tzw. smagnięcia biczem - gwałtownego odrzucenia głowy podczas uderzenia w tył samochodu. Wówczas może dojść do groźnego uszkodzenia rdzenia. Każdy kierowca powinien w wolnej chwili, kilka razy dziennie, wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie karku.

Przyłóż otwartą dłoń do potylicy. Następnie staraj się pchać nią głowę do przodu, głową zaś naciskaj na rękę. Podczas ćwiczenia nie poruszaj szyją, lecz przez 5 sekund napinaj jej mięśnie. Powtórz 10 razy. W ten sam sposób wykonaj kolejne serie ćwiczeń, przykładając dłoń do czoła, a potem do prawej i lewej strony głowy. 

Od jakiegoś czasu sztywne plecy utrudniają mi wstawanie z łóżka. Dolegliwość ta występuje nie tylko rano, po przebudzeniu się, ale także w ciągu dnia, gdy zbyt długo siedzę lub stoję w jednej pozycji. Dlaczego tak się dzieje?

Poranna sztywność kręgosłupa w okolicy lędźwiowej i krzyżowej może być spowodowana zmianami zwyrodnieniowymi jego dysków i stawów. Niekiedy ból w dole pleców promieniuje do pośladka lub uda. Zwykle także nasila się w trakcie wysiłku, a zmniejsza podczas odpoczynku. Konieczna jest wizyta u lekarza. Poza zażywaniem przepisanych przez niego leków pomocne są regularne ćwiczenia pod okiem rehabilitanta. Zaleca się też różne zabiegi, a zwłaszcza krioterapię (leczenie zimnem), saunę świetlną oraz rozluźniające masaże pleców. 

Koniecznie idź do lekarza, jeśli ból pleców:  

  • jest bardzo silny
  • utrudnia swobodne oddychanie
  • utrzymuje się przez kilka godzin
  • promieniuje do klatki piersiowej, rąk i nóg oraz towarzyszy mu mrowienie lub utrata w nich czucia
  • nie mija po lekach przeciwbólowych

źródło: www.claudia.kobieta.pl 01/2006


Dodaj komentarzOdśwież

Joomla templates by a4joomla