header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpgheader6.jpg

logo

Zdrowie

Jakość witamin i minerałów

Ocena użytkowników:  / 16
SłabyŚwietny 

Reflekcje na temat jakości witamin i minerałów- X 1999

Wielce kontrowersyjnym tematem jest używać czy nie używać jako uzupełnienia diety witamin, minerałów i ziół a jeżeli używać to jaką ich ilość i jaki rodzaj aby działały efektywnie. To, że powinniśmy używać witaminy i minerały jako uzupełnienie diety zostało między innymi opublikowane w Deklaracji Kongresu US w 1994 - patrz “The Dietary Supplement Health and Education Act of 1994" która stwierdza, że zapobieganie chronicznym chorobom jak rak, osteoporoza, choroby krążenia wiąże się ze stosowaniem uzupełnień diety poprzez brakujące mikroelementy w pożywieniu na wskutek drastycznego wyjałowienia gleb jak i niewłaściwe sposoby jego przyrządzania. Stosowanie przegrzanych tłuszczy, nadmiar cukru i soli (chlorku sodu - nie mylić z solą morską), białej mąki itp. wiąże się z epidemią chorób krążenia, raka, nadwagą itd. Sześć wiodących przyczyn zgonów w US wiąże się bezpośrednio z niewłaściwą (ubogą w mikroelementy)  dietą. Jak ważne są mikroelementy zostało potwierdzone poprzez kliniczne doświadczenie w Shiner’s Burn Trauma Center - University of Cincinnati Medical School gdzie pacjenci z rozległymi poparzeniami ciała (ponad 60%) zostali podzieleni na dwie grupy - pierwsza otrzymała tylko dobrze zbalansowaną dietę a druga oprócz tej samej diety również mikroelementy (witaminy i minerały). Tragicznie 44% pacjentów z pierwszej grupy wkrótce zmarło a z drugiej grupy 100% pacjentów przeżyło. Czy potrzeba lepszego dowodu na to, że samo jedzenie nie jest nam w stanie dostarczyć tego co organizm potrzebuje do normalnego, zdrowego codziennego funkcjonowania.

Już 63 lata temu w 1936 Dokument Senatu USA #236 wyjaśnił ważność mikroelementów mówiąc: " nasze zdrowie jest bardziej zależne od ilości minerałów które nasz organizm otrzymuje niż od ilości kalorii czy witamin czy od precyzyjnej proporcji konsumowanych protein (białka), węglowodanów czy skrobi. Większość z nas obecnie ma zdrowotne problemy ze względu na niebezpieczną dla zdrowia niską zawartość mikroelementów w pożywieniu spowodowaną wyjałowieniem gleb. Alarmującym faktem jest, że owoce, jarzyny i zboża nie mając już więcej wymaganej zawartości mikroelementów doprowadzają do wyjałowienia organizmu bez względu jak dużo ich spożywamy. Zgodnie z danymi Kanadyjskiego Dietetycznego Stowarzyszenia czy z Dr.Zoltan Rona aby otrzymać z posiłku taką samą ilość mikroelementów co w latach 1930 musimy obecnie skonsumować 6 razy więcej pożywienia.

Dr.Linus Pauling zdobywca dwóch Nagród Nobla w Medycynie stwierdził: "każda choroba ma swoje podłoże w braku odpowiedniej ilości mikroelementów w organizmie". Aby utrzymać balans pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym ciśnieniem komórkowym organizm potrzebuje właściwą ilość minerałów do utrzymania normalnych procesów komórkowych co może zapewnić doskonałe zdrowie. Formowanie hormonów, metabolicznych i trawiennych enzymów jest zależne od obecności minerałów - żaden proces biochemiczny bez nich nie może zaistnieć. Wszystkie witaminy, białka (proteiny), aminokwasy, węglowodany, tłuszcze, oleje wymagają obecności minerałów do ich wykorzystania. Codziennie potrzebujemy 91 podstawowych mikroelementów: 60 minerałów, 16 witamin, 12 aminokwasów, 3 tłuszczy (EFA). Zgodnie z Dr.Joel Wallach - zdobywcy Nagrody Nobla w Medycynie w 1991 najlepsza jest absorpcja minerałów w formie chelated or ionic. Minerały z roztartej skały, muszli, korali czy kości mają absorpcję w granicach od 5 do 10% ze względu na niski poziom kwasu solnego w żołądku już w średnim wieku. Po pierwsze mikroby w ziemi muszą przerobić  kryształki soli mineralnych aby rośliny je wykorzystały a my konsumując je możemy dopiero uzyskać potrzebne mikroelementy co przeważnie jest niemożliwe ze względu na wyjałowienie gruntów.

Najlepsze są naturalne produkty w formie chelated (or ionic) jako ekstrakt z jarzyn, ziół, owoców czy zbóż - cząstka minerału jest połączona z proteiną tak, że zapewnia to absorpcję rzędu 98% a jeżeli dodatkowo wzbogacimy taką kompozycję odpowiednimi ziołami to organizm używa takie minerały od 4 do 5 razy efektywniej. Dr.Hulda Clark w książce "The Cure for all Cancers" ostrzega przed beztroskim kupowaniem tzw. naturalnych witamin czy minerałów w sklepach ziołowych, których 90% nie jest korzystne dla zdrowia ze względu na tzw. wypełniacze, złą (szkodliwą) powłoczkę kapsułek, nieodpowiedni czas zbioru czy nieodpowiednią przeróbkę. Ważne są produkty bez pestycydów, wypełniaczy czy złej obróbki tak, że tylko ilość jest decydująca w odzyskaniu dobrego stanu zdrowia - Dr.Jack Ritchason i inni uważają, że w czasie leczenia się trzeba zażywać od 5 do 7 razy więcej mikroelementów niż to jest potrzebne do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Po prostu musimy uwolnić nasz umysł od narzuconego schematu myślenia, że tylko witamina C i E jest nam potrzebna a resztę uzyskamy z pożywienia.

Jaka jest różnica pomiędzy lekarstwem a tzw. produktem naturalnym. Lekarstwo jest często wyciągiem jednej substancji z np. zioła efektywnie działającej na wyselekcjonowany problem zdrowotny ale ze zmienioną strukturą molekularną aby można było lek opatentować i mieć z tego określone korzyści finansowe. Jest to produkt w pełni syntetyczny obcy naszemu organizmowi, ponieważ nie występuje naturalnie w przyrodzie. Produktu naturalnego nie można opatentować, tylko syntetyczne produkty mają patent czyli wyłączność. Dlatego firmy farmaceutyczne nie są zainteresowane produktami naturalnymi. Poprzez duże stężenie danej substancji działającej w ściśle określonym kierunku leki są często bardzo efektywne w tzw. leczeniu objawów chorobowych a nie leczą źródła choroby i powodują często tzw. bardzo silne skutki uboczne włącznie z coraz większym zakwaszeniem organizmu. Z kolei odpowiednio przyrządzone to samo zioło będzie wspomagać organizm i wewnętrznego uzdrowiciela pełnym spectrum naturalnych substancji jak białko, węglowodany, tłuszcze, antyutleniacze itp. bez szkodliwych skutków ubocznych. Tutaj też występuje istotna różnica pomiędzy  jakością - “Good Housekeeping Institute” po pracochłonnych badaniach stwierdził, że ilość aktywnych składników odpowiedzialnych za skuteczność danego produktu ziołowego może różnić się nawet do 1700% w zależności od tego z której firmy pochodzą. Jedna firma np. zmieli zioło “Echinacea”.i zakapsułuje je a druga podda je odpowiedniemu procesowi, który uczyni to zioło “bioavailable” czyli przygotuje je w takiej formie aby organizm mógł je użyć.

Obydwa produkty będą miały tą samą nazwę “naturalny” ale diametralnie różną skuteczność. Jeżeli produkt jest w stanie płynnym to trzeba zwrócić uwagę na rodzaj nośnika - aby to nie był źle destylowany alkohol. Produkt który ma kilka składników wzajemnie się wspomagających i oczywiście odpowiednio przyrządzony wykazuje kilkakrotnie większą skuteczność niż tylko jeden składnik. Nie jest prawdą, że tylko wywary są najaktywniejszą formą przyrządzania ziół - odnosi się to głównie do garbników; otrzymywanych z kory bo nie mamy innej możliwości jej użycia. Temperatury powyżej 60 stopni Celsjusza niszczą wszystkie aktywne enzymy, witaminy i część minerałów. Trzeba to sobie w pełni uświadomić, że taka temperatura niszczy najlepsze aktywne składniki również w gotowanym, smażonym czy pieczonym pożywieniu. - dlatego zaleca się jeść około 50% surowych jarzyn lekko tylko “złamanych” pod parą aby zwiększyć ich przyswajalność. Każde zioło wymaga innego przygotowania, np. alkaloidy wymagają specjalnego procesu z udziałem octu, przygotowanie Licorice z udziałem miodu wzmacnia jego działanie itd. Nie można nigdy generalizować tematu. Jeżeli nie ma się odpowiedniej wiedzy czy nowoczesnego laboratorium to trudno jest stworzyć kompozycję kilku składników naturalnych wzajemnie się wspomagających w uzyskaniu maksymalnej efektywności. I tak na rynku “natural supplements” jest głównie dostępna syntetyczna witamina E - ma oznakowanie dl-a-tocopheryl acetate. Naturalna witamina E ma oznakowanie d-a-tocopheryl acetate. Ta którą polecam ma całą gamę rodziny “tocopherol” a syntetyczna tylko jedną odmianę. Podobnie polecam naturalną witaminę C w takiej postaci w jakiej występuje w przyrodzie czyli ma 7 odmian oraz “bioflavonoids” i jest bezpieczna dla żołądka czy jelit w przypadku wrzodów czy irytacji wyściółki. Syntetyczna ma tylko L-ascorbic acid, który powoduje w takich przypadkach tylko zwiększoną irytację. O różnicy w skuteczności nie muszę chyba pisać - proszę po prostu wypróbować ich działanie.

Ogólnie przestrzega się również przed używaniem tzw.”time released” kapsułek ze względu na ich wysoką nieskuteczność jak i toksyczne zagrożenie dla wątroby. Sprawa jakości mineralnych produktów jest może jeszcze ważniejsza. I tak  np. żelazo czy inny minerał wydobyty z ziemi, następnie sproszkowany i sprzedany jako naturalny nie jest równoznaczny z wyciągiem mineralnego żelaza z rośliny w formie “chelated”. Jest takie samo jak żelazo np. w samochodzie. Najlepiej to widać na produktach zawierających wapień. I tak calcium carbonate - skała wapienna używana do wyrobu płyt chodnikowych, calcium sulfate - gips, calcium phosphate - kreda. Jeżeli podda się reakcji chemicznej skałę wapienną z kwasami otrzymuje się calcium citrate, lactate and ascorbate tylko trochę lepiej przyswajalne od poprzednich form. Roztarty produkt na proszek  i rozpuszczony  jako solna zawiesina poprzez prąd pomiędzy dwoma biegunami lub chemicznie jest koloidalną formą podobnie przyswajalną. Żołądek musi mieć odpowiedni poziom kwasu solnego aby zamienić to na jonową formę. Żadna cywilizacja dotąd nie próbowała stosować jako pożywienia roztartej skały, muszli czy kości nawet w przypadkach klęski głodu. Nasz organizm nie jest przystosowany do trawienia i przyswajania roztartych minerałów (skał), muszli, korali, kości nawet przyswajanie chrząstki rekina jest uzależnione od poziomu soków trawiennych w żołądku - im ich mniej to tym więcej te produkty obciążają nasz organizm i stają się toksycznymi związkami. Możemy to szybko odczuć na nerkach, osłabieniu energetycznym, stanach zapalnych stawów, narostach kostnych na kręgosłupie itd. Tzw. naturalne czy “food - based supplements” są to najczęściej syntetyczne witaminy czy sproszkowane minerały wsypane do blendera i zmieszane tam np. ze sproszkowanymi ziołami- są surowcem do produkcji tzw. naturalnych, ziołowych, owocowych itp. proszków, tabletek, kapsułek czy płynów. Zgodnie z przepisami firma która użyje tylko 10% składnika naturalnego a reszta to są wypełniacze może podać na opisie all natural.

Również na butelce pisze chelated minerals a w składzie widzimy np. calcium carbonate itp. Wyciąg z roślin w formie chelated jest formą całkowicie(98%) akceptowaną poprzez organizm dla takich produktów jak calcium, iron, magnesium, manganese, copper, zinc, potassium, chromium, selenium i innych - mają one wszystkie dodatek proteinate (calcium proteinate itd.) co oznacza, że cząstka proteiny jest doczepiona do cząstki minerału i dopiero w takiej formie następuje szybkie przyswojenie takiej kompozycji. Jeżeli organizm ma solidny poziom kwasu solnego w żołądku - dotyczy to głównie grupy krwi O to jest w stanie przetworzyć część produktów mineralnych z pierwszej grupy (rozstarta skała, muszle itp.) w formę chelated i w takim przypadku możemy powiedzieć, że produkt pracuje. Ale zdecydowana większość ludzi chorych ma bardzo niski poziom kwasów trawiennych i osiągnie wręcz przeciwny skutek.. Również musimy pamiętać, że nie wszystkie witaminy można otrzymać w postaci naturalnej ze względu ich tzw. minutowość czyli krótkie występowanie. Na pewno możemy to osiągnąć z witaminą C, E, Beta-Carotene, bioflavonoids co ma naprawdę wręcz rewolucyjne znaczenie we wspomaganiu organizmu w walce z chorobą.

Z tych wyżej wymienionych względów często nie jesteśmy w stanie osiągnąć jakiejkolwiek poprawy stanu zdrowia i wracamy do punktu wyjściowego. Bez calcium i magnesium proteinate które polecam ciężko jest wspomóc pracę nerek (pozwala między innymi na rozpuszczenie kamieni nerkowych) czy serca i całego systemu krążenia - pozwala ten zestaw na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi, wzmocnienie mięśnia serca.W większości wszystkie bóle w organizmie czy brak elastyczności wiąże się z brakiem minerałów - są wręcz rewelacyjne rezultaty kiedy odpowiednio zwiększymy dzienną dawkę calcium & magnesium proteinate plus wszystkie (40) śladowe minerały - ból może przejść nawet w ciągu jednego dnia. Podobnie jest z produktem Uva Ursi Plus który wzmacnia cały system moczowy. Jako przykład skuteczności właściwych produktów chcę podać przykład Adrienne, w wieku trzydziestukilku lat - właścicielka firmy transportowej. Zadzwoniła do mnie dokładnie miesiąc po mojej  pierwszej wizycie u Pani Izy, która miała raka kręgosłupa a której historię opisałem w poprzednim wydaniu Rynku. Podobna historia - Adrienne mogła tylko leżeć na boku lub chodzić. Nie było mowy o siedzeniu lub leżeniu na wznak od 2 miesięcy. Również przy zażywaniu lekarstw nastąpiło całkowite zablokowanie moczu - miała przymocowany do nogi zbiornik na mocz z cewnikiem od 6 tygodni. Poleciłem jej zażywać zwiększoną ilość kapsułek Uva Ursi Plus oraz łyżeczek calcium i magnesium proteinate. Na drugi dzień udała się do szpitala aby zdjęto jej to już niepotrzebne oprzyrządowanie. Idąc do ubikacji uśmiechała się a kiedy jej pracownicy zapytali dlaczego idąc do ubikacji się śmieje - odpowiedziała, że z radości, że może wreszcie normalnie oddawać mocz. W ciągu tygodnia była 30% poprawa stanu kręgosłupa i całego organizmu, po 2 tygodniach mogła już siedzieć a w 3 tygodniu mogła już prowadzić samochód. Niestety w 4-tym tygodniu zadzwoniła, że traci władzę w jednym kolanie, dodając, że od kilku dni bierze Uva Ursi w tej samej ilości ale z innej firmy za doradą swojej mamy. Kiedy się spotkaliśmy przekonałem ją, że zrobiła błąd zmieniając bardzo skuteczny produkt na wręcz bez wartości w krytycznym dla organizmu okresie 2 miesięcy leczenia się naciskając jej punkty na meridianie pęcherza (Zen Shiatsu) i punkty nerek z tyłu nogi. Nawet lekki nacisk był bardzo dla niej bolesny i bez słów zrozumiała , że jednak jest bardzo znacząca różnica między produktami - tydzień wcześniej nie było takiego problemu jak sprawdzaliśmy postęp leczenia się układu moczowego. W następnym wydaniu Rynku podam przykład na konieczność połączenia jakiejkolwiek terapii z niezbędnymi minerałami, ziołami i witaminami i dlaczego tak jest.

To, że terapia jest potrzebna jest niemal pewne w większości problemów zdrowotnych na pomożenie organizmowi rozpoczęcia procesów formułowania enzymów metabolicznych, enzymów neutralizujących toksyny i usuwających je, hormonów itd.podobnie jak samochodowi jest potrzebny rozrusznik. Ważny jest wybór terapii, np. medycyna chińska nie poświęca. uwagi sprawie hormonów czy enzymów kładąc tylko nacisk na balans Energii Yang i Yin w organizmie co jest oczywiście niezbędnym warunkiem balansu i zdrowia ale jest niewystarczające w bardziej skomplikowanych przypadkach zdrowotnych ale o tym w następnym numerze.

Tomasz Strejczyk, licencjonowany terapeuta w Refleksologii, Zen Shiatsu, Mistrz Reiki, Herbolog, Irydolog tel.(416)763-5216

P..S. zapraszam do wzięcia udziału w kursach Reiki I, II i III stopnia, na Warsztaty Doskonalenia Reiki, na zabiegi Reiki, Refleksologii, Zen Shiatsu, Su Jok terapii która według klinicznych doświadczeń jak i moich jest około 25 razy skuteczniejsza od Akupunktury na meridianach ciała, na konsultacje i sprawdzenie stanu zdrowia trzema metodami oraz oferuję zakup najwyższej jakości witamin i minerałów oraz produktów odchudzających i wzmacniających jak również stymulujących metabolizm - więcej informacji można uzyskać na Internecie -www.angelfire.com/sk/herbs20C.

Literatura: Encyclopedia of Nutritional Supplements - Michael T. Murray, N.D., Herbs that Heal - Michael A.Weiner, Ph.D. & Janet A. Weiner

Medical disclaimer: nothing written in this publication should be taken for as medical prescriptions or diagnosis, nor does it preclude prescriptions or diagnosis by a medical physician.


Komentarze  

0 #8 tanasco 2011-04-10 09:05
rok niebawem mija i nic nie znalazłem eh dajcie se spokuj :/

Cytować
0 #7 Tina 2011-01-27 17:05
Osoby zainteresowane naturalnymi, nieskazonymi suplementami z Lasow Deszczowych zawierajacymi witaminy i mineraly zapraszam do obejrzenia strony www.rainforestwellbeing.com.
W celu obejrzenia dostepnych w Polsce produktow nalezy wejc na ikone European Union, jako ze tylko czesc produktow osiagalna w USA jest dostepna na polskim rynku.Niestety tylko po angielsku, ale chetnie sluze dalsza informacja.
Prosze kontaktowac sie
Cytować
+2 #6 tanasco 2010-05-05 14:00
fajny art. gdzie moge kupic te witaminy z minerałami bo ciezko znalesc :/ prosze o kontaktmieszkam w krakowie
Cytować
0 #5 ada 2009-09-27 13:28
Witam
Super informacje!
W poszukiwaniu tych najlepszych witamin i minerałów weszłam na tą stronkę :-)Jeśli już takie Znależliście Napiszcie!
Co stosujecie?
Pozdrawiam
Ada
Cytować
-1 #4 marek kubiak 2009-04-28 11:40
proszę o kontakt z T.Syryjczykiem - podany telefon jest chyba błędny.Podaje swój e-mail : -- chce kupić preparat ca-mg
Cytować
0 #3 Gość 2009-02-10 09:06
pomocy gdzie to znaleźć
Cytować
0 #2 Gość 2008-01-02 15:54
:-)ciekawe ale szukam dalej
Cytować
0 #1 Adam Z 2006-09-02 09:26
Mysle ze najlepsze sa naturalne witaminy i mineraly zawarte w ekologicznej zywnosci.Fajnie Pan wczoraj mowil o Ayahuasce u Miry,
Prosze o wiecej Adam Z
Ps zadzwonie wieczorem
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla templates by a4joomla