Zdrowie
Jak zachować zdrowie?
- Szczegóły
- Utworzono: niedziela, 20, sierpień 2006 23:58
Jak zachować zdrowie?
Stres, skrywanie emocji, przepracowanie to - według medycyny chińskiej - przyczyny wielu chorób. Źródło złego samopoczucia tkwi w zaburzeniu równowagi energii czyli w ludzkim organizmie.
Jak twierdzą Chińczycy, nieodpowiedni styl życia może zniszczyć te energię.
Krzysztof Lisowski - "Żyjmy dłużej"
Jadłospis według Chińczyków
Aby zachować zdrowie, trzeba przestrzegać właściwej diety. Według medycyny chińskiej jadłospis powinien składać się z: 40% owoców i warzyw (zamiast surowych - lekko obgotowane i gorące), 40% węglowodanów (produkty zbożowe - kasza, ryz, otręby), a tylko 20% mogą stanowić pokarmy bogate energetycznie (jajka, tłuszcze, mięso, cukier, nabiał), ponieważ powodują one niestrawność i prowadzą do otyłości. Zaleca się tez przestrzeganie następujących zasad:
- należny jeść warzywa i owoce uprawiane na plantacjach ekologicznych;
- nie należy spożywać produktów przetworzonych fabrycznie, w puszkach i słoikach – najlepiej przygotowywać świeże jedzenie samodzielnie w domu;
- jedzenie powinno być aromatyczne;
- podczas posiłków należy skoncentrować się na dokładnym przeżuwaniu pokarmu;
- nie można pić w czasie jedzenia;
- trzeba jeść regularnie, 3-4 posiłki dziennie (z pełnowartościowym śniadaniem),
- nie należy się przejadać.
Rożne pokarmy
Medycyna chińska dzieli wszystkie pokarmy na gorące, ciepłe, neutralne, wychładzające i zimne.
Za najwartościowsze uchodzą pokarmy neutralne. Nadmiar produktów gorących lub zimnych może doprowadzić do poważnego zaburzenia równowagi energetycznej naszego organizmu, dlatego powinniśmy je w naszej diecie równoważyć. Organizm zużytkuje znacznie mniej energii na trawienie, jeśli dostarczymy mu posiłek ciepły, natomiast zimne jedzenie wychładza organizm i pozbawia go życiodajnej energii.
Pokarmy:
neutralne to m.in.: fasola czerwona i szparagowa, groch, kapusta, marchew, mleko, żyto, wiśnie, winogrona, brązowy ryż, buraki, chleb, łosoś, rodzynki, śliwki.
gorące: masło, ryby wędzone, cebula, pieprz, kawa, czekolada, przyprawy: curry i chili.
zimne: lody, ogórki, pomidory, sałata, jogurt, banany, tofu, mięso kaczki.
cieple: fasolka Jaś, ser, szynka, ziemniaki, brzoskwinie, czosnek, kurczak, por, wołowina.
wychładzające: gruszki, kukurydza, arbuzy, grzyby, jabłka, ananasy, pomarańcze, truskawki, rzodkiewki, ryby, pszenica.
Medycyna chińska dzieli produkty na 5 smaków, które wpływają na funkcjonowanie poszczególnych organów.
Pokarmy:
kwaśne - hamują wydalanie wody i toksyn, działają niekorzystnie na wątrobę i pęcherzyk żółciowy;
słone (pokarmy pochodzenia morskiego) - działają moczopędnie;
ostre - działają niekorzystnie na jelito grube i płuca;
słodkie - (Chińczycy zaliczają do nich m.in. marchew, kurczaka, ryz, ziemniaki) – działają uspokajająco na żołądek i śledzionę;
gorzkie (szparagi, brokuły, piwo) - wzmagają trawienie.
Nie ukrywaj złości!
Jak podkreślają Chińczycy, na zachowanie zdrowia wpływa nie tylko odpowiednia dieta, ale również pozytywny stan emocjonalny. Przepracowanie i stres, przez lata ukrywane odczucia, takie jak strach, gniew, agresja, złość, odgrywają kluczową rolę - według medycyny chińskiej – w powstawaniu schorzeń. W dzisiejszej cywilizacji ludzie niestety niezbyt często potrafią przyznać się do skrywanych emocji negatywnych. Ich kumulowanie wpływa niekorzystnie na stan zdrowia, dlatego psychoterapia, akupunktura, chińskie ziołolecznictwo lub po prostu szczera rozmowa z bliskim przyjacielem mogą odegrać nieocenioną rolę w doprowadzeniu ludzkiego organizmu, a przede wszystkim sfery emocji, do dobrostanu.
Dla Chińczyków bardzo ważne jest to, aby człowiekowi nieustannie towarzyszyły w życiu uśmiech i radość. Jeżeli gryzie nas jakiś problem, porozmawiajmy z kimś o tym. Nie skrywajmy złości, dajmy jej upust - chociażby rzucając czymś o podłogę.
Niebezpieczna piątka
Według medycyny chińskiej istnieje 5 czynników klimatycznych, które wywierają istotny wpływ na stan naszego organizmu. Są to: gorąco, suchość, wilgoć, zimno i wiatr.
Nadmiar gorąca może być bardzo niebezpieczny. Powstaje ono w naszym organizmie na skutek przepracowania lub nadmiaru negatywnych emocji. Powoduje wysoka gorączkę, przyspieszony oddech, a nawet odwodnienie. Na działanie suchości są narażone osoby mieszkające i pracujące w centralnie ogrzewanych budynkach. Powoduje to wysychanie błon śluzowych, chrypkę, przesuszenie skóry. Najbardziej niebezpieczna jest wilgoć. Powinniśmy unikać przebywania w zawilgoconych pomieszczeniach i nie dopuszczać do przemoknięcia na deszczu. Wilgoć powoduje stany depresyjne, bóle stawów, bardzo silną senność.
Zimno wnika do naszego organizmu głównie za sprawą spożywania zimnych pokarmów oraz wskutek niechronienia się przed zbyt niską temperaturą. Objawami nadmiaru zimna są: niestrawność, częstomocz, ciągłe uczucie zimna, rwące bóle w całym ciele. Wiatr wpływa negatywnie przede wszystkim na górną część ciała. Powoduje przeziębienia, infekcje wirusowe i bakteryjne, schorzenia laryngologiczne.
Chińskie rady
- Spożywaj soje i jej przetwory, na przykład tofu.
- Zamiast czerwonego mięsa jedz ryby, kurczaki i fasole.
- Ostre przyprawy zastąp nieco łagodniejszymi ziołami.
- Pij kawę zbożową, zamiast kawy z kofeiną, i herbatę ziołową.
- Mleko krowie zastąp mlekiem sojowym.
10 dobrych produktów:
Są one dobre ponieważ są zdrowe,wypełniają żołądek i maja mało kalorii:
1.Ziemniaki
2.Ryby
3.Owsianka
4.Pomarańcze
5.Jabłka
6.Makaron
7.Winogrona
8.Prażona kukurydza
9.Otręby
10.Zupa jarzynowa
"Żyjmy Dłużej"