header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpgheader6.jpg

logo

Twórczość literacka

Feng shui Budowa

Ocena użytkowników:  / 5
SłabyŚwietny 

Feng shui Budowa
Sztuka początku


Początek budowy to ważny moment. Znawcy wastu, staroindyjskiej sztuki budowy domów i świątyń zalecają, aby złożyć [jak to: złożyć? - GD] najpierw część ziemi, na której ma stanąć budynek (najlepiej to robić w poniedziałek lub czwartek). Twierdzą też, że datę rozpoczęcia budowy powinien wyznaczyć astrolog. Aby uniknąć opóźnień w pracach budowlanych, nie należy zaczynać od kopania fundamentów na południowym zachodzie.

Jak wybrać miejsce pod dom i szczęśliwie zacząć budowę? Feng shui to starochińska sztuka aranżacji przestrzeni. Wszędzie można znaleźć rozwiązania będące odpowiednikami tych z dalekowschodniego systemu. Z pewnością jednak warto też znać miejscową tradycję, gdyż naśladowanie wzorców chińskich nie zawsze przynosi dobre rezultaty. Poza tym realia miejsca, a także miejscowy dorobek cywilizacyjny są inne niż azjatyckie. Miejscowi dobrze wiedzą, jak budować zdrowe domy. Choć czasem wydaje się nam, że trąci to myszką lub zacofaniem, tradycyjne technologie (czasem odrobinę zmodyfikowane) z powodzeniem mogą być wykorzystywane w czasach współczesnych. Na początek doradzam, jak wybrać odpowiednią działkę i jakie rytuały wykonać przed budową i w jej trakcie.

Pod budowę domu wybierz miejsce nasłonecznione, dogodnie położone i bezpieczne. Domu nie wznosi się byle gdzie. Najlepsze są tereny nad rzekami, jeziorami, stawami, na skrajach lasów lub na słonecznych polanach oraz na nasłonecznionych stokach (szkoda, że nie każdy może się osiedlić w takim miejscu). Przy określaniu lokalizacji domu trzeba też wziąć pod uwagę naturalne walory otoczenia, mające wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka:, jakie rozciągają się w danym miejscu widoki, czy powietrze jest dobre itp. Zadbaj też, aby Twoje siedlisko znalazło się poza strefami promieniowania żył wodnych.

Osiedlaj się tam, gdzie ludzie od pokoleń są zdrowi i szczęśliwi. Unikaj rejonów dotkniętych w przeszłości różnymi nieszczęściami. Miejscowi najczęściej wiedzą, że każdy teren ma pamięć energetyczną. Powoduje ona, że jeszcze po wielu latach wyczuwalne są nieprzyjemne wibracje różnych tragicznych wydarzeń. Nie zalecają budowania w miejscach, w których zabito człowieka, gdzie szalał pożar, powódź albo szerzyły się choroby.

Należy unikać działek o nieregularnych kształtach. Działka przeznaczona pod budowę domu powinna mieć kształt czworokąta, najlepiej kwadratu. Za zdecydowanie niekorzystne uchodzą działki trójkątne. Jeśli masz właśnie taką, posadź żywopłot, który by część terenu otaczającego dom uformował w czworobok.

Warto wyznaczyć magiczną linię ochronną. W dawnych czasach przed rozpoczęciem budowy stosowano zabiegi zapewniające energetyczną ochronę. W tym celu wokół miejsca, w którym miał stanąć dom, kopano lub orano głęboką bruzdę, która stanowiła rodzaj magicznej linii. Obecnie, wystarczy zakreślić linię patykiem na ziemi. Będzie to magiczna zapora przeciwko chorobom, nędzy, głodowi oraz wszelkim nieszczęściom.

Indianie radzą złożyć ofiarę. Aby Twój dom był zasobny i skutecznie chroniony przed złem, tuż przed wylaniem fundamentów złóż ofiarę z chleba - bułki i soli bądź też ziarna, ziół czy gałązek Twojego ulubionego drzewa lub krzewu (ofiarę trzeba zostawić w dołach pod fundamenty). Miejsce pod dom i kamienie węgielne poświęć wodą święconą. Jeśli takowej nie masz, pomódl się nad naczyniem z wodą lub pomedytuj. Ochronnie będą też działać skorupki jajek albo krowie mleko wymieszane z betonem, z którego wylewa się posadzki domu. Dawniej nie był to beton, lecz glina, a zamiast mleka używano krwi zwierząt domowych, składanych w ofierze założeniowej. Co ciekawe, krew neutralizowała szkodliwe promieniowanie żył wodnych. Wyrysuj magiczne symbole na materiałach budowlanych. Na pierwszych kamieniach użytych do budowy oraz na drewnianych belkach wyrysuj symbole ochronne, np. znak krzyża czy koła itp.

Nim rozpoczniesz budowę, pomedytuj w tym miejscu lub pomódl się. Możesz także urządzić ucztę dla sąsiadów i rodziny. Resztki po posiłku przeznacz dla duchów, które będą się opiekować Twoim domem. Po ukończeniu ścian i konstrukcji dachowych, zamocuj na szczycie wiechę. Pierwotnie był to rodzaj ofiary składanej duszkom przyrody, aby w danym domu żyło się dobrze i bezpiecznie. Co ciekawe, dzisiejsi budowlańcy kontynuują ten rytuał nawet przy wznoszeniu wieżowców.

 

Z Jakich Matweriałów budować, aby zdrowo mieszkać.

Miejscowi powiadają, że dom trzeba budować według nieba i zwyczaju miejscowego, który można trochę zmodyfikować. Budowniczowie brali, więc pod uwagę nie tylko miejscową tradycję, ale także wpływ sił kosmicznych na budynek. Warto sięgnąć do ich doświadczeń, bo dobrze wiedzieli, jak się buduje zdrowe domy.

A teraz o tym, jakie materiały budowlane są najzdrowsze. Najlepsze jest drewno, potem cegła lub glina albo kamienie rzeczne. Mimo że łatwopalne, domy z drewna długo dominowały w tradycyjnym budownictwie i stawiane są nadal, choć według zmodyfikowanych technik. Ma to związek ze zgodnością biopola człowieka z drewnem. Domy z bali, boazerie, podłogi z desek, parkiety oraz różnego rodzaju drewniane elementy wykończeniowe i ozdobne są zdrowe i szczególnie godne polecenia. Ponadto warto też budować z cegły glinianej.

Cegła gliniana wypalana, czasami zwana ceramiczną, jest otrzymywana z gliny i piasku. Gliny wymieszanej z sieczką i składnikami zwierzęcymi (np. skorupkami jaj) używano w dawnych czasach, jako izolacji podłogowej (polepa) oraz sufitowej (powała). Na sufit warto użyć cegły ackermana, która też sprawdza się, jako warstwa zabezpieczająca przed promieniowaniem żył wodnych. Obecnie mowy nie ma o tym, aby z gliny robić podłogę. Wciąż jednak glina służy do produkcji cegieł, a ściany z nich są bardzo zdrowe.

Jak możesz i masz taką możliwość, to maluj wapnem. Sezonowane przez dwa lub trzy lata wapno jest materiałem ze wszech miar godnym polecenia. Zwolennicy budownictwa ekologicznego osiągają dobre rezultaty, stosując mieszankę cementowo-wapienną, wzbogaconą o składnik biologiczny (mleko, serwatkę, potłuczone skorupki jajek). Wapno gaszone jest też idealnym pod względem zdrowotnym środkiem do malowania sufitów i ścian wewnątrz budynku - pozwala ścianom „oddychać”, poza tym ma znakomite właściwości bakteriobójcze. Jeśli nie masz takiej możliwości, używaj farb kredowych lub innych naturalnych.

Izoluj i ocieplaj korkiem lub wyprażoną korą. Używaj korka lub kory zamiast styropianu - należy unikać wszelkich substancji chemicznych w bezpośrednim otoczeniu człowieka.

Nie powinno oszczędzać się na dachu. Na jakość życia w olbrzymim stopniu wpływa pokrycie dachowe. Wiejskie domy były kiedyś kryte strzechą - ten termin wywodzi się od słowa „strzec”. W Peru używa się liści palmowych lub klepek drewnianych, w ostateczności blachy. Miejscowi dobrze wiedzą o promieniowaniach otaczających człowieka, dlatego też dążono do tego, aby forma i budulec dachu powodowały skupianie pozytywnego promieniowania wewnątrz domu oraz strzegły domowników przed niekorzystnymi energiami. Najbardziej wskazanym pokryciem dachowym są dachówki ceramiczne. Znakomite właściwości mają też słoma i trzcina, a także liście palmowe. W górach sprawdzają się miejscowe trawy, które jednak są mniej praktyczne od dachówek. Stanowczo zaś należy odradzić eternit. Blaszany dach może być zbyt słabym zabezpieczeniem przed promieniowaniem kosmicznym, jeżeli położony jest bezpośrednio nad mieszkaniem. Niemniej, jeśli pod dachem położy się grubą izolację z wełny mineralnej lub innych materiałów pochodzenia naturalnego jak kora, korek lub górska trawa, wytłumi ona promieniowanie. Unikaj materiałów, które nie są pochodzenia naturalnego.

O tym, że ludzie źle się czują, mieszkając w domach z betonowych, zbrojonych płyt, nie trzeba dziś chyba nikogo przekonywać. Dodatkowym zagrożeniem jest fakt, że takie płyty rezonują i wzmacniają szkodliwe promieniowanie geopatyczne. Unikać należy także lepiku i papy smołowej, toksycznych klejów, farb i lakierów, utwardzaczy, stabilizatorów i rozpuszczalników, a także pustaków z gazobetonu. PCW oraz wszelkie powierzchnie z plastiku i tworzyw sztucznych negatywnie wpływają na biopole człowieka. Na podłogę, jeśli nie stosujemy drewna, należy dać płytki ceramiczne. Nie powinno się stosować tzw. wykładzin czy płytek PCV. Wiem że przyjezdni bardzo krytykują peruwiańskie sposoby budowy, ale są one oparte na wielowiekowej tradycji. W Selvie, na przykład, domy stawia się na palach, a to ze względu na okresowe zalewanie, no i ochronę przed zwierzętami. To, że w miejscu szyby znajduje się moskitiera, ma również sens, bo chodzi o przewiew i ochronę przed komarami. Z kolei dach z liści palmowych jest tani, lekki i przewiewny, a do tego dobrze chroni przed deszczem i hałasem w czasie ulewy, czego nie zapewni blacha. A teraz dodatkowe uwagi.

 

CO POPRAWI ENERGIĘ W TWOIM DOMU?

Feng shui to starochińska sztuka aranżacji przestrzeni. Wszędzie można znaleźć rozwiązania będące odpowiednikami tych z Dalekiego Wschodu. Zachodnia i chińska sztuka harmonijnego życia mają ze sobą wiele wspólnego, poza tym znakomicie się uzupełniają.

W czasach współczesnych jak najbardziej warto sięgać po pomysły dawnych architektów i budowniczych, przede wszystkim, dlatego, że stare domy są - w większości – nie tylko ładne i funkcjonalne, ale także zdrowe i bezpieczne. Dziś o tym, co poprawia energię w domu.

Zaprojektuj spadzisty dach, jak łamane dachy polskie, w których połać górna i dolna nachylone są pod jednakowym bądź zbliżonym kątem. Dawni budowniczowie wiedzieli, że jeśli ściany domu przykryte są spadzistym dachem, jego mieszkańcom żyje się zdrowo. Tego typu dach nawiązuje kształtem do piramidy, dzięki czemu energia na strychu jest podobna do tej wewnątrz piramid - między innymi posiada właściwość konserwowania żywności. W czasach, gdy nie było jeszcze lodówek, kiełbasę czy słoninę wieszało się na strychu i, o dziwo, nawet w lecie wyroby mięsne dobrze się przechowywały.

Zneutralizuj działanie żył wodnych. Jeśli nie udało Ci się znaleźć działki, na której podziemne cieki nie występują, wiedz, że możesz znacznie osłabić ich działanie. Pomogą Ci w tym zwykłe polne lub rzeczne kamienie zwane otoczakami. Użyj jak najwięcej z nich do budowy fundamentów i piwnicznej posadzki, umieścić je na poziomie podłogi na parterze, w rogach budynku, oraz przed wejściem do domu. Co do tego, jak je układać, warto poradzić się dobrego radiestety.

Zabezpiecz przed wpływem złych energii. Na drzwiach wejściowych możesz narysować lub wyrzeźbić romby i kwadraty, które mają działanie ochronne. Jeszcze lepszym strachem na nieszczęścia są kołatki w kształcie głowy lwa czy smoka, a także zawieszone na drzwiach i nad progiem podkowy.

 

OKO HORUSA

To jeden z najstarszych symboli oświecenia, dzięki któremu możemy połączyć się zarówno z naszą podświadomością, jak i z kosmiczną skarbnicą wiedzy.

Najbardziej skomplikowany twór wszechświata - mózg ludzki – jest przez nas wykorzystywany w zaledwie kilku procentach. Ci, którym udaje się wykorzystać go w 3-8%, uznawani są za geniuszy. Czy Natura jest tak rozrzutna, że pozwoliła, by 85-95% mózgu było zupełnie bezużyteczne? Chyba nie. Istnienie ludzi obdarzonych zdolnościami tzw. paranormalnymi każe przypuszczać, że źródło ich talentów znajduje się właśnie gdzieś w zwykle nieczynnych obszarach mózgu. To oznacza, że wszyscy potencjalnie jesteśmy telepatami, jasnowidzami, telekinetykami, uzdrowicielami - i Bóg wie jeszcze, jakimi potężnymi możliwościami dysponowalibyśmy, gdyby udało nam się obudzić uśpione rejony naszego mózgu. W czasach współczesnych nie szukamy potęgi w naszej głowie i psychice, zadowalając się potęgą nauki i techniki. Jednak nasi odlegli przodkowie wiedzieli lepiej, czego mogą oczekiwać po sobie samych.

Można by jeszcze wiele na ten temat, ale myślę, że na początek te uwagi wystarczą. Pozdrawiam Mietek. La Merced 10 Marzec 2008r

 



Dodaj komentarz


Odśwież

Joomla templates by a4joomla