header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpgheader6.jpg

logo

Podróże

Ogólne informacje o pobycie w Peru

Ocena użytkowników:  / 17
SłabyŚwietny 

mt_ignore:informacje-o-peruNa podstawie informacji z Konsulatu RP oraz własnych doświadczeń, przedstawiam ogólne wiadomości na temat pobytu w Peru w zakresie bezpieczeństwa, podróżowania, noclegów oraz wyżywienia. Zapraszam do lektury.

1) Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie oraz Euro, jest to waluta powszechnie akceptowana w Peru, w sklepach (najczęściej małe nominały), liniach lotniczych, łatwo jest tez dolary wymienić w każdym miejscu. Koszt noclegu w hostalu lob hotelu czy Hospedaje może kosztować w najtańszych i tanich od $ 5.00 w droższych około 20 do 40 USD za osobę. Koszt pobytu to także wyżywienie, cena obiadu lub kolacji to około 2 do 10 USD (w zależności od restauracji, miasta, itp.)

2) Najlepsza pora do odwiedzenia dżungli to miesiące od połowy marca do listopada, a okolice Cusco w miesiącach od kwietnia do połowy listopada.

3) Koszt przelotu Lima - Cusco to ok.70 -150 USD / na osobę (w zależności od linii lotniczej i daty przelotu). Wyprawy do Parku Narodowego Manu organizuje się głownie z Cusco, terminy takich wypraw są najczęściej ustalane z wyprzedzeniem przez agencje zajmujące się ich organizują zezwolenia, transport, przewodnika, itp.

Do Peru Turystycznie można wjechać maksymalnie na - 183 dni.

Trzeba Posiadać ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu na teren Republiki Peru polski Paszport lub inny. Należy posiadać bilet powrotny. Służby Celne i Emigracyjne mają prawo wymagać jego okazania.

Jeśli podczas 183 dni pobytu w Peru przekroczy Pan jakąkolwiek granicę z krajem ościennym, przy powrocie otrzymuje Pan pozwolenie na kolejne 183 dni pobytu, można tego dokonać tylko raz.

W przypadku gdy pobyt będzie trwał dłużej niż rok, należy, przed upływem wspomnianego roku, zalegalizować swój pobyt w urzędzie imigracyjnym. Celem uzyskania bliższych informacji oraz odpowiednich adresów należy udać sie do najbliższego posterunku policji.

 

PERU

(Republika Peru). Stolica: Lima. Waluta: nowy sol; w obiegu także dolar amerykański; 1 USD = 2,67 sola (Marzec 2012r.). Języki urzędowe: hiszpański, Keczua. Inne języki: ajmara

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych (pobyt do 90 dni) oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego. Osoby udające się do Peru w charakterze ekspertów, wolontariuszy, techni­ków i studentów na podstawie umów o współpracy technicznej, kulturalnej i naukowej są obowiązane wjechać na podstawie wiz odpowiadających charakterowi ich pobytu w tym kraju. Osoby, które wjadą na podstawie wizy turystycznej, a ich pobyt będzie związany z innymi celami, będą musiały opuścić Peru i starać się o nowe wizy odpowiadające rzeczywistemu charakterowi ich po­bytu. Wizy uzyskuje się w konsulatach peruwiańskich; nie można ich otrzymać ani na lotnisku w Limie, ani na drogowych przejściach granicznych. Najbliższe konsulaty w krajach ościennych znajdują się w Quito, Guayaquil i Machala w Ekwadorze oraz w La Paz w Boliwii i Arica w Chile. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych procedur i wymagań wizowych można uzyskać w Ambasadzie Peru w Warszawie. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Przy przekroczeniu granicy należy okazać bilet powrotny jak poproszą. Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na pobyt, jednak średni koszt dziennego utrzy­mania turysty wynosi ok. 20 USD. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę - ok. 31 USD od osoby, a przy przelotach liniami wewnętrznymi - ok. 6 USD. Stawki opłat mogą ulegać zmianom. Sugerujemy weryfikację wysokości opłaty bezpośrednio przed rozpoczęciem podróży.

PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń i regulacji prawnych dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie obowiązujących. Należy jednak zwrócić uwagę na restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom.

PRZEPISY PRAWNE. Peru należy do krajów, w których działają mafie narkotykowe. Nielegalny handel, przemyt i posiadanie środków odurzających są traktowane jako przestępstwo przeciw zdrowiu publicznemu i podlegają wysokim karom - od 8 do 25 lat pozbawienia wolności.

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego. Funkcję tę spełnia wręczany na przejściach granicznych formularz wjazdowy, który należy bezwzględnie zwrócić przy wyjeździe. W przypadku zagubienia formularza pobierana jest opłata w wysokości 5 USD.

UBEZPIECZENIE. Nie ma obowiązku wykupienia jakichkolwiek ubezpieczeń, należy jednak pamiętać, że w razie wypadku trze­ba ponieść wszelkie koszty. Polisy polskich towarzystw ubez­pieczeniowych są honorowane przez stronę peruwiańską, o ile są one uznawane międzynarodowo.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. W Peru występuje żółtaczka typu A (pokarmowa). Zagrożenie chorobami tro­pikalnymi na wybrzeżu i w górach jest stosunkowo niewielkie. W regionach nizinnych na wschodzie kraju (Iquitos, Pucallpa) występuje umiarkowane zagrożenie malarią i dengą. Szcze­pienia ochronne w zasadzie nie są wymagane. Służba zdrowia powiadamia o konieczności takich szczepień, jeśli pojawiają się symptomy epidemii, a podróżujący udają się do obszarów zagrożonych. **Szczepień przeciw żółtej febrze można dokonać na miejscu (koszt ok. 15 USD), co najmniej na 10 dni przed udaniem się w rejony zagrożone tą chorobą. Udających się z Peru do Bra­zylii obowiązuje szczepienie przeciw żółtej febrze (można się zaszczepić na lotnisku w Limie). Szczepienie przeciw cholerze nie jest wymagane ze względu na małą skuteczność. Zdarzają się przypadki choroby wysokościowej (soroche), która objawia się bólami głowy, brzucha i torsjami. Opieka medyczna jest ogólnodostępna w większych ośrodkach miejskich. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi 30 USD, EKG - ok. 20 USD, badań analitycznych - 70 USD, USG - ok. 60 USD. Doba w szpitalu lub klinice kosztuje od 30 do 100 USD. (w ośrodkach zdrowia lub na Emergensy w państwowej służbie zdrowia koszt około 3-8 $)Najlepiej poprosić jakiegoś Peruwiańczyka i skorzystać z państwowej służby zdrowia(Ministerio de Salut) i tu wizyta kształtuje się od 5 do 15 soli a pobyt w szpitalu od 20 soli za noc. Leki najtaniej kupować w szpitalnej aptece zwłaszcza zastrzyki są 5 krotnie taniej niż np. w Inca farma.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma urzędowych ograniczeń, jednak wjeżdżając w rejony, gdzie dotychczas działają niedo­bitki organizacji terrorystycznych oraz kartele kokainowe (de­partamenty San Martin - dolina rzeki Huallaga oraz Ayacucho i Apurimac - dolina rzeki Ene), należy zachować szczególną ostrożność. Nie zaleca się również wyjazdów w regiony przy­graniczne z Kolumbią (wzdłuż rzeki Putumayo) oraz Ekwado­rem (Kordyliera Kondora). Należy również liczyć się z możliwością zamieszek społecznych na obszarach górskich i wiejskich, w wyniku czego pewne regiony mogą zostać okresowo odcięte od reszty kraju. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne linie auto­busowe. Nie ma dworców autobusowych, natomiast wszystkie linie mają własne terminale, często oddalone od siebie. Autokary należące do bardziej renomowanych firm, obsługujące główne miasta na wybrzeżu oraz Puno, Cuzco i Arequipa, są w dobrym stanie technicznym i dość luksusowe. W mniejszych ośrodkach działają gorsze, mniej regularne linie, mające wysłużony, często zawodny tabor. **W porze deszczowej (od listopada do marca) w regionach górskich należy liczyć się z częstymi przerwaniami dróg przez lawiny błotne. Istnieją połączenia rzeczne, z których jedyne w miarę regularne linie obsługują miasta Pucalpa i Iquitos, skąd można udać się Amazonką do Brazylii (Tabatinga). **Okresowo działa kolej łącząca Limę z Huancayo (tzw. kolej Malinowskiego). Peru ma dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych i linii lotni­czych obsługujących trasy wewnętrzne. Najlepszymi, nowo­czesnymi samolotami dysponują linie Taca, Star Peru i Lan Peru. Główne lotnisko obsługujące połączenia międzykontynentalne to Lima. **Lotniska międzynarodowe to Cuzco i Iquitos, zaś większe por­ty lotnicze znajdują się w Tumbes, Tarapoto, Arequipa, Trujillo, Chiclayo, Pucallpa, Puerto Maldonado i Tacna. Małe lotniska obsługują awionetki oraz samoloty wojskowe, tzw. Grupo No. 8. Ważniejsze drogowe przejścia graniczne to Aguas Verdes i La Tina (Ekwador), Desaguadero i Kasani (Boliwia) i Tacna (Chile).

BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest duże-zwłaszcza duże miasta. Należy uważać na kradzieże i napady połączone z kradzieżami, zwłaszcza w centrach turystycznych, na dwor­cach autobusowych, lotniskach i w środkach komunikacji miej­skiej. Zaleca się ostrożność przy wyborze środków komunikacji krajowej, zwłaszcza autobusów, gdyż dość częste są przypadki okradania zagranicznych turystów podczas podróży po Peru. Z uwagi na napady rabunkowe na turystów w drodze z lotniska do miasta zaleca się korzystać z taksówek firm oficjalnie uzna­nych przez władze lotniska i mających swoje stanowiska wewnątrz terminalu przylotów. Natomiast zdecydowanie odradza się korzystanie z przypadkowych taksówek odjeżdżających z po­stoju przed dworcem lotniczym. Ważne dokumenty można zdeponować w sejfach hotelowych. Nie należy nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy, a także pasz­portu. →*Turyści powinni mieć przy sobie fotokopię paszportu poświadczaną bezpłatnie przez Ambasadę RP w Limie.

ŚWIĘTA. W Peru obchodzone są podstawowe święta katolickie. Dni wolne od pracy to: 1 stycznia - Nowy Rok, Wielki Czwartek (od południa) i Wielki Piątek,Wilkanoc 29 czerwca - Piotra i Pawła, 28 i 29 lipca - Święto Narodowe Peru, 30 sierpnia - Dzień św. Róży z Limy, 8 października - rocznica bitwy pod Angamos, 8 grudnia - Dzień Matki Boskiej Niepokalanej, 24 grudnia - Wigilia Bożego Narodze­nia (od południa), 25 grudnia - Boże Narodzenie-Nowy Rok. Od 15 grudnia do 10 stycznia jest to okres świąteczny i zwłaszcza na prowincji wiele urzędów i instytucji choć nie wszędzie- jest tylko częściowo otwartych i jest większy problem z transportem warto najpierw sprawdzić.Ponadto lokalne fiesty często trwające cały tydzień. Zwłaszcza sierpień do grudnia.

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

Urzędy czynne są w godzinach 8.00-13.00 i 14.00-18.00 (pn.-pt) soboty do 13.00. Sklepy są otwarte w godzinach 8.00-21.00. W mniejszych miejscowościach wiele zakupów można dokonywać na targowiskach czyli Marcado lub targach czyli Feria najczęściej w sobotę lub w niedziele gdzie przy okazji można tanio zjeść.Najtańsze bary to typu Menu mające 2-3 dań do wyboru.

1. Peru liberalnie traktuje turystów. Nie ma obowiązku wizowego, a kwestia wyjazdu z Peru w ogóle nie jest przedmiotem zainteresowania miejscowych służb migracyjnych. Notabene, obowiązuje przepis, który za przedłużenie określonego przy wjeździe pobytu wymaga jedynie zapłacenia kwoty USD 1,- za każdy dzień przedłużonego pobytu. Tak liberalne przepisy wynikają z faktu, że Peru nie jest krajem borykającym się z nielegalną migracja; raczej jest odwrotnie - wielu Peruwiańczyków pracuje mniej lub bardziej legalnie w innych krajach latynoamerykańskich.

2. Pojęcie selvy jest dość obszerne, gdyż jest to obszar stanowiący ca 60% powierzchni Peru. Generalnie nie ma problemu z podróżowaniem po tych najciekawszych i najbardziej znanych zakątkach dżungli. Samotna podróż może być nieco ryzykowna, Zwłaszcza w okolicach Tingo Marjia i de­partamenty San Martin - dolina rzeki Huallaga oraz Ayacucho i Apurimac - dolina rzeki Ene), Teren Chanchamayo i Junin należą do najbezpieczniejszych i ciekawszych jeśli chodzi o dżungle zapraszamy. Z limy od 6 do 8 godzin w nocy i 8 do 11 godzin w dzień jazdy autobusem - piękne widoki pogoda ładna cały rok pora deszczowa mało uciążliwa pada głównie w nocy temperatury od 22 do 30 Celsjusza cały rok.

Informacje zebrał i uzupełnił Mitch – La Merced, Junin


Komentarze  

0 #2 MItch Sobczak 2013-01-09 01:19
Dodatkowe dni mona dokupić bezpośrednio w Migraciones Ovalo Boloqunesi/Aven ida Espana Brena Albo jeśli to jest okre do miesięca to bezpośrednio na lotnisku przy odlocie .Ale proponuje przy przylocie lub wjeździe do Peru poprosić od razu o wizę na 183 dni czyli na 6 miesięcy Pozdrawiam Mitch
Cytować
0 #1 P71 2012-10-17 18:32
Hej,
Super zbior wiadomosci. Wielkie dzieki za tak obszerne opisanie wielu zagadnien. Pytanie o ta przeluzona wize. Jesli dostane turystyczna (90 dni), a zostane powiedzmy tydzien dluzej? Musze kupic w ambasadzie w Limie te dodatkowe dni czy jak to wyglada? Pozdrawiam P71
Cytować

Dodaj komentarz


Odśwież

Joomla templates by a4joomla