Podróże
Ogólne informacje o pobycie w Peru
- Szczegóły
- Utworzono: sobota, 10, marzec 2012 18:17
- Mitch Sobczak
Na podstawie informacji z Konsulatu RP oraz własnych doświadczeń, przedstawiam ogólne wiadomości na temat pobytu w Peru w zakresie bezpieczeństwa, podróżowania, noclegów oraz wyżywienia. Zapraszam do lektury.
1) Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie oraz Euro, jest to waluta powszechnie akceptowana w Peru, w sklepach (najczęściej małe nominały), liniach lotniczych, łatwo jest tez dolary wymienić w każdym miejscu. Koszt noclegu w hostalu lob hotelu czy Hospedaje może kosztować w najtańszych i tanich od $ 5.00 w droższych około 20 do 40 USD za osobę. Koszt pobytu to także wyżywienie, cena obiadu lub kolacji to około 2 do 10 USD (w zależności od restauracji, miasta, itp.)
2) Najlepsza pora do odwiedzenia dżungli to miesiące od połowy marca do listopada, a okolice Cusco w miesiącach od kwietnia do połowy listopada.
3) Koszt przelotu Lima - Cusco to ok.70 -150 USD / na osobę (w zależności od linii lotniczej i daty przelotu). Wyprawy do Parku Narodowego Manu organizuje się głownie z Cusco, terminy takich wypraw są najczęściej ustalane z wyprzedzeniem przez agencje zajmujące się ich organizują zezwolenia, transport, przewodnika, itp.
Do Peru Turystycznie można wjechać maksymalnie na - 183 dni.
Trzeba Posiadać ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu na teren Republiki Peru polski Paszport lub inny. Należy posiadać bilet powrotny. Służby Celne i Emigracyjne mają prawo wymagać jego okazania.
Jeśli podczas 183 dni pobytu w Peru przekroczy Pan jakąkolwiek granicę z krajem ościennym, przy powrocie otrzymuje Pan pozwolenie na kolejne 183 dni pobytu, można tego dokonać tylko raz.
W przypadku gdy pobyt będzie trwał dłużej niż rok, należy, przed upływem wspomnianego roku, zalegalizować swój pobyt w urzędzie imigracyjnym. Celem uzyskania bliższych informacji oraz odpowiednich adresów należy udać sie do najbliższego posterunku policji.
PERU
(Republika Peru). Stolica: Lima. Waluta: nowy sol; w obiegu także dolar amerykański; 1 USD = 2,67 sola (Marzec 2012r.). Języki urzędowe: hiszpański, Keczua. Inne języki: ajmara
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych (pobyt do 90 dni) oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego. Osoby udające się do Peru w charakterze ekspertów, wolontariuszy, techników i studentów na podstawie umów o współpracy technicznej, kulturalnej i naukowej są obowiązane wjechać na podstawie wiz odpowiadających charakterowi ich pobytu w tym kraju. Osoby, które wjadą na podstawie wizy turystycznej, a ich pobyt będzie związany z innymi celami, będą musiały opuścić Peru i starać się o nowe wizy odpowiadające rzeczywistemu charakterowi ich pobytu. Wizy uzyskuje się w konsulatach peruwiańskich; nie można ich otrzymać ani na lotnisku w Limie, ani na drogowych przejściach granicznych. Najbliższe konsulaty w krajach ościennych znajdują się w Quito, Guayaquil i Machala w Ekwadorze oraz w La Paz w Boliwii i Arica w Chile. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych procedur i wymagań wizowych można uzyskać w Ambasadzie Peru w Warszawie. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Przy przekroczeniu granicy należy okazać bilet powrotny jak poproszą. Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na pobyt, jednak średni koszt dziennego utrzymania turysty wynosi ok. 20 USD. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę - ok. 31 USD od osoby, a przy przelotach liniami wewnętrznymi - ok. 6 USD. Stawki opłat mogą ulegać zmianom. Sugerujemy weryfikację wysokości opłaty bezpośrednio przed rozpoczęciem podróży.
PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń i regulacji prawnych dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie obowiązujących. Należy jednak zwrócić uwagę na restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom.
PRZEPISY PRAWNE. Peru należy do krajów, w których działają mafie narkotykowe. Nielegalny handel, przemyt i posiadanie środków odurzających są traktowane jako przestępstwo przeciw zdrowiu publicznemu i podlegają wysokim karom - od 8 do 25 lat pozbawienia wolności.
MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego. Funkcję tę spełnia wręczany na przejściach granicznych formularz wjazdowy, który należy bezwzględnie zwrócić przy wyjeździe. W przypadku zagubienia formularza pobierana jest opłata w wysokości 5 USD.
UBEZPIECZENIE. Nie ma obowiązku wykupienia jakichkolwiek ubezpieczeń, należy jednak pamiętać, że w razie wypadku trzeba ponieść wszelkie koszty. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane przez stronę peruwiańską, o ile są one uznawane międzynarodowo.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. W Peru występuje żółtaczka typu A (pokarmowa). Zagrożenie chorobami tropikalnymi na wybrzeżu i w górach jest stosunkowo niewielkie. W regionach nizinnych na wschodzie kraju (Iquitos, Pucallpa) występuje umiarkowane zagrożenie malarią i dengą. Szczepienia ochronne w zasadzie nie są wymagane. Służba zdrowia powiadamia o konieczności takich szczepień, jeśli pojawiają się symptomy epidemii, a podróżujący udają się do obszarów zagrożonych. **Szczepień przeciw żółtej febrze można dokonać na miejscu (koszt ok. 15 USD), co najmniej na 10 dni przed udaniem się w rejony zagrożone tą chorobą. Udających się z Peru do Brazylii obowiązuje szczepienie przeciw żółtej febrze (można się zaszczepić na lotnisku w Limie). Szczepienie przeciw cholerze nie jest wymagane ze względu na małą skuteczność. Zdarzają się przypadki choroby wysokościowej (soroche), która objawia się bólami głowy, brzucha i torsjami. Opieka medyczna jest ogólnodostępna w większych ośrodkach miejskich. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi 30 USD, EKG - ok. 20 USD, badań analitycznych - 70 USD, USG - ok. 60 USD. Doba w szpitalu lub klinice kosztuje od 30 do 100 USD. (w ośrodkach zdrowia lub na Emergensy w państwowej służbie zdrowia koszt około 3-8 $)Najlepiej poprosić jakiegoś Peruwiańczyka i skorzystać z państwowej służby zdrowia(Ministerio de Salut) i tu wizyta kształtuje się od 5 do 15 soli a pobyt w szpitalu od 20 soli za noc. Leki najtaniej kupować w szpitalnej aptece zwłaszcza zastrzyki są 5 krotnie taniej niż np. w Inca farma.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma urzędowych ograniczeń, jednak wjeżdżając w rejony, gdzie dotychczas działają niedobitki organizacji terrorystycznych oraz kartele kokainowe (departamenty San Martin - dolina rzeki Huallaga oraz Ayacucho i Apurimac - dolina rzeki Ene), należy zachować szczególną ostrożność. Nie zaleca się również wyjazdów w regiony przygraniczne z Kolumbią (wzdłuż rzeki Putumayo) oraz Ekwadorem (Kordyliera Kondora). Należy również liczyć się z możliwością zamieszek społecznych na obszarach górskich i wiejskich, w wyniku czego pewne regiony mogą zostać okresowo odcięte od reszty kraju. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne linie autobusowe. Nie ma dworców autobusowych, natomiast wszystkie linie mają własne terminale, często oddalone od siebie. Autokary należące do bardziej renomowanych firm, obsługujące główne miasta na wybrzeżu oraz Puno, Cuzco i Arequipa, są w dobrym stanie technicznym i dość luksusowe. W mniejszych ośrodkach działają gorsze, mniej regularne linie, mające wysłużony, często zawodny tabor. **W porze deszczowej (od listopada do marca) w regionach górskich należy liczyć się z częstymi przerwaniami dróg przez lawiny błotne. Istnieją połączenia rzeczne, z których jedyne w miarę regularne linie obsługują miasta Pucalpa i Iquitos, skąd można udać się Amazonką do Brazylii (Tabatinga). **Okresowo działa kolej łącząca Limę z Huancayo (tzw. kolej Malinowskiego). Peru ma dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych i linii lotniczych obsługujących trasy wewnętrzne. Najlepszymi, nowoczesnymi samolotami dysponują linie Taca, Star Peru i Lan Peru. Główne lotnisko obsługujące połączenia międzykontynentalne to Lima. **Lotniska międzynarodowe to Cuzco i Iquitos, zaś większe porty lotnicze znajdują się w Tumbes, Tarapoto, Arequipa, Trujillo, Chiclayo, Pucallpa, Puerto Maldonado i Tacna. Małe lotniska obsługują awionetki oraz samoloty wojskowe, tzw. Grupo No. 8. Ważniejsze drogowe przejścia graniczne to Aguas Verdes i La Tina (Ekwador), Desaguadero i Kasani (Boliwia) i Tacna (Chile).
BEZPIECZEŃSTWO. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest duże-zwłaszcza duże miasta. Należy uważać na kradzieże i napady połączone z kradzieżami, zwłaszcza w centrach turystycznych, na dworcach autobusowych, lotniskach i w środkach komunikacji miejskiej. Zaleca się ostrożność przy wyborze środków komunikacji krajowej, zwłaszcza autobusów, gdyż dość częste są przypadki okradania zagranicznych turystów podczas podróży po Peru. Z uwagi na napady rabunkowe na turystów w drodze z lotniska do miasta zaleca się korzystać z taksówek firm oficjalnie uznanych przez władze lotniska i mających swoje stanowiska wewnątrz terminalu przylotów. Natomiast zdecydowanie odradza się korzystanie z przypadkowych taksówek odjeżdżających z postoju przed dworcem lotniczym. Ważne dokumenty można zdeponować w sejfach hotelowych. Nie należy nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy, a także paszportu. →*Turyści powinni mieć przy sobie fotokopię paszportu poświadczaną bezpłatnie przez Ambasadę RP w Limie.
ŚWIĘTA. W Peru obchodzone są podstawowe święta katolickie. Dni wolne od pracy to: 1 stycznia - Nowy Rok, Wielki Czwartek (od południa) i Wielki Piątek,Wilkanoc 29 czerwca - Piotra i Pawła, 28 i 29 lipca - Święto Narodowe Peru, 30 sierpnia - Dzień św. Róży z Limy, 8 października - rocznica bitwy pod Angamos, 8 grudnia - Dzień Matki Boskiej Niepokalanej, 24 grudnia - Wigilia Bożego Narodzenia (od południa), 25 grudnia - Boże Narodzenie-Nowy Rok. Od 15 grudnia do 10 stycznia jest to okres świąteczny i zwłaszcza na prowincji wiele urzędów i instytucji choć nie wszędzie- jest tylko częściowo otwartych i jest większy problem z transportem warto najpierw sprawdzić.Ponadto lokalne fiesty często trwające cały tydzień. Zwłaszcza sierpień do grudnia.
PRZYDATNE INFORMACJE:
Urzędy czynne są w godzinach 8.00-13.00 i 14.00-18.00 (pn.-pt) soboty do 13.00. Sklepy są otwarte w godzinach 8.00-21.00. W mniejszych miejscowościach wiele zakupów można dokonywać na targowiskach czyli Marcado lub targach czyli Feria najczęściej w sobotę lub w niedziele gdzie przy okazji można tanio zjeść.Najtańsze bary to typu Menu mające 2-3 dań do wyboru.
1. Peru liberalnie traktuje turystów. Nie ma obowiązku wizowego, a kwestia wyjazdu z Peru w ogóle nie jest przedmiotem zainteresowania miejscowych służb migracyjnych. Notabene, obowiązuje przepis, który za przedłużenie określonego przy wjeździe pobytu wymaga jedynie zapłacenia kwoty USD 1,- za każdy dzień przedłużonego pobytu. Tak liberalne przepisy wynikają z faktu, że Peru nie jest krajem borykającym się z nielegalną migracja; raczej jest odwrotnie - wielu Peruwiańczyków pracuje mniej lub bardziej legalnie w innych krajach latynoamerykańskich.
2. Pojęcie selvy jest dość obszerne, gdyż jest to obszar stanowiący ca 60% powierzchni Peru. Generalnie nie ma problemu z podróżowaniem po tych najciekawszych i najbardziej znanych zakątkach dżungli. Samotna podróż może być nieco ryzykowna, Zwłaszcza w okolicach Tingo Marjia i departamenty San Martin - dolina rzeki Huallaga oraz Ayacucho i Apurimac - dolina rzeki Ene), Teren Chanchamayo i Junin należą do najbezpieczniejszych i ciekawszych jeśli chodzi o dżungle zapraszamy. Z limy od 6 do 8 godzin w nocy i 8 do 11 godzin w dzień jazdy autobusem - piękne widoki pogoda ładna cały rok pora deszczowa mało uciążliwa pada głównie w nocy temperatury od 22 do 30 Celsjusza cały rok.
Informacje zebrał i uzupełnił Mitch – La Merced, Junin
Komentarze
Super zbior wiadomosci. Wielkie dzieki za tak obszerne opisanie wielu zagadnien. Pytanie o ta przeluzona wize. Jesli dostane turystyczna (90 dni), a zostane powiedzmy tydzien dluzej? Musze kupic w ambasadzie w Limie te dodatkowe dni czy jak to wyglada? Pozdrawiam P71