Medycyna naturalna
Zaparcia
- Szczegóły
- Utworzono: niedziela, 25, październik 2009 20:55
- Mitch Sobczak
Zaparcia
Co należy robić w wypadku częstych zaparć?
Poniższe rady żywieniowe mogą pomóc w zapobieganiu lub leczeniu zaparć:
Najczęściej zaleca się otręby pszenne, które zawierają dużo błonnika, ale otręby ryżowe są smaczniejsze i działają lepiej. W czasie porannego posiłku posyp potrawę otrębami pszennymi lub ryżowymi, np. płatki śniadaniowe, odtłuszczony jogurt czy świeże pokrojone owoce. Zacznij od małej łyżeczki, a potem stopniowo zwiększ ilość do łyżki stołowej. Otręby są skoncentrowanym źródłem nierozpuszczalnego błonnika, który dzięki wchłanianiu wody zwiększy ilość masy kałowej i częstotliwość oddawania stolca. Otręby pszenne chłoną trzy do czterech razy więcej wody niż same ważą, a ryżowe nawet do sześciu razy więcej.. Skuteczne mogą też być otręby rozpuszczalne, Np. z owsa.
Zwiększ ilość wypijanej wody do przynajmniej ośmiu szklanek czyli 2 litrów dziennie. To jest szczególnie ważne, jeśli spożywasz otręby. Odmierz odpowiednią porcję wody i stopniowo popijaj ją przez cały dzień.
Zwiększ ilość błonnika w diecie. Jedz całe ziarna zamiast oczyszczonych (rafinowanych), brązowy ryż zamiast białego i chleb pełnoziarnisty zamiast białego z tym że w niedużych ilościach. Jedz różne zboża, łącznie z owsem i jęczmieniem. Każde zboże ma unikalną mieszankę składników więc przynosi organizmowi wiele korzyści. Otręby są cennym źródłem minerałów. Jeśli zaś chodzi o ziarna, to zawsze lepsze są te ciemne.
Jedz więcej surowych warzyw. Bierz do ust małe kawałki, dokładnie je przeżuj. Jeśli masz z tym problemy, to zetrzyj je na tarce lub zmiksuj.Wskazne jest kupić sokowirówkę, i wtedy zrobić sok i połączyć go z pozostałą miazgą.
Jedz więcej warzyw kapustnych (łącznie z brukselką, kalafiorem, kapustą ogrodową i brokułami) oraz więcej warzyw strączkowych, np. fasolę i soczewicę. Gazy, które są dzięki nim wytwarzane, pomogą zwiększyć wielkość i miękkość oddawanego kału.
Orzechy i nasiona innych roślin są nie tylko bogate w błonnik, ale stanowią świetne źródło zdrowych tłuszczów. Jeśli chcesz zwiększyć liczbę spożywanych kalorii i ilość błonnika, jedz orzechy i nasiona dwa razy dziennie. Orzechy mogą być całe lub drobno zmielone (masło orzechowe, które łatwo jeść z tym że nie za dużo bo powoduje tycie, jeśli masz obolałą jamę ustną i gardło). Nie jedz orzechów solonych i prażonych. Świeże, obrane prosto z łupinki, są najzdrowsze.
Uzupełnij dietę potrawami o działaniu przeczyszczającym. Suszone śliwki należy namoczyć, lub sok z nich są dobrym źródłem D-sorbitolu, naturalnego środka przeczyszczającego, podobnie zresztą jak sok z jabłek i gruszek.
Jedna filiżanka kawy jak najbardziej naturalnej wypitej rano może poskutkować jak środek przeczyszczający, ale duża kawa powoduje zbytnie pobudzenie mięśni okrężnicy, w rezultacie czego stają się one leniwe. Kawa działa też, jako środek moczopędny, bo wciąga wodę z okrężnicy i odwadnia stolec. Najważniejsze jest, więc jej umiarkowane spożycie. Pozostań przy jednej filiżance.
Wyeliminuj mleko i ser. U niektórych osób te potrawy powodują zaparcia i tworzenie kamieni kałowych, które potem przyczepiają się do ścianek jelita. Należy je wówczas wyeliminować.
Pij minimum na 30 min. przed posiłkiem gorące lub ciepłe płyny, bo pobudzają one działanie przewodu pokarmowego. Mogą też okazać się pomocne:
Poruszanie mięśniami „zewnętrznymi” to metoda na pobudzenie mięśni „wewnętrznych”. Zapytaj lekarza lub pielęgniarkę, jakie ćwiczenia wolno ci wykonywać. Nawet krótki spacer może pomóc.
Śmiech to świetne ćwiczenie. Głęboki, autentyczny śmiech nie tylko pobudza mięśnie brzucha, ale zwiększa wydzielanie endorfiny, związku chemicznego zawartego w mózgu, odpowiadającego za dobre samopoczucie i zmniejszenie bólu.Dlatego warto często oglądać dobre komedię lub słuchać śmiesznych opowiadań albo czytać rozweselające ksiązki.
Często masuj mięśnie brzucha. Odnośnie zaparć długotrwałych lub częstych to gdy olej rycynowy czy lewatywy nie pomagają to jest jeszcze jedna metoda stosowana przez Indian peruwiańskich a głównie Ashaninka .Polega ona na tym że bierzemy pestkę dojrzałego jak największego Avocado u nas zwanego Palta przecinamy na pół i rozdrabniamy najlepiej młotkiem w szmatce ii po zagotowaniu około ¾ litra wody wrzucamy i gotujemy na wolnym ogniu pod przykrycie minimum pół godziny często mieszając po lekkim ostudzeniu dodajemy łyżkę otrąb ryżowych lub innych wymieszując i dodając letniej przegotowanej wody jeśli będzie za gęste i jemy po łyżeczce co pare minut popijając sporą ilością letniej wody.
Wywar z pestki Awocado ma jeszcze tą zaletę że pełniąc role przeczyszczającą rozmiękcza kamienie kałowe co po pewnym czasie umożliwia ich wydalanie.Tutaj trzeba postępować dość rozważnie , po 1 dniu 1 przerwy potem 2 dni i znów przerwa albo więcej trzeba obserwować czy z zaparcia nie wpadamy w drugą skrajność czyli biegunkę.Indianie dla wzmocnienia organizmu dodają do tej mikstury łyżeczkę Linazy,Maki,dobrej Soi lub Algurrobiny albo wszystkich 3 razem po jednej łyżeczce w wypadku braku Linazy można kupić siemię lniane i po zmieleniu w młynku dodać. W ogóle soja gotowana z maką z dodatkiem startrj gałki muskatuowej powstrzymuje biegunkę podobnie jak dore kakao czy gożka czarna czekolada o zawartości minimum 80% kakao. Więcej info na stronie w części o ziołach.
Nijandari- La Merced 20 pażdziernik2009 r.
Komentarze