header image
Kobiece niepokoje
Ocena użytkowników: / 33
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 sierpnia 2006 23:55

Kobiece niepokoje

 

O co najczęściej pytamy ginekologa

Każda z nas jest wyczulona na punkcie swojego zdrowia. Skurcze i bóle w dole brzucha czy spóźniająca się miesiączka budzą więc nasze obawy. Czy słusznie?


Naszym życiem rządzą hormony płciowe. Od momentu pierwszego krwawienia aż do chwili, gdy jako dojrzałe kobiety wkraczamy w czas przekwitania - wyznaczają nam comiesięczny rytm. Ale bywają również sprawcami wielu schorzeń, z których jedne mogą być poważne, a inne, chociaż błahe, czasami są przyczyną uciążliwych dolegliwości. Dlatego tak wiele pytań w listach od czytelniczek dotyczy właśnie kobiecych problemów ze zdrowiem. O odpowiedź na najczęściej zadawane poprosiliśmy eksperta: dr. n. med. Krzysztofa Dynowskiego, ginekologa i endokrynologa.

 Kłopoty z menstruacją

 Moja dziesięcioletnia córka właśnie zaczęła miesiączkować. Czy to normalny stan?

Taka sytuacja wskazuje na przedwczesne dojrzewanie: zbyt wczesną produkcję estrogenów przez jajniki. Bywa, że jest to skłonność rodzinna. Jeśli więc pani również wcześnie dojrzała, nie ma powodu do obaw. Ale przedwczesna menstruacja może też być sygnałem rozpoczynających się kłopotów ze zdrowiem. Dlatego trzeba pójść z dzieckiem do endokrynologa, który skieruje na badania i ewentualnie rozpocznie leczenie.

 Od kilku miesięcy miewam bardzo obfite krwawienia. Czy powinnam pójść do lekarza?

Tak, i to jak najszybciej. Przyczyna może być zupełnie błaha, ale może być i poważna - mięśniaki lub polipy macicy czy nawet rak endometrium. Powodem obfitych miesiączek bywa również nadmiar estrogenów i niedobór progesteronu. Prowadzi to do przerostu błony śluzowej macicy, czego oznaką są przedłużające się i obfite krwawienia w trakcie jej złuszczania się. Wówczas od 16. do 25. dnia cyklu zażywa się progesteron.

 Macica pod specjalnym nadzorem

 Już po raz kolejny w trakcie miesiączki zdarzyły mi się bardzo silne bóle brzucha i krzyża oraz mdłości. Lekarz podejrzewa endometriozę. Na czym polega ta choroba?

Endometrioza występuje u tych pań, które mają nadmiernie rozrośniętą śluzówkę macicy (endometrium) lub coś blokuje odpływ krwi z macicy. U zdrowych kobiet podczas menstruacji śluzówka złuszcza się i wraz z krwią wydostaje się na zewnątrz. W przypadku endometriozy taka wydzielina, zamiast docierać do pochwy, częściowo cofa się przez jajowody do jamy brzusznej. Tam komórki endometrium wszczepiają się w inne narządy (np. jajniki, jajowody, pęcherz moczowy) i gdy nadchodzi czas miesiączki, po prostu krwawią. Wówczas, ponieważ krew nie może wydostać się na zewnątrz, w różnych miejscach organizmu tworzą się jej zbiorniki i zrosty. To powoduje silne dolegliwości. Leczenie endometriozy polega na zażywaniu preparatów hormonalnych, które na kilka miesięcy blokują pracę jajników. Niekiedy zaleca się laparoskopowe usunięcie zmian.

 Podczas ostatniego kontrolnego badania USG ginekolog wykrył u mnie mięśniaki macicy. Uznał jednak, że na razie leczenie nie jest konieczne. Czy w przyszłości będę musiała poddać się operacji?

Zależy to od wielkości i liczby mięśniaków. Nie usuwa się po-jedynczych i małych guzków (do 1 cm), które znajdują się w ścianie macicy (tzw. mięśniaków podśluzówkowych). Trzeba tylko stale kontrolować, czy się nie powiększają, np. co pół roku wykonując USG. Jeśli jednak mięśniaki będą szybko się rozrastać lub pojawią się plamienia czy nieregularne krwawienia, a także bolesne, zbyt obfite i długie miesiączki, lekarz może zaproponować wycięcie lub wyłuskanie mięśniaków. Coraz łatwiej dostępna jest najnowsza metoda ich usuwania - embolizacja. Podczas zabiegu odcina się dopływ krwi do guzków, co powoduje ich zmniejszanie się lub zanikanie. I choć mięśniaki są zmianami łagodnymi, nie należy ich lekceważyć. Nieleczone powodują przykre dolegliwości; mogą też, chociaż rzadko, ulec zezłośliwieniu.

 Ważne badanie - cytologia

 Trzeba ją wykonywać nie rzadziej niż co dwa lata. Do analizy lekarz pobiera nabłonek złuszczający się z szyjki macicy (by wynik był wiarygodny, powinno użyć się szczoteczki, a nie wacika). Prawidłowe wyniki cytologii określa się jako I lub II grupę. W przypadku grupy III w wymazie widać komórki o nieprawidłowej budowie. Wtedy konieczne są dodatkowe badania. Grupy IV i V potwierdzają już obecność zmian rakowych.

 Jajniki pod lupą

 Ostatnio trudno mi nadążyć z depilowaniem włosów na nogach i rękach. Ciemne i grube pojawiły się też na twarzy. Coraz dłuższe stały się przerwy między miesiączkami. Przybyło mi kilka kilogramów mimo niskokalorycznej diety. Dlaczego tak się dzieje? Opisane objawy mogą być spowodowane zespołem policystycznych jajników (POC). U kobiet z tym schorzeniem zaburzone jest wydzielanie żeńskich hormonów. Do głosu dochodzą więc androgeny (w niewielkich ilościach są one produkowane także u pań). Stąd męskie owłosienie na twarzy i ciele. Kobiety z POC często nie jajeczkują, mają więc trudności z zajściem w ciążę. Nasila się też u nich skłonność do cukrzycy, miażdżycy i nadciśnienia. Ponieważ policystyczne jajniki zawierają powiększone pęcherzyki, łatwo wykryć tę chorobę podczas badania USG. Lekarz przepisuje wtedy hormony (mogą to być odpowiednio dobrane środki antykoncepcyjne), które hamują tworzenie się nieprawidłowych zmian. Rozrośnięte pęcherzyki usuwa się też laparoskopowo.

 Moja babcia zmarła na raka jajnika. Czy ta choroba może być dziedziczna?

To prawda, że w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania są te panie, które mogły odziedziczyć uszkodzony gen BRCA1 (jest on odpowiedzialny również za rozwój raka piersi). Na nowotwór sutka czy jajnika częściej bowiem zapadają kobiety, których mamy czy babcie (także te ze strony ojca) również na niego chorowały. Jednak nawet gdy taki rodzaj raka wykryto u kogoś z najbliższej rodziny, nie oznacza to, że pani na niego zachoruje. Na pewno warto poddać się testom genetycznym. U osób z grupy zwiększonego ryzyka nieodpłatnie wykonują je poradnie genetyczne w szpitalach onkologicznych. W prywatnych przychodniach badanie to kosztuje od 350 zł do 550 zł. Jeśli testy potwierdzą obecność genu BRCA1, będzie pani musiała zwiększyć czujność. Ważne są regularne - co pół roku - wizyty u ginekologa. Gdyby wystąpiły krwawienia, które nie są miesiączką, lub pojawiły się zaparcia albo wzdęcia, należy i o tym powiedzieć lekarzowi.

 Kiedy dopadają nas infekcje

 Ginekolog stwierdził u mnie zapalenie przydatków. Na czym polega ta choroba?

Jest to infekcja bakteryjna, która atakuje jajowody i jajniki. Do zakażenia dochodzi zwykle podczas miesiączki (krwawienie ułatwia rozwój mikroorganizmów). Choroba zaczyna się nagle bolesnymi skurczami brzucha, często tylko z jednej strony. Wiele kobiet miewa również stan podgorączkowy lub gorączkę oraz nudności i biegunkę. Dlatego niekiedy dolegliwości te bywają mylone z zapaleniem wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego lub z odmiedniczkowym zapaleniem nerek. By objawy ustąpiły, trzeba sięgnąć po antybiotyk przepisany przez lekarza. Ulgę przynosi też zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (najlepiej z ibuprofenem).

 Czy to prawda, że nieleczone infekcje pochwy mogą powodować nawet niepłodność? Jak więc je rozpoznać i kiedy należy pójść do lekarza?

Każda infekcja, bez względu na przyczynę, musi być leczona przez ginekologa. Powodem do niepokoju powinno być pojawienie się na bieliźnie jakiejkolwiek wydzieliny. Pieniste, szarawe lub zielonkawe upławy, które mają silną i nieprzyjemną woń, świadczą o zakażeniu rzęsistkiem. Mleczna lub żółta wydzielina o rybim zapachu to objaw bakteryjnego zapalenia pochwy, kremowa zaś jest sygnałem rozwijającej się grzybicy (drożdżycy).

 Uwaga, wirus!

 Panie, które mają licznych partnerów, są narażone na infekcje brodawczakiem ludzkim (HPV). Warto wtedy profilaktycznie poddać się wykrywającym go testom. Jeżeli wynik potwierdzi zakażenie, trzeba zgłosić się do ginekologa i regularnie wykonywać cytologię.

 Menopauza bez obaw

 Lekarz zaproponował mi hormonalną terapię zastępczą. Czy warto ją stosować?

Niekiedy dolegliwości związane z przekwitaniem są tak silne, że wręcz utrudniają kobietom normalne funkcjonowanie. Złagodzić je może właśnie hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Dzięki odpowiednim lekom paniom nie muszą doskwierać uderzenia gorąca, nocne pocenie się, bóle i zawroty głowy czy kołatanie serca. Można też zmniejszyć drażliwość, uczucie lęku i przygnębienia. HTZ poprawia również pamięć i dodaje energii.

 Od jakiegoś czasu zdarza mi się kłopotliwe popuszczanie moczu. Ginekolog stwierdził, że przyczyną jest osłabienie mięśni w dole brzucha. Dlaczego tak się dzieje?

Kiedy spada poziom estrogenów, maleje napięcie różnych mięśni, zwłaszcza tych podtrzymujących narządy płciowe i zamykających pęcherz. Kobiety skarżą się więc na nieprzyjemne uczucie ciężaru w dole brzucha, a niekiedy silny ból i ucisk. Wówczas trudno im zapanować nad pęcherzem. Czasami mogą pomóc systematyczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. O to, jak je wykonywać, najlepiej zapytać ginekologa. Podobnie działa umieszczenie w pochwie specjalnych ciężarków lub wkładek. Jeśli dolegliwości są nasilone, konieczna bywa operacja, np. wszycie taśmy podtrzymującej pęcherz.

Onet.pl 

Komentarze
Dodaj nowy Szukaj
Anonimowy   |2010-04-14 04:39:03
od dwóch dni spóznia mi się okres czy mogę być w ciązy?
Anonimowy  - brązowe plamienia   |2010-03-13 06:22:16
Mam problem. Od 4 dni mam brązowe plamienia .. a okres spóźnia mi się już 3
tydzień.. zresztą nie mam jeszcze regularnej miesiączki. Objawą jakiej
"choroby" albo czego są te plamienia ? Boje się iść do ginekologa ..
Proszę pomóżcie ! ;-(
Anonimowy   |2010-04-11 12:47:46
Może jesteś w ciąży i jest to ciąża zagrożona. Jak najszybciej idź do
ginekologa!
lula  - dluga miesiączka   |2010-01-02 04:33:34
ja mam 13 lat i mam 3 raz okres . miesiączke mam juz 9dzień i 1DNIA plamienie
potem reszte dni krew 6DNIA znów palmienie 7 znów krew podkoniec dnia bylo na
różowo 8 dnia lekkie plamienie i 9 znów krew i potem plamienie co mam robić
pomocy dziś jest 10 dzień mi leci taki śluz zabarwiony na beżowo co to to
dalej okres?? pomocy ;(
Gość  - proszę o radę   |2009-12-20 15:52:48
Mam pytanie kochałam się z chłopakiem 2 dnia po okresie. Zrobiliśmy to bez
gumki. A teraz boli mnie brzuch w takich samych okolicach jak okres i leci mi
taki żółto-pomarańczowy śluz. Czy coś jest nie tak? Czy mogłam zajść w
ciążę?Proszę o szybką odpowiedź na e-maila [email protected]
Kasia  - .....   |2009-12-14 01:24:26
Okres spoznia mi sie ponad tydzien gin powiedzial ze mam powiększone
endonometrium ale nie widac pecherzyka ciazowego gdy przez tydzien jeszcze nie
dostane okresu kazal sie zglosic.....
Co to moze oznaczac? Wczesna ciąża?
Anonimowy   |2009-11-28 10:34:36
:lol :
hoc
k::woo hoo:https://dzikimietek.com
/c omponents/com_comment/joscomment/emoticons/funny/i mages/icon_excla
im.gifjavascript:JOSC_emoticon( 4;"javascrjavascript:JOSC_emotic
on(" "ipt:JOSC_emoticon(""
blondi  - 2 razy okres w miesiacu   |2009-08-15 16:58:09
2 sierpnia dostalam miesiaczke.. pierwszy dzien byly to tylko brazowe plamienia
przez kolejne dni 5dni normalny okres. Pózniej mialam 5 dni przerwy i dokladnie
13 sierpnia strasznie bolalo mnie podbrzusze zaczelam plamic... pozniej
zauwazylam ze wychodza ze mnie skrzepy... nie krwawie normalnie jak podczas
miesiaczki tylko wlasnie te skrzepy z krwia. hmm dodam ze uzywam tamponow ktory
teraz po godzinie mi przesiaka a podczas normalnej miesiaczki nie... strasznie
bola mnie piersi ,(nigdy przed ani podczas miesiaczki mnie nie bolaly) od
jakiegos czasu czuje ucisk na pecherz chce mi sie siku a nie moge sie
zalatwic... hmm do lekarza pojde dopiero z jakies 2 tyg bo wlasnie dopiero mam
wizyte i hmm wyjezdzam teraz na urlop. Wiem ze nikt nie stwierdzi co mi jest
wirtualenie ale moze hmm jednak ktos podpowie co mi moze byc. Bardzo prosze o
odpowiedz
ewa   |2009-07-11 07:30:47
dziewczyny,ja mialam tez takie bolesci i uplawy do momentu jak
wypalono mi nadzerke wiec moze tez to jest ,,,poco piszecie na forum ,pomocy,
jesli nie pojdziecie do lekarza to niegdy nie dowiecie sie co wam dolega!!!
gość  - re: miesaczka mi sie spóźnia dwa tyg! pomocy   |2009-07-10 06:33:43
[quote=gość]witam! mam nadzieje ze mi pomożecie... miesiąc temu
współżyłam z chłopakiem, pięć sekund po wyjęciu z pochwy miał
wytrysk... jestem pewna i on, ze nie spuścił się we mnie. ale okres spóźnia
mi się dwa tygodnie, niedawno zaczął mi się wydobywać śluz z pochwy. Czy
to oznacza ze mogę być w ciąży? Czy może niedługo dostane okres? ( nie mam
żadnych objaw ciąży) proszę pomóżcie mi! denerwuje się tym bardzo nie
wiem co robić... Proszę o jak najszybszą odpowiedź
gość   |2009-07-10 06:47:31
POMÓŻCIE
gość  - miesaczka mi sie spóźnia dwa tyg! pomocy   |2009-07-10 06:31:02
witam! mam nadzieje ze mi pomożecie... miesiąc temu współżyłam z
chłopakiem, pięć sekund po wyjęciu z pochwy miał wytrysk... jestem pewna i
on, ze nie spuścił się we mnie. ale okres spóźnia mi się dwa tygodnie,
niedawno zaczął mi się wydobywać śluz z pochwy. Czy to oznacza ze mogę
być w ciąży? Czy może niedługo dostane okres?proszę pomóżcie mi!
denerwuje się tym bardzo nie wiem co robić... Proszę o jak najszybszą
odpowiedź
patrycja  - odpowiedz   |2010-02-24 13:25:31
no zrób test ciążowy i wszystko bedzie jasne. tak naprawde to pięć sekund
nic nie daje za późno, ale zrób test to sie dowiesz.
Gość  - kasia   |2009-05-31 11:48:22
witam mam problem jestem wciązy w 2 tyg i niedawno dostalam plamienie brazowe
pierwsza ciaze poronilam w 8tyg ciązy co to moze oznaczac? robilam test i
wykrylo ze jestem wciąży nie wiem co myślec boje sie ze poronie i ze juz
nigdy nie bede mogla miec dzieci prosze odpiszcie:-(
Gość  - asia   |2009-04-30 08:02:12
Moja mama ma 48 lat i od tygodnia nie ma miesiaczki w tamtym miesiacu jej sie
spoznila o 8 dni o czym to sadzi ?prosze o odpowiedz plis
iwet  - opóźnienie miesiączki   |2009-11-08 05:42:08
Twoja mam najprawdopodobniej przekwita i jest to normalne- opóźnienie
miesiączek, nieregularne krwawienia.
Gość dorota  - brązowe upławy   |2009-03-18 00:49:59
czesc jestem nowa i mam maly problem zamaist miesiaczki mam brązowe upłaty od
2 dni o czym one moga świadczyc troche sie niepokoje ponioewaz zdarzyło mi sie
to pierwszy raz a mam objawy miesiaczki czyli silny ból brzucha.... prosze o
rade
KINGA  - M 00100 ENDOCERVIX SINE LAESIONIBUS CO   |2009-03-11 07:52:22
TAK MAM STRACH ISC NA ODDZIAŁ GIN POŁ
kinia  - co oznacza wynik ENDOCERVIX SINE LAESION   |2009-03-11 07:44:50
PLIS PROSZE O POMOC
Gość  - brazowe plamki   |2009-03-09 08:14:22
mam pytanie jestem w pierwszym tygodniu ciazy to jest moja pierwsza ciaza i
zaczely mi pokazywac sie brazowe plamki na bieliznie. boje sie czy cos jest nie
tak z moja ciaza, jestem za granica i nie wiem co robic.. prosze pomoacie
iwet  - ???   |2009-11-08 05:45:42
Może wcale nie jesteś w ciąży?? Zrób test ciążowy, a najlepiej idź do
lekarza ginekologa!
Gość   |2009-03-01 21:43:09
czesc dziewczyny.od pięciu lat staram sie o dzidzie.obecnie jestem miesiąc po
laparoskopi i od owulacji bolą mnie jajniki.mam dziwne zołte-pomarańczowe
upławy jest to 25dzień cyklu a owulke mniałam na 12dzien.zawsze pare dni
przed@bolało ale nie tyle dni.
Zaniepokojona  - brązowa wydzielina i ból w dole brzucha?   |2009-02-27 13:55:19
Jestem 10 dni przed okresem, a od kilku dni boli mnie w podbrzuszu,i mam
brązową wydzielinę. Nigdy nie mialam żadnych problemów ginekologicznych.
Nie bylam nawet nigdy u ginekologa bo nie widzialm potrzeby wszystko było o'k.
a teraz od 5 dni sie bardzo martwię! Co to może być :? :?
Gość  - Dziwna wydzielina   |2009-02-24 05:58:51
hejka pomocy chciałabym sie dowiedziec po okresie leci mi dziwna wydzielina
brązowa czasem jakas jasniejszai niechce mi przestac leciec mam to juz 2 tyg
prosze odpowiedzcie
iwet   |2009-11-08 05:47:22
Całkiem możliwe, że zrobiła Ci się mała nadżerka. Idź do lekarza
ginekologa. Zaleczy ją.
Gość  - skrzepy   |2009-02-22 17:35:49
po urodzeniu (4 lata ) drugiego dziecka mam
obfite miesiączki, i od jakiegos czasu skrzepy.teraz w lutym spóżniła mi sie
miesiączka 5dni, po tych 5 dniach mialam takie brazowe plamienia jak
zeschnięta krew,trwaly 3 dni,i zamienily sie w normalną miesiączke, która
juz trwa tydzien i nie wyglada na to ze sie konczy, ale nie była tym razem taka
obfita jak poprzednie i bez skrzepów,poprzednie trwały 5-6 dni.Nie wiem co o
tym myslec. a na wizyte do lekarza sie zapisalam , ale musze czekac 2 miesiace.
może ktos tez tak miall i wie co to może być?? zrozpaczona igh
Gość  - Krawienia przed okresem   |2009-02-19 03:14:56
Witajcie, jestem trochę obeznany tematyki dotyczącej cyklu kobiet, ale mam
pytanie:
-jeśli kobieta przed okresem krwawi 2 razy przed(małe krwawienia) to
co??
-info dodatkowe: może to być przez upadki częste(narty) ,
odmrożenie...czy są inne skutki...
Gość  - brązwe plamienie zamiast miesiączki   |2009-02-15 15:12:36
moja miesiaczka spoznla sie 5 dni, zamiast niej mam brazowe plaienia, jakgdyby
wyschnieta krew.Niewiem czy to ciąża, czy oznaki jakiejs choroby.
roxana  - spóznianie się miesiączki   |2009-02-05 01:21:05
mam problem z miesiączką spóżnia mi się co miesiąc o 2 tygodnie robiłam
sobie test ciążowy i nie jestem w ciąży . Co to morze być? proszę o
odpowiedz na emaila [email protected]
Iza  - prawdopodobienstwo testu   |2009-01-08 13:27:39
juz 5 dni spoznia mi sie okres i bola mnie sutki,,,,dostalam skierowanie na test
beta hcg z moczu i ide jutro,,,chcialam wiedziec czy jest mozliwosc ze test nie
wykryje mi ciazy? prosze o odp
Aga  - miesiączka   |2008-12-21 09:42:13
witam,jestem mężatką,i staramy się o dziecko,od 2miesięcy mój okres jest
nieregularny,zawsze miałam na początku każdego miesiąca,w listopadzie
dostałam dopiero 10,a w grudniu dopiero 21 i towarzyszy mi przy tym straszny
ból brzucha,strasznie się boję co się dzieje.
Gość   |2008-10-09 12:30:14
od kilku miesiecy mam bardzo silne krwawienie podczas miesiaczki i towarzysza mu
skrzepy co to oze byc???
Gość   |2008-08-30 04:16:00
brązowa upławy czy to zbliża się okres ? :roll czy to oznaki ciąży? :eek
:grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz
:zzz :p :grin
iwet   |2009-11-08 05:49:05
Raczej zbliża się okres.
Gość   |2008-08-25 09:56:39
to nic groznego też miałam brązowe plamienia :roll
Gość  - plamienie we wczesnej ciazy   |2008-08-24 09:28:20
Witam,
Jestem w 7tygodni ciazy i mniej wiecej od trzech tygodni raz na tydzien
najczesciej rano pojawia sie brazowa wydzielina. Ostatnia ciaze poronilam, wiec
boje sie, ze teraz tez nie bedzie za dobrze. Mialam robione USG tydzien temu.
Pokazalo, ze dzidzia jest i ze serce bije, ale od tego czasu ta wydzielina znow
sie pojawila. Co to moze byc i czy to niebezpieczne?
Gość   |2008-08-23 04:56:03
czy ktoś mi odpowie co to może być? czy miał już ktoś tak z was :cry
:roll :eek
Gość  - ból jajników   |2008-08-23 04:51:02
mnie też od tygodnia boli prawy jajnik ,i ten straszny ból podbrzusza :eek a
okres spóżnia mi się na razie tydzień :cry może to fasolka :grin
Gość   |2008-08-22 11:25:24
Czy moge dostac odpowiedz no moj komentarz ostatni z dnia 18 sierpnia to moj
meil [email protected]
Kazia  - mam problem   |2008-08-18 13:54:08
Ostatnio boli mnie pod brzuchem bardziej w jajnikach a zwlaszcza po polewej
stronie czasem mam bol taki w odbycie i czesto pojawia mi sie śluz waga mi
spada co to moze byc?
Gość  - cytologia   |2008-08-16 10:10:05
nie moge zrobic cytologii poniewaz ciagle pojawia mi sie wydzielina i od samego
poczatku gdy zaczełam miesiaczkowac to po okresie musialam nosic wkładki az do
okresu i to jest meczace bo 7dni mam okres a reszte to musze wkladek uzywac bo
mam upławy..obawiam sie wlasnie zebym nie miala zadnej wiekszej choroby..lekarz
powiedzial ze to normalne ze jednej kobiecie mniej leci wydzielina drugiej
mocniej i czesciej... a cytologie zrobic bede mogla jak najpierw pochodze po
lekarzach i sie wkoncu dowiem co sie dzieje martwie sie i boje..... bo nie kazda
kobieta ma takie upławy.....
Gość  - ból jajników   |2008-07-14 06:41:29
prosze o pomoc mój email [email protected]
od 2 tygodni spóznia mi
się okres,robiłam sobie test ciążowy,wyszło że nie jestem w
ciąży,brałam leki na grzybice pochwy,i różne inne,łacznie chyba z 4
opakowania lekarstw i żadne mi nie pomogły,byłam u 3 ginekologów każy
stwierdził co innego,a ten otsatni u którego byłam to aż był zdziwiony że
lekarze mogli mi takie lekarstwa przepisywać ;/ co robić? pomocy bo już nei
wytrzymuje z tym bólem jajników ;/
Gość  - dziwne pieczenie   |2008-06-29 13:04:07
od nie dawna pojawiło się u mnie pieczenie przy wejściu do pochwy,występuje
ono przy oddawaniu moczu. co to może oznaczać? prosze o odpowiedź
Gość  - Przerost śluzówki macicy   |2008-06-27 12:43:56
Chciałabym coś więcej wiedzieć o przeroscie śluzówki macicy.Mam 55 lat i
nie mam juz okresu. Biorę hormony. Lekarz stwierdzil przerost 7mm i mam
zgłosić sie na badanie histopatologiczne.Czy jest tu duze zagrożenie ?
magda  - brak miesiączki   |2008-05-08 17:46:27
witam...no ja mam taki problem ze miesiaczka spóznia mi się juz pomad
2miesiace...robiłam testy w ciązy wychodzi ze nie jestem...ale odstawiłam
ponad 2 miesiace temu tabletki antykoncepcyne...no i jestem zagranicą w innym
klimacie czy to może być tym wszystkim spowodowane opóżnienie????
Magda  - mam problem   |2008-03-26 04:19:41
Wspolzylam z moim chlopakiem w polowie lutego. Uzylismy jako zabespieczenia
jedynie prezerwatywy. Dwa dni pozniej dostalam planowo okres, ktory trwal jak
zwykle ok tygodnia. W tym czasie zaczelam brac pierwszy raz Harmonet . Po
tygodniu zachorowalam na grype i musialam brac antybiotyki. Po 25 dniach od
rozpoczecia zarzywania Harmonetu wystapila miesiaczka, ktora trwala jedynie 2
dni, ale byla obfita. Kilka dni przed okresem wspolzylam i wtrakcie wystapilo
krwawienie, ktore ustalo po jednym dniu.Czy antybiotyki mogly oslabic dzialanie
pigulki?Pomimo podwojnego zabezpieczenia obawiam sie , ze moge byc w ciazy. Czy
moge wykonac test ciazowy jezeli do planowanej miesiaczki zostaly mi dwa
tygodnie?Prosze o odpowiedz.
Gość  - przerost macicy   |2008-02-29 08:55:40
chciałabym się dowiedzieć co to jest przerost macicy? jak to sie leczy?
Gość  - nie wiem co mi jest   |2008-01-10 07:18:04
mom ostatni bóle w prawym boku i kłuje mnie w odbycie nie wiem co mi jest jak
rano wstaje siku to bolą mnie plecy i mnie piecze jak siusiam lekarz też się
zastanawia i nie może dojśc od czego to jest bardzo mi to dokucza.
Gość   |2007-12-03 11:03:18
To straszne. Te wszytskie wypowiedzi i te pytania...
wybaczcie , ale nie
rozumiem jak kobieta moze na jakims forum , stronie zadawac pytania czy
jest w ciazy .. lub podobne..

do lekarza Trzeba chodzic..! bo internetowo
nie da sie zbadac czlowieka...
Gość  -  bol krzyza   |2007-11-22 07:56:38
Od kilku dni bardzo bola mnie plecy wokolicy krzyza tuz nad posladkami mam
takze nie wielkie brazowe plamienia moja miesiaczka skonczyla sie piec dni
temu .Chcialabym sie dowiedziec czy so to objawy jakiajs choroby i czy musze isc
do ginakologa
Anonimowy  - re: brązwe plamienie zamiast miesiączki   |2010-01-16 10:03:53
Gość napisał:
moja miesiaczka spoznla sie 5 dni, zamiast niej mam brazowe plaienia,
jakgdyby wyschnieta krew.Niewiem czy to ciąża, czy oznaki
jakiejs choroby.
Krystyna  - przerost sluzowki macicy   |2007-11-04 10:51:32
Po usunieciu polipa endometrialnego stwierdzono u mnie przerost sluzowki
macicy.Zalecono mi zastrzyki Depo-Provera 1 ml co tydzien przez 12 tygodni.Mam
nadczynnosc tarczycy,leczac ja Thyrozolem 5mg dziennie i nerwice na ktora biore
Rexetin 20 mg.Slyszalam ze zastrzyki te bardzo niszcza zdrowie.Mam 50 lat.Czy
powinnam zdecydowac sie na wziecie tych zastrzykow ,czy lepiej w mojej sytuacji
zdrowotnej pojsc na zabieg usuniecia macicy?Prosze o odpowiedz za ktora beda
bardzo wdzieczna. ]
basia  - hormony   |2007-10-19 14:29:47
czy to prawda ,ze po 30 kobiety bardziej odczuwaja zsaleństwo swoich chormonów
między jedną miesiączką a drugą?są to bóle podbrzusza,jakieś małe bóle
w piersiach czy nawet jakieś ukłucia w piersiach?prosze o szybką odpowiedz.
Gość  - silne krwawienia   |2007-09-30 06:11:39
ostatnio mam bardzo silne krwawienia nigdy wcześniej tak nie mialam jestem
bardzo osłabiona i obniża mi się pozim hemoglobiny czy to mogą być
mięśniaki i jakie badania powinnam zrobić
Beata  - Krwawienia miedzymiesiaczkowe   |2007-09-28 03:56:22
igh
Bardzo sie niepokoje... jakis czas temu mialam tylko smugi krwi w
uplawach podczas owulacji..przez okres 2-3 miesiecy , pozniej wszystko wrocilo
do normy.
Ostatnio jednak objawy powrocily i mam krwawienia juz od miesiaczki
do miesiaczki.. czuje bol po prawej stronie brzucha .. i lekkie pieczenie... nie
wiem co to jest ..Prosze o odpowiedz.
Gość  - dziwna wydzielina   |2007-08-21 01:01:20
pod koniec lipca spodziewalam sie miesiaczki lecz za miast krwi wydobyla sie ze
mnie jakas dziwna wydzielina trwala ona 4 dni a byly to duze brazowe platy krwi
tak mysle ze to byla krew.nastepnie po tygodniu spozylam lek luteina 50 na
wywolanie miesiaczki dostalam ja i trwala ona 8 dni skaczyla mi sie 2 tydodnie
temu i w ta niedziele znowu wydobywa sie ze mnie ta wydzielina tych brazowych
platow.Czy to mozliwe ze jestem w ciazy?prosze o odpowiedz
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:
UBBCode:
       
 
 
 
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.
Powered by !JoomlaComment 3.26

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Poprawiony: czwartek, 25 stycznia 2007 14:40
 
 Dziki Mietek
Proszę o komentarze i wpisywanie kodu antyspamowego.
Pozdrawiam Mitch
Kto jest Online
Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 
Statystyka
Użytkowników : 24
Artykułów : 284
Zakładki : 83
Odsłon : 934003