header image
Czy masz problemy z hormonami
Ocena użytkowników: / 116
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 sierpnia 2006 23:31

Twój wygląd może zdradzić, czy masz problemy z hormonami

 

Zaczęłaś systematycznie przybierać na wadze, choć jesz tyle samo, co kiedyś? Albo wręcz przeciwnie: chudniesz, chociaż niczego sobie nie odmawiasz? A może cera, do tej pory idealna, zaczęła sprawiać kłopoty lub nad górną wargą pojawił się wąsik? Warto sprawdzić, czy poziom niektórych twoich hormonów nie jest za niski, a innych - zbyt wysoki.


Do tej pory naukowcom udało się rozszyfrować budowę i poznać funkcje ponad stu hormonów. Produkowane są one w gruczołach dokrewnych, z których przenikają do krwi. Wraz z nią docierają do wszystkich zakamarków naszego ciała, by pobudzać komórki do intensywnej pracy. Stąd właśnie pochodzi ich nazwa. Po grecku bowiem "hormao" oznacza "napędzać", "pobudzać". Jeżeli nic nie zakłóca wydzielania hormonów, organizm funkcjonuje bez zarzutu. Gdy jednak niektórych z nich jest za dużo lub zbyt mało, zaczynają się kłopoty ze zdrowiem. A wszystko dlatego, że zaburzona została hormonalna równowaga organizmu.

 Na wahania poziomu hormonów zwykle pierwsza reaguje skóra. Zaczynają się wtedy problemy z cerą i włosami. Zmieniają się też sylwetka i waga ciała. Często te objawy występują równocześnie, np. kłopotom z cerą lub nadmiernym owłosieniem towarzyszy nadwaga lub chudnięcie.

Zdarza się jednak, że zmiany są nieznaczne, np. na twarzy pojawiają się krostki lub szybciej przetłuszczają włosy. Wtedy zazwyczaj sięgamy po kosmetyki i nawet nie myślimy, by iść z tym do lekarza. Tymczasem mogą to być oznaki, że nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

Dlatego warto bacznie obserwować swoje ciało. Tylko wtedy będziemy mogły szybko zareagować na pozornie błahe sygnały. Jeśli rozpoznamy któryś z nich, nie zwlekajmy z wizytą u internisty, ginekologa lub endokrynologa. Jedynie lekarz może ocenić, czy rzeczywiście wymagamy pomocy, i skierować na odpowiednie badania.

 

Gdy skóra woła o pomoc

 To właśnie na skórze najszybciej dostrzesz, że hormony nie "pracują" tak, jak powinny.

 Trądzik i łojotok. Są to znane większości z nas problemy okresu dojrzewania. Z reguły mijają, gdy burzę hormonalną mamy już za sobą. Bywa jednak, że u kobiet po 30. czy 40. roku życia cera zaczyna się przetłuszczać, a na twarzy pojawiają się wypryski. To pierwszy sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Już wtedy powinnyśmy wybrać się do lekarza, bo gdy zmiany rozszerzą się na plecy lub klatkę piersiową, trudniej będzie się z nimi uporać. Za "późny" trądzik i łojotok odpowiada zwykle nadmiar testosteronu (to męski hormon, ale w niewielkich ilościach jest niezbędny też kobietom). Zdarza się, że testosteron jest w normie. Wtedy przyczyna problemów ze skórą tkwi w niedoborze estrogenów.

Przesuszona skóra. Może to być sygnał, że w organizmie jest za mało progesteronu (estrogeny są w normie) lub estrogeny są w nadmiarze, progesteron zaś w normie. Skóra na całym ciele staje się wtedy cienka i wysuszona. Wokół ust i nosa pojawiają się zaczerwienienia z wypryskami, tzw. trądzik różowaty.

Przebarwienia i plamy na skórze. Jeśli na twarzy i ciele występują białe plamy, które nie znikają nawet po opalaniu, to informacja, że jajniki lub przysadka mózgowa przestały funkcjonować prawidłowo. Z kolei, gdy karnacja ulega zmianie na ciemniejszą, a w zgięciach łokci i nadgarstków pojawiają się wyraźne brązowe przebarwienia, możemy podejrzewać niedoczynność kory nadnerczy.

Wzmożone pocenie się. Z reguły świadczy o nadmiarze hormonów tarczycy - jest jednym z pierwszych objawów jej nadczynności (częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn). Skóra jest wtedy nie tylko stale wilgotna, ale także zaczerwieniona i gorąca, zwłaszcza na twarzy i szyi.

Chłodna i blada skóra. Gdy "ospała" tarczyca produkuje zbyt mało hormonów, mówimy o jej niedoczynności. Skóra jest wtedy chłodna i blada, staje się też coraz cieńsza i pojawiają się na niej rozstępy. Na łokciach zaś wygląda, jak pomarszczona i zabarwiona na ciemno (to tzw. efekt brudnych łokci). Twarz zaś jest nabrzmiała i opuchnięta, a paznokcie łamią się oraz tracą naturalny kolor i połysk.

Nadmierne owłosienie. Przed  tym problemem stają przede wszystkim te panie, u których nadnercza i jajniki produkują zbyt dużo testosteronu. Włosów przybywa wówczas na nogach i rękach, więc często trudno nadążyć z ich depilowaniem. Czasami zaczynają one rosnąć również na brodzie, klatce piersiowej, a nawet brzuchu czy piersiach, czyli w tych miejscach, w których zazwyczaj owłosieni są mężczyźni.

Wypadanie włosów. Łysienie może mieć związek z hormonami produkowanymi przez tarczycę. Przy jej niedoczynności włosy nie tylko stają się kruche, łatwo się łamią i rozdwajają na końcach, ale też wypadają garściami. Jeśli zaś winne są hormony wytwarzane przez jajniki i nadnercza, dochodzi do łysienia typu męskiego - czupryna w okolicy ciemieniowej się przerzedza, a nad czołem tworzą się zakola. Zwykle też włosy nadmiernie się przetłuszczają.

Figura prawdę ci powie

 Czasami bywa tak, że choć odżywiamy się normalnie i nie stosujemy żadnych diet odchudzających, zaczynamy tracić na wadze. Zdarza się też, że choć nasza dieta nie uległa zmianie, szybko przybywa nam kilogramów. Pamiętajmy jednak, że każda nieuzasadniona zmiana ciężaru ciała powinna zwiększyć naszą czujność. Może oznaczać bowiem, że funkcjonowanie tarczycy, jajników lub nadnerczy zostało zakłócone.

 Szybkie przybieranie na wadze. To jeden z objawów niedoczynności tarczycy. Kiedy zaczyna brakować wytwarzanych przez nią hormonów, nie tylko tyjemy (zwalnia się tempo przemiany materii), lecz także stale jest nam zimno, mamy obniżony nastrój i łatwo się męczymy.

Niekiedy za skłonność do tycia odpowiada nadmiar hormonów produkowanych przez nadnercza. Wtedy tkanka tłuszczowa nie przyrasta równomiernie na całym ciele, tylko odkłada się na karku i tułowiu - głównie brzuchu, biodrach i pośladkach. Nasza sylwetka zaczyna przypominać piłkę osadzoną na cienkich nóżkach.

Przybieranie na wadze jest także problemem pań, które cierpią na zespół policystycznych jajników ("usiane" są one mikrotorbielami). Wtedy występuje też przewlekły brak jajeczkowania. Może się również utrzymywać podwyższony poziom glukozy we krwi. To wszystko powoduje zakłócenia wydzielania hormonów przez jajniki. W efekcie "zyskujemy" dodatkowe kilogramy.

Gwałtowne chudnięcie. Duży spadek wagi w krótkim czasie może świadczyć o nadczynności tarczycy. Gdy jej hormonów mamy w nadmiarze, tempo przemiany materii ulega bowiem przyspieszeniu. Ponadto trudno nam zapanować nad emocjami, pojawia się drżenie rąk i mamy kłopoty ze snem oraz problemy z sercem. Często też podwyższona jest temperatura ciała.

Zmiany w proporcjach ciała. Gdy nasza sylwetka z kobiecej staje się coraz bardziej męska, możemy podejrzewać, że jajniki lub nadnercza (albo oba te gruczoły jednocześnie) produkują nadmierne ilości testosteronu. Barki są wtedy szersze niż biodra, mięśnie zaś nabierają masy i stają się bardziej wytrzymałe. I chociaż nie gimnastykujemy się intensywnie ani nie wyciskamy siódmych potów w siłowni, zaczynamy wyglądać jak prawdziwe kulturystki.

Hormony pod lupą

 Aby oznaczyć poziom hormonów, najczęściej bada się krew. Z reguły nie trzeba się do tego specjalnie przygotowywać. Czasami wystarczy przyjść na jej pobranie na czczo i o określonej porze dnia. Decyzję o tym, jakie badania musimy wykonać, podejmuje lekarz i to on powinien ocenić wyniki (laboratoria podają je w różnych jednostkach). Zwykle jednocześnie określa się poziom kilku, zależnych od siebie, hormonów (zmiana poziomu jednego może powodować wahania poziomu innego). Najczęściej bada się hormony wydzielane przez:

 
 przysadkę mózgową - są to: folitropina (FSH) i lutropina (LH), które sterują pracą jajników; tyreotropina (TSH), wpływająca na tarczycę; kortykotropina (ACTH), działająca na nadnercza; prolaktyna (PRL), pobudzająca m.in. jajniki i nadnercza

- tarczycę - trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4)

- nadnercza - kortyzol, testosteron i dehydroepiandrosteron (DHEA)

- jajniki - estrogeny (głównie jest to estradiol E2), progesteron i testosteron.

 Warto wiedzieć, że gruczołem "zarządzającym" układem hormonalnym jest przysadka mózgowa. To ona wydziela hormony tropowe, które pobudzają do działania jajniki, tarczycę czy nadnercza. Często to właśnie nadmiar lub niedobór jakiegoś hormonu tropowego sprawia, że gruczoły te nie funkcjonują prawidłowo. Przykładowo: by rozpoznać nadczynność lub nie-doczynność tarczycy, musimy określić nie tylko poziom hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny (wytwarzanych przez tarczycę), ale także zawartość tyreotropiny we krwi. W ten sposób możemy sprawdzić, czy przysadka mózgowa dostatecznie zaopatruje  tarczycę w TSH. Trudniej jest ocenić poziom estrogenów czy progesteronu - ich stężenie zmienia się w cyklu. Krew do analizy pobiera się wtedy w wyznaczonym przez ginekologa terminie. Czasami wystarczy tylko jedno badanie przed miesiączką, ale bywa, że konieczne jest też określenie hormonów w każdej fazie cyklu - zwykle w 7., 14. oraz 21. dniu.

 Nasz ekspert radzi

dr n. med. Krzysztof Dynowski

ginekolog endokrynolog, Centrum Medyczne LIM

Układ hormonalny przypomina sieć naczyń połączonych, w której nieprawidłowe funkcjonowanie jednego gruczołu prędzej czy później będzie rzutowało na pracę innych. Przykładem takich powiązań jest tarczyca. Jej nieleczona niedoczynność może zaburzać pracę jajników. Dlatego, widząc pacjentkę po raz pierwszy, przeprowadzam z nią dokładny wywiad. Pytam również o to, czy przez ostatnie pół roku coś zmieniło się w jej wyglądzie. Jeżeli miała kłopoty z utrzymaniem wagi, wypadają jej włosy lub pojawiły się zmiany na skórze, co zazwyczaj sygnalizuje hormonalne rozchwianie, odpowiednio do sytuacji dobieram strategię leczenia. Ważne jest także to, że każda hormonalna antykoncepcja - zarówno pigułki, jak i plastry czy wkładka wewnątrzmaciczna - może zakłócać sygnały wysyłane przez jajniki (inne gruczoły dokrewne funkcjonują wtedy bez zmian). Nazwa się to maskowaniem zaburzeń. Trzeba o tym pamiętać, badając poziom hormonów.

 Leczenie zaburzeń hormonalnych powinno odbywać się pod opieką doświadczonego endokrynologa lub ginekologa endokrynologa. Aby poziom hormonów wrócił do normy, czasem wystarczy krótka kuracja, bywa jednak, że na efekty trzeba poczekać nawet kilka lat.

Terapia najczęściej polega na podawaniu hormonów (zawsze zaczyna się od najmniejszych, ale już skutecznych dawek) lub innych leków.  W wielu przypadkach dobre wyniki daje też odpowiednio dobrana pigułka antykoncepcyjna, która szybko poprawia stan skóry i samopoczucie. Pamiętajmy jednak, że lekarz nie musi od razu zlecać przyjmowania hormonów. Czasami wystarczy tylko niewielka zmiana diety czy stylu życia, by układ hormonalny zaczął prawidłowo funkcjonować.

onet.pl
Komentarze
Dodaj nowy Szukaj
fresa   |2010-04-14 12:09:45
a i jeszcze dodam włosy myje rano a wieczorem są tłuste...nie mówiąc nawet
jakie są na następny dzień...
fresa   |2010-04-14 12:05:19
hej! mam 18 lat i co dwa ,trzy miesiące wypadają mi włosy (bardzo), w
ostatnich miesiącach mam okropne wypryski na twarzy ,plecach i
dekoldzie(podskórne, duże i małe krostki), w tym miesiącu miałam 2 razy
okres i nie wiem czy to ma związek z tym ale ciągle chce mi się ryczec i nie
mam na nic ochoty a i dużo ostatnio przytyłam. wiecie gdzie mam się skierowac
i czy wgl mam gdzieś isc... nie wiem co mam zrobic...
kasia  - jestem zadaowolona!   |2010-03-22 04:53:34

dobrze ze znalazłam tą stronę!
za pare miesiecy udam sie do gineologa
Anonimowy   |2010-02-01 11:32:09
Anonimowy   |2010-03-06 12:19:51
udaj się do lekarza najlepiej endokrynologa niezbęde tu będzie badanie
hormonów takie rzeczy trzeba leczy nie można tego lekaceważyć
lolo  - O nie   |2010-01-30 14:50:53
Mam 12 lat i mam straszne owłosienie wąsik,na Brzuchu itd. co mam
robić?straszne
Justyś  - tego właśnie szukałam   |2010-01-29 06:11:49
Od kilku lat nie moge zapanowac nad swoim nadmiernym owlosieniem na twarzy a po
ciazy nie moge pozbyc sie nadwagi a wrecz przeciwnie moja waga wciaz idzie w
gore wbrew mojej diecie....zalamuje mnie moj wyglad,jednak ta stronka oswiecila
mnie i dala promyk nadziei na to ze w koncu pozbede sie swoich problemow ktore
tak mnie drecza
Justyś  - tego właśnie szukałam   |2010-01-29 06:05:41
Super jest ta stronka,tutaj znalazlam odpowiedzi na meczace mnie
dolegliwosci...teraz wiem do jakiego lekarza sie udac i o jakie badania poprosic
mysweetmisery  - co ze mną szwankuje?   |2010-01-25 16:42:12
Witajcie

alleluja, że znalazłam tą stronkę. Odpowiedziało mi to na
wiele nurtujących mnie pytań.

Moje problemy zaczęły się kiedy miałam 17
lat (na dzień dzisiejszy mam 21). Co było pierwsze ? hmm, nie pamiętam
dokładnie ale chyba cellulitis na pośladkach (choć pływałam i zdrowo się
odżywiałam) oraz trądzik (co akurat tłumaczyłam trądzikiem młodzieńczym-
co też dermatolodzy nie wyprowadzali mnie z błędu). Choć leczyłam się u
wielu dermatologów, choć użyłam wielu antybiotyków nie mijało. Kolejne to
chyba paznokcie, które się wciąż łamały...a i uporczywe nadżerki, które
pojawiały się znikąd ( w ciągu roku potrafiłam mieć parę wypalanek) ...
Kiedy miałam już lat 20 zaczęły mi tragicznie wypadać włosy i robić się
zakola. Zaczęły i się zmniejszać piersi (szok- bo tak same z siebie !!). I 5
miesięcy temu pojawił mi się guzek w piersi.... został wycięty 2 mies...
izu2010  - re:   |2010-01-25 15:03:11
Ania z trądzikiem napisał:
Genialnie opisane działanie hormonów i ich przełożenie na nasz
wygląd.
Ja mam 32 lata i od ponad 2 lat borykam się z problemami
skórnymi, 
pt. trądzik na twarzy+ krostki na plecach i na dekolcie
(tu mniej), łojotokowa skóra i szybko przetłuszczające się włosy.
Wczesniej dochodziła jeszcze nadmierna potliwość, ale po jakimś
czasie, ustąpiła. Żaden, absolutnie ŻADEN dermatolog nie zlecił mi
zbadania poziomu hormonów w organiźmie, tylko
przepisywali antybiotyki, gdzie po 3ech miesiącach kuracji
i gładkiej buzi, wszystko wracało do stanu PRZED :-/ Dopiero
niedawno sama wpadłam na pomysł, by zbadać hormony. Okazało się, że
bardzo mam podwyższone DHEA i zaniżony estradiol, wszystkie inne w
normie. (muszę jeszcze tylko wykonać androstendion, kortyzol, 17OHP,
ACTH)
Wybieram się ...
Izviestia  - nietypowe krwawienie   |2009-12-06 10:38:39
mam problem. Stosowałam przez rok antykoncepcję doustną, 2 miesiące temu
odstawiłam tabletki. Borykam sie teraz z trądzikiem, ale nie trylko W
ubiegłym miesiącu miałam dwa razy okres, tydzień po drugim mam krwawienie i
bardzo się martwię czy chodzi o zaburzenia hormonalne czy to coś więcej. To
krwawienie raczej nie jest okresem, bo upłynał tydzień od nastepnego.
Wybieram się jak najszybciej do ginekologa,ale póki co, martwię się.mam 22
lata
Anonimowy   |2009-09-13 11:44:26
Osłabiona  - o rety   |2009-06-28 12:58:17
Niektore posty mnie tu naprawde oslabiaja - jak nie ma efektow dziewczyno jedna
z druga,alebo masz podejrzenie,ze lekarz,to debil, to idz do 2 lub3 innych,
czytak,mysl,dowiaduj sie a nie siedz i nie zalamuj rak. Dmuchaj na zimne.
Oslabiaja mnie tez ci,ktorzy sie na forach internetowych pytają co trzeba badac
- a lekarz byl niemowa czy w ogole do zadnego nie poszlas? Jak tylko zaczynaja
sie jakiekolwiek odchyly od normy to sie biegnie do lekarza. A hormony sa
zajeboscie wazne - tak,idzie sie z tym do leakarza.
Gośćpaula  - Kilka Rad   |2009-06-02 01:08:44
dziewczyny nie zalamujcie sie bo nie jestescie same, nawet nie wiecie ile kobiet
stara sobie poradzic z tymi samymi problemami. ja niestety jestem jedna z nich,
od kilku lat staram sobie poradzic z nadmiernym owlosieniem na ciele i niestety
okropym tradzikiem, ale po kilku latach poszukiwan i testowania przeroanych
kosmetykow i tabletek znalazlam kilka i to naprawde dobrych. Jezeli chodzi o
nadmierne owlosienie to wiekszosc wloskow usowam za pomoca plastrow
woskowych(boli jak ja.... ale daje dlugotrwale efekty), ale na przyklad wlosy na
rekach, dekolcie czy brzuchu rozjasniam za pomoca kremow rozjasniajacych co
rowniez daje dlugotrwale efekty i wloskow praktycznie nie widac. jezeli chodzi o
tradzik to musicie uzywac takich kosmetykow ktore nawilza wasza skore ale nie
natluszcza jej zarazem. Od dluzszego czasu uzywam kosmetykow firmy Dermalogica,
ktore naprawde bardzo mi pomogly i zawieraja zero tluszczu a przy czym swietnie
Gość  - hormony   |2009-05-08 00:18:18
Dzieki , bardzo sie przydalo.Pozdrawiam Madzia
Nika  - Mam ogromny problem   |2009-04-08 12:46:12
a mianowicie: Skóra głowy ciągle mokra, rano myję głowę po południu już
są tłuste, cera (koszmar) ciągle coś mi się robi jakieś podskórniaki
bardzo głębokie swędzące- w szczególności na brodzie i podbródku, waga
rośnie mi po 2 kilo w miesiącu, chociaż w tym miesiący w ciągu dwóch
tygodni przybrałam na wadze już 2 kilo.
Co jest ciekawsze zrobiłam
wszystkie badania hormonalne we wszystkich trzech cyklach są skaczące ale w
normie i płuciowe i tarczycy, nie robiłam tylko nadnerczy. Nie wiem co się
dzieje, moja doktor myślała że to tarczyca ;ub duże zahwianie hormonalne bo
nie mam owulacji ale badania wyszły w normie! Co Ja mam robić???????
asiekkkk  - lekarze to nieuki   |2010-01-01 12:04:40
Dziewczyny lekarze to nieuki. Nie ma dobrych specjalistów a specjalistom nie
mozna wierzyć. Endoktynologów nie ma a ci którzy pozostali to w głowie im
się poprzewracało. Dziewczyny nie przejmujcie się tylko same zróbcie sobie
kompleks wszystkich badań, bo i tak za wszelkie badania płacicie a nie NFZ-
skierowania nie potrzebujecie. Najlepiej wybrać się na czczo do labolatorium
na klinice obok poradni endokrynologicznej, nie będzie kompleks kosztował
setki złotych ale 100-120 zł bo jest to labolatorium kliniczne. Robicie
wszystko od A-Z w odpowiednich dniach cyklu (najczęściej 3-7 dc) i wiecie o co
chodzi bo na kwitkach są podane normy. Z wynikami + miesiączkami szukamy
specjalisty. Inna metoda- szukamy specjalisty z wyzszej półki mający etat na
klinice, płacimy mu za wizytę sporo ale on nas kładzie na oddział na 3 dni i
za friko.... robi wszystkie badania. Obie metody mało zjadają pieniędzy,
cz...
Gość  - problem hormonalny   |2009-04-04 10:44:57
Witam, mam problem- mianowicie od ok.2 lat co 3-4 miesiące wypadają mi włosy,
po czym przez ok.3 mies. mam spokój, włosy trochę odrastają i znowu
strasznie wypadają. Ponad to ostatnio zaczelam miec spore problemy z cera, duzo
zaskórnikow i wypryskow. Ok. 2,5 roku temu przerwalam branie tabletek
antykoncepcyjnych po roku kuracji, poniewaz zaczelam sie zle czuc. Jako
nastolatka z powodu duzej utraty wagi nie mialam okresu przez 1,5 roku. teraz
mam ale nieregularny, co 30-45 dni. jakis czas temu badałam hormony i
testosteron mialam w normie, lekarze mowia ze to moze od stresu.... ale jak dla
mnie to przyczyna musi byc gdzie indziej. zawsze mialam problemy z hormonami,
podejrzewam ze teraz tez sa one przyczyna moich dolegliwosci. nie wiem ktore
najlepiej sprawdzic hormony by dowiedziec sie co mi jest, boje sie tez isc do
lekarzy i zaczac brac mocne hormony zeby nie rozregulowali mnie zupelnie... czy
ktos zna moze jaki...
asiekkkk   |2010-01-01 12:15:41
Zbadaj poziom androstendionu, testosteronu (3-7 dc) ale najprawdopodobnie może
chodzić o prolaktynę (zrób test w dowolnym dniu po zazyciu metoclopramidu).
Bo kochana za długie miesiączki odpowiada prolaktyna, za jej zanik też!
Prolaktyna podnosi się gdy zażywasz tabletki anty (nie każdy może brać
tabletki antykoncepcyjne!!!!!)
Warto tez byłoby przebadać na
insulinoodporność (zaburzenia miesiączkowania).
SUMUJĄC; testosteron,
androstendion, prolaktyna, insulinoodporność. AHA- zaburzenia miesiączkowania
mogą być powodowane przez tarczyce. NA tym się nie znam!
Gość   |2009-03-20 02:31:34
powiem tak mam dobrego lekarza. ginekolog endrokrynolog. Ludwik Grzeniewski sie
nazywa. Pomogl mi keidys z hormonami i chodze do niego od 10 lat. nie jest tani
ale na prawde zna sie na rzeczy. Swoja droga sama mam problem.. wypadaja mi
wlosy z cebulkami... od miesiaca mam 1/3 wlosow!! umyje je i nastepnego dnia
wygladaja jak bym nie myla tydzien. podejrzewam hormony i jestem zalamana... co
o tym sadzicie?
m  - To chyba ten lekarz nie jest taki dobry   |2009-09-01 03:13:08
skoro chodzisz do niego juz 10 lat i nadal ci nie pomogl.
Gość   |2009-02-24 07:22:03
TEŻ MAM TAKIE PROBLEMY PCO OWŁOSIENIE ITD ALE PO 3 LATACH STARAŃ ZASZŁAM W
UPRAGNIONĄ CIĄŻĘ MOJA NIKOLKA MA 2 LATKA . NIESTETY PROBLEMY SIĘ UTRZYMUJĄ
A TERAZ JESZCZE KRWAWIĄCA NADZERKA I TORDIEL NA JAJNIKU 25MM/ 30 MM O 2 CIĄŻY
MUSZE NARAZIE ZAPOMNIEĆ . ALE TRZYMAM SIE JAKOŚ SIŁE DAJE MI TO ŻE JEDNAK
ZASZŁAM W CIĄŻĘ I NIE MIAŁAM PROBLANÓW Z JEJ UTRZYMANIEM WIĘC MOŻE TERAZ
TEŻ MI SIĘ UDA . NIE PODDAWAJCIE SIĘ DZIEWCZYNY BEDZIE DOBRZE MUSI BYĆ
DOBRZE
Gość   |2009-02-20 13:17:10
Mam dość. Chce mi się płakać. Lekarze to debile. Od roku leczę się u
enokrynologa, i łykania tabletek bromergon. A okresu jak nie miałam od roku
tak nie mam. Przytyłam 15 kg. Nir mogę już na siebie patrzeć. Pomocy.
Ratunku,
olka  - MACA   |2010-01-18 21:09:52
MACA powinna pomoc to roslina ktora rosnie w Peru pomaga uregulowac miesiaczke
oraz reguluje gospodarke hormonalna. Maca mozna kupic w USA bez problemu z
pewnoscia w Europie tez.
Polecam link
www.macamagic.com

Powodzenia i glowa do
gory
iza  - do Joanny   |2009-02-06 14:50:16
rowniez mam bardzo wysoki kortyzol, a co za tym idzie podejrzenie zespolu
cushinga, za tydzien bede miala zobinoa probe dexametanazonem .
post zostal
napisany dosc dawno wiec powinnas tez miec taka probe zrobiona, jesli nie zrob
ja czym predzej.
zycze wszystkim powrotu do zdrowia
Gość  - a teraz odpowiedzi na nasze pytania   |2009-01-26 11:27:17
teraz zapraszamy ginekologa endokrynologa do odwiedzenia tej strony i
odpowiedzenie na wszystkie pytania
[email protected]  - mam takie pytanie (:   |2008-12-21 13:23:58
moja matka mowi ze prawdopodobnie mam problemy z hormonami i ze to widac czy
powinnam isc z tym do lekarza ? i co robic z tym? troche dziwne.
Gość  - PYTANIE   |2008-12-10 15:01:26
mam bardzo wysoki kortyzol badania miałam robione o 8 rano i 18 i jest on
podwyzszony dwu krotnie od maksymalnej normy. mam pytanie czy to coś bardzo
złego i czy torbiel na nerce może mieć coś z tym wspolnego? prosze o szybką
odpowiedz
Joanna  - Tabletki na prostate lecza tradzik?   |2008-10-23 03:47:43
Witam przeczytałam gdzies ze tabletki ziolowe na prostate zawieraja sitosterole
i obnizaja poziom testosteronu ktory powoduje tradzik.Prosze powiedzcie mi czy
ktos z was ma z nimi jakies doswiadczenie.Nazywaja sie Poldanen :?
Gość  - wysokie stężenie estogenu   |2008-10-16 12:15:03
witam Ja brałam antykoncepcje przez 2 lata i w trakcie brania między 1i pół
roku a dwóch zaczęły sie dziać ze mną straszne rzeczy wiec odrzuciłam je.
Minął już rok jak je nie biorę i mam poważne zaburzenie w organizmie jeśli
chodzi o hormony. Na twarzy dostałam trądziku różowatego który później
zeszedł i przekształcił sie w alergie na kosmetyki po czym to minęło i
zaczęłam mieć strasznie sucha skórę i bardzo czerwoną z rozszerzonymi
naczynkami, przy okazji zrobiłam sie strasznie nerwowa i dostałam nerwicy
wegetatywnej potocznie mówiąc miałam problemy z układem krążenia , nagle
po tym okazało sie ze mam IBS tzn zespół nadwrażliwości jelita grubego
wywołanym przez nerwy i stres, obecnie leczę sie na to ale zbytnio mi to nie
pomoże do póki nie z kontaktuje sie z lekarzem neurologiem ale pierwszym moim
ruchem powinno być wypranie sie do endokrynologa ponieważ wszystko to
wywo...
Ania z trądzikiem   |2008-10-14 15:50:36
Aha, ja oczywiście prywatnie poszłam do kliniki i zrobiłam badania
hormonalne, ponieważ z mężem staramy się o dziecko. Dopiero szerzej, przy
okazji interpretacji wyników, dowiedziałam się, że hormony mają ogromny
wpływ na skórę (z którą, jak już pisałam, mam duże problemy) Bardzo
chciałabym pozbyć się tych wszystkich wyprysków, bo one wprawiają mnie w
depresję, ale z drugiej str. boję się, żeby gin.-endokrynolog nie wystawił
mi recepty na jakieś silne antybiotyki na obniżenie zawyżonych hormonów,
ponieważ wtedy musiałabym odłożyć 'staranka' na jakiś czas, a ja dziecka
pragnę teraz najbardziej na świecie ;-)
Ania z trądzikiem   |2008-10-14 15:30:34
Genialnie opisane działanie hormonów i ich przełożenie na nasz wygląd.
Ja
mam 32 lata i od ponad 2 lat borykam się z problemami skórnymi,
pt. trądzik
na twarzy+ krostki na plecach i na dekolcie (tu mniej), łojotokowa skóra i
szybko przetłuszczające się włosy. Wczesniej dochodziła jeszcze nadmierna
potliwość, ale po jakimś czasie, ustąpiła. Żaden, absolutnie ŻADEN
dermatolog nie zlecił mi zbadania poziomu hormonów w organiźmie, tylko
przepisywali antybiotyki, gdzie po 3ech miesiącach kuracji i gładkiej buzi,
wszystko wracało do stanu PRZED :-/ Dopiero niedawno sama wpadłam na pomysł,
by zbadać hormony. Okazało się, że bardzo mam podwyższone DHEA i zaniżony
estradiol, wszystkie inne w normie. (muszę jeszcze tylko wykonać
androstendion, kortyzol, 17OHP, ACTH)
Wybieram się do endokrynologa, by coś
zaradził na te zachwiane proporcje wyżej wspomnianych hormonów. Mam
nadzieję, ż...
manto  - zamiast lekarzy..   |2008-10-02 03:24:50
czytajac wszystkie te wypowiedzi i prowadzac walke z hormonami od jakiegos
czasu,chcialabym dodac cos od siebie.
moj podwyzszony testosteron powoduje
przybieranie na wadze i wypadanie wlosow-od czego wszystko sie zreszta zaczelo-w
okresie dojrzewania wypadlo mi ok 60% wlosow,z czym nikt nie potrafil cokolwiek
zrobic. od ok 12 lat biore pigulki-Diane zrobila cudy w moim zyciu-przestaly
wypadac wlosy(problemow ze skora i owlosieniem w innych miejscach nigdy nie
mialam).po odstawieniu Diany na 6mies nastapil szybki wzrost wagi i okazalo sie
ze testosteron jest ponad norme...
bez pigulek nie funkcjonuje.obecnie planuje
ciaze-zmienilam pigulki na slabsze i problem powrocil.prowadze b.aktywny tryb
zycia ,b.patrze na to,co jem(jestem wegetarianka jedzaca rybyniestety
zrzucenie wagi-jest mozliwe,ale kosztuje 200%wysilku wiecej.
co do cery-zamiast
lekarzy polecam znalezc dobra..kosmetyczke....sprawdzona- z doswiadczenia
wiem,...
www  - do Monii !!!   |2008-09-22 02:52:28
Monia !!! Proszę Cię o kontaknt GG 6226791
Monia  - Lekarze a hormony!   |2008-09-15 08:34:15
Czytam dziewczyny Wasze wypowiedzi i płakać mi się chce, że nie jestem
samotna jeżeli chodzi o te sprawy. Leczę się od 18 lat i nic z tego mam 9
lekarza w tej chwili który też nic nie umie z tym zrobić, chociaż jako
jedyny dał mi nadzieję, schudłam 25 kg w ciągu 3 miesięcy, włosy jakby
odżyły i przestały wypadać a miałam już łyse placki na głowie, wąsik z
nad wargi zaniknął a owłosienie stało się słabsze i pozbyłam się tych
okropnych wyprysków z twarzy, pleców, tułowia, piersi i nagle wszystko
pękło, po 8 miesiącach brania leków zaczęło wszystko na nowo powracać na
dzień dobry 8 kg w ciągu miesiąca, krostka tu krostka tam codzienne mycie
głowy w tej chwili już dwa razy dziennie, w 9 miesiącu brania leków zmienił
mi na inne i wiecie co jest jeszcze gorzej, czuję się jak napompowany balon
ważę już 14 kg więcej i jest mi strasznie ciężko a jem tak jak jadłam
nawet ch...
himka  - wszystko to wiem   |2008-09-06 02:28:22
w zasadzie o wszystkim tym co napisane - wiem. mam problemy z waga, wypadające
włosy, trądzik na twarzy, plecach tyle, ze zaden lekarz nie chce zlecic badan.
dermatolog odsyła do ginekologa, ginekolog do dermatologa a internista nie
widzi wskazan by skierowac do endokrynologa. na prywatne leczenie niestety mnie
nie stac.
Gość  - PARTACTWO W POLSKIM ŚRODOWISKU MEDYCZNYM   |2008-09-03 12:05:46
Mam podwyższony testosteron, przetłuszczającą się skórę twarzy, głowy,
pleców, klatki piersiowej i nadmierne owłosienie na twarzy, plecach,
dekolcie...
Mam tego szczerze dość :cry. Byłam u endokrynologa stwierdził
PCO, ale nie zapisał żadnych, ale to żadnych leków... Ginekolog też nic mi
nie doradza... Czy wszyscy lekarze to PARTACZE?Niech mi ktoś da w końcu adres
do dobrego specjalisty, bo dłużej tego koszmarnego wyglądu nie przeżyję.
Jestem zrozpaczona. Wydałam masę pieniędzy na badania i mam wyniki, ale Ci
durni lekarze jakby nie wiedzieli co z nimi zrobić. Pani endokrynolog
stwierdziła, że to lepiej, że mam podwyższony testosteron, bo to zwiększa
libido i że wszystko ma swoje plusy i minusy i że trzeba będzie coś z tym
zrobić, ale dopiero jak będę się starać o dziecko i że trzeba urodzić
przed 30!Ale ja chce po 30!I chce sobie dokładnie moje macierzyństwo i życie
zapla...
Anonimowy   |2010-01-14 04:09:12
Nie wiem skąd jesteś i czy to aktualne ale mam dobrą poradnię która na
pewno Ci pomoże; sama z niej korzystałam gdyż z powodów hormonalnych miałam
problemy z twarzą straszny trądzik itp.
Gość  - PYTANIE!!!   |2008-08-30 04:34:37
ja też mam pytanie po urodzenia dziecka 3 lata temu zaczełam bardzo
gwałtownie szczuplec apetyt i tryb życia mam praktycznie taki sam jak przed
ciążą, robiłam badania na tarczyce wyszło że wszystko jest ok. a ja nadal
chudne przy wzroście 173cm waże 47 kg przed ciążą średnio ważyłam 60-65
kg. prosze o porade!!!
Gość  - uraz kręgosłupa   |2008-07-29 00:48:36
Ja od czasu gdy przeszłam uraz kręgosłupa szyjnego mam coraz gorszą cerę.
Zawsze miałam niemal idealną, a teraz z dnia nadziej wyglądam coraz gorzej.
Plamy, wypryski, przesuszenie, przetłuszczenie, a na dodatek włosy mi
wypadają. Normalnie straszne. Cieszyłam się że po upadku wstałam i
myslałam że wszystko będzie dobrze, a tu obrywam z drugiej strony. Jakbym
miała mało kompleksów i tylko czekać jak się jeszcze roztyje. Tylko cera i
szczupła sylwetka pozwalały mi się jakoś dowartościować :cry
marlena  - ???   |2008-06-04 06:59:09
Ja ostatnio zaczęłam przybierać na wadze bez powodu- bo odżywiam się tak
samo jak wcześniej a od jakiegoś czasu prowadzę aktywniejszy tryb życia
(więcej sportu). Moje ostanie miesiączki też są dziwne, bo co
pięćdziesiąt parę dni, a jeśli chodzi o owłosienie to jest jakiś koszmar,
już nie nadążam z depilacją a co najgorsze to rosną mi włosy nawet na
piersiach. :? Może ktoś mi powie o co w tym chodzi?
Gość  - A co jeśli jat tak od zawsze?   |2008-05-19 09:56:38
Co jeśli nadmierne owłosienie ciała mam do okresu dojżewania, czyji już
siedem lat? Nie brałam tabletek antykoncepcyjnych, więc czy wtedy to sprawa
tylko genetyczna?
Gość  - wszystkie smutne   |2008-05-07 13:14:03
dziewczyny ja mam wszystko 3 razy wyzszy testosteron, androstendion , cera w
zapłakanym stanie , włosów szkoda gadać w depreche wpadłam .Mam 20 lat
kiedyś miałam powodzenie u chłopaków ,a teraz sama nie moge patrzec na
siebie w lustro
Gość  - tycie   |2008-04-18 10:29:36
witam, mam 25 lat, moja historia jest dluga więc nie będę sie rozpisywać,
moj problem i to bardzo duży to to że gdy w koncu moj organizm zaczął
przejawiac objawy jajeczkowania z czego sie bardzo cieszę, np. temp. ciała jak
przy cyklu owulacyjnym zaczełam strasznie tyć, przytyłam 5 kg w ciagu 1
miesiaca, nie wiem co robic, przechodzilam wczesniej badania i np. moja tarczyca
jest ok,czy ktos cos poradzi?
pozdrawiam
iza20   |2008-03-27 05:05:39
jestem brunetką i niestety mam spore owłosienie.. lekki "wąsik" nad
wargą,uzywam pensety[moja mama tez,wiec pewnie to genetyczne] wlosy na
rekach,jako małolata zaczelam je golić i teraz musze co 3 dni ostatnio
zauwazylam wloski na klatce piersiowej i wokol sutkow,gole je maszynką,ale
boję się,że jest coś ze mną nie tak.. Czy któraś też tak ma?
Gość  - Tycie   |2008-02-08 06:03:29
:roll hm ja np.mialam problemy z jajnikami ale raczej nie tyłam.Chco gdu
bylam aym dzieckiem wzyłam bardzo malo nagle po 1 miesiaczce zaczeła
przybierac na wadze ale wtedy wszyscy mowili ze rosne i takie tam.
Ale nie moge
narzekac bo zawsze i tak bylam w miarejednak dzis juz nie jestem taka tego
pewna.Mam 167 wzrostu w listop.wazyłam jeszcze 57 a w styczniu juz 63
niezienilam diety jem malo cwicze codziennie jestem ciagle w ruchu ale za to
jest mi wiecznie zmino i jestem zla.Prosze mi powiedziec czy dzieki zazywaniu
odpowiednich hormonow moej samopoczucie i waga wroca do nirmy???
Gość  - Problem   |2008-01-04 13:50:46
Witajcie mam pytanie..brałam tabletki anty od 16 listopada skonczyłam 5
grudnia brałam je regularnie zaraz oczywiście nastapiła miesiączka a po niej
miałam male plamienia ale tez ustapily teraz powinnam dostac okres 2 stycznie
robilam teraz test i wyszedl negatywny,martwię sie.. ;( moge być w ciąży
jesli brałam tabletki reguarnie i dostałam miesiaczke.. ;( ?? Prosze pomozcie
mi (a tak na marginesie chłopak sie we mnie spuścił tylko raz) prosze was
odpiszcie
Beata  - krwawienia 4dni przed miesiączką   |2007-12-09 10:30:08
Mam pytanie ,czy takie nietypowe krwawienia, które występują umnie od
niedawna przed miesiączką ,czyli krwawe plamienia mogą być spowodowane
problemami hormonalnymi? Czy są to objawy którymi nie powinnam się
przejmować? Zawsze myslałam ,ze to dotyczy kobiet po 50ce ,a ja mam
36lat.Pozdrawiam .Bea.
sylwia   |2007-11-28 14:43:02
mam 20 lat i od okolo poltorej roku nie mam miesiaczki mam zbyt wusoki poziom
testosteronu z lh jestwszystko w porzadku ale zanim doszlo do zastrzymania
miesiaczki stracilam na wadze przyjmuje hormony ostatni dostalam miesiaczki
miedzy cyklem myslala ze juz wszystko ok wiec odstawilam hormony bez konsultacji
z lekarzem i miesiczki juz ni dostaje...prosze pomozcie nie wyobrazam sobie tego
ze moze nigdy nie zostane matka :cry
Gość  - Pytanie   |2007-11-27 12:23:53
Witam, mam pytanie w jaki sposób bada sie hormony?
Gość  - yoyo fajna praca   |2007-11-14 10:29:39
nie zjechana na maksa bardziej zjebane.... nie wydzialem, skasujcie to prosze
Hanulinka  - Świetny artykuł   |2007-11-07 13:41:21
Jak w temacie...

Pod koniec zeszłego roku odstawiłam antykoncepcję po
około 8 latach stosowania. Po 10 miesiącach bez okresu (i bez ciąży), w
ciągu których ni z tego, ni z owego utyłam 13kg (bez zmiany trybu życia, czy
sposobu odżywiania) w końcu zdecydowałam się na konsultację
endokrynologiczno-ginekologiczną.
Po kompleksowych badaniach okazało się,
iż cierpię nie tylko na PCO, ale i hiperprolaktynemię oraz nadczynność
androgenną jajników i nadnerczy (podwyższony testosteron, androstendion,
17OHP, 17OHCS i DHEA).

Sylwetkę mam prawie dokładnie taką, jak opisana w
artykule, a dodatkowo dochodzi do tego nadmierne owłosienie ciała łącznie z
początkami hirsutyzmu.

Kobiety, nie dajcie sobie wcisnąć kitu, że
antykoncepcja hormonalna jest panaceum na wszelkie problemy. Gdybym miała
wybierać ponownie, nigdy nie zdecydowałabym się na zażywanie
"pigułek". Dziesięć razy s...
Joasia  - Testosteron a temperatura ciala   |2007-08-18 12:28:31
Swietna strona, na ktorej znalazlam kilka odpowiedzi na swoje pytania.
Niedoszukalam sie odpowiedzi czy przy podwyzszonym poziomie testosteronu
temperatura ciala moze byc podwyzszona. Szkoda bo mam problem z PCO(
policystyczne jajniki), podwyzszony testosteron, temp. ciala zawsze okolo
37-37,5.Mam tez lojotok i wypadaja mi wlosy, ze juz nie wspomne o nadmiernym
owlosieniu w nietypowych dla kobiet miejscach, a mam dopiero 25 lat. Wiem, ze
przyczyna jest testosteron. Niestety jestem za oceanem i trudno mi tu znalezc
dobrych lekarzy. Tak czy inaczej jednak ciesze sie, ze ta strone znalazlam.
Pozdrawiam.
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:
UBBCode:
       
 
 
 
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.
Powered by !JoomlaComment 3.26

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2007 23:06
 
 Dziki Mietek
Proszę o komentarze i wpisywanie kodu antyspamowego.
Pozdrawiam Mitch
Kto jest Online
Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 
Statystyka
Użytkowników : 24
Artykułów : 281
Zakładki : 83
Odsłon : 892001