header image
Biegunka
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Mitch Sobczak   
środa, 21 października 2009 20:59

Biegunka

 

Natarczywa lub częsta Biegunka

Jes to ja przeciwność zaparć co może prowadzić w dłuższym czasie do odwodnienia organizmu a przede wszystkim niszczy naszą florę bakteryjną układu trawiennego.

Jak sobie radzić z biegunką- Unikaj  niżej wymienionych potraw,   które  mogą  zaostrzyć  biegunkę:

Gorące potrawy pobudzają ruch mięśni i mogą zwiększyć intensywność biegunki. Jedz potrawy i pij napoje chłodne nie zimne a zawłaszcza unikaj dodawania lodu lub o temperaturze pokojowej.

Często powodem biegunki może być mleko i inne produkty mleczne i  nabiałowe, jeśli w twoim organizmie chwilowo brakuje laktazy, enzymu trawiącego laktozę (cukier mlekowy). Zażywaj laktazę w tabletkach (dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością) przed jedzeniem, albo stosuj się do diety pozbawionej tych produktów. Unikaj surowych potraw.Warzywa przygotowuj na parze lub prze krótkie gotowanie np ,w szybkowarze.

Nie używaj potraw i napojów drażniących, tj. kawy, alkoholu, słodyczy, napojów gazowanych, pikantnych potraw.Czyli jak wyeliminuj Coca cole , Pepsi i tzw. drinki z lodem no i paprykę.

Wszelkie sody i inne napoje gazowane nie są dobrym źródłem płynów, gdyż nie dostarczają minerałów, które trzeba uzupełniać a na dodatek zabierają nam  tak niezbędne wapno. Z kolei napoje dla sportowców i soki owocowe zawierają zbyt dużo cukru, a to może doprowadzić do silniejszej biegunki.

Nie jedz suszonych śliwek i nie pij soku śliwkowego,jabłkowego i gruszkowego, bo mają działanie przeczyszczające.Nie jedz w tym czasi żadnych słodyczy ani cukierków  bezcukrowych czy dietetycznych bo mogą zawierać sorbitol czyli łagodny środek przeczyszczający.

Staraj się nie jeść potraw powodujących wytwarzanie gazów i tych, które nie są dobrze wchłaniane, takich jak fasola i warzywa kapustowate (brokuły, kalafior, kapusta, kapusta włoska, brukselka itd.)

 

Co należy jeść gdy mamy problem z biegunką          Jedz, potrawy zawierające dużo skrobi, takie jak zupa ziemniaczana czy grochowa, owsianka lub zupa ryżowa, dojrzałe banany.

Kiedyś zalecano w czasie biegunki lekką dietę, aby jelita mogły odpocząć. Teraz jednak wiemy, że taka dieta głodzi jelita, a więc i cały organizm. Aby okrężnica dobrze pracowała, konieczne jest pobudzenie jej odpowiednim pożywieniem. Nie używane kosmki będą zanikać.

Białko sojowe z tym że powinna być to dobra soja- chroni przed biegunka spowodowaną przez zażywanie lekarstw lub antybiotyków albo  chemioterapię.

Codziennie najlepej rano pij kubek jogurtu beztłuszczowego. Jest to dobre źródło przyjaznych bakterii i naturalny antybiotyk. Upewnij się, czy jogurt zawiera kultury bakterii. Na opakowaniu powinna być odpowiednia informacja.

Gałka muszkatołowa zmniejsza ruchy jelit.Dodaj jej trochę do jogurtu czy rozgniecionego banana.Aby uzupełnić utracony potas, jedz więcej potraw zawierających ten pierwiastek, np. ziemniaki i dojrzałe  banany. Jeżeli biegunka jest wynikiem poważnej choroby np nowotworu  i stosowanej chemioterapii czy naświetleń to zwłaszcza  chemioterapia czasami ma toksyczny wpływ na błonę śluzową wyścielającą jelito cienkie. Niektóre leki stosowane w chemioterapii mogą uszkodzić kosmki, co utrudnia wchłanianie substancji odżywczych, lub mikrokosmki, co zmniejsza ilość enzymów produkowanych na użytek procesu trawienia. W jelicie grubym niektóre leki zwiększają tempo ruchów robaczkowych i czas przejścia pożywienia przez okrężnicę, co powoduje skrócenie czasu na wchłanianie wody.

 

Naświetlanie skierowane na jakąkolwiek część przewodu pokarmowego może spowodować zniszczenie kosmków jelita cienkiego i zmniejszenie liczby naprawianych komórek. To powoduje utratę enzymów trawiennych, a co za tym idzie większa ilość nie strawionego pożywienia, które dostaje się do okrężnicy. A to prowadzi do biegunki.

Czasami- zmiana w diecie może spowodować luźne stolce; niektóre pokarmy wykazują takie działanie. Chwilowa nietolerancja na cukier mlekowy może być przyczyną biegunki, podobnie jak związki zobojętniające kwas. Zwłaszcza podczas leczenia potrzebujemy dużo substancji odżywczych, żeby zwalczać skutki uboczne tego leczenia i żeby organizm miał siłę walczyć z nowotworem.dlatego tak cenna  jest  Linaza lub zmielone siemię lniane czy raz dziennie rano na czco 1 łyżeczka Maki albo Algarrobinyni mówiąc o innych ziołach wzmacniających organizm a zawierających dużo mikroelementów ,minerałów czy pierwiastków śladowych takich choćby jak Chuchuwasi. Więcej info na stronie w części zioła

Zebrał i opisał Dziki Mietek Nijandari –La Merced 21 pażdziernik 2009r.

 

Poprawiony: niedziela, 01 listopada 2009 01:08
 
 Dziki Mietek
Proszę o komentarze i wpisywanie kodu antyspamowego.
Pozdrawiam Mitch
Kto jest Online
Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 
Statystyka
Użytkowników : 24
Artykułów : 273
Zakładki : 83
Odsłon : 812231