header image
Czy można zarazić się rakiem?
Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 sierpnia 2006 01:33

Czy można zarazić się rakiem?

Nie wiadomo jeszcze, do jakiego stopnia wirusy są zamieszane w powstawanie nowotworów ani jakie infekcje „uruchamiają” poszczególne ich rodzaje

Rak jest plagą naszych czasów. Im więcej wiemy o jej przyczynach, tym lepiej będziemy mogli się bronić. Odkrycie „cichego wspólnika” raka, wirusa, którego można unicestwić za pomocą szczepionki, daje chorym nadzieję.

Na początku lat 80. rzadka postać raka, występująca niegdyś u sędziwych Żydów w Europie, nagle zaczęła pojawiać się u młodych amerykańskich gejów. Ustalono wtedy, że z powodu zarażenia wirusem HIV rozwijał się u nich również mięsak Kaposiego. Dzisiaj lekarze uważają, że również inne infekcje, na przykład zwykłe przeziębienie, mogą „uruchomić” różne rodzaje nowotworów, począwszy od leukemii dziecięcej, a skończywszy na raku szyjki macicy.Szerzeniu się tego ostatniego sprzyja wirus papilloma typu ludzkiego (HPV).Można się nim zarazić od partnera seksualnego. Opracowana ostatnio szczepionka nie działa na raka, lecz chroni przed wirusem. Nowotwór szyjki macicy  należy więc traktować jak chorobę zakaźną.…) Wobec tego, że powoduje ją infekcja, nasuwa się pytanie, czy można zarazić się również  rakiem piersi, prostaty albo jelit? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Choroba nowotworowa to nie to samo co złapanie przeziębienia. Muszą zadziałać  również inne czynniki

Wirus zamieszany w powstanie raka jest jedną z wielu przyczyn w całym łańcuchu. Oprócz niego także w genach może być coś, co zwiększa prawdopodobieństwo powstania nowotworu. Wpływ na to mogą mieć również dieta i picie alkoholu – palenie jest istotnym czynnikiem ryzyka.  Zanieczyszczenie powietrza budzi podejrzenia. Jednak z wirusami w roli sprawców choroby rzecz jest o tyle niezwykła, że są jakby jej „włącznikiem”. Teoretycznie można go więc zablokować.(…) Jeśli infekcja wiąże się z początkiem niektórych nowotworów, jest sposób, żeby temu zapobiec: szczepienia. Tak właśnie stało się w przypadku raka szyki macicy i można przypuszczać, że w przyszłości podobnie zwalczane będą inne rodzaje choroby.
Nie wiadomo jeszcze, do jakiego stopnia wirusy są zamieszane w powstawanie nowotworów ani jakie infekcje „uruchamiają” poszczególne ich rodzaje. Szacuje się, że mogą odgrywać rolę w 20 proc. przypadków. W grudniu 2005 Uniwersytet Newcastle doniósł, iż drobne infekcje wirusowe, takie jak przeziębienie czy infekcja górnych dróg oddechowych,  mogą zapoczątkować chorobę nowotworową u dzieci.
Epidemiolog Richard McNally, korzystając z bazy danych o chorobach w  Manchester, zauważył, że w ciągu ostatnich 45 lat u dzieci do 15. roku życia występowały epidemie raka mózgu  i białaczki. Określił skupiska dzieci urodzonych mniej więcej w tym  samym czasie i w tym samym miejscu, u  których rozwinęły się owe schorzenia. W podobnych sytuacjach rodzice często szukają przyczyn choroby we wpływie środowiska zewnętrznego. Jednak McNally i jego zespół zidentyfikowali wzorzec jej występowania – pasował idealnie do tego, jaki spotyka się w chorobach zakaźnych.
„Odkryliśmy, że infekcja w czasie ciąży albo w pierwszym okresie życia dziecka może być czynnikiem usposabiającym do powstania nowotworu” mówi McNally. Ale dodaje od razu, że „nie można zarazić się rakiem”. Jego badania wskazują na infekcję jako jeden z czynników leżących u jego początku, niebędący jednak jedyną przyczyną choroby.(…)
Z kolei według Leo Kinlena z Uniwersytetu Oksfordzkiego białaczka dziecięca nie jest skutkiem opadu radioaktywnego i skażeń środowiska, lecz wynikiem wymieszania ludności. Kinlen zauważył, że skupiska nowotworów  występują wtedy, gdy całe grupy ludzi  z miast przenoszą się w poszukiwaniu pracy i mieszkania w odległe miejsca – w pobliże pól naftowych, instalacji wojskowych, elektrowni jądrowych, do nowych miast. Przybysze  przynoszą ze sobą nowe infekcje wirusowe, które mogą wpłynąć na rozwój chorób nowotworowych wśród miejscowej ludności.(…)
Badania nad związkiem między wirusami i nowotworami prowadzone są od prawie stu lat. W 1908 roku Duńczycy Wilhelm Ellermann i Oluf Bang zidentyfikowali wirusa odgrywającego rolę w powstawaniu białaczki u kurcząt. W 1911 Peyton Rous odkrył w USA wirusa przyczyniającego się do powstawania u kurcząt mięsaka. W latach 60. dostał za to Nagrodę Nobla.
W tej samej dekadzie stwierdzono po raz pierwszy związek między zakażeniami a rakiem u ludzi. Brytyjski naukowiec Anthony Epstein słuchał wykładów Denisa Burkitta, chirurga, który zidentyfikował najczęściej spotykaną w Afryce odmianę nowotworu dziecięcego, zwaną obecnie chłoniakiem Burkitta.
Epstein naniósł na mapę przypadki choroby występujące wzdłuż wilgotnych nizin Afryki Środkowej i zauważył, że ten szlak pokrywa się z pasem występowania malarii. Postawił więc hipotezę, że rak jest powodowany przez czynnik zakaźny, roznoszony przez malaryczne moskity. Przez dwa lata próbował odnaleźć go pod mikroskopem elektronowym. Pewnego razu otrzymał  z Ugandy materiał z biopsji guza. Epstein założył z niego hodowlę komórek. Pojawiła się w niej nieznana wcześniej forma wirusa opryszczki, dziś określana jako wirus Epsteina-Barra. (…) Niemal każdy jest jego nosicielem. Zwykle nie powoduje żadnych skutków. Problemy mogą się pojawić, gdy zaczną oddziaływać inne czynniki, jak malaria w Afryce.(…)
Dowodem na to, że wirus przyczynia się do powstawania raka jest znaczne zmniejszenie liczby zachorowań na nowotwór wątroby po wprowadzeniu szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Mimo szumu wokół diagnozowania i leczenia raka niewiele wiemy o jego przyczynach. Jeśli jednak naukowcy przygwożdżą konkretnego wirusa, szczególnie niebezpiecznego, tym samym możliwe jest przerwanie procesu wywołującego chorobę i śmierć. (…)
Z wirusami i bakteriami  żyjemy na ogół harmonijnie, dopóki system odpornościowy organizmu funkcjonuje sprawnie. Dlatego wirus Epsteina-Barra większości z nas nie czyni krzywdy.  Pacjenci po transplantacji serca umierają w ciągu pierwszych dni po operacji  nie z powodu ustania pracy serca czy odrzucenia przeszczepu, lecz dlatego, że pojawia się chłoniak towarzyszący wirusowi Epsteina-Barra. Chorzy ci otrzymują duże dawki leków immunosupresyjnych, wirus daje o sobie znać, rozwija się nowotwór.
Znalezienie jednej z przyczyn nowotworu – nawet odgrywającej niewielką rolę – oznacza możliwość zapobiegania mu. Gdy w grę wchodzi wirus, możliwe jest zastosowanie szczepionki przerywającej proces chorobowy.
Doskonałe wyniki prób ze szczepionką przeciw rakowi szyjki macicy zostały przyjęte z euforią. (…) Może stać się ona bardziej skutecznym narzędziem zapobiegania chorobie niż badania przesiewowe.
Rak jest plagą naszych czasów. To choroba  wzbudzająca najwięcej lęku – wydaje się, że  nadchodzi znikąd i zabija na chybił trafił. Im więcej  wiemy o jej przyczynach, tym lepiej będziemy mogli się bronić. Specjaliści radzą, by jeść dużo owoców i warzyw, umiarkowanie pić alkohol, rzucić palenie i ćwiczyć. Ale wielu ludzi prowadzących zdrowy tryb życia zmarło na raka. Odkrycie jego „cichego wspólnika”, wirusa, którego można unicestwić za pomocą szczepionki, to nie powód do paniki, ale do nadziei

Onet.pl

Komentarze
Dodaj nowy Szukaj
gość   |2010-01-14 19:52:41
Białaczka jest chorobą nowotworową, która wywodzi się ze szpiku kostnego.
Nie jest natomiast chorobą zakaźną, zatem nie istnieje prawdopodobieństwa
"zarażenia się" w wyniku bliskich kontaktów z osobą chorą.
szproota   |2009-11-08 04:02:48
czy choroba nowotworowa mozna sie zarazic przez pocałunek ???
gosc   |2009-07-31 15:27:54
mam pytanie czy mozna zarazic sie bialoaczka poprzez pocaunek??prosze o
odpowiedz..
anna   |2009-05-03 09:34:24
poznałam faceta ktury jest chory naq białaczke jak mam z nim postepowac i
rozmawiac
Rak mozgu   |2009-03-09 11:58:52
JAaaaaaaaaaa umre za 4 godziny JUHUUUU :eek
Gość  - bialaczka   |2009-03-01 13:41:45
dowiedzialem sie ze moja dziewczyna ma bialaczke... bardzo mi jej szkoda ale
ona sie tym nieprzejmuje a przynajmniej udaje ze sie nie przejmuje... i chcem
miec pewna odpowiedz czy napewno nie da sie tym zarazic w zaden sposob??? bo ja
nie zamiezam jej zostawic, ale chce miec pewnosc ze nie zaraze sie tym podczas
sexu...
Gość  - :(   |2009-02-12 02:57:56
czy rak jest genetyczny i czy moge miec go jak moj brat mial i ma moja mama?
prosze o odpowiedz :?
Gość  - Czy rak jest genetyczny i czy mogego mie   |2009-02-12 02:56:05
:?
Gość  - zarazanie   |2008-12-22 12:11:00
mozna sie zarazic poprzez calowanie?
albo....sex?
Gość  - zarazanie   |2008-12-22 12:10:58
mozna sie zarazic poprzez calowanie?
albo....sex?
kml   |2008-12-17 09:09:21
białaczką nie można sie zarazić tak samo jak żadnym rakiem. ale panuje inna
bardzo grozna choroba która jest gorsza od raka i innych wirusów - a nazywa
sie głupota. zarazić sie można przez przebywanie lub nawet samą rozmowę z
chorą osobą i jest nieuleczalna.
Gość  - DODI   |2008-11-23 02:05:49
MOZNA SIE TA BBIALACZKA ZARAZIC BALGAM ODPOWIEDZCIE
Gość  - rak   |2008-07-31 07:51:48
moja mama ma raka i nie ma szans na zarazenie sie jacy wy jesteswcie pojebani i
ciemni ja pierdole
mateusz  - mam wielka prozbe   |2008-05-28 12:38:40
czy mogl by mi ktos napisac czy mozna sie zarazic rakiem kropelkowym?? zalezy mi
na szybkiej odpowiedzi
Gość   |2008-04-22 07:57:55
mozna sie zarazi przez używanie tych samych sztuccy czy nie prosze o
rozwiniecie tematu
Gość   |2008-04-22 07:51:58
czy można się zarazi rakiem porzez używanie tych samych sztuccy tzn.mojego
ojczyma mama ma raka i podała mojemu dziecku kawałek mięsa tym samym widelcem
, ktoprego sama przed chwilą używała , czy to ma jakiś wpływ proszę o odp
:?
Gość asia  - moja taściowa ma raka piersi   |2008-02-04 03:36:40
Witam! proszę jeśli ktoś zna sie na tej chorobie, niech mi powie czy rakiem
może zarazić sie mój 10 miesięczny syn. Teściowa przychodzi całuje go po
buzi , przytula się to jego buzi. Boję się i nie potrafię jej tego
zabronić, bo wiem w jakiej jest sytuacji. Ale jeśli to ma wpływ na moje
dziecko? Proszę o radę. :?
Gość   |2008-02-03 05:48:39
mozna sie zarazic rakiem skory?? :?
Gość  - bialaczka   |2007-11-30 13:33:01
ja mam bialaczke i sie ciesze
Gość  - sd   |2007-11-25 03:56:00
Czy rakiem szyjki macicy mozna sie zarazic jak ma mezczyzna ten wirus i sie
podrapie w ty intymnym miejscy i czegos dotknie, a zachwile kobieta tam dotknie
i sie od razy podrapie w intymnym miejscu??Blagam o opd
Gość   |2007-10-25 16:49:54
Dlaczego w polskich szkolach nie ma wychowania seksualnego? Dlaczego nie mowi
sie o ryzyku, przeciwdzialaniu? Dlaczego tego brakuje? Dlaczego zyjemy w tak
zacofanym kraju gdzie mlodziezy ogranicza sie dostep do informacji, jakze
pozyteczniej. To jest zle ale niestety tacy ludzie rzadza tym krajem.
Gość  - a gdzie odpowiedz?   |2007-08-03 00:28:03
no to jak to jest z ta białaczka...
można czy nie można sie
zarazić???????????
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:
UBBCode:
       
 
 
 
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.
Powered by !JoomlaComment 3.26

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Poprawiony: czwartek, 25 stycznia 2007 15:03
 
 Dziki Mietek
Proszę o komentarze i wpisywanie kodu antyspamowego.
Pozdrawiam Mitch
Kto jest Online
Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 
Statystyka
Użytkowników : 24
Artykułów : 273
Zakładki : 83
Odsłon : 812221