header image
Start
Linki - Links
Kontakt - Contacts
Szukanie - Search
Administrator
- - - - - - -
Artykuły prasowe - Press
Galeria zdjęć - Gallery
Medycyna naturalna
Zdrowie - Health
Twórczość literacka
Podróże-Travel (Eng)
Indianie - Am. Północna
Indianie - Am. Południowa
Znajomi - Friends
Radio
Serwisy
Nowe Peru
Canyon Trading Post
Archiwalne strony (htm)
Grand Canyon Weather Forecast, AZ
Start arrow Zdrowie - Health arrow Kobiece zdrowie arrow Czy masz problemy z hormonami
Czy masz problemy z hormonami PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 82
KiepskiBardzo dobry 
wtorek, 08 sierpień 2006

Twój wygląd może zdradzić, czy masz problemy z hormonami

 

Zaczęłaś systematycznie przybierać na wadze, choć jesz tyle samo, co kiedyś? Albo wręcz przeciwnie: chudniesz, chociaż niczego sobie nie odmawiasz? A może cera, do tej pory idealna, zaczęła sprawiać kłopoty lub nad górną wargą pojawił się wąsik? Warto sprawdzić, czy poziom niektórych twoich hormonów nie jest za niski, a innych - zbyt wysoki.


Do tej pory naukowcom udało się rozszyfrować budowę i poznać funkcje ponad stu hormonów. Produkowane są one w gruczołach dokrewnych, z których przenikają do krwi. Wraz z nią docierają do wszystkich zakamarków naszego ciała, by pobudzać komórki do intensywnej pracy. Stąd właśnie pochodzi ich nazwa. Po grecku bowiem "hormao" oznacza "napędzać", "pobudzać". Jeżeli nic nie zakłóca wydzielania hormonów, organizm funkcjonuje bez zarzutu. Gdy jednak niektórych z nich jest za dużo lub zbyt mało, zaczynają się kłopoty ze zdrowiem. A wszystko dlatego, że zaburzona została hormonalna równowaga organizmu.

 Na wahania poziomu hormonów zwykle pierwsza reaguje skóra. Zaczynają się wtedy problemy z cerą i włosami. Zmieniają się też sylwetka i waga ciała. Często te objawy występują równocześnie, np. kłopotom z cerą lub nadmiernym owłosieniem towarzyszy nadwaga lub chudnięcie.

Zdarza się jednak, że zmiany są nieznaczne, np. na twarzy pojawiają się krostki lub szybciej przetłuszczają włosy. Wtedy zazwyczaj sięgamy po kosmetyki i nawet nie myślimy, by iść z tym do lekarza. Tymczasem mogą to być oznaki, że nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

Dlatego warto bacznie obserwować swoje ciało. Tylko wtedy będziemy mogły szybko zareagować na pozornie błahe sygnały. Jeśli rozpoznamy któryś z nich, nie zwlekajmy z wizytą u internisty, ginekologa lub endokrynologa. Jedynie lekarz może ocenić, czy rzeczywiście wymagamy pomocy, i skierować na odpowiednie badania.

 

Gdy skóra woła o pomoc

 To właśnie na skórze najszybciej dostrzesz, że hormony nie "pracują" tak, jak powinny.

 Trądzik i łojotok. Są to znane większości z nas problemy okresu dojrzewania. Z reguły mijają, gdy burzę hormonalną mamy już za sobą. Bywa jednak, że u kobiet po 30. czy 40. roku życia cera zaczyna się przetłuszczać, a na twarzy pojawiają się wypryski. To pierwszy sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Już wtedy powinnyśmy wybrać się do lekarza, bo gdy zmiany rozszerzą się na plecy lub klatkę piersiową, trudniej będzie się z nimi uporać. Za "późny" trądzik i łojotok odpowiada zwykle nadmiar testosteronu (to męski hormon, ale w niewielkich ilościach jest niezbędny też kobietom). Zdarza się, że testosteron jest w normie. Wtedy przyczyna problemów ze skórą tkwi w niedoborze estrogenów.

Przesuszona skóra. Może to być sygnał, że w organizmie jest za mało progesteronu (estrogeny są w normie) lub estrogeny są w nadmiarze, progesteron zaś w normie. Skóra na całym ciele staje się wtedy cienka i wysuszona. Wokół ust i nosa pojawiają się zaczerwienienia z wypryskami, tzw. trądzik różowaty.

Przebarwienia i plamy na skórze. Jeśli na twarzy i ciele występują białe plamy, które nie znikają nawet po opalaniu, to informacja, że jajniki lub przysadka mózgowa przestały funkcjonować prawidłowo. Z kolei, gdy karnacja ulega zmianie na ciemniejszą, a w zgięciach łokci i nadgarstków pojawiają się wyraźne brązowe przebarwienia, możemy podejrzewać niedoczynność kory nadnerczy.

Wzmożone pocenie się. Z reguły świadczy o nadmiarze hormonów tarczycy - jest jednym z pierwszych objawów jej nadczynności (częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn). Skóra jest wtedy nie tylko stale wilgotna, ale także zaczerwieniona i gorąca, zwłaszcza na twarzy i szyi.

Chłodna i blada skóra. Gdy "ospała" tarczyca produkuje zbyt mało hormonów, mówimy o jej niedoczynności. Skóra jest wtedy chłodna i blada, staje się też coraz cieńsza i pojawiają się na niej rozstępy. Na łokciach zaś wygląda, jak pomarszczona i zabarwiona na ciemno (to tzw. efekt brudnych łokci). Twarz zaś jest nabrzmiała i opuchnięta, a paznokcie łamią się oraz tracą naturalny kolor i połysk.

Nadmierne owłosienie. Przed  tym problemem stają przede wszystkim te panie, u których nadnercza i jajniki produkują zbyt dużo testosteronu. Włosów przybywa wówczas na nogach i rękach, więc często trudno nadążyć z ich depilowaniem. Czasami zaczynają one rosnąć również na brodzie, klatce piersiowej, a nawet brzuchu czy piersiach, czyli w tych miejscach, w których zazwyczaj owłosieni są mężczyźni.

Wypadanie włosów. Łysienie może mieć związek z hormonami produkowanymi przez tarczycę. Przy jej niedoczynności włosy nie tylko stają się kruche, łatwo się łamią i rozdwajają na końcach, ale też wypadają garściami. Jeśli zaś winne są hormony wytwarzane przez jajniki i nadnercza, dochodzi do łysienia typu męskiego - czupryna w okolicy ciemieniowej się przerzedza, a nad czołem tworzą się zakola. Zwykle też włosy nadmiernie się przetłuszczają.

Figura prawdę ci powie

 Czasami bywa tak, że choć odżywiamy się normalnie i nie stosujemy żadnych diet odchudzających, zaczynamy tracić na wadze. Zdarza się też, że choć nasza dieta nie uległa zmianie, szybko przybywa nam kilogramów. Pamiętajmy jednak, że każda nieuzasadniona zmiana ciężaru ciała powinna zwiększyć naszą czujność. Może oznaczać bowiem, że funkcjonowanie tarczycy, jajników lub nadnerczy zostało zakłócone.

 Szybkie przybieranie na wadze. To jeden z objawów niedoczynności tarczycy. Kiedy zaczyna brakować wytwarzanych przez nią hormonów, nie tylko tyjemy (zwalnia się tempo przemiany materii), lecz także stale jest nam zimno, mamy obniżony nastrój i łatwo się męczymy.

Niekiedy za skłonność do tycia odpowiada nadmiar hormonów produkowanych przez nadnercza. Wtedy tkanka tłuszczowa nie przyrasta równomiernie na całym ciele, tylko odkłada się na karku i tułowiu - głównie brzuchu, biodrach i pośladkach. Nasza sylwetka zaczyna przypominać piłkę osadzoną na cienkich nóżkach.

Przybieranie na wadze jest także problemem pań, które cierpią na zespół policystycznych jajników ("usiane" są one mikrotorbielami). Wtedy występuje też przewlekły brak jajeczkowania. Może się również utrzymywać podwyższony poziom glukozy we krwi. To wszystko powoduje zakłócenia wydzielania hormonów przez jajniki. W efekcie "zyskujemy" dodatkowe kilogramy.

Gwałtowne chudnięcie. Duży spadek wagi w krótkim czasie może świadczyć o nadczynności tarczycy. Gdy jej hormonów mamy w nadmiarze, tempo przemiany materii ulega bowiem przyspieszeniu. Ponadto trudno nam zapanować nad emocjami, pojawia się drżenie rąk i mamy kłopoty ze snem oraz problemy z sercem. Często też podwyższona jest temperatura ciała.

Zmiany w proporcjach ciała. Gdy nasza sylwetka z kobiecej staje się coraz bardziej męska, możemy podejrzewać, że jajniki lub nadnercza (albo oba te gruczoły jednocześnie) produkują nadmierne ilości testosteronu. Barki są wtedy szersze niż biodra, mięśnie zaś nabierają masy i stają się bardziej wytrzymałe. I chociaż nie gimnastykujemy się intensywnie ani nie wyciskamy siódmych potów w siłowni, zaczynamy wyglądać jak prawdziwe kulturystki.

Hormony pod lupą

 Aby oznaczyć poziom hormonów, najczęściej bada się krew. Z reguły nie trzeba się do tego specjalnie przygotowywać. Czasami wystarczy przyjść na jej pobranie na czczo i o określonej porze dnia. Decyzję o tym, jakie badania musimy wykonać, podejmuje lekarz i to on powinien ocenić wyniki (laboratoria podają je w różnych jednostkach). Zwykle jednocześnie określa się poziom kilku, zależnych od siebie, hormonów (zmiana poziomu jednego może powodować wahania poziomu innego). Najczęściej bada się hormony wydzielane przez:

 
 przysadkę mózgową - są to: folitropina (FSH) i lutropina (LH), które sterują pracą jajników; tyreotropina (TSH), wpływająca na tarczycę; kortykotropina (ACTH), działająca na nadnercza; prolaktyna (PRL), pobudzająca m.in. jajniki i nadnercza

- tarczycę - trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4)

- nadnercza - kortyzol, testosteron i dehydroepiandrosteron (DHEA)

- jajniki - estrogeny (głównie jest to estradiol E2), progesteron i testosteron.

 Warto wiedzieć, że gruczołem "zarządzającym" układem hormonalnym jest przysadka mózgowa. To ona wydziela hormony tropowe, które pobudzają do działania jajniki, tarczycę czy nadnercza. Często to właśnie nadmiar lub niedobór jakiegoś hormonu tropowego sprawia, że gruczoły te nie funkcjonują prawidłowo. Przykładowo: by rozpoznać nadczynność lub nie-doczynność tarczycy, musimy określić nie tylko poziom hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny (wytwarzanych przez tarczycę), ale także zawartość tyreotropiny we krwi. W ten sposób możemy sprawdzić, czy przysadka mózgowa dostatecznie zaopatruje  tarczycę w TSH. Trudniej jest ocenić poziom estrogenów czy progesteronu - ich stężenie zmienia się w cyklu. Krew do analizy pobiera się wtedy w wyznaczonym przez ginekologa terminie. Czasami wystarczy tylko jedno badanie przed miesiączką, ale bywa, że konieczne jest też określenie hormonów w każdej fazie cyklu - zwykle w 7., 14. oraz 21. dniu.

 Nasz ekspert radzi

dr n. med. Krzysztof Dynowski

ginekolog endokrynolog, Centrum Medyczne LIM

Układ hormonalny przypomina sieć naczyń połączonych, w której nieprawidłowe funkcjonowanie jednego gruczołu prędzej czy później będzie rzutowało na pracę innych. Przykładem takich powiązań jest tarczyca. Jej nieleczona niedoczynność może zaburzać pracę jajników. Dlatego, widząc pacjentkę po raz pierwszy, przeprowadzam z nią dokładny wywiad. Pytam również o to, czy przez ostatnie pół roku coś zmieniło się w jej wyglądzie. Jeżeli miała kłopoty z utrzymaniem wagi, wypadają jej włosy lub pojawiły się zmiany na skórze, co zazwyczaj sygnalizuje hormonalne rozchwianie, odpowiednio do sytuacji dobieram strategię leczenia. Ważne jest także to, że każda hormonalna antykoncepcja - zarówno pigułki, jak i plastry czy wkładka wewnątrzmaciczna - może zakłócać sygnały wysyłane przez jajniki (inne gruczoły dokrewne funkcjonują wtedy bez zmian). Nazwa się to maskowaniem zaburzeń. Trzeba o tym pamiętać, badając poziom hormonów.

 Leczenie zaburzeń hormonalnych powinno odbywać się pod opieką doświadczonego endokrynologa lub ginekologa endokrynologa. Aby poziom hormonów wrócił do normy, czasem wystarczy krótka kuracja, bywa jednak, że na efekty trzeba poczekać nawet kilka lat.

Terapia najczęściej polega na podawaniu hormonów (zawsze zaczyna się od najmniejszych, ale już skutecznych dawek) lub innych leków.  W wielu przypadkach dobre wyniki daje też odpowiednio dobrana pigułka antykoncepcyjna, która szybko poprawia stan skóry i samopoczucie. Pamiętajmy jednak, że lekarz nie musi od razu zlecać przyjmowania hormonów. Czasami wystarczy tylko niewielka zmiana diety czy stylu życia, by układ hormonalny zaczął prawidłowo funkcjonować.

onet.pl

Komentarze
Kilka Rad
Dodane przez Gośćpaula w dniu - 2009-06-02 01:08:44
dziewczyny nie zalamujcie sie bo nie jestescie same, nawet nie wiecie ile kobiet stara sobie poradzic z tymi samymi problemami. ja niestety jestem jedna z nich, od kilku lat staram sobie poradzic z nadmiernym owlosieniem na ciele i niestety okropym tradzikiem, ale po kilku latach poszukiwan i testowania przeroanych kosmetykow i tabletek znalazlam kilka i to naprawde dobrych. Jezeli chodzi o nadmierne owlosienie to wiekszosc wloskow usowam za pomoca plastrow woskowych(boli jak ja.... ale daje dlugotrwale efekty), ale na przyklad wlosy na rekach, dekolcie czy brzuchu rozjasniam za pomoca kremow rozjasniajacych co rowniez daje dlugotrwale efekty i wloskow praktycznie nie widac. jezeli chodzi o tradzik to musicie uzywac takich kosmetykow ktore nawilza wasza skore ale nie natluszcza jej zarazem. Od dluzszego czasu uzywam kosmetykow firmy Dermalogica, ktore naprawde bardzo mi pomogly i zawieraja zero tluszczu a przy czym swietnie nawilzaja. sprobujcie a naprawde zobaczycie roznice
ok
Dodane przez wow power leveling w dniu - 2009-05-18 00:07:48
 
The World Leading wow power leveling and wow gold wow power leveling
ok
Dodane przez wow power leveling w dniu - 2009-05-18 00:07:24
 
we provide a wow power leveling and world of warcraft Gold wow power leveling
hormony
Dodane przez Gość w dniu - 2009-05-08 00:18:18
Dzieki , bardzo sie przydalo.Pozdrawiam Madzia
Mam ogromny problem
Dodane przez Nika w dniu - 2009-04-08 12:46:12
a mianowicie: Skóra głowy ciągle mokra, rano myję głowę po południu już są tłuste, cera (koszmar) ciągle coś mi się robi jakieś podskórniaki bardzo głębokie swędzące- w szczególności na brodzie i podbródku, waga rośnie mi po 2 kilo w miesiącu, chociaż w tym miesiący w ciągu dwóch tygodni przybrałam na wadze już 2 kilo.  
Co jest ciekawsze zrobiłam wszystkie badania hormonalne we wszystkich trzech cyklach są skaczące ale w normie i płuciowe i tarczycy, nie robiłam tylko nadnerczy. Nie wiem co się dzieje, moja doktor myślała że to tarczyca ;ub duże zahwianie hormonalne bo nie mam owulacji ale badania wyszły w normie! Co Ja mam robić???????
problem hormonalny
Dodane przez Gość w dniu - 2009-04-04 10:44:57
Witam, mam problem- mianowicie od ok.2 lat co 3-4 miesiące wypadają mi włosy, po czym przez ok.3 mies. mam spokój, włosy trochę odrastają i znowu strasznie wypadają. Ponad to ostatnio zaczelam miec spore problemy z cera, duzo zaskórnikow i wypryskow. Ok. 2,5 roku temu przerwalam branie tabletek antykoncepcyjnych po roku kuracji, poniewaz zaczelam sie zle czuc. Jako nastolatka z powodu duzej utraty wagi nie mialam okresu przez 1,5 roku. teraz mam ale nieregularny, co 30-45 dni. jakis czas temu badałam hormony i testosteron mialam w normie, lekarze mowia ze to moze od stresu.... ale jak dla mnie to przyczyna musi byc gdzie indziej. zawsze mialam problemy z hormonami, podejrzewam ze teraz tez sa one przyczyna moich dolegliwosci. nie wiem ktore najlepiej sprawdzic hormony by dowiedziec sie co mi jest, boje sie tez isc do lekarzy i zaczac brac mocne hormony zeby nie rozregulowali mnie zupelnie... czy ktos zna moze jakiegos dobrego endokrynologa, ktory jest ostrozny i nie przepisuje mocnych lekow od razu? bo slyszalam duzo o takich przypadkach i boje sie aby sobie nie zaszkodzic.... bardzo prosze o pomoc bo robi sie nie za ciekawie... no i jakie hormony zbadac? dodam tylko ze mam 25lat. prosze o pomoc!
Dodane przez Gość w dniu - 2009-03-20 02:31:34
powiem tak mam dobrego lekarza. ginekolog endrokrynolog. Ludwik Grzeniewski sie nazywa. Pomogl mi keidys z hormonami i chodze do niego od 10 lat. nie jest tani ale na prawde zna sie na rzeczy. Swoja droga sama mam problem.. wypadaja mi wlosy z cebulkami... od miesiaca mam 1/3 wlosow!! umyje je i nastepnego dnia wygladaja jak bym nie myla tydzien. podejrzewam hormony i jestem zalamana... co o tym sadzicie?
Dodane przez Gość w dniu - 2009-02-24 07:22:03
TEŻ MAM TAKIE PROBLEMY PCO OWŁOSIENIE ITD ALE PO 3 LATACH STARAŃ ZASZŁAM W UPRAGNIONĄ CIĄŻĘ MOJA NIKOLKA MA 2 LATKA . NIESTETY PROBLEMY SIĘ UTRZYMUJĄ A TERAZ JESZCZE KRWAWIĄCA NADZERKA I TORDIEL NA JAJNIKU 25MM/ 30 MM O 2 CIĄŻY MUSZE NARAZIE ZAPOMNIEĆ . ALE TRZYMAM SIE JAKOŚ SIŁE DAJE MI TO ŻE JEDNAK ZASZŁAM W CIĄŻĘ I NIE MIAŁAM PROBLANÓW Z JEJ UTRZYMANIEM WIĘC MOŻE TERAZ TEŻ MI SIĘ UDA . NIE PODDAWAJCIE SIĘ DZIEWCZYNY BEDZIE DOBRZE MUSI BYĆ DOBRZE
Dodane przez Gość w dniu - 2009-02-20 13:17:10
Mam dość. Chce mi się płakać. Lekarze to debile. Od roku leczę się u enokrynologa, i łykania tabletek bromergon. A okresu jak nie miałam od roku tak nie mam. Przytyłam 15 kg. Nir mogę już na siebie patrzeć. Pomocy. Ratunku,
do Joanny
Dodane przez iza w dniu - 2009-02-06 14:50:16
rowniez mam bardzo wysoki kortyzol, a co za tym idzie podejrzenie zespolu cushinga, za tydzien bede miala zobinoa probe dexametanazonem .  
post zostal napisany dosc dawno wiec powinnas tez miec taka probe zrobiona, jesli nie zrob ja czym predzej.  
zycze wszystkim powrotu do zdrowia
a teraz odpowiedzi na nasze pytania
Dodane przez Gość w dniu - 2009-01-26 11:27:17
teraz zapraszamy ginekologa endokrynologa do odwiedzenia tej strony i odpowiedzenie na wszystkie pytania
mam takie pytanie (:
Dodane przez w dniu - 2008-12-21 13:23:58
moja matka mowi ze prawdopodobnie mam problemy z hormonami i ze to widac czy powinnam isc z tym do lekarza ? i co robic z tym? troche dziwne.
PYTANIE
Dodane przez Gość w dniu - 2008-12-10 15:01:26
mam bardzo wysoki kortyzol badania miałam robione o 8 rano i 18 i jest on podwyzszony dwu krotnie od maksymalnej normy. mam pytanie czy to coś bardzo złego i czy torbiel na nerce może mieć coś z tym wspolnego? prosze o szybką odpowiedz
Tabletki na prostate lecza tradzik?
Dodane przez Joanna w dniu - 2008-10-23 03:47:43
Witam przeczytałam gdzies ze tabletki ziolowe na prostate zawieraja sitosterole i obnizaja poziom testosteronu ktory powoduje tradzik.Prosze powiedzcie mi czy ktos z was ma z nimi jakies doswiadczenie.Nazywaja sie Poldanen
wysokie stężenie estogenu
Dodane przez Gość w dniu - 2008-10-16 12:15:03
witam Ja brałam antykoncepcje przez 2 lata i w trakcie brania między 1i pół roku a dwóch zaczęły sie dziać ze mną straszne rzeczy wiec odrzuciłam je. Minął już rok jak je nie biorę i mam poważne zaburzenie w organizmie jeśli chodzi o hormony. Na twarzy dostałam trądziku różowatego który później zeszedł i przekształcił sie w alergie na kosmetyki po czym to minęło i zaczęłam mieć strasznie sucha skórę i bardzo czerwoną z rozszerzonymi naczynkami, przy okazji zrobiłam sie strasznie nerwowa i dostałam nerwicy wegetatywnej potocznie mówiąc miałam problemy z układem krążenia , nagle po tym okazało sie ze mam IBS tzn zespół nadwrażliwości jelita grubego wywołanym przez nerwy i stres, obecnie leczę sie na to ale zbytnio mi to nie pomoże do póki nie z kontaktuje sie z lekarzem neurologiem ale pierwszym moim ruchem powinno być wypranie sie do endokrynologa ponieważ wszystko to wywołuje zaburzenie hormonalne w moim organizmie i wszytko to sie zaczęło przez stosowanie dwóch lat tabletek. Co prawda mój organizm lepiej sie czuje niż rok temu ale trwa to bardzo długo zanim co kolwiek mi sie unormuje. Właśnie na dniach chce iść zrobić sobie badania hormonów estrogenu i progesteronu, podejrzewam ze mam nadmiar estrogenu a małe stężenie progesteronu tak wnioskuje z tego co wyczytałam w internecie a przede wszystkim po swoim doświadczeniu przez ten rok. Dokładnie obserwowałam swój organizm i najlepiej sie czułam 4 dni przed okresem i w czasie okresu, a to dlatego ze wtedy spadają w organizmie wszytki hormony a najgorzej zaczęłam sie czuć zaraz po okresie kiedy wzrasta stężenie estrogenów. Po okresie czuje sie nie sobą, mam depresje zaburzenia koncentracji, chęć na płakanie, moja twarz robi się bardzo czerwona pojawia wysypki alergiczne, jest szorstka, blada i okropnie jestm rozdrażniona to są moje okropne dni. Jeszcze ostaniu kopiłam sobie tabletki na uregulowanie miesiączki Castagnus, maja takie działanie ze podwyższają stężenie estrogenu i progesteronu gdzie ja mam już nadmiar estrogenów i gdy je zaczęłam stosować to była już katastrofa wiec polecam te tabletki ziołowe osoba które maja problemy z trądzikiem. No rozpisałam sie ale naprane odradzam wszystkim stosowanie antykoncepcji bądź tabletek hormonalnych wywołują one taka burze w organizmie ze później nic nie chce wrócić do normy. 
 
Pozdrawiam wszystkich i proszę o wypowiedzenie sie na ten temat
Dodane przez Ania z trądzikiem w dniu - 2008-10-14 15:50:36
Aha, ja oczywiście prywatnie poszłam do kliniki i zrobiłam badania hormonalne, ponieważ z mężem staramy się o dziecko. Dopiero szerzej, przy okazji interpretacji wyników, dowiedziałam się, że hormony mają ogromny wpływ na skórę (z którą, jak już pisałam, mam duże problemy) Bardzo chciałabym pozbyć się tych wszystkich wyprysków, bo one wprawiają mnie w depresję, ale z drugiej str. boję się, żeby gin.-endokrynolog nie wystawił mi recepty na jakieś silne antybiotyki na obniżenie zawyżonych hormonów, ponieważ wtedy musiałabym odłożyć 'staranka' na jakiś czas, a ja dziecka pragnę teraz najbardziej na świecie ;-)
Dodane przez Ania z trądzikiem w dniu - 2008-10-14 15:30:34
Genialnie opisane działanie hormonów i ich przełożenie na nasz wygląd. 
Ja mam 32 lata i od ponad 2 lat borykam się z problemami skórnymi,  
pt. trądzik na twarzy+ krostki na plecach i na dekolcie (tu mniej), łojotokowa skóra i szybko przetłuszczające się włosy. Wczesniej dochodziła jeszcze nadmierna potliwość, ale po jakimś czasie, ustąpiła. Żaden, absolutnie ŻADEN dermatolog nie zlecił mi zbadania poziomu hormonów w organiźmie, tylko przepisywali antybiotyki, gdzie po 3ech miesiącach kuracji i gładkiej buzi, wszystko wracało do stanu PRZED :-/ Dopiero niedawno sama wpadłam na pomysł, by zbadać hormony. Okazało się, że bardzo mam podwyższone DHEA i zaniżony estradiol, wszystkie inne w normie. (muszę jeszcze tylko wykonać androstendion, kortyzol, 17OHP, ACTH)  
Wybieram się do endokrynologa, by coś zaradził na te zachwiane proporcje wyżej wspomnianych hormonów. Mam nadzieję, że w końcu uda mi się na stałe cieszyć czystą skórą.
zamiast lekarzy..
Dodane przez manto w dniu - 2008-10-02 03:24:50
czytajac wszystkie te wypowiedzi i prowadzac walke z hormonami od jakiegos czasu,chcialabym dodac cos od siebie.  
moj podwyzszony testosteron powoduje przybieranie na wadze i wypadanie wlosow-od czego wszystko sie zreszta zaczelo-w okresie dojrzewania wypadlo mi ok 60% wlosow,z czym nikt nie potrafil cokolwiek zrobic. od ok 12 lat biore pigulki-Diane zrobila cudy w moim zyciu-przestaly wypadac wlosy(problemow ze skora i owlosieniem w innych miejscach nigdy nie mialam).po odstawieniu Diany na 6mies nastapil szybki wzrost wagi i okazalo sie ze testosteron jest ponad norme... 
bez pigulek nie funkcjonuje.obecnie planuje ciaze-zmienilam pigulki na slabsze i problem powrocil.prowadze b.aktywny tryb zycia ,b.patrze na to,co jem(jestem wegetarianka jedzaca rybyniestety zrzucenie wagi-jest mozliwe,ale kosztuje 200%wysilku wiecej. 
co do cery-zamiast lekarzy polecam znalezc dobra..kosmetyczke....sprawdzona- z doswiadczenia wiem,ze one w praktyce wiedza o wiele wiecej niz lekarze,bo praktykuja non stop i douczaja sie...za takie pieniadze,one potrafia wyprowadzic z kazdego problemu.
do Monii !!!
Dodane przez www w dniu - 2008-09-22 02:52:28
Monia !!! Proszę Cię o kontaknt GG 6226791
Lekarze a hormony!
Dodane przez Monia w dniu - 2008-09-15 08:34:15
Czytam dziewczyny Wasze wypowiedzi i płakać mi się chce, że nie jestem samotna jeżeli chodzi o te sprawy. Leczę się od 18 lat i nic z tego mam 9 lekarza w tej chwili który też nic nie umie z tym zrobić, chociaż jako jedyny dał mi nadzieję, schudłam 25 kg w ciągu 3 miesięcy, włosy jakby odżyły i przestały wypadać a miałam już łyse placki na głowie, wąsik z nad wargi zaniknął a owłosienie stało się słabsze i pozbyłam się tych okropnych wyprysków z twarzy, pleców, tułowia, piersi i nagle wszystko pękło, po 8 miesiącach brania leków zaczęło wszystko na nowo powracać na dzień dobry 8 kg w ciągu miesiąca, krostka tu krostka tam codzienne mycie głowy w tej chwili już dwa razy dziennie, w 9 miesiącu brania leków zmienił mi na inne i wiecie co jest jeszcze gorzej, czuję się jak napompowany balon ważę już 14 kg więcej i jest mi strasznie ciężko a jem tak jak jadłam nawet chyba mniej i dodam, że nigdy nie miałam problemów z przemianą materii od 15 min do 1 godziny po posiłku wc. Za każdym razem. Lekarze nie wiedzą jak się leczy hormony ale jak mają je leczyć skoro ja badania robiłam prywatnie za każdym razem(ale to bardzo droga impreza) nie mam już siły nie wiem co dalej czuje, że znów wpadnę w depresję bo było już tak dobrze a teraz powrót do przeszłości
wszystko to wiem
Dodane przez himka w dniu - 2008-09-06 02:28:22
w zasadzie o wszystkim tym co napisane - wiem. mam problemy z waga, wypadające włosy, trądzik na twarzy, plecach tyle, ze zaden lekarz nie chce zlecic badan. dermatolog odsyła do ginekologa, ginekolog do dermatologa a internista nie widzi wskazan by skierowac do endokrynologa. na prywatne leczenie niestety mnie nie stac.
PARTACTWO W POLSKIM ŚRODOWISKU MEDYCZNYM
Dodane przez Gość w dniu - 2008-09-03 12:05:46
Mam podwyższony testosteron, przetłuszczającą się skórę twarzy, głowy, pleców, klatki piersiowej i nadmierne owłosienie na twarzy, plecach, dekolcie...  
Mam tego szczerze dość . Byłam u endokrynologa stwierdził PCO, ale nie zapisał żadnych, ale to żadnych leków... Ginekolog też nic mi nie doradza... Czy wszyscy lekarze to PARTACZE?Niech mi ktoś da w końcu adres do dobrego specjalisty, bo dłużej tego koszmarnego wyglądu nie przeżyję. Jestem zrozpaczona. Wydałam masę pieniędzy na badania i mam wyniki, ale Ci durni lekarze jakby nie wiedzieli co z nimi zrobić. Pani endokrynolog stwierdziła, że to lepiej, że mam podwyższony testosteron, bo to zwiększa libido i że wszystko ma swoje plusy i minusy i że trzeba będzie coś z tym zrobić, ale dopiero jak będę się starać o dziecko i że trzeba urodzić przed 30!Ale ja chce po 30!I chce sobie dokładnie moje macierzyństwo i życie zaplanować i nie robić nic w pośpiechu!W dupie mam takich lekarzy!Szkoda gadać! Ostatnio lekarz zaproponował zrobienie jakiegoś tam testu i nic nie wyszło, a ja musiałam za niego zapŁacić 600 zŁ!
PYTANIE!!!
Dodane przez Gość w dniu - 2008-08-30 04:34:37
ja też mam pytanie po urodzenia dziecka 3 lata temu zaczełam bardzo gwałtownie szczuplec apetyt i tryb życia mam praktycznie taki sam jak przed ciążą, robiłam badania na tarczyce wyszło że wszystko jest ok. a ja nadal chudne przy wzroście 173cm waże 47 kg przed ciążą średnio ważyłam 60-65 kg. prosze o porade!!!
uraz kręgosłupa
Dodane przez Gość w dniu - 2008-07-29 00:48:36
Ja od czasu gdy przeszłam uraz kręgosłupa szyjnego mam coraz gorszą cerę. Zawsze miałam niemal idealną, a teraz z dnia nadziej wyglądam coraz gorzej. Plamy, wypryski, przesuszenie, przetłuszczenie, a na dodatek włosy mi wypadają. Normalnie straszne. Cieszyłam się że po upadku wstałam i myslałam że wszystko będzie dobrze, a tu obrywam z drugiej strony. Jakbym miała mało kompleksów i tylko czekać jak się jeszcze roztyje. Tylko cera i szczupła sylwetka pozwalały mi się jakoś dowartościować
???
Dodane przez marlena w dniu - 2008-06-04 06:59:09
Ja ostatnio zaczęłam przybierać na wadze bez powodu- bo odżywiam się tak samo jak wcześniej a od jakiegoś czasu prowadzę aktywniejszy tryb życia (więcej sportu). Moje ostanie miesiączki też są dziwne, bo co pięćdziesiąt parę dni, a jeśli chodzi o owłosienie to jest jakiś koszmar, już nie nadążam z depilacją a co najgorsze to rosną mi włosy nawet na piersiach. Może ktoś mi powie o co w tym chodzi?
A co jeśli jat tak od zawsze?
Dodane przez Gość w dniu - 2008-05-19 09:56:38
Co jeśli nadmierne owłosienie ciała mam do okresu dojżewania, czyji już siedem lat? Nie brałam tabletek antykoncepcyjnych, więc czy wtedy to sprawa tylko genetyczna?
wszystkie smutne
Dodane przez Gość w dniu - 2008-05-07 13:14:03
dziewczyny ja mam wszystko 3 razy wyzszy testosteron, androstendion , cera w zapłakanym stanie , włosów szkoda gadać w depreche wpadłam .Mam 20 lat kiedyś miałam powodzenie u chłopaków ,a teraz sama nie moge patrzec na siebie w lustro
tycie
Dodane przez Gość w dniu - 2008-04-18 10:29:36
witam, mam 25 lat, moja historia jest dluga więc nie będę sie rozpisywać, moj problem i to bardzo duży to to że gdy w koncu moj organizm zaczął przejawiac objawy jajeczkowania z czego sie bardzo cieszę, np. temp. ciała jak przy cyklu owulacyjnym zaczełam strasznie tyć, przytyłam 5 kg w ciagu 1 miesiaca, nie wiem co robic, przechodzilam wczesniej badania i np. moja tarczyca jest ok,czy ktos cos poradzi? 
pozdrawiam
Dodane przez iza20 w dniu - 2008-03-27 05:05:39
jestem brunetką i niestety mam spore owłosienie.. lekki "wąsik" nad wargą,uzywam pensety[moja mama tez,wiec pewnie to genetyczne] wlosy na rekach,jako małolata zaczelam je golić i teraz musze co 3 dni ostatnio zauwazylam wloski na klatce piersiowej i wokol sutkow,gole je maszynką,ale boję się,że jest coś ze mną nie tak.. Czy któraś też tak ma?
Tycie
Dodane przez Gość w dniu - 2008-02-08 06:03:29
hm ja np.mialam problemy z jajnikami ale raczej nie tyłam.Chco gdu bylam aym dzieckiem wzyłam bardzo malo nagle po 1 miesiaczce zaczeła przybierac na wadze ale wtedy wszyscy mowili ze rosne i takie tam. 
Ale nie moge narzekac bo zawsze i tak bylam w miarejednak dzis juz nie jestem taka tego pewna.Mam 167 wzrostu w listop.wazyłam jeszcze 57 a w styczniu juz 63 niezienilam diety jem malo cwicze codziennie jestem ciagle w ruchu ale za to jest mi wiecznie zmino i jestem zla.Prosze mi powiedziec czy dzieki zazywaniu odpowiednich hormonow moej samopoczucie i waga wroca do nirmy???
Problem
Dodane przez Gość w dniu - 2008-01-04 13:50:46
Witajcie mam pytanie..brałam tabletki anty od 16 listopada skonczyłam 5 grudnia brałam je regularnie zaraz oczywiście nastapiła miesiączka a po niej miałam male plamienia ale tez ustapily teraz powinnam dostac okres 2 stycznie robilam teraz test i wyszedl negatywny,martwię sie.. ;( moge być w ciąży jesli brałam tabletki reguarnie i dostałam miesiaczke.. ;( ?? Prosze pomozcie mi (a tak na marginesie chłopak sie we mnie spuścił tylko raz) prosze was odpiszcie
krwawienia 4dni przed miesiączką
Dodane przez Beata w dniu - 2007-12-09 10:30:08
Mam pytanie ,czy takie nietypowe krwawienia, które występują umnie od niedawna przed miesiączką ,czyli krwawe plamienia mogą być spowodowane problemami hormonalnymi? Czy są to objawy którymi nie powinnam się przejmować? Zawsze myslałam ,ze to dotyczy kobiet po 50ce ,a ja mam 36lat.Pozdrawiam .Bea.
Dodane przez sylwia w dniu - 2007-11-28 14:43:02
mam 20 lat i od okolo poltorej roku nie mam miesiaczki mam zbyt wusoki poziom testosteronu z lh jestwszystko w porzadku ale zanim doszlo do zastrzymania miesiaczki stracilam na wadze przyjmuje hormony ostatni dostalam miesiaczki miedzy cyklem myslala ze juz wszystko ok wiec odstawilam hormony bez konsultacji z lekarzem i miesiczki juz ni dostaje...prosze pomozcie nie wyobrazam sobie tego ze moze nigdy nie zostane matka
Pytanie
Dodane przez Gość w dniu - 2007-11-27 12:23:53
Witam, mam pytanie w jaki sposób bada sie hormony?
yoyo fajna praca
Dodane przez Gość w dniu - 2007-11-14 10:29:39
nie zjechana na maksa bardziej zjebane.... nie wydzialem, skasujcie to prosze
Świetny artykuł
Dodane przez Hanulinka w dniu - 2007-11-07 13:41:21
Jak w temacie... 
 
Pod koniec zeszłego roku odstawiłam antykoncepcję po około 8 latach stosowania. Po 10 miesiącach bez okresu (i bez ciąży), w ciągu których ni z tego, ni z owego utyłam 13kg (bez zmiany trybu życia, czy sposobu odżywiania) w końcu zdecydowałam się na konsultację endokrynologiczno-ginekologiczną. 
Po kompleksowych badaniach okazało się, iż cierpię nie tylko na PCO, ale i hiperprolaktynemię oraz nadczynność androgenną jajników i nadnerczy (podwyższony testosteron, androstendion, 17OHP, 17OHCS i DHEA). 
 
Sylwetkę mam prawie dokładnie taką, jak opisana w artykule, a dodatkowo dochodzi do tego nadmierne owłosienie ciała łącznie z początkami hirsutyzmu. 
 
Kobiety, nie dajcie sobie wcisnąć kitu, że antykoncepcja hormonalna jest panaceum na wszelkie problemy. Gdybym miała wybierać ponownie, nigdy nie zdecydowałabym się na zażywanie "pigułek". Dziesięć razy się zastanówcie, czy wolicie wygodę, czy zdrowie.
Testosteron a temperatura ciala
Dodane przez Joasia w dniu - 2007-08-18 12:28:31
Swietna strona, na ktorej znalazlam kilka odpowiedzi na swoje pytania. Niedoszukalam sie odpowiedzi czy przy podwyzszonym poziomie testosteronu temperatura ciala moze byc podwyzszona. Szkoda bo mam problem z PCO( policystyczne jajniki), podwyzszony testosteron, temp. ciala zawsze okolo 37-37,5.Mam tez lojotok i wypadaja mi wlosy, ze juz nie wspomne o nadmiernym owlosieniu w nietypowych dla kobiet miejscach, a mam dopiero 25 lat. Wiem, ze przyczyna jest testosteron. Niestety jestem za oceanem i trudno mi tu znalezc dobrych lekarzy. Tak czy inaczej jednak ciesze sie, ze ta strone znalazlam. Pozdrawiam.

Napisz komentarz
Pamiętaj o wpisaniu KODU antyspamowego.
Imię:
Tytuł:
BBCode: Web AddressEmail AddressLoad Image from WebBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentarz:Kod antyspamowy:* Code

Powered by AkoComment 2.0!

  Następny >
 Dziki Mietek
Proszę o komentarze i wpisywanie kodu antyspamowego (pomarańczowe 5 cyferek wpisać w okienku) pozdrawiam Mitch
Kto jest Online
Aktualnie jest 55 gości online
Statystyka
Użytkownicy: 22
Newsy: 231
Odnośniki: 80
odwiedzających: 535534
Sprzedane
canyonpic1.jpg
Canyon Tradnig Post