"Wyprawa w poszukiwaniu Zaginionego miasta Paititi 2005”

 

We wrześniu wyruszam na wyprawę w poszukiwaniu zaginionego miasta Inków. Niestety wiele poprzednio zorganizowanych wypraw, w poszukiwaniu zaginionych w dżungli amazońskiej miast, nie powróciło z podjętej próby, między innymi generał Faucett, który wyruszył na poszukiwanie zaginionego miasta w 1882 roku i nigdy nie wrócił.

 

Kolejnym przykładem, lecz nie tak drastycznym, bliskim nam Polakom jest podróżnik - Jacek Pałkiewicz, który wyruszył na wyprawę z bardzo dobrze zorganizowaną ekipą, lecz bezlitosna dżungla wykończyła grupę, która na skraju wyczerpania została zmuszona do podjęcia dramatycznej decyzji o powrocie.

 

Inni, również nam znani, jak Elżbieta Dzikowska i Tony Halik, wraz z peruwiańskim Profesorem Edmundem Guillen w 1976 roku, brali udział w ekspedycji, która dotarła do Vilcabamby.

 

Pod nazwą Vilcabamaba, występują również miejsca-legendy, między innymi słynne El Dorado (jak je nazywali konkwistadorzy), Paitite, Paykikin, Paiquiquin, Paititi, Pai tiki (jak je nazywają lokalni mieszkańcy), istnieje również zapomniana „Habisca”, którą peruwiański kronikarz Garcilazo de la Vega wymienia w swoich „Comentarios Reales” (Komentarzach Królewskich).

 

Istnieje oczywiście lista odnalezionych „zaginionych miast”, takich jak do dziś podziwiane miasto Machu Picchu, odkryte przez podróżnika Hirama Binghama w 1911 roku. Bingham do śmierci był przekonany, że odnalazł zaginione miasto Vilcabamba.

Przepiękny kompleks Wińay Wayna odkryty w 1940 roku, enigmatyczny kompleks riun pod nazwą „El Pajaten” odkryty w 1963 roku, stara „Vilcabamba” odkryta w 1964 roku.

Kolejne to, Materia odkryta w latach 1979/80 oraz Gran Vilaya w 1985 roku, również: Curamba, Choquequirao, Sondor, Materia, Corihuayrachina i inne. Znany profesor historii Fernando Jorge Soto Rolad twierdzi, iż to, że jest ich tak wiele świadczy o tym, że Inkowie penetrowali tereny tropikalne Peru .

 

Czy Inkowie na zawsze zabrali ze sobą tajemnice skarbu?

Poszukiwanie Paititi jest zapewne marzeniem tkwiącym w każdym podróżniku, pochłoniętym chęcią odkrywania, poszukiwania, przeżycia, dotknięcia, czegoś tajemniczego oraz szukającego odpowiedzi w dżungli, która istnieje w każdym z nas…

 

Chciałbym, aby poszukiwanie Paititi pozwoliło wszystkim zainteresowanym odnaleźć swój skarb, którego każdy nieświadomie poszukuje, lecz nie wie, czym on jest. Czasami skarbem tym, może się okazać po prostu przeżycie nieporównywalnych chwil, w tajemniczym miejscu, zapomnianym przez cywilizacje albo unikalne doświadczenie spotkania kogoś, kto może zmienić nasze życie.

 

Skarbem w końcu mogą się okazać same ruiny ukryte w dżungli, ale nie jest wykluczone, że spełni się przepowiednia i znajdziemy również materialny złoty skarb Inków…

 

Copyright © 2006 .