ważne  Elementy  w  magii

 

Każdy człowiek już w momencie swojego przyjścia na świat jest magiem.

Posiada wszystkie umiejętności, które potrzebne są do praktykowania magii i nieświadomie dla siebie samego je wykorzystuje.

Niestety wraz z dorosłością te wielkie i przydatne umiejętności są tracone i jest to niemalże reguła, gdyż niewiele dzieciaków ma możliwość rozwijania się bez sporych ograniczeń wynikających z norm społecznych wyznawanych przez rodziców i opiekunów.

Ograniczenia krępują w dzieciach fantazję, wysysają energię i prowadzą prawie zawsze do stworzenia człowieka dorosłego - typu chłodnego racjonalisty, który ufa bezgranicznie swoim zmysłom i jest ograniczony przez to swoje zbytnie zaufanie. To prowadzi niezawodnie do zawężenia obrazu świata i samoograniczania.

Człowiek taki nie zastanawia się nad światem, nie obchodzi go ile procent swego mózgu wykorzystuje i odrzuca wszystko, co nie przynosi mu pewnych i sporych zysków. Niektórzy ludzie, zwani magami potrafią wyrwać się z tego błędnego koła i zaczynają szukać troche innych dróg poznania świata i wpływania na jego losy.

Ludzie ci jednak muszą zdać sobie sprawę jak wiele utracili od czasów dzieciństwa, kiedy przez swoja spontaniczność byli magami w pełni znaczenia tego słowa. Muszą ćwiczyć i odzyskiwać dawno utraconą formę. Ćwiczenia poniższe pomogą ci i sprawią, że uda ci się w sporym stopniu poszerzyć swoje umiejętności.

Ludzie mają różne predyspozycje do magii, ale bardzo mało jest osób, które można nazwać antytalentami. W całej reszcie przypadków można powrócić do magii poprzez ćwiczenia połączone z odpowiednim treningiem.

 

Koncentracja

 

Koncentracja w magii jest elementem niezwykle istotnym. Umiejętność zatrzymania w swym umyśle jednej myśli i całkowite na niej skupienie się to jeden z podstawowych warunków powodzenia każdego magicznego rytuału. Koncentrację można świetnie wyćwiczyć i dlatego właśnie od niej trzeba zaczynać. Poza tym każdy właściwie zna najprostsze ćwiczenia z tego

zakresu.

Czy nigdy nie zdarzyło ci się wpatrywać w pojedyńczy punkt np. na ścianie? To jest właśnie ćwiczenie koncentracji. Po pewnym czasie w umyśle pojawia się wrażenie, że ten jeden punkt jest cały światem i tylko on się liczy, wypełnia cały twój umysł. Spróbuj robić coś takiego np. przez godzinę. To nie jest długo wbrew pozorom. Znam ludzi, którzy potrafią

cos takiego robić godzinami bez oznak jakiegoś dużego zmęczenia.

Co ciekawe taka medytacja punktu (może być np. płomień świecy) wbrew pierwszemu wrażeniu które mogło się pojawić nie jest nudna.

Świat i jego problemy przestają istnieć.

Spróbuj np. zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że jesteś wyłącznie słuchem i nie masz innych zmysłów. Nie jest to strata czasu wbrew temu co podpowiada ci zdrowy rozsądek! Spróbuj, a przekonasz się.

Jeśli nie lubisz takich radykalnych form, to możesz zastosować inne przykłady w codziennym,zwykłym życiu. Jeśli jesteś np.uczniem to słuchaj każdego słowa, jakie wypowiada nauczyciel i analizuj, myśl tylko o wykładzie, o niczym więcej. Cała reszta nie ma znaczenia.

Można także robić coś zupełnie odwrotnego. Obserwuj z największą możliwą uwagą wszystko co cie otacza, wszystko co dzieje się dla wszystkich zmysłów, staraj sie wychwycić jak najwięcej szczegółów.

Jeśli wykonujesz jakąś pracę to poświęcaj się jej tak, aby nic innego cie nie zajmowało. Skoncentruj sie tylko na tym jednym.

Nie jest ważne co robisz. Myśl tylko o tym, o niczym więcej. Twoja praca to jedyne, co się liczy. Jesteś tylko Ty i twoja Praca. Nie ma nic więcej, zdaj sobie z tego sprawę. To jest koncentracja.

Słuchaj ludzi, zastanawiaj się nad słowami rozmówcy. Analizuj wszystko co widzisz w jego twarzy, mimikę gesty, ton głosu. Obserwuj, obserwuj, jeszcze raz obserwuj! Obserwuj wszystko i koncentruj się.

Na tym to polega. Niech cały twój umysł będzie zdolny niemal na

zawołanie myśleć tylko o jednym, o niczym innym. Wtedy osiągniesz stan umysłu, który będzie w uprawianiu magii bardzo ci potrzebny i nigdy cię nie zawiedzie.

 

Poświęcenie

 

Poświęcenie? Czym ono jest? Pytanie wydaje się banalne, ale tak naprawdę nikt nie potrafi zdecydowanie, dobrze i w pełni na nie odpowiedzieć. Poświęcenie jest ważne, jest bardzo ważne w magii.  Poświęcenie widzę w tobie nawet w tej chwili. Czytasz to, ten tekst, poświęcasz temu czas.

Chcesz coś z tego mieć, liczysz że się czegoś dowiesz.

Twoje poświęcenie czasu jest deklaracją człowieka żądnego wiedzy i poszukującego. Nikt nie czyta czegoś, aby czytać. Czytanie ma cel. Poświęć sie swoim celom w sposób całkowity. Łącz to z koncentracją.

Jeśli masz jakieś hobby, zainteresowanie, cokolwiek co potrafi pochłonąć cię tak, że godziny mijają jak minuty i jesteś w stanie wiele zrobić, aby uzyskać sukces w tej dziedzinie to poświęć się temu.

Stań sie ekspertem, zrób wszystko, bądź najlepszy, a przynajmniej staraj się

dążyć do celu w sposób jak najbardziej mocny. Jeśli wyjdziesz z założenia, że najlepszy nigdy nie bedziesz to tak sie stanie, jeśli założysz, że będziesz, to z całą pewnością odniesiesz więcej sukcesów, nawet jeśli ostatecznie nie będziesz pierwszy, to będziesz w czołówce.

Jeśli nie ma takiej rzeczy, która cię pochłania i daje zadowolenie to może

najwyższy czas, aby o coś się zaczepić.

Czymś takim może być magia. Magia musi być pasją, przede wszystkim pasją. Nie można być magiem zawodowo. Tylko człowiek dla którego magia jest pasją jest dobrym magiem.

 

Obserwacja

 

Obserwacja to czynnik który wydaje się banalny, ale właściwie niewiele osób jest dobrymi obserwatorami.

Zamknij teraz oczy i wyobraź sobie swoje otoczenie tak jak potrafisz najlepiej - potem otwórz oczy. Zrób to teraz, nie później! Teraz rozejrzyj się w otoczeniu. Rozejrzyj się dokładnie, bardzo dokładnie. Popatrz na ściany, na ich najmniejsze detale, przerzuć wzrok na podłogę, popatrz na lampę, na grę światła i cienia, na wszystko, co cię otacza. Dokładnie, bardzo dokładnie przypatrz się wszystkiemu.

Zamknij teraz oczy ponownie i wyobraź sobie otoczenie jeszcze raz, wprowadź do wyobrażenia wszystko co zauważyłeś, potem otwórz oczy i zastanów się.

Jak bardzo oba obrazki różniły się od siebie? Zapewne różnic było sporo, jeśli ich nie zauważyłeś to albo jesteś fenomenem, albo osobą bezkrytyczną. Kiedy idziesz ulicą zwracaj uwagę na otoczenie, patrz na twarze, spoglądaj na niebo, słuchaj wszystkiego co cię otacza, staraj się po jednym spojrzeniu

zapamiętać jak najwięcej.

To jest bardzo potrzebne. Bardzo przyda ci się umiejętność obserwacji środowiska w wizualizacji, która jest najważniejszą z umiejętności maga. Teraz sprawdź swoja wyobraźnię.

Jak jest bogata? Czy są rzeczy, których nie potrafisz sobie wyobrazić? Czy obrazy są szczegółowe, czy pojawiaja sie samoistnie, czy musisz bardzo się koncentrować zanim coś sobie wyobrazisz? Jesli potrafisz wyobrazić sobie niemal wszystko w sposób niemal natychmiastowy i bez wysiłku w połączeniu z wielką ilością szczegółów i tłem dźwiękowym, zapachowym,

dotykiem, smakiem i potrafisz skoncentrować się na tym obrazie to znaczy, że umiesz dobrze wizualizować i nie masz z tym kłopotów.

Nie unikaj obserwacji samego siebie. Patrz w swoje wnętrze i nie miej na nosie różowych okularów, nie bądź też strasznie krytyczny. Staraj się mieć świadomość swojego zachowania, mimiki odczuć i uczuć.

Jeśli chcesz możesz poprzestac wyłącznie na obserwacji, ale kiedy zdasz sobie sprawę z kilku rzeczy masz w ręku narzędzie aby coś w sobie zmienić. Możesz manipulować swumi uczuciami i odczuciami, możesz kontrolować

mimikę, sposób mówienia, głos, poglądy. Jest to świetny sposób na manipulację ludźmi.

Tworzenie masek pozwala zrozumieć innych ludzi i samemu zostać na uboczu, mimo, że ludzie uważają nas za człowieka którego można szybko rozgryźć. Uważaj jednak, abyś przez zabawę maskami nie zatracił samego siebie, bo takie niebezpieczeństwo istnieje!

Manipulacja to jest nic innego jak magia niższa. W ten sposób umiejętność obserwacji zapewnia sukces w wizualizacji i magii niższej.

 

Strach i Odwaga

 

Nie ma człowieka, który niczego się nie boi. Każdy człowiek ma jakieś lęki. Jedne z nich są zupełnie racjonalne np. lęk przed śmiercią, inne raczej nie np. strach przed ciemnością.

Lęki są przeszkodą w drodze do doskonałości i są w magii bardzo niebezpieczne. Jeśli chcesz być naprawdę dobrym magiem i nie chcesz zostać przez magię zniszczonym musisz walczyć ze swymi lękami. Zwalczenie niektórych jest niemożliwe, lub bardzo trudne.

Lęk przed śmiercia należy właśnie do tej grupy, ale zawsze możesz starać się go przeanalizować np. w czasie medytacji.

Wiele lęków można przełamać w sposób bardzo prosty, przez przyzwyczajenie. Jeśli boisz się ciemności możesz w nocy pójść np. do lasu, w miejsce gdzie ciemnośc faktycznie jest ciemnością.

Kiedyś bałem się ciemności. Było tak do momentu aż dostrzegłem w niej piękno. Staraj się dostrzegać piękno w swoich lękach. Boisz się wysokości? Wejdź na wysoką wieżę i rozejrzyj się. Niech widok wypełni cię całego, niech będzie wspaniały!

Boisz się pająków? Kup sobie tarantulę i obserwuj ją! Przez dostrzeżenie piękna w swoim przedmiocie lęku można świetnie pozbyć się lęku i wpaść w fascynację.

Jeśli nie możesz pokochać przedmiotu lęku staraj się go zaakceptować. Przyzwyczaj się do bodźca wywołującego strach i w ten sposób możesz

wreszcie pozbyć się lęku. Jeśli strach jest bardzo silny i nie możesz z nim

walczyć, stwórz przynajmniej precedens. Jeden raz w życiu przełam lęk. Odnieś jedno zwycięstwo. Więcej nie trzeba. Jeśli przynajmniej raz uda ci się wygrać ze swoimi lękami to masz doświadczenie z którego możesz czerpać w przyszłości, kiedy bedziesz chciał przynajmniej chwilowo pokonać swój lęk. Będzie ci łatwiej.

Mag nie musi być wolny od lęków, ale musi, zdecydowanie musi panować nad sobą na tyle, aby jego lęki nie miały nad nim władzy większej niż rozsądek. Musisz mieć głębokie przekonanie oparte na faktach, że tak jest.

 

Słowa

 

Właśnie doszedłem do elementu, który mi osobiście zwykł sprawiać bardzo wiele problemów. Magia posługuje się słowem, słowo maga ma moc. Jest wyrazem mocy i panowania, władzy. Słowo jest narzędziem służącym do wyrażania woli i pragnień.

Aby słowa wypowiadane w czasie rytuału miały jakąkolwiek moc potrzebna jest wiara w ich moc i faktyczną władzę. Ta wiara musi być szczera i głęboka, bez momentów wahania. Inaczej słowa pozostaną wyłącznie słowami. Problem nie polega jednak na wierze jako takiej, ale na tym, że wielu początkujących magów ma kłopot z zapamietanie, że magiem jest się przez cały czas.

Mag musi ważyć swoje słowa, traktować je z szacunkiem i tak, jakby wszelkie wypowiedziane słowa miały swoje skutki w rzeczywistości. Prawdziwy mag musi bardzo uważać na to co mówi i nie wolno mu wypowiadać życzeń, których spełnienia w rzeczywistości nie chce. Jest to samozaprzeczenie, które pojawia się w podświadomości.

Nasza podświadomość nie może dostawać sygnałów sprzecznych ze sobą. Twoje słowa są bardzo cenne, nie wypowiadaj ich dla samego toku mowy. Jeśli coś powiedziałeś, musisz bezwzględnie dotrzymać słowa.

Jeśli tego nie zrobisz to w momencie odprawiania rytuału pojawi sie wątpliwość o to, czy dotrzymasz wszystkiego co wypowiadasz i czy to się

faktycznie spełni. Zwątpienie to początek porażki.

Nie chodzi o to, abyś zaczął wypowiadać wszystko piękną mową, nie chodzi o to, abyś zmienił styl swoich wypowiedzi. Mów tak jak chcesz, tak jak do tej pory, nie bądź sztuczny, zwyczajnie uważaj na swoje słowa.

Zmianie musi ulec wyłącznie nastawienie do wypowiadanych słów. Traktuj swoje słowa z szacunkiem i nie rzucaj ich na wiatr. Wszystko co mówisz wypowiadaj z rozwagą. Zanim coś powiesz najpierw pomyśl, nie odwrotnie!

 

Dyscyplina wewnętrzna

 

Magia to dziedzina, gdzie bardzo potrzebna jest siła woli. Twoja wola jest w magii jedynym prawem. Możesz osiągnąć wszystko, co tylko chcesz  jeśli taka będzie twoja wola i będziesz wierzył, że to wyjdzie.

Możesz napotkać na opór, ale możesz go swoją wolą przełamać.

Silna wola uwarunkowana jest od wewnętrznej dyscypliny. Mieć silną wolę to znaczy potrafić coś zrobić od początku do końca, nawet jeśli nie sprawia to przyjemności.

Wewnętrzna dyscyplina to umiejętność zmobilizowania się do czynienia czegoś przez określony czas w ramach systematyczności. W ten sposób ćwiczy sie silną wole i wewnętrzną dyscyplinę.

Możesz na tym polu zrobić dosyć sporo. Zwyczajnie znajdź pierwszą lepszą czynność jakiej nie lubisz i poświęcaj sie jej codziennie przez określony czas. To wyrabia samodyscyplinę i cierpliwość. Rób to aż do momentu, kiedy wyczujesz, że ćwiczona czynność nie ma już na ciebie ujemnego wpływu. Wtedy możesz się przenieść na inną.

Ja osobiście takiego sposobu nie preferuję gdyż uważam, że zwyczajnie są rzeczy których nie lubię i są takie które lubię. Zajmując się tymi, których nie lubię tracę czas i zabijam równowagę. Nie moge przecież wszystkiego lubić. Wtedy byłbym emocjonalnym kaleką.

Miłość jest równoważna nienawiści i proporcja musi zostać zachowana. Osobiście wolę nadawać sobie tematy do przemyśleń. Medytuję przez długi czas nad wszystkimi myślami, jakie chodzą mi po głowie. W ten sposób ćwiczę znacznie efektywniej i lepiej rozumiem siebie. Dla mnie osobiście jest to lepszy sposób ćwiczenia dyscypliny.

Oczywiście można uciekać sie do starych i sprawdzonych np. do postu przez określony czas itd.

 

 

Ćwiczenia rozwijające

 

Teraz, kiedy już powiedziałem trochę teorii i pokazałem sporo różnych technik pracy nad sobą trzeba przejść do intensywniejszego treningu. Powinien on być zrównoważony i zawierać kilka elementów.

Najważniejsza z nich jest  medytacja, która jest najpełniejszą formą wpływania na swój wewnętrzny rozwój. Można stosować równieć pracę z ciałem i różne techniki wglądu.Zostaną one jedynie omówione dosyć pobieżnie, aby dać ogólne pojęcie o co w tym wszystkim chodzi.

Zachęcam do własnoręcznego poszukiwania innych ćwiczeń.

Medytacja

 

Medytacja to jeden z najważniejszych punktów rozwoju zdolności magicznych. Uczy ona skupienia, kierowania energią, wizualizacji, opanowanie i jeszcze wielu innych rzeczy, które są bardzo potrzebne magowi.

Ćwiczenia  medytacyjne powinny być wykonywane w miarę regularnie, najlepiej codziennie przez kilkanaście minut. O tym, jak ważna jest medytacja świadczy najlepiej fakt, że była ona praktykowana niezależnie od siebie w róznych formach wśród wielu różnych grup narodowościowych i za pomocą różnych technik w celu rozwinięcia wnętrza.

Medytacja to nic innego jak zatrzymanie się na chwilę po to, aby głębiej zrozumieć istotę rzeczy, myśli lub przedmiotu, lub aby całkowicie się wyciszyć. Istnieje bardzo wiele różnych technik medytacyjnych oddziaływujących na konkretne stany świadomości lub podświadomości, łatwiejszych i trudniejszych.

To co zostanie tutaj opisane to tylko bardzo niewielki wycinek całości. Techniki te są proste i nie wymagają praktycznie żadnych nakładów pracy, dlatego są świetne na początek. Jeśli wśród nich znajdziesz technikę, która najlepiej na ciebie działa to świetnie, jeśli nie to szukaj dalej. Obecnie nie ma problemu z dotarciem do literatury fachowej na ten temat.

Wykonując medytację nie jest potrzebna żadna przekombinowana pozycja w której jest ci niewygodnie. Przyjmij najbardziej ergonomiczną pozycje dla siebie. Jeśli chcesz możesz leżeć, siedzieć, kucać. Ważne jest, aby ręce i nogi nie były skrzyżowane, gdyż zaburza to przepływ energii, oraz aby kręgosłup był prosty. Życzę powodzenia!

 

Obserwacja myśli

- Jest to technika polegająca no przypatrywaniu się wszystkiemu co

przelatuje ci przez głowę. Nie starasz się wyciszyć myśli. Pozwalasz im płynąć swobodnie, ale jednocześnie obserwujesz je i analizujesz. Skąd się biorą, co oznaczają.

Musisz uświadomić sobie dokładnie znaczenie tego co widzisz, ale nie staraj sie również dzielić włosa na czworo. Medytację taką najlepiej jest stosować aż do całkowitego wyciszenia umysłu i osiągnięcia spokoju, stanu błogości w którym myśli przestają istnieć.

Ta technika jest bardzo owocna w magii, gdyż pozwala po dłuższym treningu na szybkie wyciszenie myśli i maksymalne zwiększenie koncentracji.

 

Obserwacja oddechu

- Jest to bardzo potężna technika medytacyjna, która może owocować nawet przechodzeniem na wyższe stany świadomości.Świetnie uczy kontrolowania przepływu energii i kontrolowanego jej ukierunkowywania.

W technice tej nie robisz nic poza kontrolowaniem oddechu. Koncentrujesz się na nim z całej siły. Kiedy wdychasz - cały stajesz się tym wdechem, jest nim całe twoje ciało. Napełnia je energia.

Kiedy wydychasz -  nie myślisz o niczym innym tylko i wyłącznie o wydechu.

Kiedy jesteś na bezdechu czujesz spokój, nie słyszysz swoich myśli. Myślisz tylko o ciszy bezdechu. Nic nie powinno być w twym umyśle poza oddechem.

 

Medytacja płomienia

- Ogień jest żywiołem, który chyba najlepiej oddziaływuje na psychikę i

osobowość. Ogień ma ogromną moc działania na wyobraźnię. Oczyszcza i pobudza wewnętrzną energię.

Ta technika polega na wpatrywaniu się w płomień świecy. Nie wolno ci odrywać wzroku, nie wolno myśleć o niczym innym. Stajesz sie zjednoczony z płomieniem, zaczynasz czuć jego energię, nic nie myślisz, jedynie obserwujesz.

Wchodzisz niemal cieleśnie w kontakt z ogniem.

Jest to technika medytacyjna, która doskonale rozwija koncentrację i ma wpływ na rozwijanie zdolności trzeciego oka. Można medytować przy płomieniu świecy lub ognisku, przy lampie naftowej itd.

 

Medytacja z energiami

- Jest to jedna z technik medytacyjnych, uczących kontrolowanie energii i polepszających jej wykorzystanie. Polega ona na wyobrażaniu sobie światła

przepływającego przez ciało w różny sposób.

Sposób przepływu światła i jego kolor są bardzo ważne. Technik mówiących, jak należy to robić jest bardzo wiele więc nie będę sie tutaj nimi zajmował. Radzę zajrzeć do innych źródeł.

Najprostszą techniką medytacyjną wykorzystującą energię jest napełnianie swego umysłu czystym światłem koloru białego, srebrnego lub złotego. Prowadzi to do zwiększenia poczucia witalności i własnej mocy.

Medytacja ta dobrze stosowana może mieć właściwości uzdrawiające i energetyzujące.

 

 

Skupienie na zmysłach

- Jest to medytacja, która może dzięki długiemu stosowaniu rozwijać percepcję pozazmysłową. Polega ona na maksymalnym skupieniu swoich myśli na wyłącznie jednym wrażeniu.

Może to być jakiś obraz, dźwięk, zapach, smak, uczucie dotyku wywoływane przez nacisk naszego ciała na podłoże. Z umysłu należy wyeliminować wszystkie inne myśli i doprowadzić umysł do takiego stany, aby stał się on wrażeniem. Cały umysł musi być napełniony przez wrażenie. Medytacja ta polepsza równiez koncentrację i zdolnośc skupienia się na zawołanie oraz wyciszenia. Polepsza zdolność obserwacji.

 

Medytacja dnia codziennego

- Jest to technika medytacyjna, która dzięki swojej prostocie może bardzo ułatwić życie codzienne. Polega ona na pełnej świadomości tego, co dzieje się wokół ciebie.

Może nią być koncentracja na jakiejś nudnej czynności, którą trzeba wykonać. Skup się tylko na dobrym wykonaniu tej czynności, tak jakby nic innego nie miało znaczenia, jakby nie istniało, jakby zależał od tego los całego świata i wszystkich jego mieszkańców.

Medytacja ta pomaga w koncentracji i rozwija poczucie wewnętrznej dyscypliny.

 

Medytacja z mantrą

- Jest to jedna z najstarszych i najpotężniejszych technik medytacyjnych, która pozwala na zwiększenie rozwoju duchowego, polepszenie stanu

energetycznego ciała i zwiększenie równowagi wewnętrznej.

Jest to medytacja wykorzystująca ciągłe, monotonne powtarzanie z odpowiednią intonacją dźwięku, lub sentencji, która przez wielokrotne powtarzanie prowadzi do wejścia umysłu w stan głębokiej medytacji. Najsłynniejszą i jedną z najpoteżniejszych mantr jest sylaba "om" (wymawiana jako "a-u-m").

Medytację taką można śpiewać samemu lub skupiać się na słowach śpiewanych przez kogoś innego.

 

Medytacja nad ideą

- Aby zastosować taką formę medytacji weż jakąś wzniosłą, szczytną i

uznawaną przez ciebie ideę, jakieś pojęcie np. miłość, szczęście, odwaga, bezpieczeństwo, pokój. Cokolwiek w czym mieści się wiele interpretacji i co pozytywnie na ciebie oddziaływuje. Skup się na tym co wybrałeś ze wszystkich sił, rozmyślaj, snuj nawet najbardziej niedorzeczne wątki,

baw sie skojarzeniami, podchodź do sprawy ze wszystkich możliwych kierunków, jakie tylko przyjdą ci do głowy. Badaj twoje myśli - jakie wywołują w tobie uczucia i bądź ich świadomym.

Medytacja ta prowadzi do lepszej kontroli myśli, wzmaga koncentrację i prowadzi do lepszego zrozumienia świata i rozwoju duchowego.

 

Praca z ciałem

 

Magia to dziedzina w której pracuje się z energiami. Oznacza to, że nie jest to dyscyplina polegająca wyłącznie na umyśle i sile duchowej. Przepływ energii odbywa się przecież w ciele. Dlatego właśnie mag obok sprawnego umysłu powinien posiadać sprawne ciało.

Energia faktycznie łatwiej przepływa w ciele sprawnym i zdrowym, sharmonizowanym, w którym wszystkie elementy ze sobą współgrają, niczym instrumenty w orkiestrze. Aby osiągnąć sprawność potrzebne są ćwiczenia. Właściwie najlepsze są wszystkie dyscypliny, które rozwijają mięśniowe partie ciała np. taniec, pływanie.

Najlepszymi jednak dyscyplinami są te, które przywędrowały do nas z Azji czyli wszelkie sztuki walki i hatha joga. Dyscypliny te zawierają w sobie nie tylko elementy potrzebne przy rozwoju duchowym, ale kładą spory nacisk

również na rozwój duchowy adeptów.

Joga to dyscyplina, która różni sie całkowicie od stereotypowych ćwiczeń, które można spotkać na zajęciach w-f w szkołach. Jest to dyscyplina statyczna. W jednej pozycji (asanie) pozostaje się niekiedy przez kilka minut, będąc przez cały czas statycznym. Joga kładzie spory nacisk na oddychanie i dlatego łączy w sobie techniki ćwiczeń fizycznych z medytacją.

To daje wyciszenie i rozwija cały organizm, oraz budzi magiczne moce. Jeśli przeraża cię stereotyp jogina jako człowieka, który siedzi sobie zwinięty, to nie przejmuj się. W jodze jest co prawda wiele trudnych pozycji, ale wszystko, jak w każdej dziedzinie odbywa się stopniowo. Pierwsze asany są bardzo proste np. świeca i skłon tułowia, które znamy ze szkoły, na trudniejsze z czasem też przyjdzie czas.

Jak uczyć się jogi? Można uczyć się z książek i wszystkich innych

dostępnych źródeł, ale najlepiej jest zaczynać naukę pod okiem doświadczonego instruktora, gdyż w ten sposób unika się błędów w fazie początkowej. Dalej, kiedy się już ma pojęcie o tym, czym właściwie jest joga można uczyć się samodzielnie.

Sztuki walki to zupełnie coś innego. Przede wszystkim należy zanleźć taką szkołę i takiego instruktora, który kładzie nacisk nie tylko na technikę walki

ale także kładzie spory nacisk na filozoficzne aspekty walki i kontrolę energii przepływającej przez ciało.

Bardzo ważne jest także początkowe podejście. Jeśli zamierzasz uczyć się sztuk walki tylko po to, aby umieć się bić to bardzo źle. Sztuka będzie sztuką tylko, jeśli będzie sposobem na przełamanie własnych słabości i poznanie ograniczeń. Poznanie ich jest pierwszym krokiem do ich

przezwyciężenia, a to jest w magii bardzo ważne.

Bardzo dobrą formą gimnastyki jest również wywodzące się z Chin tai-chi. Polega ona w największym skrócie na niezwykle płynnym wykonywaniu określonych ruchów i pozycji w niemalże taneczny sposób.

Jest to dyscyplina, która szczególnie dobrze wpływa na oddech oraz harmonię całego ciała.

Jak znaleźć to co dla ciebie najlepsze? Wsłuchaj się w siebie. Najlepsze będzie dokładnie to, co najbardziej cię pociąga. Wybierz kierując się intuicją, ale zanim wybierzesz staraj się zapoznać w powierzchowny sposób ze wszystkimi ścieżkami, które masz do wyboru, aby mieć rozeznanie. Może coś co na pierwszy rzut oka nie przypadło ci do gustu okaże się tym

właśnie co ci najbardziej odpowiada? Nie możesz wiedzieć dopóki nie spróbujesz.

 

Techniki wglądu

 

Właśnie doszliśmy do momentu, który dla wielu okazać się może najcięższą

próbą. Techniki wglądu to wszystkie działania, która przez patrzenie wgłąb siebie pozwalają wyzbyć się uprzedzeń i negatywności. Wyzwalają z

ograniczeń.

Musisz zajrzeć głęboko, jak najgłębiej do swego wnętrza. Popatrz na siebie krytycznymi oczyma obserwatora zewnętrznego i pozwól twoim ograniczeniom wypłynąć na wierzch. Musisz stac się sam dla siebie psychoanalitykiem.

Ograniczenia najcześciej wynikają z wychowania i doświadczeń życiowych. Musisz zdać sobie sprawę skąd się wzięły i jak twój umysł na nie reaguje, czy potrafisz je przełamywać i umieć się przed nimi bronić. Nie ukrywaj niczego przed samym sobą. Badź szczery aż do bólu.

Teraz, kiedy już wypłyną z ciebie wszelkie negatywności należy zająć się ich łamaniem. Łamać je można na wiele sposobów, w zależności od konkretnej sprawy. Zazwyczaj trudno całkowicie pozbyć się ograniczeń wynikających z wychowania, ponieważ zostały one wpojone już w dzieciństwie i stawiają mocną podświadomą barierę psychiczną.

Walka z nimi jest często długa i mozolna.

Przy większości ograniczeń najlepszym sposobem walki z  nimi jest zaczęcie stosowania bodźca do którego ma się uprzedzenia. Tak właśnie można wyleczyć się z większości irracjonalnych lęków. Powoduje to w fazie początkowej spory dyskomfort psychiczny, dlatego polecam technikę polegającą na wcześniejszym wyobrażeniu sobie przedmiotu lęku i jego analizie.

Dopiero potem zalecałbym stosowanie bodźca rzeczywistego. Przy wizualizacji bodźca trzeba tłumić w sobie lęk i powoli się przyzwyczajać. Bodziec rzeczywisty wprowadź dopiero wtedy, kiedy jesteś pewien, że umiesz sobie z nim poradzić. Jeśli ci się nie uda będzie to oznaczać kolejną porażkę w zderzeniu z lękiem i przez to wzmocnienie bariery psychologicznej.

Z lękami należy walczyć stopniowo, gdyż tkwią one głęboko w psychice. Kiedy potrzeba nam wiery w siebie świetną techniką wglądu okazuje się afirmacja.

Jest to technika niezwykle prosta. Polega ona na napisaniu na czystej kartce papieru jakiegoś zdania, które nie jest twoim przekonaniem, a która byłoby ci pomocne. Zdanie może dotyczyć czegokolwiek np. "Bez problemu dostaję świetne oceny z matematyki". Potem trzeba wsłuchiwać się w protesty podświadomości: "To nonsens", "Trzeba być głupcem aby tak twierdzić" itd. Należy zapisywać sobie te reakcje. Potem trzeba

przeanalizować wszystkie te negatywne stwierdzenia i przemyśleć skąd się one wszystkie wzięły oraz je wyeliminować.

Cały czas musisz być świadomy tego co mówisz i robisz, nie wpadaj w automatyzm bo to ci nic nie da. Nie pisz pod wewnętrznym przymusem i w złości. Unikaj tych stanów. Jeśli się pojawią przerwij i zacznij od nowa, kiedy ci przejdzie.

Nie jest konieczne, abyś sam męczył się ze swoimi problemami - jeśli masz jakiegos dobrego przyjaciela, który naprawde cię zna i rozumie to możesz z nim szczerze i otwarcie porozmawiać. Musisz być jednak pewny jego przyjaźni i uczciwości wobec ciebie. Wystaw na światło dzienne wszystkie twoje negatywności i daj mu dojść do głosu. Niech skrytykuje twoje niedorzeczne lęki i uprzedzenia, nie zostawiając na nich suchej nitki. Ponieważ jest to osoba zaufana, wobec tego jej zdanie ma autorytet w twojej podświadomości i da ci to możliwość walki ze swoimi słabościami. Zdasz sobie sprawę z głupoty własnych uprzedzeń i staniesz się silniejszy, zwalczając je. To pozwoli ci także zrozumieć metody działania własnej

psychiki i podświadomości. Pokonanie słabości da ci siłę do uprawiania

magii.