header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpgheader6.jpg

logo

Znajomi

PRAWDA

Ocena użytkowników:  / 11
SłabyŚwietny 

PRAWDA

Co to jest Prawda?  Mówimy, śpiewamy, widzimy, słuchamy i nic nie wiemy. Prawda. Niesamowite słowo. Przenikające sedno umysłu. Z aspektu religijnego słowo "Prawda"występuje w trzech formach:

1.Jako synonim faktu że Bóg jest Prawdą czyli pierwotną rzeczywistością. 2.Następnie - "czcić Boga w Duchu i Prawdzie" daje nam zupełnie inny punkt widzenia na Prawdę, podpowiedziany na podstawie pewnych faktów czy wierzeń religijnych.

3.Oraz "Prawda" jako słowo prawdziwe, które bronione jest za pomocą dowodów autorytatywnych ludzi, jako logiczne przekonywujące słowo w zdaniu.

Z mojego punktu widzenia Prawda jest bardziej skomplikowana a niżeli sama "Prawda". Kiedy mówimy o Prawdzie tak wiele - to dlaczego nie stoimy przy prawdziwym stanowisku ? Zawsze szukamy dodatkowych pod-prawd albo przy-prawd i zawsze kiedy mówimy o prawdziwym znaczeniu faktu Prawdy dostrzegamy coś co jest nam niewygodne lub wynika z własnego punktu spojrzenia - na przykład ludzie którzy mówią tyle prawd o Bogu, przeważnie najmniej o nim wiedzą .

Aby mieć faktyczny pogląd na Prawdę możemy tylko spróbować szukać jej  za pomocą kontemplacji. Wtedy nasze spostrzeżenia stają się osobiste i nie są skażone wpływami zewnętrznymi.

Życie rzuca inflamację na ludzkie mózgi, które są ogniskiem rozwoju nieprawdziwych Prawd. Morał jaki stąd płynie jest całkiem oczywisty - kiedykolwiek słyszymy lub czytamy o Prawdzie, proponuję abyśmy się zatrzymali na chwilę i zastanowili się  -  o której Prawdzie z podanych  trzech znaczeń jest mowa? Będzie to prawdziwie cnotliwy akt intelektualnej uczciwości. Zaoszczędzimy sobie wiele niepotrzebnego i zbędnego zamieszania w umyśle.

Pragnąc przywołać ślepych na Prawdę, Bóg od niechcenia pozwolił by słowa wymknęły się z jego ust : “a odtąd  ziemia i niebo pełne są splątanych dzikich róż”. Jesteśmy tak samo bliscy nieba jak i ziemi - splątani swoimi prawdami. A co jest najwyższą mądrością uduchowienia? Nie zrozumiesz jej jak jej nie posiądziesz . Prawdą trzeba żyć a nie głosić ją ustami. Naprawdę nie można się spierać o tę naukę - wszelkie spory przeczą jej intencjom .

Anegdota : Pewnego razu przechodzień zauważył szyld nad sklepem: "Sklep z Prawdą". Postanowił wejść do środka i zapytał sprzedawcy: “czy mógłbym kupić Prawdę?” A o jaka Prawdę panu chodzi - pelną czy pół prawdę? odpowiedział sprzedawca. “Jeżeli już mam kupować Prawdę to wolę pełną, czystą, bez żadnych dodatków. Żeby była naga i absolutna”

Sprzedawca spojrzał współczująco i wskazał etykietę z ceną.

I powiedział - jak sam Pan widzi cena jest bardzo wysoka. Jak Pan zdecyduje się na pełną Prawdę to nie bedzie już Pan miał wytchnienia do końca życia. Przechodzień zastanowił się przez moment i posmutniał.

Wyszedł ze sklepu i myślał : „Może mogłem się targować i kupić za niższą cenę? Zresztą nie stać mnie jeszcze na pełną prawdę. Muszę się dalej oszukiwać. Od czasu do czasu potrzebuję wytchnienia, muszę się usprawiedliwiać przed samym sobą i być wygodnym często cudzym kosztem. Nie! Ciągle jeszcze szukam ucieczki w moich niezłomnych wierzeniach”…..

"Orso" Thadeus Grodkowski      


Komentarze  

0 #4 Antek 2007-12-16 01:01
Jeden ze znanych księży powiedział są 3 prawdy Prawda,tylko prawda i gówno prawda.Ale to na marginesie -artykuł mi się podoba choć bardzo filozoficzny .
Może więcej przykładów by go wzbogaciło i uczyniło bardziej strawnym
to by było tyle,pozdro Antek
Cytować
0 #3 Janek 2007-12-14 20:36
Panie Tadku dobrze żeś odpowiedział
na te niby filozofje .Bo widać że Pan Wiesław albo nie czytał dokładnie albo nie wie o co chodzi a chce wtroncić swoje 3 grosze .Ale każdemu wolno mieć swoje zdanie .A po za tym to artkół bardzo ciekawy i trafiający do serca .Proszę pisać więcej chętnie poczytam Link do tego artkółu przesłałem znajomym
Pozdrawiam -widze że na tej stronie sporo ciekawych treści sprubuje w święta poczytać Janek :-)
Cytować
0 #2 Gość 2007-02-25 15:12
Prawda jako taka (sama w sobie), esencjalna, czyli istotowa, to samo Bóstwo, Łono Nad-Bytu (Bytu-i-Niebytu ). Prawda ta, jako boska, jest absolutna. Prawda absolutna jest Światłością, która świeci w ciemnościach, Prawda boska jest siostrą Wolności, Mądrości, Miłości, Dobra, Piękna, Mocy i Twórczości. Promienie Prawdy boskiej przenikają światy: duchowy, astralny i eteryczny, oświetlając nicość, śmierć i złudzenie świata materii (fizyczności), który jest ich granicą.Prawda istot stworzonych – przede wszystkim ludzi – we wszystkich światach alternatywnych (od ich Bogów poprzez istoty anielskie i ludzi, po istoty natury) to prawda podmiotowa i względna, powstająca w relacji podmiot-przedmi ot (jako rezonans – sympatia czy korespondencja – upodobnienie się). Prawda podmiotowa to proces odsłaniania czy przypominania sobie Prawdy boskiej w jej odbiciu w świecie materii i w jej promieniowaniu w światach: eterycznym, astralnym i duchowym. W procesie poznania prawd podmiotowych i Prawdy boskiej ludzie rozpoczynają od postrzeżeń (materia) i przechodzą poprzez pojęcia (eteryczność) i idee (astralność) do archetypów (duchowość).Pra wdę można poznawać biernie i aktywnie (przewaga bierności), ale także można ją przeżywać (równowaga bierności i aktywności) i czynić (przewaga aktywności).Pra wda absolutna jest znana tylko Bóstwu – wszelkie inne istoty stworzone zbliżają się do niej w nieskończonym procesie poznania poprzez prawdy względne. Zmierzają one po promieniach Prawdy absolutnej do niej samej – i żadna z nich nie może twierdzić, że ją posiada. Dlatego wszystkie prawdy względne są równowarte; jedyne, co je różni, to stopień zaawansowania ich nosicieli na drodze do Prawdy absolutnej.
Cytować
0 #1 Wieslaw 2007-02-18 01:24
Napisalem, PRAWDA, krzyczacmi literami. Takowa istnieje dla kazdego rozumu. Przykladowo: Co jest prawda dla osoby, ktora uczy sie fizyki, matematematyki do egzaminu?
Odpowiedz ocenia pytajacy!
Prawda jest stanem chwilowym umyslu. Slowo mowione pisane obrazy w ruchu, historia. Jak zakodujemy, taki jest wynik. Doswiadczenie uczy, ale prawdziwie zbieramy to co posiejemy.
I nie ma nic w tym zlego, ze mijamy sie z prawda kodu ziarna. Bez prob i poszukiwan, trudno odgadnac, kto prawdziwie zyje bez strachu? Uwolnienie takze jest nieprawdziwe.
Pozostaje konkluzja od czasu do czasu. Nieprawda?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież